Depresie raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de AlexandraTintea cu 12 ani in urma

Am 20 ani si sunt in anul 2 la facultate.in timpul sesiunii am fost foarte stresata,plangeam tot timpul,si nu mai vroiam sa merg la facultate.nu mai aveam pofta de mancare,nu mai faceam nimic din ce imi placea.vroiam numai sa iau note mari al examene.am crezut ca dupa ce trece sesiunea o sa ma simt mai bine.degeaba.ma gandesc ce o sa fac mai departe,daca o sa pot tine pasul cu facultatea,plang din nimic,sunt nemultumita de mine.familia ma sprijina,mama vorbeste cu mine si imi zice ca eu sunt cel mai bun doctor si ca trebuie sa ma gandesc ca sunt puternica si pot trece peste tot.dar pur si simplu nu pot.sunt intr-o depresie continua.as dori sa merg la psiholog dar nu vreau sa ajung sa iau medicamente.ce pot sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Membrucarmen_popin (acum 12 ani)

Psihologul psihoterapeut te poate ajuta asa cum doresti tu, fara medicatie. Pentru a evalua corect situatia este necesara o evaluare in cabinet si apoi, in functie de gradul de profunzime al depresiei poti obtine mai multe informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandraTintea (acum 12 ani)

multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iuliana Pasarin MPsih. Iuliana Pasarin este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Rolul psihologului nu este de a va da medicamente. Daca alegeti sa mergeti la psiholog acesta va va face o evalaure, iar in urma evaluarii, impreuna, veti stabilii un plan de interventie psihoterapeutica in functie de rezultatele acesteia.
Psihologul are rolul de a va ajuta sa constientizati problema care a declansat aceasta stare si de a gasi resursele interioare necesare depasirii acestei stari.

Cu drag,
Iulia Pasarin
psiholog-psihoterapeut
[email protected]
http://psihologi.wordpress.com

Iulia Pasarin

psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

[email protected]

http://iuliapasarin.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Buna (acum 12 ani)

Ce ai se datoreaza studiatului si ambitiei exagerate. Este o boala cunoscuta in homeopatie si usor vindecabila cu remediul potrivit. Cunosc multe cazuri. Contacteaza-ma prin email la yahoo (***).
Psihologia si medciamentele chimice nu au nici un efect in cazul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Medicamentele sunt recomandate atunci cand viata de zi cu zi este perturbata grav si de cele mai multe ori de mult timp. De asemenea, sunt si anumite afectiuni care necesita tratament medicamentos.

In general, daca treceti printr-un proces psihoterapeutic va va ajuta sa evitati cronicizarea starii si instalarea depresiei si, astfel, puteti evita si necesitatea medicamentelor.

Va doresc mult succes si curaj in a incepe un proces psihoterapeutic si a va face viata mai usoara si frumoasa,

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandraTintea (acum 12 ani)

Multumesc frumos.O sa apelez la ajutorul unui psiholog si sper sa trec peste depresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela Sarapatin (acum 12 ani)

Buna ziua,

In cazul in care sunteti in Bucuresti si doriti sa consultati un psiholog, masteranzii in psihoterapie de la Facultatea de Psihologie, din cadul Universitatii Bucuresti sunt disponibili pentru aceasta.

Sedintele de consiliere au loc in cadrul Facultatii si sunt gratuite.

Ma puteti contacta pe e-mail [email protected]

Toate cele bune,

Gabriela Sarapatin
Psiholog
Psihoterapeut in fromare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

na0mi08 (acum 12 ani)

Draga Alexandra, sunt in aceeasi situatie ca si tine. In sesiune simteam ca disper inainte de si dupa un examen, vroiam sa am media 10 la toate, disperam cand vedeam ca nota nu era maxima, simteam ca mor,imi faceam planuri sa ma duc la marire, sa ma milogesc de profi, calcule peste calcule, cumva cumva sa am note maxime. Nu a iesit asa. Si? ce trebuie sa fac acum, sa ma omor pentru niste note? Precizez insa ca nu tot timpul am fost asa ci DOAR de doi ani incoace. Pana acum doi ani nu ma interesa decat sa trec si atat. Cum s-a intimplat asa o turnura de situatie? M-am angajat si am realizat ce greu se castiga banii, ce greu este sa te afirmi prin ce ai mai bun in tine, cat de dura este aceasta viata, ca si cum geamul prin care priveam pana acum s-a dezaburit si am luat contact direct cu viata reala, live, in actiune! Lumea se misca foarte repede, insaimi dau seama ca oricat de repede te-ai misca, intotdeauna va fi unul care sa se miste mai repede ca tine, sa arate mai bine ca tine, sa fie mai destept ca tine etc. Dumnezeu iti da dupa fapte! Asa ca, daca ai suficienta incredere in El, nu trebuie sa te stresezi in halul acesta, comporta-te liber, planifica-ti treburile dupa bunul plac, fara stres, incearca doar sa le termini pe toate la timp, asta e cel mai important lucru. Exact ca si cum ai invata sa plutesti pe apa adanca, nu trebuie sa faci nimic decat sa te lasi "in voia sortii", nu trebuie sa faci nimic efectiv si vei pluti, pe cand daca dai din maini si din picioare prea alert, te vei duce la fund! Asa-i? :)) Lumea nu se crapa acum, asta e un sentiment pe care doar sufletul tau ilpercepe datorita acestor stimuli negativi numiti stres, stare de alerta continua, ingrijorare etc. Nu nota te rdica in viata, cand te angajezi nu te intreaba ce note ai avut ci ce stii sa faci! Crede-ma, cunosc preamulte exemple, eo regula! Succes si fii foarte increzatoare in tine insati, oricum te-ar lovi ceilalti, asta e secretul succesului!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 12 ani)

Stiu ca nu nota conteaza ci ce stiu sa fac.si de-asta sunt stresata.fiindca mi-am dat seama ca nici facultatea pe care o fac nu imi place.si incetul cu incetul incep sa realizez ce grea este viata.o sa incerc sa ma linistesc si sa nu ma mai intereseze atat nota 10.,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 12 ani)

Raspunsul lui na0mi08 este adevarul gol. Chiar asa este, de tine depinde daca treci sau nu limita intre sanatate si boala. Ai grija o data trecuta limita, hm... intoarcerea e mai dificila. Sfatul meu sincer este ca nimic nu merita sa iti atinga sanatatea. Compara ce pierzi in ambele cazuri : nota mare cu orice risc, sau o nota acceptabila iar tu bine, merci, relaxata si apta pentru un nou examen, o noua provocare. Daca te imbolnavesti este posibil sa iesi din competitie pe un termen mai lung sau mai scurt sau ...definitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela V. (acum 11 ani)

Buna ma numesc Mihaela si am intrat acum 4 ani in depresie din cauza ca tatal meu decedase in urma unui accident iar eu aveam atunci deabia 12 ani impliniti din ziua aia am inceput sa ma schimb nu mai eram fata vesela dinainte , plangeam (si plang si acum) mai mereu pentru ca nu pot accepta faptul ca el nu mai este cu mine , vara nu pot sa dorm niciodata seara adorm deabia a doua zi dimineata cam pe la ora 05:00 sau ora 6 , slabesc foarte mult in greutate in cateva zile de exemplu acum 2 luni am avut 48 de kg iar dupa doua zile de nervi si stres am ajuns la 42 de kg niciodata mai n-am avut mai mult de 48 kg sau mai putin de 42 de kg iar din aceasta cauza am mereu de suferit de exemplu am o tensiune foarte mica , sunt mai mereu ametita , nu am pofta de macare dar sunt unele zile in care mananc o PAINE intreaga la doar o singura masa dar nu se vede niciun kg in plus , copii fac mereu misto de mine ca sunt anemica, sp***anoaga , rahitica si multe altele iar aceste cuvinte din partea lor nu ma pot lasa rece pentru ca am si eu suflet si ma doare ... cu mama nu ma inteleg , ea niciodata nu m`a iubit pentru ca ea a vrut sa nasca un baiat nu o fata si mereu imi spune ca nu m`a vrut si nu ma vrea , iar de curand am fost la un control la spital fiindca ma simteam foarte rau si acolo mi`au spus ca am facut cateva atacuri de panica si ca trebuie sa nu ma mai gandesc mereu la lucruri care ma indispun sau care ma supara dar nu am cum inclusiv acum cateva luni am facut un alt atac de panica dar m`am simtit foarte rau si as vrea o explicatie pentru simptomele care le-am avut : mi-a amortit capul in partea din spate , dupa mana stanga si mi s-au taiat picioarele nu ma mai puteam ridica de jos si nu mai simteam nimic nici cand ma lovea mama mea deoarece credea ca ma prefac doar pt ca vroiam sa merg afara sa stau cu prietenii in fata portii mele de acasa la ora 20 si imi repeta maicamea de mai multe ori unele vorbe care m`au ranit foarte tare : ,,Dute dracu ,, , ,,mori odata,, , ,,nu ma uimesti cu asta,, si multe altele ... eu mai am o sora de 17 ani cu un an mai mare ca mine si mereu face diferente intre noi doua diferente foarte vizibile si nu ca acele pe care le cred unii copii rasfatati am auzit`o odata pe mama mea vorbind odata cu soramea sa nu imi dea niciun ban sa am si eu ca sa`mi cumpar de mancare la scoala ( eu fiind navetista si stateam 2 ore in plus la scoala pt ca mergeam cu autobuzul ) si atunci cand iam zis lu soramea sa`mi dea 2 lei ca sa`mi iau un corn ia mi`a zis de fata cu toti colegii "mars dute dracu" si nu cred ca iam zis vreo vorba urata rugando frumos sa`mi dea 2 lei nici macar un sfert din banii care am auzit ca ia primit de la maicamea (25 de lei) pe care ii avea la ea ... am suferit si inca sufar indiferentele pe care le face mama mea si ma doare foarte tare si de multe ori am incercat si aveam ganduri de suicid am incercat odata sa iau 11 pastile de dormit si am stat in pat treaza 12 ore fara sa ma pot misca si am mai incercat odata sa imi iau viata cu pastile dar de fiecare data Dumnezeu ma ajutat si acum ma facut sa ma gandesc ca nu e deloc bine ce am facut si as fi regretat de 100 de ori daca as fi facut ce mi`am propus atunci dar in acel moment nu ma gandeam la altceva decat la faptul ca daca eu mor o sa ajung sa stau cu tatal meu pe care il iubesc si acum chiar daca el nu mai este langa mine si imi este foarte dor de el si nu o sa uit niciodata suferinta si pierderea pe care am avut`o , stiu si ca povestea mea pare desprinsa dintr`un film cu sfarsit dramatic dar asta e viata mea si trebuie sa o accept asa cum e si trebuie sa ma descurc singura si acum cand am 16 ani aproape ...mai am 2 zile pana ii implinesc sper sa imi dati vreun sfat oricat de mic ar fi el pt ca nu mai vreau sa fiu o cutie inchisa si singura vreau sa ''''ies afara'''' !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DanielaHoreth (acum 8 ani)

Am creat o comunitate numita grup de suport depresie.
Te poti alatura si tu.aici gasesti prieteni cu care poti vorbi si informatii care te pot ajuta.
https://www.facebook.com/pages/Grup-de-suport-depresie/1612359012311629?ref=hl

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DanielaHoreth (acum 8 ani)

Am creat o comunitate numita grup de suport depresie.
Te poti alatura si tu.aici gasesti prieteni cu care poti vorbi si informatii care te pot ajuta.
https://www.facebook.com/pages/Grup-de-suport-depresie/1612359012311629?ref=hl

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: