Depresie anxioasa raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de johny28i cu 13 ani in urma

Va rog mult poate cineva sa-mi certifice daca cei cu depresie anxioasa sunt nebuni? o am pe maicamea in stare asta de mai bine de 5 ani. Ba ii trece ba ii revine ca anotimpurile anului.Eu nu am vazut asa ceva in afara simptomelor descrise de medici adica tulburari,stari de euforie,minte lenta .Cand iese din boala are uneori acea stare de anxietate de zici ca nu are stare,zici ca are o energie nelimitata bineinteles o epuizeaza si nu e bine.Atata vrea sa stiu daca e nebuna sau nu. Ptr ca stiu ce inseamna a fi nebun ,iar un nebun nu poate avea grija nici de el insu-si daramite de toti ai casei.La noi stresul nu va disparea niciodata din cauza banilor ,suntem o familie oarecum saraca banii intotdeauna au fost putini si mereu certuri si certuri.
Anticipat va multumesc din suflet.
Cu respect Ion.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

anonim (acum 13 ani)

asta nu inseamna ca a e nebuna ci sufera de tulburari obsesiv compulsive..si eu am acceasi problema dar nu asa grava...si stiu ca asta se trateaza cu anxiolitice si antidepresive..si aceasta suferinta este cauzata de o proteina din creier scazuta sau serotonina scazuta deci nimeni nu e de vina..dar trebuie tratat sa nu ajunga mai rau
ii doresc insanatosire grabnica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Nivelul serotoninei si a melatoninei se poate regla intr-un mod natural cu bautura bioactiva Tahitian Noni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

te rog mult de tot daca imi poti spune mai multe despre aceasta bautura,,,,mam interesat pe net de ea si am ramas uimit cate intrebuintari are. Chiar as dori sa o iau.Dar de unde ? Se ia cu prescriptie de la cineva.? Chiar atat de scumpa e cum scrie pe net? 2 l=286 lei... 4 l = 506 lei ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Johny, eu ti-as recomanda sa nu te uiti in gura tuturor oamenilor care vor sa te stoarca de bani. Stii si tu foarte bine ca nici un suc nu o sa o ajute. Exista medicamente care ajuta, psihoterapie si mai ales vointa proprie. Este alegerea ta, dar eu iti recomand sa nu dai atatia bani pe o bautura care a fost recomandat de aceeasi persoana si pentru cancer, si pentru infertilitate si pentru alte 10 afectiuni. Nu exista asa ceva. Panaceul universal e un mit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

multumesc mult tocmai de aceea vroiam sa intreb cati mai multi ....sa am si eu o idee . Nu ca nu as face orice ptr maicamea dar nici nu vreau sa arunc banii pe fereastra doatr ca sa faca aia vanzari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

da, si mai este si pleonasm!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Depresia anxioasa nu inseamna nebunie. Ar fi bine sa mergi la un specialist pentru a-i pune un diagnostic corect si pentru a stii ce sa faceti in continuare. Este bine de luat in considerare si o psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Elena (acum 13 ani)

mitul nebuniei este mult utilizat in aceste timpuri, cand o parte importanta din pop**atie sufera schimbarile intr-un mod care ii afecteaza....
unele persoane fac depresie altele tulburari anxioase dar este bine de stiut ca neglijenta lor poate duce la repercursiuni mai putin placute.
depresia este o stare de tristete patologica ce se produce prin scaderea nivelului de serotonina, serotonina fiind necesara in schimburile de ordin chimic...
anxietatea este o tulburare ce se manifesta printr-o teama fara obiect, persoana anxioasa este vesnic tematoare si raporteaza orice situatie la starea ei de permanenta alerta ca s-ar pute intampla ceva rau...
sunt multe de spus pe aceasta tema dar un lucru as vrea sa il punctez, cei care sunteti in jurul persoanelor cu aceste tulburari incercati sa ii ajutati si sa ii sprijiniti
o parte importanta in procesul de vindecare va apartine, ajutati persoana sa se tempereze, sa se relaxeze, sa ii distorsionati atentia de la gandurile ce ,,o macina''''''''
si mai ales nu o considerati nebuna, nu o ,,ajutati'''''''' sa isi piarda total increderea si asa fragila in ea insasi.
banuiesc ca aveti deja tratament medicamentos, este un ajutor dar nu este cheia vindecarii, suportul moral, increderea, psihoterapia sunt doar cateva lucruri ce ajuta pt regasirea drumului spre linistea mamei si a dv implicit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

poti consulta un homeopat , face minuni sa stii . mai multe detalii intra aici
http://sanatate.findtalk.net

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 13 ani)

Isuse Hristoase !!! Mai copile ce intrebare e asta?? !!!! Normal ca nu e nebuna !!!! Cauta si tu in DEX "depresie" si "anxios" E doar o biata femeie doborata (probabil) de viata. Sunt o gramada de medicamente care o pot ajuta, important este sa gasesti medicamentul care ii face bine. Nu toti bolnavii reactioneaza la fel atunci cand iau un medicament. Incercati sa va ajutati singuri si sa va bucurati de ce aveti(mult, putin) viata e si asa destul de imputita Sanatate multa !!!! Incearca sa vezi jumatatea plina a paharului !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

Multumesc mult.Tocmai,sunt singurul care o sustine si de aceea m-am tot documentat despre aceasta boala si vroiam cat mai multe pareri ca sa pot demonstra p***alor care incearca sa demonstreze contrariul( neaveniti).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

mergeti la un medic homeopat cu experienta. Homeopatia ajuta la multe boli unde alopatia este neputincioasa. Va recomand un medic care practica homeopatia clasica si care are experienta ca. de ex. Dr. Gheoerge Jurj (TM), Dr. Dumitrescu Ioan (Buc)., Dr. Raceanu (Iasi), Dr. Ileana Randasu (Buc), Dr. Doina Pavlovschi (Buc), Dr. Silvia Nedelcu (Buc), Dr. Zainescu Laura (Brasov), Dr. Adrian Alecu (Tg-Mures). Adresele le gasiti in internet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

animus (acum 13 ani)

buna ziua!in tratarea depresiei este nevoie de ajutorul familiei.daca nu va permiteti psihoterapie va sugerez sa o sustineti moral discutand despre lucruri pozitive,despre Dumnezeu,sa ascultati muzica,,plimbari in aer liber,exercitii de respiratie ,trebuie sa isi recapete increderea in ea si in viata.nu trebuie sa o faceti sa se simta vinovata pentru starea pe care o are. ascultati cu rabdare problemele sale si nu minimalizati temerile pe care le invoca spunand ca exagereaza .mai bine o imbratisati si ii spuneti ca o intelegeti , ca ii suntati alaturi .este important ca doamna sa inteleaga ca are o depresie si ca anxietetea este o particularitate a depresiei.MULTA SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

o sa incercam desi nici noi nu suntem mai breji.Viata insa-si e o depresie.Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

animus (acum 13 ani)

depinde cum privesti viata ! daca o privesti ca pe o depresie atunci o sa traiesti o depresie . priveste viata ca pe o carte in care trebuie sa mentionezi experientele prin care treci si ce ai invatat din aceste experiente. VESELIA ESTE MEDICAMENTUL MINUNE! ZAMBESTE! serios schiteaza un zambet si sufletul iti va multumi. MULTA FERICIRE SI VESELIE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

Ai dreptate Mersi deasemeni tie si familiei tale.Doamne ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

animus (acum 13 ani)

nu stiu ce religie ai dar iti recomand sa citesti CARTEA LUI IOV din vechiul testament. daca ai alta religie imi cer scuze pt recomandare vreau sa ajut nu sa convertesc. pov lui IOV esteo lectie despre viata si incercarile vietii. sper ca nu te-am ofensat cu aceasta propunere.PEACE !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

johny28i (acum 13 ani)

Sunt crestin ortodox ..stai linistit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2