Depresie raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de andreeadenisa cu 14 ani in urma

Nu mai am incredere in nimeni,nu am forta sau motivatia sa fac nimic,mi se pare ca toata lumea are ceva cu mine,interpretez tot ce se vorveste in jurul meu,mi se pare ca toata lumea vorbeste despre mine iar sotul meu in loc sa ma ajute lea povestit la toate cunostintele si prietenii nostri si acuma toti vorbesc in jurul meu pentru a ma stresa si mai mult.Nu ma pot concentra sa fac nimic,am inceput sa uit ,ma enervez foarte repede si nu mai stiu cind se vorbeste serios sau se glumeste.Cum ma puteti ajuta pentru ca sotul meu in loc sa ma ajute mai rau imi face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (37)

Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Pt a putea primi ajutor si a iesi din situatia dificila in care va aflati, va trebui sa aveti un minim de incredere in cineva. Si pt ca cei apropiati par sa fie exclusi, cel mai bun lucru este sa cereti ajutorul unui medic psihiatru, respectiv unui psihoterapeut, persoane care - pe de o parte - sunt neutre in ceea ce va priveste, iar pe de alta, au capacitatea de-a va intelege si ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

vio123 (acum 14 ani)

andreea draga ,in primul rand incearca sa te linistesti si nu-ti pierde increderea in toti oameni din jurul tau ,poate nu chiar toti au ceva cu tine .incearca sa-i selectezi putin si poate gasesti pe cineva care te poate ajuta sau intelege macar prin ceea ce treci ,pentru ca daca sunt reale spusele tale intradevar ai probleme care trebuesc rezolvate urgent si cu mult calm .o buna parte din cei ce postam pe site-ul acesta suferim de aceeai problema mai mult sau mai putin grava,eu sunt unul dintre ei care am trecut la un momentdat prin aceleasi probleme .in primul unele din cauzele acestei boli trebuesc cautate in timp ,trebue sa dai timpul innapoi un pic sa vezi ce te-a adus in starea in care te afli . cauzele sunt foarte multe si variate ex neintelegei in familie ,lipsa banilor ,pierderea cuiva drag ,pirderea locului de munca (in cazul meu ),traume suferite in copilarie etc.sa stii ca cei pe care i-ai enumerat tu nu au nici o vina pentru ceea ce suferi tu ( poate sotul tau pentru ca nu te intelege ,nu stiu ,zic) .pe de alta parte ,trebue sa mergi neaparat la medic ,chiar daca simti o jena in sensul asta, si la un preot in aceeasi masura ,ajuta foarte mult iti spun din experienta .noi te putem ajuta incurajandu-te si inpartasindu-ti din din ceea ce am trait si noi si cum am reusit sa trecem peste asta ,intr-o mai mare sau mai mica masura depinde de la caz la caz .daca vrei mai corespondam pe tema asta ,aici sau pe mail.intre timp i-ati de la plafar un ceai anti stress, si de la farmacie magne b6 o sa te ajute un pic ,pa, pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadenisa (acum 14 ani)

multumesc pentru incurajare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio123 (acum 14 ani)

PS foarte bun raspuns oferit de domnul doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Andreea,

Imi pare rau ca treci prin astfel de momente si imi dau seama ca nu iti este prea usor acum, dar aceasta situatie se poate imbunatati foarte mult prin intermediul catorva sedinte de psihoterapie.

Daca ai curiozitatea, te invit sa citesti urmatorul articol de pe site-ul cabinetului nostru, pentru a afla mai multe despre ajutorul de care poti beneficia din partea unui specialist psiholog:
http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/8-de-ce-sa-apelezi-la-un-psiholog .

Cu ajutorul venit din partea unui psiholog vei invata sa iti redobandesti increderea in tine si in cei din jurul tau, motivatia si puterea de concentrare. Totodata iti vei putea insusi capacitatea de a-ti controla emotiile de furie si vei invata maniera prin care poti avea relatii armonioase cu persoanele apropiate tie.

Iti doresc mult succes in recapatarea echilibrului si armoniei din viata ta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura (acum 14 ani)

Si eu am facut o depresie acum 4 ani,cand dupa o lupta de 20 de ani cu o boala grava care a imobilizat-o la pat mi-a murit in brate!Persoana care mi-a dat viata,prea iubita mea mama de care avusesem grija de la 9 anisori mi-a murit in brate si medicii nu au mai putut face nimic...Am suferit mult si inca mai sufar!Am facut o depresie si imi cadea parul,ajunsesem sa ma internez pt ca nu mai mancam,slabisem f mult si plangeam tot timpul!
Unii m-au inteles,altii ma credeau nebuna!Cei care m-au inteles au fost putini dar alaturi,parintii prietenului au zis sa ma lase ca la 20 de ani sa iei calmante nu este bine!Dar el nu m-a lasat,a fost alaturi de mine si cu ajutorul lui D-zeu am trecut peste!Acum avem o fetita de trei luni si in amintirea mamei i-am pus numele ei,macar atat ...
E greu sa gasesti pe cineva sa te inteleaga dar sunt persoane care inteleg chiar daca nu te cunosc!
Stii cum este viata,FOARTE GREA!Dar merge inainte,cu bune cu rele!
SANATATE multa si sa FII FERICITA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORI (acum 14 ani)

TI.AS RECOMANDA UN DOCTOR HEMEOPAT/...CU SIGURANTA VEI AJUNGE LA CELE MAI BUNE REZULTATE...PE LANGA O DIETA BOGATA IN LEGUME FRUCTE SI PESTE ...CONSUMA ULEI DE PESTE CAPSULE..ULEI DE COD..MERSUL PE JOS ALERT IN AER LIBER..SI FT IMPORTANT SA GASESTI PERS CU CARE SA COMUNICI DESPRE TOATE SENTIMENTELE TALE..CU CARE SA IESI DIN CERCUL IN CARE TE SIMTI STRANSA SI NEPUTINCIOASA..SOARELE ESTE FT IMPORTANT SA PROFITI DE RAZELE SOARELUI LA O PLIMBARE LA PAS ALERT CU RESPIRATII LUNGI SI PROFUNDE ...TE VEI RELAXA SI VEI VEI SIMTI O MARE USURARE DACA VEI INCERCA SA FACI UN ADEVARAT STILL DE VIATA DIN MERSUL ALERT 30 MIN PE ZI...MIN 30 MIN...VEI VEDEA IMBUNATATIRI PE TOATE PLANURILE..VEI AVEA O TINUTA MAI BUNA ..VEI AVEA O DIGESTIE MAI BUNA SI MULT MAI MULTA INCREDERE IN TINE ...PRIN ACEST MIC EFORT CARE PARE NEIMPORTANT VEI DESCOPERII MODUL IN CARE CORPUL TAU SI PSIHICUL TAU SE VA DESCARCA INTR,UN MOD NATURAL DE PROBLEME DE GANDURI NEGRE DE NEGATIVE ..DEPRESIILE UNEORI APAR IN URMA UNOR DEZAMAGIRI PE DIFERITE PLANURI...MAI ALES LA FEMEI DIN CAUZA ANUMITOR DIETE PT SLABIRE CARE NU DAU RANDAMENT..DIN CAUZA GELOZIEI ..SI ALTE SUFERINTE SUFLETESTI CARE POT FI ENORM DE MULTE ..DACA TE STUDIEZI PUTIN LE VEI DESCOPERII SINGURA ..SI LA ACEL CAPITOL UNDE STII CA AI MEREU DE SUFERIT ..TREBUIE SA TE ACCCEPTI ASA CUM ESTI..SA FII MULTUMITA DE CEEA CE ESTI..SA FI TU INSUTI SI CEI CARE TE PLAC E OK SI CEI CARE NU TE PLAC E FT OK..GASESTE O PLACERE IN TOT CEEA CE FACI..SI CAUTA SA FACI CEEA CE STII CA,TI PLACE ..ESTE MULT DE VORBIT LA ACEASTA TEMA ..DACA NU VEI LUA MASURI ..LUCRURILE SE VOR AGRAVA SI VA FI RAU...ITI DORESC MULT SUCCES...UN DOCTOR HEMEOPAT...SIGUR ...RECOMAND DIN PROPRIA MEA EXPERIENTA....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VIRGINIA (acum 14 ani)

nu lua in seama rautatile!
priveste partea buna a lucrurilor,chiar daca acestea au asupra ta un val negativ!
nu tot ce este rau la inceput se termina tot asa!
viata are multe suisuri si coborasuri!
probabil te afli in acest caz de derapaj psihic!
opreste viteza !
fii calma cu tine si accepta ce este in jur!
candva ai iubit acel barbat,care este sotul tau si acum vorbeste in plus!
asa se descarca el!poate face rau tie,dar pentru el ,e buna aceasta destainuiree!incearca sa te reconfortezi cu ceva minerale,lipsa acestora in organism declanseazaaceste stari!
am trecut prin ele!
fa ceea ce-ti place cel mai mult,si vei trece cu bine peste asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona Spirescu (acum 14 ani)

Te rog, nu dispera, chiar daca tu crezi ca esti singura, nu esti. Suntem alaturi de tine, noi toti care am suferit sau inca suferim de acelasi lucru. Eu sunt inca in tratament de doi ani, stiu ca pare mult dar aceasta boala nu se vindeca usor. Parerea mea este sa consulti un medic psihiatru, in primul rand. Aceasta specialitate te va ajuta, si-ti va da medicatia necesara sa-ti echilibrezi substantele necesare creierului, pe care acum, datorita acestui colaps, nu le mai produce. Ulterior, daca simti nevoia, poti apela la un psiholog sau psihoterapeut. Medicatia incepe sa-si faca efectul in timp, rezultate vizibile aparand abia dupa 3 luni(in cazul meu). In privinta sotului tau, nu fi atat de drastica cu el, trebuie sa-l ajuti sa-nteleaga prin ce treci tu. Eu am printat toate trairile unor oameni depresivi de pe mai multe forumuri, astfel, ajutandu-l sa-nteleaga prin ce trec eu. Stiu ca nu-i usor ptr. tine, dar acum, sunt capabila sa spun ca-i la fel de greu si pentru cei apropiati. Nu in ultimul rand, ajutorul lui Dumnezeu care cu siguranta te va ajuta, el nu ne lasa niciodata si asa cum spunea Octavian Paler in "Interviu cu Dumnezeu", EL, este intotdeauna alaturi de noi iar noi nu trebuie sa uitam. Nu te izola, incearca sa comunici, nu-i o rusine, este o boala ca oricare alta. Nu este nicio diferenta ca te doare maseaua sau ca ai o depresie. Primul lucru este ca tu sa accepti ca ai o boala, care trebuie tratata. Sa stii ca oamenii puternici si constiinciosi fac depresie. Daca tu crezi ca vrei sa comunici, sa-ti impartasesc prin ce-am trecut, sa te ascult, poti sa-mi scri pe adresa de mail [email protected]. In speranta ca ti-am fost de folos, iti urez insanatosire grabnica. Simona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tony S (acum 14 ani)

Si sotia mea a trecut prin asa ceva. Am fost la psihiatru si a urmat un timp tratamenul prescris ( cu rezultate bune ) dar dadea dependenta si daca nu lua la timp intra in sevraj. Norocul ni l-a scos in cale pe Dr. Naghiu Radu 0722608784 psihiatru si totodata medic homeopat.El ne-a scapat si de dependenta si de problema in sine. Sfatul meu e sa incercati sa-l contactati( e din Bucuresti ). Pana atunci , curaj si multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadenisa (acum 14 ani)

multumesc pentru pentru ajutor ,nu credeam ca o sa ma inteleaga cineva,osa va urmez sfatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadenisa (acum 14 ani)

MULTUMESC tuturor pentru timpul acordat citirii mesajului meu.Cu ajutorul vostru am facut un pas inainte,o sa incerc sa va urmez sfatul.R6

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 14 ani)

Buna,

Si eu am trecut prin asa ceva si inca mai trec. Tratamentul este de durata si daca dupa primul tratament cazi din nou in depresie, trebuie sa iei tratament toata viata. In orice caz, singura solutie este sa mergi la un medic psihiatru, el este singurul in masura sa-ti dea un tratament.
Este dureros ca familia nu te sustine si eu am avut aeleasi probleme. Dupa ce mi-am pierdut locul de munca, cu toate cautarile nu am reusit 2 ani de zile sa gasesc un alt loc de munca. Ma simteam inutila, am inceput sa-mi pierd incet, incet increderea in mine. Am facut depresie, pe care am neglijat sa o tratez, zicand ca e ceva trecator, si am ajuns sa fac atacuri de panica. Sotul nu m-a sustinut si nici parintii mei, dar nu au spus la altii. Totul a fost tinut in familie si inca este, ca o rusine. In ciuda opozitie lor, eu am mers la medic si acum sunt mai bine, insa va trebui sa iau tratament toata viata. Nu face aceeasi greseala, nu astepta, boala nu dispare de la sine. Consulta cat mai repede un medic si fi tare. Iti doresc multa sanatate si putere ca sa treci peste aceste probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pisica (acum 14 ani)

Si eu am trecut prin stari mult mai grave> depresie, atacuri de panica, simteam ca imi pierd mintile, frica sa nu fac infarct, somn nelinistit , ganduri negative si impresia ca nu mai am nici o scapare. Acum fac tratament cu Cymbalta(60 mg), deci una capsula pe zi.Dupa 2 saptamani am simtit o schimbare, iar acum dupa 2 luni si jumatate de tratament ma simt ca la 18 ani.Tratamentul se tine 9 luni deci trebuie neaparat sa mergi la un psihiatru ca sa-ti dea reteta. Si cel mai important multa rugaciune, mers in fiecare duminica la slujba de la biserica. DOAMNE AJUTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RAMONIK (acum 14 ani)

buna andreea!si eu am trecut prin aa ceva si mi-am revenit incet incet nu iti pierde speranta pt-ca o sa iti revii sigur incet incet cand iti este rau cauta sa faci ceva ce iti place cautati ocupatie,orice distrageti atentia spre gandurile rele incearca sa uiti de ele macar un moment ,nu stiu incearca sa iti faci unghiile ,parul,sprancenele,intra pe net si cautati retete cu mancaruri si dulciuri care ti-ar place si asa cand o sa vezi ca iese ceva din mainile tale nu o sa te mai simti neutila.eu cand eram asa nu aveam nici un fir de praf in casa totul era bine aranjat in ordine ma ingrijeam cum nu am mai facut vreo data doar ca sa am ocupatie.eu am luat cam un an de pastile anxiolitice;:Calmepam mi lea prescris doct gastroenterolog ca ajunsesem sa imi fie frica sa inghit si aveam si un ragait suparator.mi-am facut investigatii tot corpul si am probleme cu tiroida si de la asta s-ar putea sa fie asa ca te sfatui sa consulti si un endocrinolog,ar putea fi si de la tiroida,incearca sa mergi si la un psiholog pt,ca te va ajuta mult si ial si pe sotul tau sa ii explice psihologul prin ce treci sa stea un pic de vb intre 4 ochi chiar, pe mine ma ajutat f mult sotul meu urmand sfaturile doct psiholog ..i se spunea cum sa se comporte cu mine in momente de panica.mergi pe mai multre cai pane se descopera motivul pt care esti asa si pana la urma o sa inveti sa treci usor peste aceste stari. eu am un cam jumate de an de cand mi-am revenit si cred ca o sa imi revin in totalitate pt-ca DUMNEZEU in primul rand face minuni si a facut si cu mine.roagate dimineata seara cand te simti rau si o sa vezi ca o sa mearga,si nu vb prea mult despre simptome si nici nu te informa prea mult despre ele ca iti faci rau,fiecare dintre cei ce au depresii sau stari de anxietate au motivele lor pt care le au ...ma scuzi pt greselile de ortografie.te pup si astept noutati de bine de la tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadenisa (acum 14 ani)

va multumesc inca o data ca sinteti alaturi de mine.cauzele le stiu si incerc sa vad cum pot remedia situatia,dar cum vam mai spus este foarte greu sa nu te sustina nimeni,dar acum va am pe voi si o sa incerc sa fac tot ce pot pentru a iesi din aceasta depresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hadasa72 (acum 14 ani)

DACA IN VIATA NE LIPSESTE INCREDEREA IN PERSOANE,PRIETENIILE....EU ITI VB DIN PROPRIAMI EXPERIENTA.NU TE DESCURAJA ASA CUM TI-AU MAI SCRIS SI ALTI VAD,CEIA CE MA FACE SA CRED CA NU AM INTRAT "INTAMPLATOR PE ACEST SITE"ESTE CA:INDIFERENT DIN CE RELIGIE FACEM PARTE SUNTEM TOTI IUBITI DE DUMNEZEU.NU TE SFATUIESC SA INCERCI CURE PSH ETC ...CA MIE PERSONAL MI-AU PROVOCAT APROFUNDIREA SITUATIEI....UN SINGUR LUCRU TE SFATUIESC ROAGATE TU PERSONAL SI ASA VEI GASI PACE CU TINE INSUTI SI APOI CU CEILALTI....IN MODUL CEL MAI SIMPLU INCHINATE INAINTEA SF TREIMI SI SPUNETI PROBLEMA TA!!!EU PERSONAL STIU PRIN CE TRECI SI TE VOI SUSTINE SI PE TINE MI-AR FACE PLACERE SA STIU DOAR DIN CE ORAS ESTI...DUMNEZEU SA TE AJUTE SI SA TE LUMINEZE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadenisa (acum 14 ani)

sint din timisoara si sint sigura ca pe linga psihologi si credinta te ajuta,dar eu nu stiu ce sa intimplat pentru ca pina acum 6 ani am avut o viata normala,am un baietel de 11 ani si o fetita de 5 ani .problemele mele au inceput odata cu nasterea fetitei.nu vreau sa invinovatesc pe nimeni ,imi iubesc copii din tot sufletul ,dar dezamagirea mea cea mai mare este ca mi-am dorit o fetita si aceasta s-a nascut cu probleme de sanatate foarte grave ,am stat mult in spital cu ea ,am facut tot ce s-a putut face pe plan medical,acum cu ajutorul lui Dumnezeu pot sa spun ca este aproape un copil normal,arata bine pentru virsta iei,are un usor retard psihicsi vorbeste putin mai greu.problema este ca eu ma invinovatesc cu tote ca stiu ca nu aveam de unde sa stiu ca o sa am astfel de probleme din cauza acestei sarcini,imi pun tot felul de intrebari de ce mi s-a intimplat tocmai mie care am avut grija tot timpul pe perioada sarcinii si ma intreb ce viata o sa aiba cind va creste mare.eu cred ca de atunci a inceput depresia mea care s-a agravat cu timpul datorita problemelor pe care le-am avut pe parcurs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hadasa72 (acum 14 ani)

Te inteleg si ma alatur dureri tale ca sunt mamma de 4 copii+2 avorturi spontanee,iar dupa ultimul(provocandu-mi multe probleme de sanatate)am avut si eu aceasta stare de depresie..Dar tot eu personal am fost cea care am reusit prin rugaciune sa-mi remediez situatia ...Dar vreu sa-ti spun un lucru"fetita ta are mai multa valoare si e mult mai iubita"decat cei ce te despretuiesc sau te judeca in loc sa te ajute sa puna umarul la durerea ta(mai ales sotul tau).Nu dispera ca DUMNEZEU TE IUBESTE!!!Nu cauta ajutor la oameni ca oameni in mare parte in ziua de azi sunt fatarnici(cu 2 fete)dar EL va fi cel mai bn prieten mangaitor...etc.Si daca nu o sa mai avem posibilitatea sa mai vb tine minte un lucru ca daca tu ingrijesti de fetita ta cu dragoste vei avea o mare rasplata .Cerei iertare lui DUMNEZEU ptr tot ce ai spus gresind si suparandul si cu siguranta EL te va ierta si vei vedea skimbarea din viata ta.Te-as ruga daca poti sa-mi dai alt id al tau ca sa nu discutam aici.Si daca nu ai in casa o BIBLIE te rog fa rost si citesteo si ai sa vezi ca ISUS a venit in lume ptr cei necajiti ,bolnavi etc.Doresc ca PACEA sa ti-o dea DUMNEZEU....SI NU UITA KIAR DACA TU NU CREZI ACUM VEI VEDEA SKIMBAREA ...TE IMBRATISEZ SI SUNT ALATURI DE TINE...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olvi (acum 14 ani)

Nu sunt straina de starea ta. Nu intru in amanunte - nici in ce te priveste, nici in ce ma priveste. Dar daca esti tanara, ai datoria sa gasesti in primul rand in interiorul tau resursele necesare pentru a iesi din aceasta cumpana. Ultimul meu popas in cautarea unui remediu a fost lectura - pe internet sau din alte surse - despre reincarnare: ti se ofera un raspuns si iti sunt sugerate solutii pentru a face fata vicisitudinilor vietii. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2