De ce trebuie sa sufar raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de maria1058 cu 14 ani in urma

In urma despartirii de un prieten cu care am stat 5 ani si cu care credeam ca pot avea o familie, am ajuns de nu ma mai recunosc: am slabit, nu pot manca, plang ft des, nu-mi regasesc linistea, nu pot dormi noaptea -ma trezesc pe la ora 1-2 si stau treaza cateva ore sau chiar pana dimineata.Mai nou am vazut ca el e cu altcineva si ma doare ft tare- de 6 luni am sperat ca se va intoarce si ne vom impaca.Nu stiu daca plang dupa el sau plang pt faptul ca ma vad singura la 41 ani, sau de ce mi se intampla mie toate astea.
Cum ma puteti ajuta sa trec peste acest episod -el este permanent in visele mele, in imaginea mea, peste tot ma vad alaturi de el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

adz (acum 14 ani)

Incercati sa va luati cateva zile libere ,sa plecati undeva departe de tot ce ar putea avea legatura cu el,acolo unde nu exista nimic care sa va aminteasca de el.Luati cu dumneavoastra si o prietena draga,care sa nu va lase sa va ganditi la trecut.
Relaxati-va,vizitati,odihniti-va...daca Dumnezeu nu a vrut sa va intemeiati o familie cu acest barbat,poate el nu era potrivit pentru dumneavoastra si cu siguranta veti intalni pe altcineva care sa va pretuiasca la adevarata dumneavoastra valoare.Mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Maria,

Imi pare rau ca ai trecut prin acesta experienta. Imi dau seama ca iti este greu acum. Este firesc sa suferi in urma unei despartiri, dar din ceea ce povesteti tu, esti demult intr-o suferinta foarte mare care iti afecteaza viata cotidiana. Nu este firesc sa suferi atat de mult si sa nu mai poti sa dormi noapte si sa slabesti in greutate.

Te invit sa citesti urmatorul articol pentru a afla mai multe despre starile depresive prin care treci acum:
http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/16-depresia-si-cauzele-ei .

Te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la ajutorul specializat al unui psiholog. Prin intermediul catorva sedinte de psihoterapie iti vei redobandi echilibrului interior spre a avea astfel o viata armonioasa si fericita. Daca doresti, in cadrul cabinetului nostru, poti beneficia de psihoterapie online care are aceleasi beneficii si rezultate ca si psihoterapia din cabinet. Poti afla mai multe despre psihoterapia online in urmatorul articol:
http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online .

Sper sa reusesti cat mai repede sa treci cu bine peste aceasta perioada delicata din viata ta.
O zi frumoasa in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

maria1058 (acum 14 ani)

am plecat in luna ian. 2 sapt in statiune la Covasna in prima sapt am stat linistita in a doua simteam ca nu mai rezist;evit sa ma mai intalnesc cu prieteni comuni, sa mai discut de problema noastra dar gandul imi e permanent la el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

de ce plangi
de ce nu iti gasesti linistea
de ce nu dormi
de ce te-ai despartit de el
cum era cand erati impreuna
care au fost motivele despartirii
pe ultima suta de metrii cand erai cu el cum era iti mai amintesti
de ce il vrei inapoi
nu cumva de agati de o imagine pe care ti-o creezi
inainte sa te desparti nu te gandeai ca asa va fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

-plang pt ca sufar
-nu reusesc
-adorm bine dar ma trezesc peste noapte
-el sa despartit de mine
-bine, o pereche linistita si placuta
- motic***a ca vrea sa stea acasa la el
-da , se purta normal , nu am crezut o secunda ca nu va mai veni
-pt ca am fost linistitat langa el, pt ca el a fost primul barbat din viata mea si miam dorit enorm sa am o familie
-nu stiu
-nu am crezut ca pt un barbat pot sa sufar atat de mult. Am sufertit la fel de mult cand mi-au murit parintii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu (acum 14 ani)

Daca scopul tau este unul pragmatic si unu unul romantic, adica, daca vrei sa il scoti din capul tau si nu sa ii deplangi absenta poti face urmatorul lucru:
incearca sa ti-l amintesti in acea stare a lui pe care erai obisnuita sa o treci cu vederea; incearca sa iti amintesti ca avea o unghie stramba, ca uneori ragaia sau ca alteori tragea parturi in momente nepotrivite. este imposibil sa nu fi avut momente in care sa il surprinzi cu scame in buric sau sa il fi vazut cum urina pe capacul WC-ului. Astfel de adevaruri il vor scoate usor din rolul barbatului ideal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 14 ani)

sandule mai bine te abtineai ai lamurit-o total si ireparabil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 14 ani)

Draga Maria,
am trecut si eu printr-o stare asemanatoare acum 6 ani. In schimb eu am fost cea care a decis despartirea. Am simtit ca el nu si-ar dori ceea ce eu imi doream: casatorie, copii, casa......asa ca am decis sa o rupem cat inca mai aveam amintiri frumoase. A urmat ceea ce traiesti tu acum: plangeam pe strada cand vedeam cate o pereche tinandu-se de mana, cand vedeam o femeie gravida, sau copilasi....cand l-am vazut in compania altei femei la doar cateva luni, am crezut ca se face gaura in pamant si cad in ea de durere.....

Sfat (daca imi permiti, bineinteles): exista un timp cand trebuie sa plangem, exista momente in care ne hranim cu amintiri frumoase, exista momente in care trebuie sa acceptam crudul adevar (si cu toate ca e crud, sa il preferam minciunii) si....cu siguranta va exista un moment in care lasam sa treaca durerea si vom trai viata, step by step.

Plange acum, descarca-te, nu tine in tine, nu e nimic rau ca plangi.E normala starea ta. Gandeste-te cum ai trait pana l-ai cunoscut, asa trebuie sa traiesti si acum. Eu mi-am invins si timiditatea si m-am fortat oarecum sa merg la un curs de dans latino: m-a ajutat mult, deoarece imi place muzica si sa dansez. Am cunoscut oameni deschisi, am socializat cu placere, uneori mai plangeam seara cand ajungeam acasa, insa ma umpleam cu energie pozitiva putin cate putin. Plus ca sportul elibereaza feromonii fericirii in noi:).

Iti urez din toate cele bune, cele mai bune cu putinta si ...capul sus, traieste-ti viata din plin, ca o alta viata nu ne e cunoscuta inca!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 14 ani)

ascultati la mine nu e nevoie sa cazi in agoul tau viata iti ofera ceva mai frumos decit prima e important sa faci pasul si sa ai curaj sa vezi inainte si nu te mai uita inapoi lasa trecutul uitete in viitor astfel vei simnti cum usor usor vei cadea pshic bafta la totii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 14 ani)

Trebuie sa iti indrepti atentia asupra ta. Sa inveti sa te iubesti si sa te respecti. Nu este sfarsitul lumii. Este normal sa suferi dar timpul o sa vindece aceste suferinte. Si spun asta pentru ca eu dupa ce m-am despartit de primul meu prieten am suferit 2 ani. Dupa care am intalnit un altul care ma facut de asemenea sa sufar. Asta este life goes on si sunt optimista si convinsa ca o sa intalnesc o persoana minunata. Nu conteaza ce varsta ai. Trebuie sa iti gasesti niste hobby-uri sa iesi in oras cu prietenele, singura... si cel mai important sa iti transformi orice gand negativ care iti vine in minte intr-unul pozitiv. Stiu e greu dar experienta isi va spune cuvantul. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ylyuta (acum 10 ani)

De ce doare dragostea? Pentru ca tot ceea ce depaseste pragul firescului doare: frigul aspru iti tortureaza pielea, caldura excesiva duce la pierderea cunostintei, iar dragostea provoaca o grava anemie sufleteasca. Orice sentiment ce se ridica deasupra sferei comune provoaca o pierdere subita a oricarui reflex de aparare. Si atunci doare. Fiindca nu stim sa ne aparam. Si nu ne pasa. Traim momentul, iar apoi traim de dragul momentului trecut, iar intr-un sfarsit, uitam momentul am daruit o inima am daruit sufletul din mine si dece acum trebuie sa vars lacrimi sisa sufar? nu mai stiu de mine nu mai vad pe nimeni decait pe prs care iam daruit inima stiu bine dece si pentru cine traesc am daruit o inima si am ajuns sanu mai gaindesc Stiu doar ca iubesc Si dragostea doare LIDIA am ajuns sanu mai gaindesc pnt ca numai pe tine te IUBESC tu esti viata mea si lumina ochilor mei te IUBESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: