Nu pot sa trec peste raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Delia29140037 cu 13 ani in urma

Am fost inselata acum cativa ani de prietenul meu. Din cauza ca il iubeam am incercat sa accept lucrul asta dar de fiecare data cand iesea din casa eram suspicioasa, banuiam ca se intalneste cu alte femei si imi faceam griji. El are si multe prietene cu care vorbeste si am incercat sa il inteleg dar cateodata doar cand vad cum vorbeste cu ele ma enervez.
In afara certurilor legate de gelozia mea ne intelegem foarte bine si inainte sa aflu despre adulter ne intelegeam foarte bine. Uneori imi pun intrebari legate de ce am gresit iar el nu imi da nici un raspuns motic***a ca e vina lui, ca s-a lasat purtat de val.
Eu incerc sa ma impac cu situatia dar tot timul mi-e frica, ca se va repeta si nu as accepta sa stau toata viata langa cineva care joaca pe doua fronturi.
El incearca sa ma linisteasca spunand ca s-a intamplat cu mult timp in urma, la inceputul relatiei ( in primul an) dar nu mi se pare o scuza . El pare sincer cu mine dar l-am mai prins si cu minciuna in ultimii ani si tot timpul cand vine vorba de alte fete el se ascunde (ca sa nu ma enervez si ca sa nu incep sa zbier la el - deci sunt convinsa ca daca m-ar insela inca odata nu as avea cum sa imi dau seama).
Precizez ca m-a inselat de mai multe ori si de fiecare data el mi-a marturisit gresala.
Credeti ca cineva care a inselat o persoana de mai multe ori se va schimba?
Ce credeti ca ar trebui sa fac sa trec peste pentru a continua relatia fara a fi prea afectata din cauza geloziei mele respectiv infidelitatii lui? Nu stiu daca se merita sa ma agat de o relatie care e sortita esecului sau daca lucrurile se vor schimba in bine.
Daca a reusit cineva in situatie similara sa treaca peste va rog sa ma ajutati, orice sfat e bine venit. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Psiholog Dr. Diana Nagy MPsiholog Dr. Diana Nagy este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

In primul rand, Dvs. trebuie sa luati o decizie: continuati relatia si sunteti dispusa sa acceptati infidelitatile partenerului (din care ati povestit sunteti sigura ca vor mai exista) sau incercati sa va implicati intr-o alta relatie, terminand-o pe aceasta. Numai Dvs. puteti lua decizia potrivita, cantarind avantajele/dezavantajele continuarii relatiei sau incetarii ei. Odata ce v-ati decis intr-o directie sau alta, lucrurile se vor clarifica. Numai bine!

Diana Nagy, Ph.D., Clinical Psychologist and Psychotherapist
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

lisette (acum 13 ani)

buna Delia. uneori cand ti mult la persoana de langa tine esti in stare sa faci compromisuri sa ierti sa uiti sa vrei sa mergi mai departe indiferent de greseala.din ce imi dau seama tu il iubesti foarte mult caci ti-ai dorit sa continui relatia dar important este ca si el sa vrea sa treaca peste de fapt important este daca lui ii pare rau ca a calcat stramb.mai ales daca a facut-o de mai multe ori nu stiu ce sentimente are pentru tine.nu vreau sa il iei ca pe un comentariu rautacios e doar o parere dar te-ai gandit ca poate el calca stramb pentru ca stie ca iti poate spune ca a gresit iar tu il ierti? daca el nu spune care e cauza pentru care te-a inselat e si mai greu.uneori noi femeile incercam sa le gasim scuze barbatilor si ne invinuim pe noi.Delia daca tu crezi ca merita sa il ierti si vrei sa mergi mai departe in relatie va trebuii ca si el sa fie aproape de tine si sa vrea sa nu mai greseasca. sa nu fi afectata nu se poate caci in momentul in care esti inselata pierzi increderea in iubit,el va trebuii sa lupte sa iti castige din nou increderea.sunt multi pasi de parcurs mai ales,tu trebuie sa il ierti sa simti in sufletul tau ca il ierti nu neaparat sa i-o spui lui.mai multe nu pot spune caci nu stiu ce atitudine are el fata de cele intamplate dar pot sa iti urez succes multa rabdare caci este necesara.te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia29140037 (acum 13 ani)

buna Lisette! Multumesc pentru raspuns! Intradevar e un mod diferit de a privi lucrurile cum ai spus tu. Din pacate atitudinea lui fata de tot ce se intampla e putin ciudata (din punctul meu vedere). El era de parere ca atata timp cat nu am simtit o schimbare sau o ruptura intre noi in momentul ce sa produs adulterul atunci nu are nici o importanta pentru relatia noastra (pentru ca nu ne-a afectat, fiind doar aventuri de o noapte).
In prezent si-a dat seama cat m-a afectat ceea ce a facut el, se simte vinovat si a incercat sa faca lucrurile sa mearga in bine, incerca sa nu ma mai supere si sa nu imi dea motive de gelozie sau care sa imi aduca aminte de ce s-a intamplat. Dar problema este ca el are niste idei diferite fata de mine: faptul vorbeste si flitreaza cu fete nu ii se pare o problema, cate odata mai pleaca in oras si fara sa imi zica si chestii de genul care desi sunt normale, tinand cont ca sunt banuitoare la fiecare pas ca flirtul sa nu ajunga in geva serios doar ma fac si mai geloasa si imi pun la indoiala increderea.
El se straduieste dar stiu ca niciodata nu va fi exact cum vreau eu pentru ca are ideiile si parerile lui care nu le va schimba. Uneori nu ma deranjeaza asa mult faptul ca vorbeste cu fete atata timp cat raman la nivelul de vorbit dar mi-e frica sa nu se ajunga mai departe si asta depinde doar de el si ce alegeri face. El zice k a fost fidel in ultimul timp dar nu pot sa imi dau seama daca e sincer sau imi ascunde posibilele escapade doar pentru ca stie ca m-ar supara enorm.
Multumesc pentru raspuns inca odata. Pupici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ia incearca sa il faci tu geloasa cu vreun coleg de scoala sau de servici. Fa-te ca ai aproape o relatie cu ala. Poate chiar ai un coleg care sa te ajute si sa te sune din cand in cand, sau o colega care sa iti dea smsuri (si tu sa le stergi imediat, ca daca se prinde ca te prefaci o sa fie penibil). Aranjeaza-te mai mult, iesi cu o prietena si spune-i doar ca "iesi in oras" si atat etc. MErgi la coafor. Starneste-l. Poti chiar sa ii arunci cate o vorba "Ce dragut e Mihai! mi-a adus azi o floare asa pe nepusa masa". Dar fara sa mai zici si "tu nu imi aduci niciodata" Lasa-l sa isi dea seama singur. Daca vezi k nu reactioneaza, poti chiar sa duci toata treaba mai departe si sa lipsesti o noapte "dorm la colega mea Andreea" si sa nu ii rasp la tel in seara aia.
Daca el zice ca aventurile de o noapte sau faptul de a avea o relatie, fie ea doar sexuala sau nu, cu altcineva, nu afecteaza relatia, atunci nu afecteaza nici daca tu te culci cu altul, nu-i asa? Ia sa vedem daca e asa! Dar te tii tare! Nu renunti! Si daca vezi ca amelioreaza comportamentul in cateva saptamani-o luna, o lasi mai moale dar NU ii spui ca a fost o inventie. Poate o sa mai aiba tentative de a calca alaturi si atunci vei avea nevoie sa recurgi la aceeasi strategie.
Sincer personal nu as accepta ca partenerul sa imi fie infidel. In secunda 2 as zice PA. Si mai ales atat de indiferent, sa iti mai si spuna!!! Asta e nesimtire curata. Dar am incercat sa ma pun in locul tau. Eu asa as face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

Delia ti-am scris din tot sufletul.daca el a realizat ca pe tine te-a deranjat mult greseala sau greselile lui si a incercat sa fie aproape de tine as putea spune ca are ceva sentimente pentru tine dar ele trebuie sa fie mult mai mari caci altfel te va insela si cu alta ocazie.ceea ce vreau sa te intreb este cum ai reactionat tu cand te-a inselat prima oara? gelozia din pacate noi nu o putem controla uneori dar mai gandestete daca tu i-ai oferit suficient spatiu,libertate.cand el pleaca in oras si nu te anunta afli tot de la el sau alte persoane iti spun.ceea ce am vazut este ca ai scris ca nu va fi niciodata cum iti doresti tu,e adevarat caci o persoana nu o poti schimba.vreau sa te intreb daca tu i-ai spune ca rupi relatia cum crezi ca ar reactiona? sti de ce intreb? pentru ca, daca el ar spune bine cum vrei tu inseamna ca pentru el nu e atat de sus pusa relatia.dar daca te intreaba de ce sau daca te-ar ruga sa ii mai dai o sansa as spune ca merita sa ramai in relatie.ceea ce trebuie sa faci este sa te gandesti daca esti dispusa sa ramai langa el chiar daca te va mai insela sau daca e mai bine sa rupi relatia.trebuie sa gandesti putin si cu mintea nu numai cu inima cum facem noi femeile de obicei.cel mai bine ar fi sa te gandesti caci tu esti tanara si sunt multe persoane care pot fi la nivelul asteptarilor tale. te pup si astept sa mai scri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia29140037 (acum 13 ani)

in legatura cu libertatea eu nu i-am interzis niciodata sa mearga undeva sau sa faca ceva ce isi doreste tocmai pe motivul ca nici mie nu mi-ar placea sa patesc asta. Cateodata chiar daca nu i-am interzis s-a vazut pe mine ca sunt suparata sau geloasa (incercam sa ascund lucrul asta) dar l-am lasat sa faca ce vrea, daca el vroia sa ne despartim cred ca se intampla pana acum...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

Delia in legatura cu ce a spus iuli, da ar fi bine sa il faci si tu gelos pe el dar nu sa il inseli caci apoi te vei simti tu vinovata.fa-l gelos si vei vedea cum va reactiona.dar gandestete la tine pentru ca tu esti tanara si sunt atatia baieti care ar putea sa fie asa cum ii vrei tu..perfecti nu vor fi niciodata dar se vor apropia de ceea ce vrei tu.iti urez tot binele din lume! te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katonanico (acum 13 ani)

Boală lungă... moarte sigură ! De ce ţi-e frică... nu scapi ;) Faptul că iubeşti pe cineva, nu înseamnă şi nu implică condiţia de a trebui să faci neapărat n+1 comromisuri, pentru că nu te ţine nimeni legată de nimic. Dacă îl iubeşti cu adevărat, atunci vei putea iubi şi pe altul, mai compatibil cu tine, cu atât mai mult. Dacă tu simţi că nu eşti respectată, şi începi să-ţi pierzi respectul faţă de tine însuţi, atunci trebuie să întrerupi acea relaţie, urgent, căci este autodistructivă, este ca o capcană a sufletului tău. Fă ceea ce simţi că poate să-ţi confere respect maxim faţă de sine, indiferent cât de mult ţi se pare că iubeşti şi că ai avea de pierdut. Totul se compensează în această lume : ce pierzi într-o parte, vei dobândi în altă parte, cu condiţia de a nu bloca mecanismul normal şi firesc al compensaţiei, al reechilibrării. Dacă nu vei face astfel, te trădezi de fapt, tu pe tine însuţi ! Dacă tu te simţi trădată,de altul, de altcineva, ai de conştientizat faptul că orice trădare este o trădare de sine, şi întreaga vină o porţi doar tu ! Este o lecţie pe care o ai de învăţat, a cărei învăţătură trebuie să o asimilezi. "Celălalt" este doar instrumentul autotrădării tale !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia29140037 (acum 13 ani)

multumesc pentru raspunsuri! o sa incerc tactica sugerata de tine luli, cred ca o sa fie foarte de folos. Adevarul este ca de cand sunt cu el nu am mai pastrat legatura cu nici un alt baiat pentru ca nu m-a mai interesat acest lucru, m-am implicat total in relatia cu el si am incercat sa il multumesc cat mai mult asa ca sunt curioasa cum o sa reactioneze.
Din cate mi-a dat de inteles el nu vrea sa ne despartim, am avut o discutie de genul: ori trec peste tot ce s-a intamplat si el promite sa se indrepte, ori ne despartim. El tot timpul zicea ceva de genul: eu m-as bucura sa fie prima varianta pentru ca te iubesc. Si oricum in ultimul timp imi da de inteles ca ma iubeste, teama mea este sa nu iubeasca si pe altele la fel sau sa ma iubeasca destul de mult incat sa nu se mai repete greselile.
Lisette, in legatura cu inselatul intr-un timp ma gandeam sa ii raspund cu aceeasi moneda sa vedem el cum se simte dar mi-am dat seama ca nu este un lucru bun pentru mine pentru ca voi avea regrete si tot eu ma voi simti prost dupa.
katonanico mi se pare interesant punctul tau de vedere si am intrat pe site si am citit mai multe.
Multumesc inca odata pentru raspunsuri, ma simt mult mai bine acum ca am vorbit cu cineva despre lucrul asta si am aflat si alte pareri din exterior pentru ca, de cand m-a inselat nu am vorbit cu nimeni despre asta pentru ca sa nu fiu criticata de altii daca voi alege sa raman cu el si m-am inchis in mine.
Numai bine, pupici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

ma bucur ca te simti mai bine si noi suntem aici oricand si putem discuta cu tine. totul numai spre bine.daca si el isi doreste sa ramaneti impreuna poate lucrurile se vor schimba, trebuie sa fiti alaturi unul de altul, mai iesi si tu fa-ti din nou prieteni spune-i cat de important este pentru tine sa nu mai calce stramb si mai spune-i ca daca o va face nu vei mai putea ierta caci ar fi prea mult. chiar daca nu esti sigura ca se va termina daca le va mai gresi tu spune-i asa poate va realiza ca tu esti importanta pentru el.vorbiti deschis iar eu astept vesti de la tine.numai bine.te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Delia,
Problema nu e sa-l faci pe el sa fie gelos. Poate ca o sa fie...Gandeste-te la scopul final. Ce vrei tu de la relatia asta? Sa ai o relatie serioasa cu el si sa fii fericita? Sa va impungeti unul pe altul?
Accepta ca asta e firea lui, asa va fi toata viata. Ori il poti accepta asa ( fara sa suferi) sau renunta ! Oamenii nu se schimba cu una cu doua . Iti spun un secret: Barbatii le urasc pe femeile care-i controleaza! Iti pierzi acum vremea intr-o relatie care te chinuie. Delia, pentru femei, anii merg intr-o singura directie!
Nici nu ai de ce sa-l acuzi, asta e felulul lui. E simplu: Il accepti sau renunti. Nu intra in jocuri care te consuma, ca nu o sa-l poti face gelos toata viata... Iar daca nu ai in plan o relatie mai de durata cu el, atunci ce rost are sa te chinui si sa nu o rupi mai repede?

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Delia29140037 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns dr. psiholog Gabriela.
Din pacate aveti multa dreptate. Mult timp am incercat sa ma consolez si sa incerc sa ma comport ca si cum nu ar fi nimic nu s-a intamplat desi in sinea mea stiam ca nu e asa. Ceea ce ma doare este faptul ca avem in spate 5 ani impreuna, consideram asta o relatie serioasa si speram cumva sa trecem peste problemele de genul asta ca sa ramanem impreuna toata viata. Adevarul este ca problema asta revine si revine de fiecare data cand sunt geloasa sau cand el are contact de orice fel cu alte fete.
Cred ca ar trebui sa iau o decizie chiar daca imi va fi greu. Imi va fi greu si daca as ramane cu el si daca ar fi sa ne despartim. O sa imi acord un pic de timp sa iau decizia asta ca sa nu o regret pe urma.
Multumesc inca odata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Delia,
Felul in care te simti tu in aceasta relatie este cel mai important lucru, este masura cu care sa cantaresti lucrurile. Ai incredere in tine, vor urma multi ani frumosi. Vei gasi un barbat care sa te iubeasca si alaturi de care sa te simti BINE si in SIGURANTA. Mult succes !

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

t.robert47 (acum 13 ani)

Draga Delia,

Decizia este a ta.Singura poti sa-ti dai cele mai bune sfaturi.Te-ai gandit, ca poate, vrea sa te vada geloasa?Pana sa ei decizia finala, incearca sa tratezi cu putina indiferenta aventurile lui,care, nu stiu, daca sunt reale sau nu.Eu cred, ca tu, esti o fata frumoasa pe care el nu vrea sa o piarda sub nicio forma si,ca sa te tina langa el,(a vazut ca esti foarte geloasa) are nevoie de tot felul de tertipuri.Unul dintre ele este acesta: profita de relatia de care tu ai aflat si restul... sant numai amplificari ale situatiilor actuale.Daca el, ar vrea ca tu sa nu aflii de aceste " aventuri" fi sigura ca nu ai afla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellya (acum 9 ani)

am fost inselata,iubesc foarte mult nu stiu cum sa procedez,imi e teama ca va repeta fapta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crinela (acum 9 ani)

nu mai sta pe ganduri daca te-a inselat. nu-i mai zi nimic si pa. odata inselata se va repeta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: