Depresie raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de bogdaneko cu 10 ani in urma

Am ajuns intr-un punct al vietii ca nu mai reusesc sa fac fata, am multe probleme si se inmultesc pe zi ce trece. Ma simt singur, dezamagit fata de mine. Nu mai am nici un scop pt care sa lupt in viata asta, am ramas fara sperante. Oameni care pt mine erau totul m-au ranit cand ma simteam mai rau ( inclusiv parintii ). Sunt foarte suparat pe viata asta am si diabet si atacuri de panica si m-am saturat. De vreo 2 saptamani beau incontinu si sunt constient ca nu fac bine si mai ales sunt tanar 18 ani si o copilarie nu prea frumoasa. Nu mai am prieteni pt k toti au ramas in afara, nu am cu cine sa mai vb cand imi este rau. E adv ca de cand am anxietate (1 an jumate) m-am indepartat de D-zeu... Am incercat de atatea ori sa ma ridic si nu dureaza mult si intervine cv. Nu mai pot mereu am dus o viata stresanta. Si nu inteleg dc tocmai eu cu toate pe cap, nu este corect si nici bine nu va fii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este indicat sa consultati un psihoterapeut. De asemena, ar fi bine sa vedeti si medicul psihiatru in vederea unui tratament care sa va ajute sa depasiti aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Imi pare rau pentru ca va confruntati cu asemenea stari neplacute. Diabetul netratat sau tratat necorespunzator poate influenta negativ starile si trairile sufletesti. Singuratatea poate fi si ea un factor de stres, mai ales atunci cand intampinam diverse probleme , deoarece ne priveaza de posibilul suport social al celorlalti oameni.
Forumul este o cale de a iesi din singuratate si de a vorbi cu alte persoane despre necazurile dvs.. Anxietatea si atacurile de panica pot fi abordate eficient prin colaborarea cu un psihoterapeut.

Mai multe informatii despre anxietate si terapia acesteia puteti gasi la http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

In speranta ca v-am putut fi de ajutor, va urez multa sanatate! De asemenea, imi puteti scrie oricand doriti.

Psih. Gabriel Pîrvan
Telefon: 0764.443.184
Site: http://www.psihoutil.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 10 ani)

Cauta un duhovnic iscusit si spovedeste-te in primul rand. Ti se vor limpezi gandurile si mintea se va lumina. Vei gasi singur raspuns la problemele tale. Cat despre cei care te-au dezamagit, voi parafraza un sfant pustnic din pustia Egiptului: "sa fim ca mortii fata de ceilalti, sa nu ne lasam influentati nici de cele bune, nici de cele rele cate vin din partea altora. Asa cum mortii nu mai au nicio reactie fata de nimeni, asa sa fim si noi". Lasa in urma tot ce te-a afectat si nu mai privi inapoi. Opreste-te din bautura, pune-ti un scop inalt in minte si tine-te de el. Daca te lasi doborat, nimeni nu te va ridica, dimpotriva. Trebuie sa te lupti ca sa te eliberezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdaneko (acum 10 ani)

In primul rand va multumesc pt sfaturi si aveti dreptate, trebuie sa revin pe drumul cel bun luptand sa ma eliberez. Va multumesc inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdaneko (acum 10 ani)

In primul rand va multumesc pt sfaturi si aveti dreptate, trebuie sa revin pe drumul cel bun luptand sa ma eliberez. Va multumesc inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Imi pare rau pt tine ca suferi atata, dar iti spun un singur lucru, NU MERITA.Tu trebuie sa te ridici si sa lupti in viata pentru tine ca sa iti fie bine si sa fi fericit.Nu trebuie sa iti pierzi speranta de la o varsta asa de tanara.Viata e frumoasa, tu o vezi in negru, dar ea e plina de bucuri si oportunitati pt un tanar ca tine.Trebuie sa te bucuri de fiecare clipa pt ca viata e pretioasa.Deci numai fi suparat pe viata si dute si fa ceva frumos cu ea, ca doar e viata ta nu e a altuia.Fa ce iti place tie, nu conteaza atata timp cat esti fericit si nu faci rau la altii.Imi pare rau ca ai diabet de la varsta asta, dar trebuie sa ai grija si sa ti sub control boala.Deci numai fi suparat, mergi si fi fericit pt ca doar o viata ai.Lupta ca viata e grea si sunt probleme mult mai grave decat ale tale, chiar cu mult mai grave.Gandeste-te ca nu are rost sa stai asa si ca trebuie sa lupti daca vrei sa ai o viata frumoasa si linistita.Iti urez succes si sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdaneko (acum 10 ani)

Mulumesc pt incurajare, incerc sa nu mai stau doborat o las tot in urma ce mi-a facut rau. O sa fie greu la inceput dar daca raman cum am fost inainte nu prea vad ce s-ar putea schimba, asa ca trebuie sa ma lupt...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Trebuie sa mergi mai departe, tatal meu are diabet si cancer la plamini iau taiat din picior si inca traieste nu merge dar e inca in viata, iti dau cuvantul meu ca vorbesc zilnic cu el si imi spune ce mult vrea sa iasa si el sa poata vedea cerul sa poata merge din nou pina si dea busilea dar pentru el nu mai e posibil. Nici el nu a avut o copilarie prea frumoasa, bolnav de inima de mic a crescut fara tata de la 8 ani iar pe mama lui( bunica mea) a pierduto cind el avea doar 17 ani. Si cu toate astea a mers mai departe..., acu cind nu mai poate merge tot isi doreste sa se ridice sa poata safaca ceva si imi spune cu lacrimi in ochii ca nu vrea sa moara. Ma doare mult sal vad asa desi eu stiu ca ce are el este prea complicat si medici nui mai dau sanse la ...,

Imi pare rau ca te inchizi in tine, dar tu ai tot viitorul inainte si nu trebuie sa te descurajezi sau sa intri in depresie, trebuie sa devi mai puternic si sa lupti pentru tine. O sa vina o zi cind o sa vrei sa ai o familie si ai sa privesti lucrurile altfel. ^_^

Capul sus si ai mare grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdaneko (acum 10 ani)

Imi pare extrem de rau pt tatal dvs, si o sa ma fac bine pt ca as putea, dar unii oameni chiar daca doresc nu au sanse, asa este tatal dvs, imi pare rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Bogdan,

Cand se aduna prea multe lucruri nerezolvate in viata noastra este cazul sa luam atitudine ...adica sa facem ceva concret, sa schimbam ce nu ne place . Inteleg ca esti coplesit emotional dar si fizic ...Acesta este secventa din viata ta in care ai nevoie de un psihoterapeut !! Cere ajutor cu incredere, si cu putina perseverenta din partea ta, lucrurile pot sta altfel! Curaj!
Iti doresc o viata buna !

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: