Depresie sau nebunie?

Depresie
Intrebare postata de Ioana rrrrrr cu 9 ani in urma

Buna ziua!Vreau sa incep prin a va spune ca viata mea s-a schimbat radical in urma unei prietenii , dar cel mai grav este ca dupa 5 ani inca mai am "sechele".
Am incercat sa imi ajut un amic, care a inceput sa-si distruga viata(a inceput sa fumeze , sa consume alcool, pleca de la ore , nu mai invata) si toate cred din cauza mamei sale care era o betiva , lasand-o barbatul cu 2 copii .Bunica amicului meu ,adica mama mamei sale ,locuiau impreuna ca urmare a divortului.Bunica amicului meu era foarte trista , niciodata nu zambea .Era singura care lucra din casa , avea un sot betiv si o fiica betiva si toata ziua era scandal . ( oricine s-ar infiora daca i-ar auzi ce spun )
Eu, sa-mi arat adevarata prietenie fata de acest baiat am vrut sa-l ajut prin a fi mai tot timpul cu el supravegandu-l , dandu-i cate un sfat si pana la urma mi-am zis ca daca am fi impreuna probabil m-ar asculta mai mult si ar renunta la viciile sale.Auzind de la altcineva intentia mea a refuzat , dar dupa un timp a inceput sa se comporte mai bine cu mine , fara sa mai vada un dusman pt ca incerc sa-l ajut,Dupa o vreme mi s-a intamplat ceva foarte ciudat : am inceput sa scriu urat si aproape ca nu mai stiam sa fac unele litere cum ar fi " r " il faceam ca litera " l " , am inceput sa am cosmaruri, visasem de cateva ori diavoli, a inceput sa-mi mearga din ce in ce mai rau , nu ma mai puteam concentra , eram tot timpul nelinistita , auzeam sunete ciudate care ma faceau sa-mi fie frica , a inceput sa-mi fie frica de intuneric , sa-mi fie urat sa stau singura .
Am mers la biserica penticostala , invitandu-ma o vecina si am zis ca asta m-ar putea ajuta.Tot timpul imi venea sa plang , ma simteam ca si cand as fi comis ceva de neiertat. Am avut o perioada grea de cateva luni , dar dupa aceea gasindu-mi alti prieteni si neintalnindu-ma cu acest amic al meu a mai trecut toata nebunia asta, dar din pacate am unele dintre aceste stari in fiecare an si p***ancidenta sau nu , aproximativ in lunile in care m-am simtit atat de rau de care v-am povestit.
As vrea sa-mi dati un raspuns privitor la ce mi se intampla.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Mirna (acum 9 ani)

Iti recomand sa te spovedesti la o biserica ortodoxa, eventual intr-o manastire. Te vei simti eliberata de toata greutatea si impacata cu tine si cu trecutul tau. In paralel, poti consuma ceaiuri calmante: valeriana, isop sau lac***aa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evanghelic (acum 9 ani)

Daca astazi e o zi grea pentru tine, sau treci printr-o perioada grea, si speranta aproape ca te-a parasit, daca nimeni nu e langa tine si ti-e greu, te rog, drag prieten, sa alergi la Domnul Isus, Fiul lui Dumnezeu. La El gasesti iertare, speranta, bucuria de a trai si fericire adevarata...
El e singurul care ramane cand toate celelalte se duc. Si El iti va fi un prieten adevarat, cum niciun om nu iti poate fi.
Te rog, da la o parte orice piedica si vino la Isus! http://c***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 9 ani)

Nu mai profitati de oameni care nu-si mai gasesc drumul in viata pt ai racola la sectele voastre nici nu stiu ce cauta o formatiune sectanta intr-un site medical.Lasati oamenii sa-l aleaga ei pe Iisus Hristos nu mai profitati de starea lor sufleteasca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana rrrrrr (acum 9 ani)

Am citit o multime de articole despre diverse boli mintale si nu stiu exact ce diagnostic sa-mi dau .
Am perioade in care boala mea se manifesta astfel: pierderi de memorie, pesimism , lipsa de concentrare,neliniste ,stres,nu mai vreau sa vad pe nimeni, noaptea am impresia ca ma urmareste ceva, frica de intuneric, parca ma misc mai lent - totul trece repede , dar nu apuc sa fac mare lucru ( asta din cauza ca greu ma concentrez si nu am chef de nimic) , ma simt inferioara - parca nu am nimic , nu mai stiu pretui nimic , am ganduri negre obsedante, nu mai stiu sa zambesc - arat rau , parca fata mi se strange, mi-am pierdut zambetul frumos de alta data , nu imi place sa fac poze pt ca arat rau , imi apar in minte diverse lucruri care imi fac rau - imi provoaca frica , imi tremura mainile .
Va multumesc pentru indrumari si vreau sa va spun ca am avut momente in care imi era atat de frica sa sting lumina si sa ma culc , dar am luat Biblia si am cautat Psalmi si diferite indrumari si m-am simtit mult mai bine.Credeti-ma exista atat bine cat si rau si fiecare are un conducator.Nu stiu ce mi s-a putut intampla sa ajung in halul acesta din fata care eram . Chiar nu stiu ....poate ca nici nu ar trebui sa ma mir fiind in preajma atator oameni rai , necurati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 9 ani)

Draga m,ea, in primul rand nu-ti poti pune tu un diagnostic singura fara sa fii vazuta de un specialist,apoi te sfatuiesc sa nu te lasi influientata de diverse secte care abia asteapta sa racoleze oameni si mai ales tineri oarecum tulburati sufleteste ,alegeti tu singura religia si roaga-L pe IIsus Hristos si pe Maica Domnului sa te indrume spre adevarata religie.
In continuare pot sa- ti spun dupa parerea mea ca atunci cand ai incercat sa-l ajuti pe acel baiat te-ai inhamat la ceva foarte greu si mult prea mult pentru tine.Pentru a ajuta oameni cu astfel de probleme trebuie neaparat sa apelezi la specialisi,precum un psiholog sau alte persoane autorizate deoarece asa cum ai spus si tu nu te vor asculta si te vor lua drept dusmani chiar daca ati fost prieteni pana mai ieri.Este un lucru foarte bun sa vrei sa ajuti dar cand vezi ca nu faci fata apeleaza la randul tau la ajutor deoarece astfel de oameni plini de vicii itit pot influienta viata in mod negativ vrand nevrand.Eu cred ca toate aceste tulburari ce le resimti sunt rezultatul influientei negative si a amintirilor urate ce le ai de cand ai fost acasa la acel prieten.Faptul ca acolo ai asistat la scene violente,vorbe urate etc...fara sa-ti dai seama te-au speriat si ti-au influientat viata,drept dovada ca odata ce te-ai departat de ei si ti-ai facut alti prieteni au inceput sa mai dispara din ele.Unele reapar in aceeasi perioada pt ca tu iti amintesti poate mai mult de acele vremuri chiar in lunile in care s-au intamplat.Parerea mea este ca nu ar strica sa consulti un specialis psihoterapeut.
Faptul ca visezi diavoli asta arata raul care era in acea casa si crezand sau nu sunt oameni care pot face rele cu fel de fel de p***ai din fericire exista si Binele care ne ajuta sa invingem acest rau orice forma ar avea el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana rrrrrr (acum 9 ani)

Va multumesc mult!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana rrrrrr (acum 9 ani)

Va multumesc mult!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: