Depresia sotului raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de ktm cu 12 ani in urma

Sotul meu sufera de depresie si face tratament cu Stimuloton (pentru depresie) si Imovane (pentru insomnie). Cum ar trebui sa ma port cu el pentru ca am impresia ca orice zic si fac ii accentueaza boala. De 3 luni face tratamentul si nu se vede nici o imbunatatire ba din contra este tot mai pierdut, imi spune ca nu se mai regaseste si simte nevoia de a se izola de oameni. Aceste medicamente ar putea sa-l afecteze fizic? Este tot timpul obosit, il dor muschii si simte intepaturi in piept, iar din cand in cand ramane fara aer.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este f greu pentru membrii familiei sa se descurce cu un membru afectat de boala, in schimb pentru echilibru lui este vitala o relatia in care sa fie acceptat si sustinut.
Ca sa te inteleg mai bine poate imi spui care anup***a sunt dificulutatile tale in relatie cu el...
Iar pentru efectele medicamentelor vezi prospect si vb cu un medic psihiatru, iti poate raspunde la aceasta intrebare.
Pentru rezultate reale si mentinute in timp tratamentul depresiei se asociaza cu psihoterapie, in felul acesta sotul tau intelege de unde a pornit nucleul depresiv, ce anume l-a facut sa ajunga in acest punct, cum poate sa isi reaseze experientele si sa capete un alt sens pentru el...
Ceea ce face ca o depresie sa apara atata timp cat este tratata doar cu medicamente se poate ajunge sa se stopeze simtomele prezente, iar dupa un timp, ac***a in vedere ca nu s-a tratat cauza sa reapara sub alta forma, iata de ce este nevoie de psihoterapie ca si metoda complementara in tratamentul medicamentos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Iuli (acum 12 ani)

Sotul a fost la psihiatru? Merge regulat? Face psihoterapie cu un psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

cum a spus si colega mea trebuie o psihoterapie Cati ani are sotul?

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktm (acum 12 ani)

Nu merge regulat la psihoterapeut si nici nu reusesc sa-l fac sa mearga. Are impresia ca-i vreau raul dar tot ce vreau eu e sa fie sanatos psihic pentru a ne putea creste fetita impreuna. Am mai postat un raspuns dar vad ca nu a aparut. Nu stiu ce anume i-a provocat depresia ca tot timpul apar alte motive pentru manifestarile lui iesite din sfera normalului. Cert este ca nici eu nu reusesc sa-l inteleg pentru ca am suferit foarte mult din cauza lui si greselile ce le-a facut ma impiedica sa-l sustin cu tot sufletul. Are 33 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Pana cand sotul nu va accepta ca are o problema, pana nu va dori sa se trateze, nu puteti sa faceti mare lucru. Va sfatuiesc sa va ganditi serios daca doriti sa ramaneti in continuare alaturi de acest om. Ganditi-va nu doar la dumneavoastra, cat la copil. Nu cred ca ii face bine sa creasca cu un astfel de tata, mai ales daca el nu doreste sa accepte ca are o problema si sa faca ceva in acest sens.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktm (acum 12 ani)

multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Asa m-am gandit si eu, ca nu mai are rost sa continui relatia si am bagat divort iar de atunci e iadul pe pamant la noi in casa. Nu mai stiu cum sa ma port fara sa innebunesc si eu langa el. Am aflat ca mai consuma si droguri...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Nu inteleg de ce mai stati cu el in casa. Va dati seama ce pericol reprezinta pt copil?! De dvs nu mai zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktm (acum 12 ani)

Pentru ca nu am unde sa merg (problema clasica :)) si nu-mi permit sa platesc chirie si sa cresc un copil din venitul ce-l am, plus ca e posibil sa-mi pierd si locul de munca. Am crezut ca fiind alaturi de el si sustinandu-l se va face bine si va redeveni omul cu care am hotarat sa traiesc tot restul vietii dar paradoxal, cu cat ma apropii mai tare de el cu atat devine mai anxios si mai paranoic (vorbeste la telefon pe ascuns, pleaca de acasa de unul singur fara sa spuna unde merge si nu suporta sa fie intrebat, zice ca-i controlez viata si incerc sa-l tin sub papuc). De aceea am cautat sa-mi schimb eu comportamentul in ideea ca eu gresesc cu atitudinea pe care o am fata de el. Numai ca nu stiu ce anume sa mai schimb...

multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat problemelor mele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisadi97 (acum 12 ani)

Cu siguranta ca hologramele energetice impreuna cu bratara ii vor face bine.Am avut rezultate foarte bune.Contactati-ma:0722411365

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

In primul rand, va inteleg prin ceea ce treceti, dar cu aceasta se confrunta sotul si apoi dvs. Sigur ca are nevoie urgent pe psihoterapie dar decizia este a lui.DAca ar dori sa faca terapie la sugestia dvs ar fi minunat,dar de multe ori cel in cauza respinge ajutorul. Multa sanatate,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Mihaela MPsih. Delia Mihaela este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Am observat de asemenea ca d-voastra cautati un sfat, daca simtiti ca aveti indoieli in legatura cu decizia pe care ati luat-o si nu stiti cum sa reactionati, va este de folos psihoterapiea..pentru a va clarifica anumite lucruri.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ktm (acum 12 ani)

Multumesc, imi sunt de un real ajutor raspunsurile primite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lemm01 (acum 10 luni)

Buna ziua,

Este un topic vechi insa poate imi puteti oferi un raspuns. Si sotul meu este in depresie, a facut psihoterapie o vreme si era ok insa acum nu mai doreste sa mearga si viata cu el este tare grea.
La fel vorbeste pe ascuns la telefon, pleaca de unul singur, daca il intreb imi zice sa ii dau spatiu, ca il controlez. Uneori stiu ca ma minte insa ma fac ca il cred. I-am dat spatiu bineinteles si degeaba, este la fel.
Il sustin si il ascult mereu, sunt empatica, dar deja isi varsa pe mine prin cuvinte si fapte toata durerea. Avem si un copil mic si ma simt foarte trista ca familia noastra nu e ceea ce trebuie pentru el.
Depresia a aparut dupa ce am nascut, zice ca nu mai stie cine e, ce ii place sa faca. Eu am incercat toate abordarile, am mers si eu la psiholog insa nu il pot ajuta eu fara sa vrea/ vada si el. M-am detasat pentru ca altfel simt ca ma imbolnavesc si eu. Cu toate astea sufar mult.
I-am zis sa divortam, nu doreste, zice ca ne iubeste foarte mult. Sunt bulversata, nu stiam ca asa arata iubirea si nu doream sa o intalnesc asa.
Uneori imi spune ca ii e frica sa stea singur si ma pune sa il pazesc ca sa doarma, alte ori ma respinge si ma ignora total.
Era un om minunat, energic, calm, sociabil si acum nu mai stiu cine e. E fix pe dos.
Nu stiu ce sa mai fac, cum sa ma mai comport.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia Radu (acum 8 luni)

Buna Ziua,
Da , este foarte greu sa traiesti cu un depresiv. Si eu am avut depresie multi ani. La mine depresia s-a declansat ptr ca la un moment dat nimic nu mai avea sens.Ce sa va spun?. Motivele depresiei pot fi multiple, dar un tratament cat de cat adecvat si psihoterapie , ajuta. Pe mine m-a ajutat un singur tratament.Ptr epilepsie. Era pe piata experimental. Si ca orice tratament care are rezultate bune...l-au retras de pe piata. Si cand nu le-am mai gasit , depresia a revenit. Mi-a trecut depresia din cauza unui soc: Sotul meu fusese diagnosticat cu cancer. A plecat dintre noi de 6 ani. Eu am ramas doar cu anxietate generalizata. Dar fac psihoterapie. Daca spuneti ca a facut depresia dupa ce ati nascut.....sa incerce sa faca psihanaliza. Aici, cred eu, din umilele cunostinte, ca vine din copilarie. S-a deschis cutia Pandorei, cu traume si emotii blocate din copilarie. Nici eu nu pot sa dorm singura in casa. Neaparat trebuie sa fie cineva. Fac atacuri de panica. Aici suferim de sindromul de abandon. Am fost abandonati la bunici, la gradinita, sau cine stie unde etc. Ascult foarte des preotii de la Muntele Athos.Si au avut invitat un preot si psihanalist care locuieste in Germania. Si spunea la un moment dat ca in suconstientul nostru nu exista decat prezent. Ce este acolo adunat, Dumnezeu stie....dar un psihoterapeut sau psihanalist te ajuta sa intelegi ca toate emotiile, traumele, somatizate in fizic sau nu , nu sunt din prezentul nostru., de adult. Stiti care este paradoxul cu noi depresivii. Stim exact sursa problemei, dar nu vrem sa recunoastem. Asa este si cu sotul dumneavoastra. Ne tot invartim in jurul cozii. Spuneti ca-si varsa durerea prin vorbe si fapte. Nu este foarte in regula. Dumneavoastra nu aveti cum sa-l ajutati, decat sa-l lasati in pace. Dar dumnealui daca vrea sa mai aiba o viata normala, trebuie sa mearga la psihoterapeut. Mintea noastra ne poate fi prieten si la fel de bine devine dusmanul nostru. Singurii care pot ajuta mintea sa lucreze pentru noi sunt psihoterapeutii. Si psihoterapeuti de am fi, tot nu am putea sa ne ajutam singuri. Daca va iubeste dupa cum spune, va cauta un psihoterapeut cu care sa rezoneze.Eu va doresc reusita si Doamne Ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: