Frica de HIV provoaca depresie

Depresie
Intrebare postata de claudiuraducu cu 14 ani in urma

Nu stiu cum sa incep dar incep prin a va spune ca de o luna si ceva am o stare generala p***a,lipsa poftei de mancare, greata nu am chef de nimic.In urma cu un an am avut contact sexual cu o tipa dupa care se zvonea ca ar fi infectata cu hiv si de atunci am stat cu frica pana mi-au aparaut starile precizate mai sus.Mi-am facut 2 teste hiv care au iesit negativ.Am fost la medic gastroenterelog am facut si endoscopie ca ma supara stomacul nu mi-a gasit nimic,adica acea stare de disconfort.Am consultat si un psihiatru si urmez un tratamen cu Cipralex 10mg 1 dimineata Vagostabyl 3/zi ,Supradyn 1/zi si Rivotril 1/2 seara.Astazi mi-a fost iarasi rau nu puteam sa stau in pat eram nelinistit, simteam un discomfort la stomac nu prea am putut sa mananc si am fost la urgente, i-am explicat d-lui doctor ce v-am descris si dumneavoastra si mi-a facut o perfuzie introducand vit C si nu mai stiu ce dupa care m-am simtit mai bine.Precizez ca aceste stari le am cand merg noaptea in discoteci si nu dorm profund.Nu pot sa-mi dau seama de ce am asa decaderi si imi revin din acea stare abia dupa 2 zile.Nu stiu ce sa fac ca incep sesiunea si mi-e frica ca nu ma pot prezenta la examene.Astept n raspuns.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

maurica (acum 14 ani)

In primul rand,.daca ai facut deja doua teste care ti-au iesit negative ,nu ai de ce sa-ti mai faci probleme.La un an de la contact ,daca ai fi fost infectat ,ti-ar si iesit la test.Dar ,se pare ca grijile pe care ti le-ai facut ,te-au adus in pragul unei anxietati ,mai degraba ,decat depresie dupa cum descrii starile .De cat timp ai inceput tratamentul?Poate ca e nevoie sa ai putintica rabdare ,pt .ca aceste medicamente nu-si fac efectul asa de repede ,Cipralexul ,incepe sa-si faca simtit efectul benefic ,abia dupa 3 sau chiar 4 sapt.de la inceperea tratamentului.Acesta este un antidepresiv de ultima generatie ,dar eu cred ca problema ta este anxietatea ,pt.ca daca mergi in discoteca ,inseamna ca nu esti depresiv ,si nu numai de asta .In general tratamentul este bun ,desii cred ca rivotrilul ,care este pt anxietate ,e cam putin ,dar asta numai medicul tau poate hotara.Spune-i medicului starile tale,si sfatul meu este sa nu mai pierzi noptile ,odihnestete cat poti de mult ,pana iesi din aceasta stare si mai ales sa nu consumi ,cola ,cafea ,alcool ,ciocolata si alte stimulente ale sistemului nervos .Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mugurels (acum 14 ani)

maurica tratamentul l-am inceput de 3 saptamani si de curand am introdus si Xanax.Acum ma simt mai bine dar i-e frica sa mai ies noaptea in vreo discoteca ca mi se poate intampla aceeasi cadere.Am sa stau o luna sa ma odhinesc normal si dupa aceea o sa vad daca chiar si-au facut efectul medicamentele.Multumesc pt raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Incearca sa-ti iei cateva vitamine pentru a avea pofta de mancare, odihnestete cat mai mult, incearca sa mananci cat mai multe fructe si consuma cat mai multe lichide. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana324 (acum 14 ani)

Sa ai mare grija cum iei acest medicament Xanax. Banuiesc ca stii sau ti s-a spus sa iei in prima faza doze mici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mugurels (acum 14 ani)

Am inceput cu Xanax de 0.25 dar cred k o sa-mi mai mareasca doza.Normal ar trebui 1,5mg pe zi.Eu as prefera mai putine medicamente si sa incerc sa trec singur peste acele episoade de teama.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Mugurel,

Xanaxul este un anxiolitic ,este adevarat ca el creaza dependenta ,ca de altfel mai toate medicamentele care fac parte din categoria benzodiazepinelor ,gen,Calmepam ,Diazepam,Bromazepam ,Anxilan ,etc,..Xanaxul este Alprazolam,denumirea substantei de baza ,este o benzodiazepina.Sfatuieste-te cu medicul tau in legatura cu doza zilnica ,dat fiind faptul ca iei si Rivotril si Cipralex ,mi se pare cam mult sa iei 1,5 mg.de Xanax pe zi ,insa daca medicul asa ti-a recomandat,,..no coment.Am inteles ca de 3 sapt iei Cipralex ,da mai dureaza putin si ai sa te simti incet ,incet ,mai bine ,insa nu uita ,odihna pe primul plan ,lasa ca la discoteca ai timp sa te duci ,ca esti inca tanar ,si credema mai importanta decat sanatatea nu e nimic pe lumea asta si odata pierduta ,greu o mai refaci .Boala asta este foarte vicleana ,nu mori de ea ,dar nici nu te lasa sa traiesti ,asa ca ai grija de tine ,sa nu te afunsi prea tare in ea ,ca iesi greu la suprafata,ti-o spun din proprie experienta.Incearca sa nu te lasi totusi dus de ideea ca esti bolnav ,nu te lasa coplesit si lupta cu toate puterile ,totul depinde in mare masura si de tine ,de vointa ta ,nu numai medicamentele fac totul.Sanatate multa si mai scrie-mi cum te simti in continuare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mugurels (acum 14 ani)

Maurica, am discutat cu medicul si mi-a dat Xanax de 0,25 sa iau dim si la pranz cate 1 si seara 2 iar Rivotril de 2mg 1/4.Nu stiu, forma asta de depresie mi s-a asociat cu mancarea.Dupa ce am mancat si am vreun disconfort sau faptul ca dimineata nu am pofta de mancare ma iau gandurile ca iar slabesc, iar am acele stari neplacute si simt nevoia sa merg acasa sa stau linistit.Nu stiu ce sa mai zic astept sa-si faca efectul medicamentele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiuraducu (acum 14 ani)

Salutare.Ieri am fost la un alt medic psihiatru pt ca cipralexul nu-si facea efectul.I-am descris starile care le am(adica imi vine greata cand ma gandesc sa plec undeva sau cand vreau sa mananc)si mi-a dat un alt tratament Paluxetil 20mg 1dim,Anafranil 10mg 1dim si 1 la pranz,Anafranil 25mg 1seara si Ginsavit 1 dim. Sper sa imi revin cat mai repede.Diagnosticul a fost Depresie mascata si tb obsesiva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

mugurel

imi cer scuze ca nu am mai raspuns dar am niste probleme de sanatate cu sotul meu si am cam stat in ultimul timp mai mult pe la spital la el.Mai scriemi si mie cum te simti.Sanatate multa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mugurels (acum 14 ani)

maurica

decat am ajuns acasa ca m-am internat in spital si imi este mult mai bine.urmez un tratament nu stiu exact ce tratament pt k ca nu ma mai intereseaza.m-a diagnosticat cu nevroza...sper sa mearga in continuare tratamentul..sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 14 ani)

eu am anxietate de 6 ani dupa ce am nascut al doilea copil nu mai suport starea asta daca nu aveam copii cred ca nu mai puteam sa lupt m am saturat de tot si de toate iau 1cipralex pe zi dar degeaba cand a aparut starile de anxietate am mers la preoti care ma u bagat mai rau an frica de atunci am o frica de preoti o fi normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denis (acum 13 ani)

seroxatul este cel mai bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 12 ani)

I-atzi ceva cu gloatze;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

Va rog frumos iau de 4 ani rivotril numai ma simt bine si daca il iau si daca nu il iau am inceput cu 2mg rivotril mi-a dat de la sf stelian doamna directoare Hudita Cristiana de atunci eu numai simt ca traiesc am nervi stari de depresie f mari vb singura imi raspund singura ma distrus mi-a distrus viata in plang neincetat nu stiu ce sa mai fac am luptat si lupt vreau decat sa simt ca traiesc nu am prieteni mama mea e plecata de 18 ani tatal meu traieste cu o fata de 23 de ani iar el are 51 eu am 31 de ani va implor daca puteti sa ma ajuta-ti cu un sfat cu orice apreciez enorm de mult intrebarea mea este cu ce scap definitiv de RIVOTRIL ??? Va Multumesc Iar cine ia rivotril si ia de putin timp renuntati cat mai puteti va distruge creierul si viata iar eu pe dinauntru sunt ca si moarta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: