Durata tratament sertralina raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de DOINA26136085 cu 13 ani in urma

In ianuarie 2005, in urma declansarii divortului, am fost diagnosticata cu tulburare depresiva-tratament:SEROXAT 1tb/zi timp de 17 luni( aprox iunie 2006).Dupa incetarea acestuia m-am simtit bine, dar, pe fondul dezechilibrului familial (procese,grija copiilor),in luna noiembrie 2008, simptomele au revenit parca mai acut (am slabit aproxim. 7 kg,oboseala permanenta,dureri de cap accentuate,teama de a iesi in societate).Diagnosticul- tulburare depresiva recurenta cu elem de anxietate;tratament din luna iunie 2009: sertralina 50 mg/prima luna;sertralina 75-100 mg/urmatoarele 8 luni;sertralina 50 mg/prezent.Starea mea fizica si psihica din acest moment este foarte buna (de la 50 kg am ajuns la 60 kg; am energie fizica specifica varstei mele-50 ani;placere de a socializa,de a calatori, de a face planuri de viitor)
Intrebarile mele sunt :
1.Mai este necesar tratamentul specificat si cat timp ?
2.Tratamentul cu SERTRALINA creeaza dependenta sau are efecte secundare nedorite pe termen lung ?
3.Pe fondul altor probleme grave ce pot sa apara in viata,este posibila revenirea acestor tulburari depresive, daca este intrerupta medicatia ?
Precizez ca structura mea psihica este,probabil, mai fragila, deoarece,imi amintesc ca in anii (1990-1995,in urma unor investigatii endocrine,in afara de medicatia specifica ASTONIN,ASPACARDIN, am primit si picaturi HALDOL sau tablete AMITRIPTILINA. La vreme aceea nu se discuta de depresie.

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (40)

paul (acum 13 ani)

eu zic ca sunteti o fericita ca va simtiti bine, si va recomand sa nu intrerupeti medicamentul fara acordul doctorului.
in al doilea rand daca sunteti bine ce va deranjaza o pastila, alti iau un pumn si se roaga sa fie bine.
eu va recomand multa sanatate si luati in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOINA26136085 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns.
Va doresc si eu multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Doina,
Intreruperea tratamentului medicamentos se face cu instiintarea medicului si probabil reducand doza sau inlocuind medicamentul cu unul mai slab in prima faza. Organismul tau functioneaza bine fiindca a integrat acele substante iar daca nu le vei mai lua, el poate sa sufere, astfel trebuie sa fie o renuntare treptata pentru a se adapta organismul la lipsa lor.
Medicamentele, din pacate pentru unii, nu dezvolta si nu invata reactii adptative la situatiile neplacute ale vietii. Asta inseamna ca de fiecare data cand veti intampina dificultati, obstacole sau neajunsuri va trebui sa te bazezi pe medicamente si pe efectul indus de ele.
Daca doresti sa alegi, sa stapanesti alte strategii de rezolvare a problemelor apeleaza la consiliere sau psihoterapie. Vei putea obtine mai multa incredere in tine, siguranta si control in relatiile cu ceilalti sau cu incercarile vietii.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

DOINA26136085 (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsul oferit.
Va doresc numai bine si succes in profesie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona27 (acum 12 ani)

eu urmez un tratament cu zoloft de aproape 1 luna si nu vad nici o ameliorare .sunt la o pastila pe zi de 2 sapt aproximativ! intrebarea mea este dupa cat timp incepe sa isi faca efectul zoloftul? cred ca este cam ciudat ca in 4 sapt sa nu inceapa sa isi faca efectul......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOINA26136085 (acum 12 ani)

Draga Ramona,

Desi, teoretic,efectul pozitiv ar trebui sa apara dupa 2 saptamani, practic, eu am inceput sa-mi revin cu adevarat dupa 3 luni.
Te rog sa fii optimista si mai ales sa-ti consulti medicul ( in primele 6 luni eu mergeam lunar la consultatie), deoarece ar putea sa-ti prescrie un alt medicament care sa fie mai potrivit organismului tau.
Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 11 ani)

eu am avuto stare foarte p***a timp de 2 luni.. stare de lesin tremur stare de voma,palpitatii puternice,nu ma puteam tine pe picioare in schimb nu ma durea nimic..cineva mi-a spus ca se poate sa fie atac de panica si am apelat la un psihiatru care m-a diagnosticat cu anxietete si tulburare de panica. de la prima sedinta mi-a dat tratament cu sertralina si alprazoram. in prima saptamana de tratament m-am simtit foarte rau,simteam ca imi arde tot corpul si imi venea sa cad jos,dupa o saptamana a trecut tot ca si cum nu as fi avut nimic niciodata si ma simt foarte bine.inca fac in continuare tratament pentru ca trebuie intrerupt treptat dar nu ma deranjeaza o pastila. din pacate multi care au trecut prin asa ceva,nu se mai intorc sa spuna efectele pozitive.....multa sanatate la toti si curaj...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 11 ani)

am avut o perioada cu stari de lesin ,palpitatii,am fost la medic si m-a diagnosticat cu depresie.,aparuta dupa 6 luni de la nasterea fetitei mele.am inceput de sase saptamani tratament cu sertralina ,itr-adevar se cunoaste efectul.am inteles de la medic ca ar trebui sa iau tratamentul cel putin un an,sper sa-mi revin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 11 ani)

eu am inceput doar de trei saptamani tratamentul cu sertralina,primele efecte le-am simtit dupa 10 zile dar nu au mai aparut acele episoade foarte nasoale. eu sper ca totul o sa fie bine si nu ma mai gandesc deloc acolo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 11 ani)

nu stiu ce sa mai fac,am avut o problema cu fetita de sanatate ,problema minora ,dar m-am emotionat asa de mult ca iar am facut atac de panicaca,sa reamintesc sufar de depresie de doua luni jum,oare ce sa fac sami revin?
cu toate ca iau sertralin cand mi se face rau mai iau si lorazepam sa ma linistesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOINA26136085 (acum 11 ani)

Draga Georgiana,

Inteleg ca sertralina ti-a fost prescrisa de un medic. Nu trebuie sa disperi ca mai apar episoade de panica si sa constientizezi ca va fi bine. Probabil ca starea ta nu este inca foarte stabila doar dupa 2 luni de tratament.
Eu fac tratament de 3 ani si tot mai apelez ( destul de rar) la xanax sa ma linistesc, daca am o emotie, suparare.
Fii optimista si vei vedea ca te vei simti tot mai bine.

Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 11 ani)

va multumesc din suflet pt sfat .va doresc multa sanatate dna Doina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11544819121 (acum 5 ani)

Buna doina !!eu fac tratament cu sentralina de 2 luni un timp mam simțit bine dar cam de o săptămână simt o agitație mare în tot corpul..si nu inteleg de ce desi fac tratamentul cu sentralina mi-a revenit această teama aceast tremur.?Tin sa precizez ca nu imi mai este rau doar sunt agitata.sa fie de la pastile sau inca nu siau facut efectul in totalitate.te rog sa imi răspunzi.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 11 ani)

eu i-au de doi anisi ceva tratament cu sertralina si tritico,si alprozalam,doar asa la inceputul tratamentului,l-am ma intrerupt asa cateva lunu ,si la cel mai mic simtom ,le-am luat inapoi,si iar le-am intrerup si tot asa ,dar le-am intrerupt treptars,dar ma simt foarte bine cu acest tratament,am 56 de ani ,dar am trecut in viata prin forte mari probleme si grele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 11 ani)

of.. ce pot sa''''''''tzi spun... cum scria cineva mai jos.. cei care isi revin nu mai scriu... si eu ca toata lumea am trecut prin momente chiar disperate... ptr ca trebuia sa ma tzin si de servici... nu mai puteam sa ies din casa.... nu''''''''mi mai doream nimic.. totul era urat... totul era trist... iar pastile nu am luat ptr ca medicul de familie spunea ca ma fac leguma... MARE GRESEALA... daca nu incepi un tratament si stai... te deteriorezi iremediabil... eu am ajuns pana acolo ca aveam miscari incontrolabile.. ziceai ca am scleroza... eram f speriat... si totusi... in cele din urma am luat sertralina (ZOLOFT) cu anxiar... pot spune ca''''''''mi era frica si de fiecare respiratzie.... la mine efectul s''''''''a facut dupa 4 luni jumatate... pe nesimtzite... insa tot mai aveam mici caderi... ca dupa 9 luni... sa fiu ca nou.... aveammomente cand plangeam de bucurie... ptr ca nu''''''''mi venea sa cred... laanxiar am renuntzat dupa 1luna... zoloft am luat 1 an... iar acum sant in perioada de renuntzare... la fel ca tine si eu in cele 4luni citeam... cand are loc efectul dupa cat timp... itzi doresc din tot sufletul sa inceapa cat mai curand.... nu stiu cu cat te ajuta ce''''''''tzi spun..poate doar acum cand citesti... dar crede''''''''ma ... merge... si nu da efecte decat la inceput!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costin (acum 10 ani)

Dragilor, Zoloftul este un medicament extraordinar dar ca orice medicament are si neajunsuri. Eu l-am luat cativa ani in 3 reprize, deoarece depersia m-a ajuns din urma si asa a considerat medicul.
Atentie! Cata vreme il iei esti un om normal...eu asa eram...iar tratamentul se face pe perioade lungi de timp. Acest medicament nu face decat sa atenueze sau sa inlature efectul, dar un trateaza si cauza. Deci cum spuneam, cum il opresti sansele sa revina depresia sunt mari. El de fapt inlocuieste serotonina din creier si nu face decat sa te minta ca esti perfect sanatos. Cand opresti medicatia creierul ar trebuii sa-si recapete functia care a fost inlocuita de pastila, din acest motiv se opreste treptat, ca sa inveti creierul sa se descurce fara ea...si o va face, dar extrem de lent si de sensibil la orice stimul negativ ce te poate intoarce inapoi de unde ai plecat. Cuma mai spus cineva mai sus si are perfecta dreptate singura solutie pentru noi depresivii,este sa urmam consiliere psihologica pentru a invata sa gestionam singuri stresul si probleme pe care ni le arunca in fata viata.
Eu am renuntat la Zoloft cam de 8 luni si incerc sa ma autoeduc singur pentru ca nu am bani de psihoterapie...uneori reusesc alteori nu...am suisuri si coborasuri...uneori vad viata in roz alteori in nuante inchise de gri. Cu ajutorul familiei si a prietenilor poate voi devenii un om mai sigur pe mine si mai detasat de stres.
Va urez si voua succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOINA26136085 (acum 10 ani)

Pentru Costin... si nu numai
Aveti perfecta dreptate in cele spuse.Am intrerupt si eu tratamentul ( in mod treptat) de aproximativ 4 luni si, deocamdata, ma simt bine.Recunosc ca sunt momente in care mai am temeri,in special cand trebuie sa plec intr-o calatorie mai lunga, dar incerc sa le reprim.
Asa cum ati spus, familia si prietenii adevarati pot fi un echilibru real in viata, dar, cea mai importanta este autoeducatia.
Va doresc sanatate si sa deveniti, asa cum va doriti,o persoana sigura pe sine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costin (acum 10 ani)

Doina, cel mai mare dusman care intervine dupa ce intrerupi tratamentul esti chiar tu...tu si frica ta de a nu te reintoarce la starile depresive de dinainte. Gandul ca totul se poate intoarce si revii din nou de unde ai plecat este butonul de autodistrugere pe care il actionam cu totii dupa ce am oprit tratamentul, fara sa ne dam seama. Gandirea depresiva si apocapiptica o avem in noi si ea ne submineaza mereu. Reprogramarea creierului este absolut necesara in cazurile noastre si asta se face doar prin terapie cognitiv-comportamentala. In caz contrar 75% din cei care renunta la tratament re reintorc de unde au plecat. Eu am facut gresala asta de 3 ori, nu o faceti si voi. Daca reusiti sa va autoeducati singuri si fara ajutorul cuiva...respect.
Sanatate, sarbatori fericite si nu in ultimul, rand liniste si pace interioara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 10 ani)

Bine v-am gasit! Si eu sunt o veche consumatoare de sertralina, il iau de aproximativ 10 ani cu cateva pauze in care am incercat sa vad daca ma descurc fara. Am revenit de fiecare data la sertralina si a functionat. Ultima data l-am intrerupt in vara trecuta dar am picat din nou si acum iau deja de doua luni. Problema e ca de data asta inca nu functioneaza...Pe depresie e ok, dar am o stare de anxietate pt care iau anxiar de 2 luni. Oare sa nu mai aiba efect sertralina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DOINA26136085 (acum 10 ani)

Pentru Aura,
Citind interventia d-voastra am inceput sa am temeri ( nu ca nu le-as fi avut inainte).Eu am luat antidepresive aprox. 5 ani si mi s-a parut o perioada foarte lunga ( in 2 reprize, cu o pauza de 2 ani).
Ati avut probleme grave in acesti 10 ani, sau doar cele obisnuite, ale vietii de zi cu zi ?
Recunosc ca si eu sunt tentata sa reiau, mai ales cand imi revine acea teama de iesi, de a pleca in calatorie ( mai iau cate un Xanax 0,25 )
Cand ati reluat tratamentul, ati mai avut starile de rau ( infierbantarea corpului, usoara senzatie de dificultate in respiratie ?)
Multa sanatate tuturor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2