Depresia postnatala

Depresie Depresie postnatala
Intrebare postata de Daniela30239903 cu 13 ani in urma

Buna ziua cred ca sufar de depresie postnatala, am o stare generala foarte p***a si teama ca nu o sa fac fata ingrijiri copilului. sunt din galati si aici medici nu dau nicio importanta acestor situati .tin sa va aunt ca am un copil de 8 luni si nu stiu ce sa fac vreau sa ma simt bine, asa cum sunt acum imi este foarte greu.

Raspunde Completarea campurilor Nume, Comentariu si cod este obligatorie!
Posteaza raspuns

Numele tau

Comentariul tau

Tasteaza codul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ancutza (acum 13 ani)

draga mea este depresie in mod sigur,,,,stiu pt ca si eu am trecut prin ceva asemanator
e bine sa mergi la un medic specialist si eventual la psihiatru pt ca ai nevoie de tratament
mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moni (acum 13 ani)

Buna,e adevarat ca va trebui sa gasesti un psiholog care sa te ajute sa treci aceasta perioada ,dar tar ajuta si iesitul cu bebe mic la plimbarici prin parc incearca sa discuti mai mult cu sotulicul cu cea mai buna prietena ,asculta muzica vesela ,faci putin sport daca se poate ,mai pune si cite o luminarica parfumata pe ici colea ,eu zic ca ti-ar fi de folos si ai incredere in tine viata e frumoasa sa nu mai zic ca minunea mica pe care o ai are nevoie de o mamica vesela tot timpul.Mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela30239903 (acum 13 ani)

va multumesc pt sfaturi, acum astept rezultatele de la niste analize si sa vad cum sunt si sa ma duc si la un psihiatru. problema este ca in orasul in care sunt eu nu prea da nijmeni atentie la asa ceva, la cati medici am fost nici unul nu ma indrumat sa fac analize pt glanda tiroida, eu le-am facut ca am citit pe net ca altfel nu aveam habar ca ar putea fii si de la tiroida. pur si simplu ma simt rau si nici un medic nu mia dat un diacnostic, toti au zis sa dorm ca sar putea sa fie calciul s.a.m.d. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana - psiholog (acum 13 ani)

Draga mea, s-ar putea sa ai o depresie postpartum care se poate croniciza. Mergi la un psihiatru care cu siguranta iti va da o medicatie adecvata. Cat despre faptul ca ti-e teama ca nu poti avea grija de copil, nu pot sa-ti spun decat ca de 8 luni de zile te descurci si cu siguranta o vei face in continuare cu brio. Faptul ca ai constientizat ca ai o problema si determinarea ta de a te face bine, te va ajuta sa-ti revii. In paralel cu medicatia, ti-as sugera si cateva sedinte de psihoterapie.
Acest tip de depresie este frecvent intalnita la unele femei. Pericolul mare este ca se poate croniciza si atunci este muuuuuult mai greu de tratat cu consecinte atat asupra ta cat si a familiei tale.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

daniela, gindeste pozitiv,poti face fata in toate situatiile. Trebuie sa iti cresti copilul sanatos, curaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: