Depresie puternica,help me !! raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Ionuts11 cu 9 ani in urma

Buna seara,de vreo 4-5 luni sufar de o depresie puternica sau anxietate,ma simt de parca as muri in fiecare zi,cu multiple simptome fizice si psihice cum ar fii palpitatii,insomnie severa(nu pot sa dorm mai mult de 4-5 ore),stari de ameteala,oboseala si asta zilnic...ma gandesc ca niciodata nu o sa imi mai revin,nu pot sa fac fata am renuntat si la facultate...am fost la psiholog,mi-a dat xanax si niste sedative(stilnox).Nu simt nici o schimbare..tin sa precizez ca am doar 20 de ani ! :(( ... daca ma poate ajuta cineva cu un sfat raman dator ! :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara. Din pacate nu v-ati adresat psihologului, asa cum ar fi bine sa faceti, ci psihiatrului: psihologul nu prescrie tratament medicamentos. Va recomand psihoterapia cognitiv-comportamentala; simptomatologia pe care o descrieti raspunde foarte bine la acest tip de terapie - nu a aparut din senin, are un motiv (sau mai multe motive, puncte de plecare) si, pe masura ce veti intelege ce se intampla, veti reusi sa depasiti aceste stari. Daca doriti, putem discuta mai in amanunt. Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Simon (acum 9 ani)

Hai ca nu poate fi ,, dracul atat de negru ", se va gasi rezolvarea acestei situatii.Daca ai luat tratamentul asa cum ti-a fost prescris, asociat cu un regim de viata si munca corespunzator ( alimentatie usoara, cu excluderea cafelei, bauturilor energizante, chiar si Coca Cola, a bauturilor alcoolice, cu practicarea de exercitii fizice usoare, pe care sa te concentrezi, cu plimbari , intr-un parc, de exemplu, pe marginea unui lac,cu efectuarea de activitatii usoare in gospodarie : ordine prin sertare, dulapuri, curatenie, cu reducerea orelor de stat in fata calculatorului, mai ales in orele serii/ noptii..)- deci daca ai facut toate acestea si ai luat , la orele indicate, zilnic, tratamentul, atunci nu-ti ramane de facut decat sa te adresezi altui medic pentru un tratament mai energic.Teoretic ai avea nevoie si de suportul, sfaturile unui psiholog profesionist.Mult succes si nu dispera, viata e lunga si trebuie infruntata, nu ? Doar n-o sa lasi niste stari proaste sa-ti strice cei 20 de ani !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Draga Ionuts,
Inteleg ca treci prin stari de ameteala,oboseala,insomnie. Cu siguranta vei reusi sa iesi de acolo cu ajutorul unui psihoterapeut. Imi imaginez ca ai trecut printr-o situatie de viata mai dificila iar acest lucru a declansat unele ganduri disfunctionale, iar gandurile tale au devenit sursa starilor de disconfort.Nu neglija aceasta situatie,doar cu medicamente nu poti reusi.Sfaturi nu iti poate da nimeni,va trebui sa gasim solutiile unice care ti se potrivesc doar tie.Te astept cu drag la cabinet.
Psihoterapeut
Marina-Lucica Balea
Tel 0735 853 000

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luciano (acum 9 ani)

Greseala ta e ca te-ai dus la psihiatru inainte sa mergi la psiholog. Cauta un psihoterapeut mai intai, la varsta ta nu poate fi dracul chiar atat de negru, vorba cuiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: