Depresia – ghid medical

Depresie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am facut renovare toata vara ca stiti cum sint mesriasii cind vin cind nu vin si nai incotro trebuie sa-i astepti r,rabdare si praf,barbatul meu este mai rau dar ma trage si pe mine nu mai am rabdare ,transpir noaptea rau ,ma scol des adica nu dorm bine,si ma dor toate incheieturile, am crezut ca este ceva cu plamini si am facut x,raze ,am facut si citeva analize la singe ,colesterol diabet osa am rezultatul pe saptamina viitoare,am m-ai luat cite un diazempam dar nu ajuta sint tulburata ziua si tare nemultumita ,ma simt ca nu as vrea nimic si nu am chef am pierdut din greutate si nu am pofta de mincare si parca ma dor toate ,ma simt goala si asa fara nici un rost,cu toate ca ma mai intretin cu sora mea ea este mai rau nu noi,sint mai multe cauze ,datorii la banca ,nu ne place casa,nu mai sunt in siguranta,dupa cum ati vazut piata imobiliara este sp***a ,inflatie toate ne afecteaza ,nimic nu ne bucuradar am si un barbat negativ in toate daca vorbesti cu el zici ca miine se termina lumea nu am un cuvint de curaj tot inapoi ca asa sint astia din iulie,rac,eu sint in sept.si cu sora mea nu am vorbit 2 ani ma afecteaza si asta,daca nu comunici cu sora cu cine atunci ca noi ne stim cel mai bine eu am cautat sa merg inainte sa nu bag in seama stresul dar el numi da pace am cautat sa fac ceva continu sa uit ,cred ca avem si din familie ca surorile mee se vaita,ce ma sfatuiti sa fac,ca parca nu am nici putere am luat tot felul de vitamine dar nu ajuta,lam ascultat pe Tom cruise,va multumesc ca aveti rabdare sa cititi e-mailul meu ,si va multumesc pentru toate sfaturile bune ,pling foarte des ceea ce nu puteam sa fac inainte,nu stiu multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna!
Dupa cum am mai citit cred ca am si eu un pui de depresie.nu pot avea copii si pentru mine a devenit un chin( nu pot dormi noaptea, am cosmaruri, ma enervez repede, plang din orice si mai grav e ca am ganduri negre-as vrea sa ma culc si sa nu ma mai trezesc.
Ce pot face? sa merg la psiholog-mi-e teama de ce ar spune altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Buna Cristina,

In primul rand, incearca sa renunti la prejudecati: nu trebuie sa te intereseze ce spun ceilalti.
E vorba despre sanatatea ta; oricat am incerca noi sa te sfatuim, nimeni nu poate sa o faca mai bine decat un psiholog.
Si apoi, nu trebuie sa faci publica vizita ta la psiholog (daca ti-e teama ca acest lucru ti-ar putea schimba relatiile cu cei din jur).
Pentru o femeie, imposibilitatea de a avea copii este greu de acceptat; ia totusi in calcul si posibilitatea de a adopta unul;
Sunt atatia copilasi negajiti si singuri pe lume; eu am un var care a fost infiat si isi iubeste parintii adoptivi nespus; cunoaste adevarul despre parintii sai biologici, insa acest lucru nu a schimbat cu nimic relatia dintre el si actualii parinti. Pentru un copil, parintii nu sunt neaparat cei biologici, ci cei care au grija de el si ii ofera afectiunea de care are nevoie.
Sfatul meu este sa mergi la un psiholog; cu siguranta te va ajuta sa treci peste acest moment si sa-ti pui ordine in viata!

Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Draga Eugenia,

Esti afectata si se vede acest lucru din mesajul tau, care pare a fi scris "fara rasuflare" si fara sa urmareasca un traseu anume.
Ai multe lucruri de spus si nu ai cui.
Cred ca iti lipseste o prietena careia sa i te confesezi, cu care sa discuti despre problemele tale.
Te simti singura!!
Toti avem probleme; depinde de modul in care le percepem si cum incercam sa le rezolvam. Si mai important, depinde daca avem pe umarul cui plange atunci cand dam de greu.
Singuratatea este cea mai scurta cale catre depresie.
Nu cauta motive pentru depresia ta in supozitii de genul: "cred ca avem ceva din familie ca surorile mele se vaita".
A simti nevoia de consolare atunci cand ai probleme este ceva absolut normal. Daca ceri sprijinul cuiva sau cauti intelegere, nu inseamna ca "te vaiti".
Este dovedit faptul ca persoanele introvertite, care tin toate greutatile doar pentru ele si evita sa vorbeasca cu cei din jur, ajung in timp sa aiba probleme de sanatate.
Omul este obisnuit sa comunice; are nevoie de comunicare ca de aer.
Cauta sa discuti cu cineva, nu mai incerca sa infrunti totul de una singura...
Accepta faptul ca ai nevoie de sprijin. Stresul nu este ceva la care trebuie sau nu sa ne gandim. Degeaba incerci sa nu te mai gandesti, pentru ca depresia este o problema de sanatate care are nevoie de tratament.
Nu incerca sa zambesti daca porti in suflet o greutate..nu te va ajuta cu nimic.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan246 (acum 15 ani)

Buna Cristina,si eu am avut aceste probleme dar am trecut peste ele ,am fost la psihiatrie si mi sa dat xanax ,este foarte bun , in primele zile mi-a dat somn si moleseala dar dupa aceste zile mi-am revenit si acum iau fiindca nu sa terminat tratamentul dar ma simt superb ,nici nu imi vine sa cred ca eu am fost cea de acum vreo2 ani ,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cristina, mergi la un psiholog; toate se rezolva, chiar si un copil; si eugenia.
multumiti lui Dzeu ca aveti familie[ eu am ramas singura] si rugati-va !
toate se rezolva, afara de singuratate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

anul trecut sotul meu si-a deschis o firma de constructie a avut nu mai essecuri adica a muncit si si-a luat nu mai tepe ,avem si datorii in banci pt ca am facut sa platim oamenii ca nu am primit nici un ban de la nimeni ,acum mai grav sotul s-a angajat si nu stiu ce sa fac cu firma ca nu mai avem activitate de 2 luni si avem si taxe fiscaale de platit nu putem macar sa o inchidem mai rau ca nu am mai putut platii datoriile la banci ,si ma ascund de lume ,plang si nu stiu cum si ce sa mai fac ,puteti sa ma ajutati sau sa-mi dati un sfat .VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua,an urma cu 13 ani am suferit o interventie chirurgicala la cap "arahnoidita-optochiasmatica",in acelasi timp eram diagnosticata si cu un "adenom-hipofizar si diabet-insipid";au trecut ani de atunci ,am facut tatamente peste tratamente,cu diabetu s.a mai ameliorat insa si acum sunt diagnosticata cu "adenom-hipofizar"SI "GLANDA HIPOFIZARA-HIPERTROFICA"IN PRIMUL RIND NU STIU CE ANSEAMNA ACEST DIAGNOSTIC SI V:AS RUGA TARE MULT DACA MI:ATI DA UN RASPUNS,iar de citeva luni prezint urmatoarele simtome:"STARE DE TEAMA;STARE DE AUTOINVINUIRE LA TOT CE SE PETRECE IN JURUL MEU;GINDIRE NEGATIVA PREZENT-VIITOR DURERI FOARTE TARI DE CAP SI AMETELI,EU AM PROBLEME CU VEDEREA SI ACUM"ATROFIE OPTICA BILATERALA"SI V:AS RUGA DACA IMI PUTETI DA UN RASPUNS LA SIMTOMELE PE CARE LE PREZINT"DACA ESTE SAU NU O DEPRESIE"SI CE TRATAMENT POT SA IAU;DEOARECE AM PROBLEME CU VEDEREA ASTEPT RASPUNSPE ADRESA MEA DE EMAIL;VA MULTUMESC ANTICIPAT DANIELA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erica (acum 14 ani)

credinta e cel mai bun tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua !va rog mult ajutati-ma cu un sfat !in fiecare zi ma simt foarte rau simt ca nu mai am rabdare sa-mi traiesc viata si parca as vrea sa evadez cumva...dar uneori imi este frica de moarte ,in fiecare zi ma gandesc ca as putea sa mor ,nu mai am incredere in ziua de maine !va rog ajutati-ma cu un sfat pt ca vreau sa merg inainte sa ma bucur de viata fara sa-mi fie frica de morti,moarte ...si sa ma bucur si eu de viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

cind ajundem in situati din astea doar credinta si vointa noastra ne poate scapa de ascestea depresi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: