Este eficient citalopralul?

Depresie
Intrebare postata de nickcami cu 13 ani in urma

Cat de eficient este citalopramul?am fost diagnosticata cu depresie moderata si mi s-a prescris acest tip de medicament.am o zi de cand am inceput sa iau tratamentul si am o stare de agitatie si un pic de teama de efectele secundara.cand incep sa apara efectele secundare,dupa prima doza sau dupa mai mult timp.am inceput sa iau 10mg de citalopram pt 4 zile dupa care o sa maresc doza la 20mg pe zi.deocamdata nu am decat o stare de agitatie.multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

marialeea (acum 13 ani)

Buna, Cristina. Vad ca ai reusit sa deschizi un tag. In ceea ce ma priveste, eu zic sa stai linistita, daca aveai efecte secundare le simteai imediat. Eu una asa am patit mai demult, cu un medicament, nici nu mai stiu cum se numea - mi-a dat stare de confuzie, somnolenta, ameteli chiar, si parca nici nu mai puteam vorbi, eram ca beata! Deci, eu cred ca, daca ti-era rau, simteai pana acum. Macar o stare ca de betie si vertij simteai tu, daca medicamentul era prea puternic pentru tine. Asa ca... Stai linistita, daca nu te simti asa inseamna ca e OK.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nickcami (acum 13 ani)

salut marialeea!acum putem vb linistite pe tema noastra.azi m-am simtit agitata si am stat numai cu gandul la efectele secundare;mi-este foarte frica de ele.in plus azi noapte nu am dormit absolut deloc gandindu-ma numai acolo.azi am fost foarte deprimata si acum inca sunt mai ales ca mi-a plecat sotul la un botez,el canta la orga si cu vocea si mi-e tare greu fara el.nu sunt singura acasa ca este si cumnatul meu aici dar totusi imi este greu fara el si parca imi este mai rau.ma omoara si dorul de casa,de parinti.Cateodata simt ca numai pot.asta mica ma streseaza face numai nebunii si nu mai am rabdare cu ea.simt ca am nevoie de un ajutor in cresterea ei si am nevoie de un servici ca nu mai pot sa stau acasa toata ziua,m-am saturat de singuratate.deasta imi face bine cand vad cate un msj de la tine de incurajare,ma simt mai bine!noapte buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Cand simti ca esti agitata, ia macar o jumate de Xanax. Eu una nu am auzit de efecte secundare la medicamentul asta, si drepta sa-ti spun ca il iau eu, unele colege, seful meu chiar... Ne linisteste cand suntem cu nervii instinsi la maximum.
Adevarul e ca ai dreptate perfect: e groaznic sa stai asa, acasa, un servici, cum o fi el, te scoate din starile pe care le ai si care te macina. Este normal ca, atunci cand esti singura, sa te gandesti la toate prapastiile.
Hai sa-ti spun ce am patit eu: mi-am luat liber de la serviciu saptamana trecuta, si anume joi, si era taman atunci cand sarise zdravan euro - si se spunea ca va ajunge in cateva zile 6-7 lei -, cand nu se stia exact ce masuri de austeritate vor lua, cand se auzea chiar ca vor mari si taxa unica, nu numai tva-ul... Si uite-asa, eram eu singura-cuc, ma uitam cand la Realitatea, Cand la Antena 3, cand la Money Channel, toti anuntau apocalipsa, nu alta! Si ce crezi: ma apuca, draga mea, un bocet... Plangeam de parca era sfarsitul lumii, ma gandeam eu de colo: oare ce voi face, cum imi voi plati ratele la banca, dar facturile (toate calculate si ele in euro: lumina, gazul, mobilele...)? Sa stii ca am bocit cu sughituri si nu ma puteam pur si simplu opri, vreo 20 de minute, poate mai mult. Deja ma speriasem eu de reactia mea, dar nu ma puteam opri din plans! Am luat repede atunci un Xanax intreg si, incet-incet, m-am linistit. M-am jurat atunci sa nu mai ma uit, cand sunt singura acasa, la stirile astea panicoase, ca ma dau peste cap, nu alta. In genere nu sunt panicoasa, dar atunci nu stiu ce ma apucase! Vinerea asta am stat iar acasa, dar am spalat, am calcat, m-am uitat la dvd la filme... Nici nu m-am gandit sa ma uit la stiri! Daca, Doamne iarta-ma, ma apuca iar?
De-aia spun: sa stii ca tu, din cauza ca esti singura cu copilul, ai starile astea. Lasa, ca vine acus concediul sotului si vei putea pleca acasa! Va fi muuult mai bine, vei vedea! Oricum, profita ca e acolo cumnatul tau, incearca, pe cat posibil, sa i-o mai "pasezi" si lui pe aia mica, iar tu fa o baie mai lunga, in cada, linistita, pune-ti parul pe bigudiuri, parfumeaza-te, sa vezi, ti se va imbunatati starea de spirit. Respira adanc si spune-ti tu, asa, pentru tine, in gand: "Acum ia sa vezi ce bine ma voi simti, uite, deja simt ca ma linistesc. Sunt calma si asa voi ramane, medicamentul incepe sa-si faca efectul!". Va fi o autosugestie, un fel de efect placebo daca vrei sa-i spui asa, dar creierul lucreaza si... autosugestia este chiar de mare ajutor, in unele cazuri. Daca stai sa te analizezi ca vei avea stari proaste, ca o mica stare de agitatie sau ameteala poate fi un efect al medicamentului... Sa stii ca atunci nici nu te vei simti bine de la el, deoarece creierul a "luat comanda" ca nu te simti bine si pace, ca medicamentul nu e bun si iti va da efecte secundare! Si... degeaba il mai iei.
Daca noaptea vei mai pati sa ai starile acelea proaste, ia si un Xanax sau, pentru inceput, numai jumatate. Te va linisti. ITI DAU CUVANTUL MEU DE ONOARE CA ASTA NU DA EFECTE SECUNDARE: E "TESTAT" DE MINE SI DE MULTI COLEGI DE-AI MEI! Nimeni nu s-a simtit aiurea dupa el, pe cuvantul meu!
Acuma, tot ce pot sa-ti urez e sa te odihnesti bine, macar noaptea. Stiu ce inseamna agitatia si lipsa de somn la orele inaintate ale noptii... Tu insa mai ai si un copil zburdalnic, si nesomnul+agitatia de peste zi=agravarea starilor tale. Incearca ca, macar noaptea, sa te odihnesti cum trebuie!
Te pup. Mai vorbim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

salut marialeea!se fac deja 4 zile de la tratament cu o jumatate de comprimet dupa care trebuie sa trec la un comprimat intreg.nu prea ma simt bine,sunt cam ametita si sunt cam confuza atunci cand il iau.daca de la jumatate de comprimat ma simt asa,nici nu vreau sa ma gandesc cum este cand o sa iau un comprimat intreg.azi noapte nu puteam sa dorm si eram un pic agitata si m-am hotarat sa iau o jum de xanax.m-am simtit foarte bine parca uitasem de toate problemele si chiar si moralul mi s-a ridicat.nu stiu ce sa mai fac pur si simplu m-am saturat!parca acum e mai rau ca inainte,nici seara nu ma mai simt bine cum ma simteam inainte,nici somnul nu mai e ca inainte, probabil din cauza medicamentului nu dorm!azi am avut o criza si am plans mai bine de 10 minute pt ca simt ca am ajuns la capatul puterilor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Cristina, daca ESTI ABSOLUT SIGURA ca nu te simti bine de la Citalopralul acela, incearca pur si simplu sa faci tratamentul cu Xanax. Mergi la medic, spune-i ca esti confuza si ca te-ai simtit mai bine cu Xanax. NU TRECE SUB NICI UN MOTIV LA DOZA DE 1 COMPRIMAT DACA VEZI CA NU E OK SI CA TE AMETESTE MEDICAMENTUL! Eu, de cand am inceput sa iau antidepresive, deja m-am invatat ca, la inceput, unele dintre ele te cam molestesc. Insa nu e voie sa te ameteasca asa cum zici tu! Pe de alta parte, e posibil ca tu singura sa te fi autosugestionat ca Citalopralul nu iti face bine si de-aici poti avea starile astea aiurea. Insa cred ca cel mai bine e sa mergi la medic ca sa-i spui ce si cum, pana una-alta poti sa iei Xanax, si nu Citalopral, de exemplu poti lua 1/2 comprimat de Xanax dimineata si 1/2 seara. Sau, daca tu stii ca starile tale proaste apar mai ales la pranz si nu dimineata, iei 1/2 Xanax la pranz si 1/2 seara. Daca nu poti si nu poti ajunge momentan la medic, ia vezi tu si incearca aceste doua variante. Nu te speria, nu e sa te adoarma Xanax-ul, zilele astea si sotul meu s-a simtit rau, a avut niste caderi de tensiune arteriala inexplicabile pe care eu una le-am pus pe seama stresului de la serviciu. Nu de alta, dar tocmai facuse EKG si nu are nimic la inima, iar analizele de sange i-au iesit f.bune! Deci... nu putea fi decat pe fond nervos. Tin sa-ti precizez ca sotul meu nu a mai luat NICIODATA Xanax in viata lui, si chiar si acum a fost taaare reticent, cu chiu cu vai l-am convins... Ei bine, dupa ce a luat Xanax-ul nu a mai avut nimic, chiar a putut sa conduca masina, nu l-a adormit si nici nu i-a dat vreo stare de confuzie, ceva. S-a simtit excelent in ziua aia, si ieri i-am dat din nou 1/2 pastila dimineata, inainte de a pleca la munca. Aseara mi-a zis ca nu a mai facut nici o cadere de tensiune, ba chiar a fost mult mai linistit la munca si, exact cum spui si tu, parca uitase si el de toate problemele. Iti spun sincer, Xanax-ul este f.bun si, crede-ma, mai bine continui tratamentul cu el decat cu altceva. Insa e musai sa vorbesti si cu medicul tau ce si cum. Trebuie sa-i spui cum te-ai simtit cu cele doua medicamente si tot ceea ce simti de la fiecare in parte. Dar... sunt sigura ca medicul tau nu are cum sa decida sa nu mai iei Xanax, daca spui ca ti-a facut bine!
Ia incearca tu sa iei si ziua, chiar sunt curioasa cum te simti, oricum, ai fi singura persoana pe care as auzi-o ca i-a dat Xanax-ul ameteli, confuzie sau mai stiu eu ce... Ti-am zis, eu, cand vad ca parintii mei (in varsta fiind, evident) sunt si ei nervosi si nedormiti si au stari proaste, cand il aud pe fratele meu ca nu mai doarme de griji si din cauza problemelor de la servici... le dau cate 1/2 de Xanax si TOTI imi spun ce bine s-au simtit dupa ce l-au luat! Plus, ca, ti-am zis, la serviciu colegii iau si ei, fie ca sunt mai tineri sau mai in varsta, si nimeni nu s-a plans ca nu s-ar fi simtit bine de la el.
Asa ca... moralul sus, lasa ca rezolvi tu problema, ca nu e nici o tragedie, mergi la medic si probabil iti va spune sa iei Xanax si nu Citalopral, si vei vedea ca te vei simti mai bine! Nu intra in panica, esti puternica si TREBUIE sa fii, ai un bebe mic si trebuie sa ai forta sa-l cresti! Macar seara, ia 1/2 de Xanax, ca sa te poti odihni ca lumea, ca somnul e f.f.important!
Fruntea sus! Razbati tu, nici o grija! Mergi la medic si vezi ce spune. Abia astept sa-mi spui ce ati discutat.
Te pup si ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

buna marialeea!aseara am luat un comprimat intreg de citalopram.am zis ca daca medicul mi-a zis asa...inseamna ca asa e cel mai bine.starile de confuzie care le-am avut nu sunt sigura ca e de l a medicament pt ca eu le-am avut si inainte sa il iau.asa ca nu sunt sigura ca e de la el.ametela in schimb nu am avut-o inainte si acum o am iar cu agitatia nu stiu ce sa zic,crd ca sunt emotiile mele puternice pt ca tot timpul ma gandesc la simptome.aseara cand l-am luat imi sarea inima in piept de la emotia care am avut-o si am avut o senzatie ciudata rau de tot;parca mi-a blocat mintea nu-mi dadea voie sa ma gandesc la nimic rau exact ca xanaxul.in schimb nu am putut sa dorm deloc dar pana la urma am luat o mica pastila de somn si am dormit dusa pana dimineata.azi dimineata cand m-am trezit nu stiu ce s-a intamplat dar parca eram ca noua,parca nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat m-am simtit exact ca inainte sa inceapa cosmaru.ma gandesc ca un comprimat intreg imi face bine...pt ca ma simt excelent din punct de vedere psihic dar fizic sunt cam obosita din cauza noptilor nedormite.acum sper sa dureze starea asta de bine sa nu-mi fie iar rau.oricum doctora mi-a zis ca in primele zile e posibil sa am niste reactii adverse pana se obisnuieste corpu cu el dar dupa o sapt,doua o sa-mi fie bn.o sa continui asa cu un comprimat sa vad cum imi este iar joi am programare la medic.mersi mult pt sfaturi chiar imi sunt de folos.te pup si sa ai si tu grija de tn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Buna, Cristina (apropos, si pe mine tot Cristina ma cheama, "Marialeea" e un nickname). Ma bucur mult ca ai inceput sa te simti mai bine. Si eu am inceput sa ma impac cu situatia, asta e, ce o vrea Dumnezeu cu serviciul meu...
Abia astept sa-mi spui ce ai vorbit cu medicul si ce ti-a spus.
Te pup.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

salut marialeea!am fost aseara la doctor si i-am zis toate simptomele mele pe care le-am avut dupa ce am luat medicamentul.a zis ca toate acestea sunt normale la inceput pt ca corpul meu incepe sa se obisnuiasca cu el dar ca peste o saptamana o sa treaca aceste simptome o sa treaca si in curand o sa vad si rezultatele bune ale medicamentului.trebuie doar sa am rabdare.acum nu-mi ramane decat sa astept...iar asteptarea asta este cam grea dar asta e!trebuie sa am rabdare.o sa-ti scriu cand o sa incep sa ma simt mai bine.te pup si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Te pup si eu. Sunt sigura ca intr-un final te vei simti mai bine. Nu te stresa asteptand sa vezi cat mai repede rezultatele. Fiecare organism are ritmul lui. Dar va fi bine, vei vedea.
Multa putere iti doresc pentru a o creste mai departe pe cea mica si ai grija de tine. Vezi sa faci tot posibilul sa dormi noptile, eu am insomnii si stiu ce inseamna asta: a doua zi nu mai esti bun de nimic dupa o noapte pierduta! Fa tot posibilul sa dormi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liana (acum 13 ani)

efectele incep sa para de abia dupa 2-4 sapatamani.in cazul meu dupa 4 sapt ma simteam foarte bine. cam dupa 1 luna am avut niste stari de eurorie si fericire absoluta induse de antidepresive

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nickcami (acum 13 ani)

salut!ce mai faci marialeea?cum te mai simti?eu am inceput sa ma simt bine,au disparut in mare parte starile nasoale,mai sunt momente cand nu mi-e bine dar oricum o diferenta se vede.tratamentul incepe s a dea rezultate in sfarsit!!si efectele secundare au disparut,au durat cam o saptamana jumate,a fost cam greu dar acum se vad si rezultatele bune:).se apropie in sfarsit si vacanta mea mult dorita,abia astept sa-mi strang in brate parintii.ieri m-am cam speriat cand am aflat de madalina manole si am fost cam trista dar a trecut.sper sa dispara de tot depresia asta sa profit de viata asa cum trebuie!te pup si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Bravo tie! Ma bucur mult ca esti in sfarsit mai bine! Tu, spre deosebire de Madalina Manole, ai constientizat ca ai o problema si te-ai dus la medic pentru a te face bine! Vezi, de-aia unii oameni "se pierd" pe drum si altii reusesc sa razbata! Pacat in schimb de copilasul ei... Tu meriti, iti dai seama, de doua ori felicitari ca ti-ai pastrat mintea limpede si ai reusit sa treci peste starile proaste, cu ajutorul tratamentului!
Eu ma simt binisor, sunt si eu in concediu si alaturi de familie e mai usor decat cu stresul de la munca.
Te pup si... ti-am zis eu, numai maine nu-i poimaine si te vei vedea si tu cu cei dragi de-acasa.
Ai grija de tine si vezi sa-ti iei tratamentul. Atat timp cat a spus doctorul sa-l iei. Nu te lasa inselata daca te vei simti din ce in ce mai bine, daca il vei intrerupe inainte de vreme ai sanse 100% sa recidivezi si sa-i sperii si pe ai tai.
Te pup si sanatate multa iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Draga, sunt eu, Cristina, sper ca ti-ai dat seama ca asta e tot un nickname...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

salut marialeea!ce mai faci?eu sunt bine sunt acasa in romania cu familia!si imi este foarte bine mi au disparut simptomele si ma simt foarte bine!cred ca asta imi lipsa sa stau cu familia!acum profit din plin caci cand o s a ma intorc o sa imi fie un pic greu!nici nu sti cat de bine este! tu ce mai faci cum iti mai este?te pup si ai grija de tine1te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Buna, Cristina!
Sunt foarte fericita ca in sfarsit te simti bine, ti-am spus eu ca asa o sa fie cand vei fi cu ai tai, iti amintesti?
Te rog in schimb sa nu cumva sa intrerupi tratamentul dat de medic, fa-l atat cat ti s-a spus, chiar daca te simti OK acum... Sa nu care cumva, ma gandesc, sa te simti mai rau cand te vei intoarce la "rutina cea de toate zilele", in strainatate...
Eu sunt acum OK, ce pot sa zic, sunt si eu in concediu, apoi o "iau de coarne" din nou cu agitatia si cu slujba... Intru iar in rutina zilnica... Ca si tine de altfel.
Dar... sa nu bucuram acum de concediu si de statul cu familia si sa profitam de fiecare minutel!
Te pup si eu si ai grija, urmeaza in continuare tratamentul exact cat a zis medicul, apoi il intrerupi, tot asa cum ti s-a prescris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

salut marialeea!ce mai faci?eu sunt iar in "inchisoarea" din Franta m-am intors de sambata.a inceput din nou sa imi fie greu mai ales acum ca m-am invatat acasa cu familia cu toti ai mei!mi-este tare teama sa nu mai patesc ca atunci.deja observ ca iar mi-a aparut anxietatea aceea si greul acela.idei urate nu mai am dar nu ma simt bine ca luna trecuta.incerc sama controlez dar mi-e foarte greu.in primele zile cand am venit am plans foarte mult;aproape toata ziua si nu ma puteam controla.am inceput sa urasc locul acesta dar nu am ce face pt ca sotul meu lucreaza aici.in schimb toata lumea ma condamna pe mine,imi zic ca nu-mi mai trebuie nimic atata timp cat sunt alaturi de sot si de fetita ca n-are de ce sa-mi fie greu,dar mie imi este greu in continuare.cred ca daca as fi in tara nu as mai avea nimic dar din pacate situatia financiara de acolo nu e prea roz,si trebuie sa suferim pe aici.ma gandeam ca daca gasesc pe cineva sa stea cu fetita macar cateva zile pe saptamana pt a ma duce si la munca mi-ar fi mai bine;poate ca daca mai schimb ocupatia nu o sa mai imi fie greu;nu stiu ce sa mai zic.cand ma gandesc ca mai e inca un an pt a ma duce acasa imi vine sa "turbez".te pup si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Buna, Cristina!
Nu esti de condamnat, esti probabil genul de persoana care esti f.atasata de familie! Si, evident, iti este f.greu sa fii departe de ea! Sotul, deh, ca sotul, adevarul este ca nu e "sange din sangele tau" si, evident, nu constituie decat un palid substituent al familiei de acasa! Intr-adevar, pentru unele persoane copilul poate constitui un motiv pentru care ar trebui sa fii fericita... Dar adevarul e ca, fiind fetita asa de mica, n-ai si tu cu cine schimba o vorba decat seara, cu sotul care vine probabil frant de oboseala, si toata ziua stai singura-cuc. Ar fi f.bine sa-ti poti gasi o slujba si sa-ti poti permite sa angajezi o bona pentru cea mica, asa ai mai avea si tu contacte cu alti oameni in afara de sotul tau, si daca ti-ai gasi un job alaturi de niste romani, ar fi chiar mai bine! Incearca, daca poti sa iti permiti financiar n-ai ce pierde! Si nu uita, daca incepi sa te simti din ce in ce mai rau, urmeaza din nou tratamentul pe care ti l-a dat psihiatrul, programeaza-te la o consultatie! Nu lasa sa se agraveze starile pe care le ai, sa nu treci din nou prin anxietatile pe care le-ai avut inainte!
Iti urez numai bine, sa fii sanatoasa si astept s-aud ca te-ai angajat si ca te simti mai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

Salut marialeea!Ce mai faci?Eu sunt bine in sfarsit mi-au trecut starile acelea si in sfarsit ma pot bucura de viata!Mai am cateodata dar foarte rar stari de plictseala dar cred ca e de vina rutina zilnica.Oricum nu mai e ca inainte acum ma simt bine!In plus cea mica a inceput sa vorbeasca si ma inteleg cu ea,ma joc cu ea toata ziua! Intradevar viata e frumoasa!! Inca nu m-am angajat dar astept sa vad daca o sa-mi i-a fata la cresa si atunci o sa ma duc si la servici.Tu ce mai faci?Esti bine?Te salutam cu drag si eu si cea mica Briana si te pupam dulce!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Buna Cristina,
Ma bucur f.f. mult pentru tine si afla ca si eu ma simt incomparabil mai bine fata de ultima data cand am vorbit!
La fel, ma bucu si eu enorm pentru tine, ca ai cu cine sa te "conversezi" cand te plictisesti (cea mica, draga de ea!), si sper ca te-ai vindecat total si ca nu te vor mai apuca starile acelea de rau.
Bucura-te de scumpica ta si "palavragiti" amandoua cat e ziua de lunga, ai grija ca acum, ca a inceput sa vorbeasca, micuta ta incepe sa si priceapa mult mai bine ce-i spui, cauta sa incepi de pe acum sa o inveti diverse lucruri interesante, cauta sa-i citescti f. mult diverse lucruri, povesti, invat-o cum arata "cutu", "pisi" si vei vedea ce fericita vei fi cand le va spune ea singurica... Nu vei mai avea timp nici macar sa te gandesti sa-ti fie rau, dara-mi-te sa-i si fie... Iar cand va mai creste putin, o vei putea invata din enciclopediile acelea interesante, pentru copii, ce este pamantul, apa, delfinul, rechinul, pestii colorati din oceane, ce frumoase sunt padurile... Noi asa am inceput cu nepotica mea, acum e "toba de carte" (are 4 ani deja si ea) si e extrem de interesata de Animal Planet si se uita cu mare atentie si pe Discovery, mai ales la emisiunile privitoare la Univers (noi ii citim traducerile si ea nu se mai satura de programele astea!). Dar, de mica am "educat-o", ca sa zic asa, cu tot felul de carticele de stiinta pentru copii, si asa a prins gustul.
Iti urez multa sanatate tie si celei mici, si sotului tau, si sper sa imi mai scrii si sa imi spui ce desteptatica e aia mica a ta!
Te pup mult de tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 12 ani)

Salut Marileea!ce mai faci,esti bine sanatoasa?n-am mai scris,a mica imi ocupa tot timpul,face numai nazbatii!sper ca esti bine,eu in comparatie cu anul trecut in timpul asta sunt foarte bine,slava Domnulului nu mai am acele stari.mai sunt anumite momente cand ma simt plictisita dar nu e o stare de tristete!abia asteptam vara ca sa mergem acasa in Romania sa ne vedem familia!acum singura preocupare este lupta cu kg caci dupa tratamentul cu antidepresivele am pus cam 10 kg;sunt vreo 3 luni de cand nu le-am mai luat si vreau sa redevin ca inainte de tratament!te pup si sper ca esti bine!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2