Depresie raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de maria.g92 cu 12 ani in urma

Se poate ca ameteala si greata sa fie simptome ale anxietatii? Este posibil ca dupa o luna de coaxil acestea sa nu-si fi facut efectul sau este nevoie sa schimb tratamentul ?

Multumesc anticipat,
Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Senzaţia de greaţă şi starea de ameţeală sunt probabil efecte secundare ale administrării Coaxilului. În acest caz se avertizează medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

controlmed (acum 12 ani)

Draga Maria,
este bine sa incepi si o psihoterapie .Vorbeste cu psihiatrul care ti-a prescris medicamentul despre simptomele tale Pot fi reactii adverse dar si somatizari .Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria.g92 (acum 12 ani)

aceste simptome le aveam inainte sa incep tratamentul coaxil :)..am facut si psihoterapie dar am intrerupt intrucat nu simteam ca ma ajuta in vreun fel...probabil nu am fost compatibila cu psihoterapeutul respectiv:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

controlmed (acum 12 ani)

trebuie sa-ti reiei terapia poate la alt psiholog cu alta orientare terapeutica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai 36 ani (acum 12 ani)

Eu am incercat vreo 5 pastile diferite pana sa gasesc una cu care sa ma simt bine.
Coaxil-ul era una dintre acele pastile dar nu-mi mai amintesc ce efecte avea. Unele ma ameteau f. tare, altele imi dadeau stare de somnolenta continua. Acum m-am oprit la Fevarin care mi se pare ca nu are efecte secundare. Se poate lua de la jumate de pastila pana la 5 in functie de cat de bine te simti cu aceea cantitate si treptat. Ca fapt divers antidepresivele isi fac efectul in timp adica peste 2, 3 luni de luat. Daca ai probleme cu somnul la inceputul terapiei poti lua niste Lexotan (1 pastila, jumate, un sfert) inainte de somn. Ca fapt divers Fevarin-ul il iau dimineata pentru ca am observat ca daca il iau seara am probleme cu somnul. Du-te cel mai bine la un psihiatru sa-ti dea un tratament si sa te sonsulte 1 data la 1 luna ca sa vada daca e totul ok.
Daca nu te simti bine cu anumite pastile, spune-i psihiatrului si o sa-ti dea altele.
Fa-te bine ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

in 7 noiembrie am fost diagnosticata cu depresie medie si tratament coaxil si imovane.am renuntat si iau tinctura de sunatoare cite 30 picaturi de 3 ori pe zi.ascult muzica ce mi da o stare de bine si vizionez filme dar mai ales seriale ce ma fac sa ma simt vesela si increzatoare.imi spun ca sunt norocoasa ca sunt fizic sanatoasa si pot continua lupta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

Ameteala si greata pot fi simtome ale anxietatii.Administrarea unui tratament medicamentos nu rezolva problemele in totalitate.Amelioreaza simtomatologia ,nu trateaza problema.V-as sugera vizita la un psiholog terapeut ,bine pregatigt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria r (acum 12 ani)

buna,sant ana maria.nu am mai intrat de cateva luni bune .nu am mai avut timp ,ptr ca viata mea arevenit la normal dupa o lunga perioada de chin din cauza depresiei.am urmat tratament cu paroxetina/seroxat bineinteles sub atentia medicului.as vrea sa spun ceva pt toti cei cu depresie.tratamentul te ajuta f mult in momentele de rau fizic,insa vindecarea nu este posibila decat daca nu nu elimini cauza.este greu dar nu imposibil.toti am patit o ,ac***a un motiv anume,o cauza emotionala.trebuie sa accepti realitatea si sa devii mai nesimtit vizavi de ceea ce iti provoaca suferinta,ceea ce te raneste si sa te gandesti mai mult la tine.mult mai mult decat te ai gandit pana acum.sa iesi in societate chiar daca ti e rau .adica sa nu te izolezi.izolarea face mult mai rau.stiu ca nu e usor dar nici imposibil.acum,dupa ce am iesit din iad,pot spune ca ceea ce nu te omoara te face mai puternic.apropo de tratament,orice schimbare,orice simptom in urma tratamentului trebuie spus medicului.ameteli si voma.sant de la pastile.nu se opresc niciodata brusc.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elvis-odobesti de vn. (acum 12 ani)

starea de ameteala poate fi din cauza atacurilor de panica si de depresie ,bine inteles si in urma analizelor medicale daca nu iese atunci e psihic si asta mi sa intamplat mie si in urma analizelor totul era destul de bine si nu a ramas decat sa urmez calea unui consult la medic psihiatru si care am facut acest lucru timp de 2-3 ani deoarece nu nimerisem tratamentul care sa dea de capat celor specificate mai sus adica a ametelilor care nu mai disparea deloc est edestul de greu aceste ameteli pe sistem nervos sau pe panica sau depresie cum sai mai zicem si deabia dupa 6 ani este mai bine dar pt,. cei care aceste ameteli sant pe atac de panica este de stiut ca trebue sa aveti un somn destul de bun deoarece este nevoie de liniste a creierului si a tot organismului si eu nu aveamm asa ceva dar in tim sa reglat somnul dupa tratament psihic cu xanax si etcc si cand era nevoie
mai luat si un sfert de diazepam de 10 mg.,si uite asa acum e mai bine asta am patito pe pelea mea si pot scrie asta si ce mai este de retinut ar fi faptul ca fiecare organism difera chiar daca simptomele sant la fel poate sasi faca efectul cu alte medicamnete care poate trata aceste simptome .Daca vreti sa discutam o puteti fac ela adresa de [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru243734 (acum 10 ani)

si eu tot ameteala si greata am si tocmai urmez un tratament cu seraxat ,nici nu stiu pt cat timp . am mai lat oproape doi ani dupa care l-am intrerupt deoarece ma simteam bine .foarte greu am reusit sa ma las ajunsesem dependenta de el si mie nu-mi plac dependentele ,dar din nefericire simptomele au revenit mai agresive dupa 11 luni de intrerupere am ajuns de unde am plecat tot la psihiatru si tot la seroxat si perfuzii deoarece nici nu mai pot sa ma hranesc aproape nici sa mai stau in picioare trebuie 3 saptamani sa astept pana cand isi face efectul pare o vasnicie la cat de rau ma simt plus ca si la inceputul tratamentului te simti f rau de la seroxat.acum nu-mi mai pasa ca provoaca dependenta nu vreau decat sa ma simt bine sa ma pot ocupa de fetita mea care atunci cand ma vede asa este f ingrijorata si ea nu merita sa treaca prin stresul provocat de faptul ca tot timpul ma simt rau, pt ea o sa-l urmez atat cat va fi nevoie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210427741 (acum 7 ani)

putem vorbi in particular ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: