De ce boala sufar?

Depresie
Intrebare postata de somebody435 cu 10 ani in urma

Salut am 20 de ani si aproape de 2 ani ma chinuie niste chestii foarte urate am fost la doctor si mi sa spus ca e depresie si anxietate dar nu stiu motivul. toata chestia e ca la orice emotie care o am imi vine sa vomit si nu e doar o simpla greata pur si simplu ajung pana la efortul de a voma plus o extrema panica in acel moment si nu vreau sa vad pe nimeni si ma izolez.... asa ca nu pot face nimic si viata mea sa schimbat total nu mai pot pleca in excursii nu pot muncii pur su simplu sunt blocat nu mai stiu unde sa ma duc la ce doctor eu sunt din bacau am fost pana acum la 2 doctorite dar niciun raspuns si multa cheltuiala ajutatima va rog am inceput sa am ganduri sinucigase recomandatimi doctori sau daca mai e cineva cu simptomele mele sa imi spuna ce a facut pt a scapa de ele multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

ingerulnegru (acum 10 ani)

buna te inteleg si eu trec prin atacuri de panica dar nu am probleme cu vomitatul. eu iau un tratament greu pentru plamani si de la asta mi se trag toate starile. . eu am tot timpul langa mine metroclopramid. si ma ajuta sa nu vomit pastilele . cu anxietatea ma controlez singura . imi repet in gand ca nu am motive de teama si daca nu ma stresez trece de la sine . o sa treci si peste asta nu te izola fi langa cei dragi si vorbeste-le despre emotiile tale crede-ma ca o sa te simti mai bine te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Mergi la medicul psihiatru,repet asta de fiecare data si majoritatea persoanelor au o reticienta incredibila fata de psiholog,psihoterapeut,pshiatru,prefera sa se confrunte cu starile neplacute provocate de suferinta psihica pe care evident nu vor sa o recunoasca,o neaga si au tendinta sa creada ca sufera de o boala incurabila,care nu a fost inca descoaperita,tocamai pentru ca simptomele sunt atipice si sunt declansate psihogen.Mergi la un medic psihiatru care sa-ti recomande o terapie medicamentoasa adecvata tulburarii tale psihice si evident psihoterapia joaca un rol important.Conflictul psihic inconstient genereaza anxietatea,depresia care sunt convertite in simptome fizice fara substrat organic(nu exista o boala propriu-zisa,deci nu se cauta tratarea fiecarui simptom in parte,ar fi o irosire de bani si de timp pentru ca am trata efectul,ci nu cauza,ea fiind logic de natura psihica),deci singura solutie este sa mergi la psihiatru si din moment ce ajungi sa ai sentimente precum autoizolare si ganduri de suicid,clar trebuie sa iei masuri!Lasa prejudecatile de o parte si mergi la psihiatru,lucrurile sigur vor capata o turnura pozitiva.Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GREEN TEA (acum 10 ani)

Un psihoterapeut bun in Bacau este doamna Mariana Costaghe.Ea colaboreaza si cu o psihiatra.Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 10 ani)

va multumesc la toti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marga (acum 10 ani)

La ce fel de doctor ai fost?eu zic sa te duci la psihiatru, care se ocupa de probleme de acest gen cu depresia.si mai intai consulta site-ul www.depresiv.ro ca are multe informatii utile.eu cred ca poti trece peste aceasta problema si o sa fie bine.sper ca ti-am fost de ajutor.numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: