Pierderea locului de munca raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de hhjj cu 10 ani in urma

Ma numesc Iulian si sunt nou pe acest site. Datorita faptului ca acum 2 luni mi-am pierdut locul de munca am intrat intr-o stare de depresie puternica din care incerc sa ies , dar este foarte greu. Acest fapt mi-a dat viata peste cap shi dintr-o persoana foarte ocupata , m-am trezit o persoana lipsita de orizont pentru care nimic nu mai are rost. O gramada de gand
uri negre mi_au venit in cap shi pur shi simplu inutilitatea ma omoara. Incerc sa imi caut de munca am fost la interviuri dar parca totul se naruie in ultimul moment. voi ce ma sfatuiti sa fac, cum sa trec peste starea asta? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Iulian, imi dau seama cat de greu trebuie sa iti fie in aceasta perioada!
Inteleg ca serviciul iti ocupa timpul, mintea si astfel te simteai foarte util. Multe persoane in acesta situatie se pot confrunta cu ganduri si emotii mai neplacute.

Poti sa imi spui la cate interviuri de angajare ai participat?
Chiar daca iti este greu nu renunta. Refa-ti CV-ul in functie de jobul pentru care doresti sa aplici, cauta constant locuri de munca corespunzatoare experientei tale etc.

In cazul in care gandurile dezadaptative, pesimiste si emotiile de disperare, inutilitate, dezamagire, tristete persista, iti recomand cateva sedinte de psihoterapie la cabinet sau online.
Iulian, mai multe detalii poti citi accesand aceste link-uri:

http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Daca te pot ajuta si cu alte informatii, imi poti scrie aici sau pe adresa personala.

O zi buna,
Psih. Gabriel Pȋrvan

Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

magdalena (acum 10 ani)

Draga Iulian

Sunt in aceiasi situatie numai ca la minte totul a inceput din 2009 cand mi-am pierdut locul de munca ,am stat in somaj 11 luni dupa care mi-am gasit loc de munca cu contract pe durata determinata 2 ani , iar din ianuarie 2013 n-am mai reusit sa gasesc nimic .
Nu stiu de unde esti tu , eu locuiesc intr-un oras mic din provincie unde din pacate nu am unde sa depun un CV dar sa ma mai duc la interviuri , deci in cateva cuvinte fara sansa de a lupta cu aceasta problema .Meseria mea este economist si bineinteles ca nu mai sper sa gasesc ceva in domeniu , intr-un oras unde economia e la pamant , singurul loc de munca unde am depus CV a fost pentru un post de vanzatoare dar bineinteles ca nu am fost aceptata pentru ca eram prea calificata din punctul lor de vedere.
Nu pot sa-ti spun decat atat ca in aceasta perioada este foarte fff important sa cauti sa ai in jurul tau oameni care inteleg prin ce treci , sa-ti faci un program adica sa nu stai toata ziua la tv calculator ... . , pe mine nu ma ajuta sa citesc articole pe internet cum sa depasesti mental aceasta situatie , dar DA un PSIHOLOG cu siguranta ar ajuta numai ca varianta asta costa .
Iti doresc multa bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: