Cum scap de sperietura raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Ion7293719 cu 14 ani in urma

De ceva timp cam 3 ani am probleme cu speriatul,adica si un telefon daca suna ma sperii(tresar),daca privesc la tv dau sonorul mai incet pentru ca nu pot sa-l suport tare,ce sa mai, zgomotul in general si cel mai rau este cand e liniste si apare un zgomot.Serviciul il am in aer liber cu zgomot moderat dar nu ma deranjeaza tare,daca ascult muzica si i-mi place o melodie pot sa o ascult destul de tare nu ma deranjeaza.Problema e ca am inceput sa am si niste ameteli si parca ma pierd asa ,cu o stare de rau fara chef de nimic.Ceva solutii va rog si unde ar trebuii sa merg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Dr. Neagu Eva MDr. Neagu Eva este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimate domn,

Pentru inceput, v-as recomanda o vizita la medicul dvs. de familie pentru investigarea si clarificarea aspectelor legate de ametelile despre care ne-ati relatat si cele ale nivelului zgomotului suportat.In functie de diagnostic,daca se constata ca analizele medicale nu indica o suferinta somatica, pentru rezolvarea problemelor dvs.va puteti adresa unui psihoterapeut din localitatea dvs.

Sanatate multa si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Camelia (acum 14 ani)

Pt. sperietura aprindeti TARNOSANIE intr-o zi de post si afumati-va pe dvs. si prin casa. Tarnosania este o panza ceruita si sfintita de la sfintirea unei biserici ( catedrale ). MULTA SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 14 ani)

Am o depresie fffff puternica.Am 22 de ani si momentan ma aflu in strainatate de aproximativ 2 ani am inceput sa am niste ameteli fff puternice am avut o perioada in care nu puteam sa merg pana la bucatarie sa beau un pahar cu apa de munca nici nu mai zic.dureri foarte groaznice de cap,simt incoerenta in gandire,au trecut 2 ani si situatia mea sa zicem este putin mai buna am zile cand nu pot sa merg nici macar sa cumpar o paune cand ma aflu in magazin ma iau ameteli foarte puternice si trebe sa ies ,ma enervez fff repede si aproape din orce si simt niste dureri in jurul inimi ametesc.nici nu am cuvinte sa spun ce inseamna toata ziua imi vine sa plang prieteni mau parasit parinti mei nu stiu nimic.numai prietena mea este langa mine ea munceste si pt mine.datimi va rogun sfat pt ca medici de aici imi dau numai medicamente pt dureri de cap fara sa ma trimita la un control cu un psiholog.sunt foarte disperat.as vrea sa iau legatura cu un medic din Romania pentru sfaturi.Va multumesc din inima si astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Buna Alex,

Unde anume esti?In ce tara?Daca esti in Anglia ca mine ,inteleg.Medicii de aici dau numai paracetamol pt dureri de cap,sau produse naturale pt.depresii si alea dupa lungi asteptari.Sfatul meu este sa revii pt scurt timp in tara si sa mergi le medicul de familie sa-ti dea trimitere la un control mai amanuntit.Daca problema nu este de natura somatica ,atunci ar fi bine sa consulti un medic psihiatru.Eu tind sa cred ca problema ta este psihica si ai nevoie de tratament de specialitate.Intre straini ,departe de familie si de prieteni ,de casa etc,..cei care cedeaza primii sunt nervii .Toate astea au aparut probabill pe un fond de stres prelungit sau a unei oboseli cronice .Pana revii in tara ,incearca daca ai de unde face rost ,sau sa-ti trimita cineva din tara ,ceai de sunatoare sau si mai bine tinctura de sunatoare care se gaseste la orice plafar si nu este scumpa.In principiu ,sunatoarea este un antidepresiv natural,foarte bun si fara efecte secundare .sau tot la plafar se gaseste Depress A ,de asemenea numai din plante care ajuta foarte mul la echilibrarea sistemului nervos ,este antidepresiv si are minunate calitati de linistire a nervilor si de cicatrizare a ranilor sufletesti.In speranta ca ti-am putut fi de folos ,eu am aceste probleme de multi ani ,dar eu deja am medicatie pt asta ,insa fara un contro de specialitate ,nu-ti recomand sa iei nimic dupa ureche ,decat cele ce ti-am spus si care nu au sa-ti faca nici un rau ,pt ca sunt numai plante 100%.Iti doresc sanatate multa si mai scrie-mi cum te simti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 14 ani)

Iti multumesc pentru aceste informatii,eu momentan ma aflu in Spania este un mare adevar ceea ce mi-ai spus viata printre straini este foarte amara,si sunt putini oameni care cred ceea ce spui sau ca te afli cu adevarat intr-o suferinta foarte mare numai cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga.De aproximativ o luna am ceva tratament pe baza de plante dat de catre un medic specialist si astept sa vad si rezultatele pt ca sunt constient ca va dura ceva pana isi vor face efectul,pt ca latura cu ceilati medici am inlaturato mi-am pierdut toata increderea in ei.Poate ca se poarta asa cu noi fiindca suntem straini pe pamantul lor sau intradevar astea sunt metodele lor.De cand am postat accest mesaj mi se pare ca starea mea sa inbunatatit putin imi doresc foarte mult sa nu ma insel si ceea ce simt sa fie adevarat.Iti multumesc inca o data pt sfaturi si eu doresc pentru tine numai bine si multa sanatate si orce sfat pentru mine este bine venit.TE SALUT si miar placea sa mai vorbim.PA PA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Alex,

Ma bucur ca oarecum ti-am usurat starea chiar daca macar pe moment .In Anglia ,sistemul sanitar este foarte bine pus la punct si intra-devar pacientii sunt tratati cu toata bunavointa si atentia necesara fara sa se faca discriminari de absolut nici un fel.Insa asta este mentalitatea lor ,asa considera ei, ca medicamentele pt sistemul nervos sunt droguri si nu le prescriu cu aceeasi usurinta cu care orice medic de la noi ti le da in doi timpi si trei miscari.Nu stiu daca este mai bine sau nu,daca stau sa ma gandesc ,e logic oarecum,dar cand te afli in suferinta nu te mai gandesti ca iei un medicament care creeaza dependenta,te gandesti numai cum sa faci sa te faci bine.Eu am aceasta problema de sanatate de ani multi ,am avut perioade cand m-am simtit foarte bine ,cu tratament mi-aam revenit de fiecare data,acum sunt binisor ,chiar fac lucruri pe care nu credeam ca le voi face vreodata .Este bine daca ai inceput un tratament pe baza de plante .mai bine decat unul alopat,deoarece nu are efecte secundare chiar daca efectul benefic se face simtit dupa o perioada de timp mai lunga.Ai sa vezi ca timpul va fi in favoarea ta ,dar trebuie sa ai si tu vointa multa ,sa-ti impui sa iesi din aceasta strae .Stiu ca e greu si poate spui acum ca vb basme,dar sa stii ca se poate.Vointa ta are mare importanta.Nu te mai gandii ca ai putea patii ceva ,nu patesti nimic,.asta e o boala de care nu se moare .Si curand ai sa-mi dai dreptate ,ai sa uiti prin ce treci acum si totul ti se va parea un vis urat.Te pup si-ti doresc multa sanatate !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 14 ani)

Nu pot sa zic ca aici este foarte rau in ceea ce priveste sistemul sanitar sunt foarte evoluati,dar ce le lipseste este aceea preocupare pt pacienti,este cand mergi in urgenta si astepti si cate 5 ore ca sa intri inauntru ceea ce eu cred ca nu este normal am vazut ff multe cazurif grave care veneau si abea mai respirau si trebuiau sa astepte mult timp...Sa sti ca am incredere in ceea ce imi spui stiu ca dureaza ceva timp dar merita efortul.Ceea ce nu stiu,(aceasta boala)este si in functie de versta sau(...)de la ce varsta o ai?.Sunt zile cand ma simt foarte rau dar cum spui si tu sunt zile cand ma simt bine si parca uiti de cosmarul din zilele trecute,sa sti ca imi face placere sa vorbesc cu tine pt ca esti o persoana care a trecut prin asa ceva si intelege ce spun,alti la asemenea discuti ar izbucni in ras.Iti multumesc mult,ai grija de tine si sper sa mai vorbim.ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Aceasta boala nu are nimic in comun cu varsta.Din nefericire tot mai des intalnesc pe forumuri si in viata de toate zilele foarte multi tineri ca si tine , care se plang de simptomele acestei boli,de altfel daca ma gandesc bine si eu de la vartsa de 26 de ani am avut prima depresie ,cand a decedat tatal meu.Da si aici in Londra e la fel ,daca mergi la urgente ,tot asa astepti de te saturi si-ti vine sa pleci acasa fara sa te mai consulte nici un medic.Dar .,,daca odata ajuns intr-un cabinet acolo la irgente ,nu pleci pana nu ti se fac toate investigatiile ,absolut totul ,incepand din cap pana in picioare ,ba te mai si suna medicul care te-a luat in primire ,a doua zi sa te intrebe cu te simti ,asta daca ai plecat acasa si nu te-ai internat.Pt.ca ei raspund cu capul de pacientul care le-a fost incredintat si au legi foarte aspre in ceea ce priveste neglijenta ,iar daca cumva ajungi la concluzia ca nu te--au tratat cu destula atentie ,sau au gresit undeva ceva in tratamentul tau sau in diagnostic ,exista firme de avocaura ,carora te poti adresa sa-i dai in judecata ,si au repercursiuni foarte grave in cariera lor.Tu insa nu ai ce cauta la urgente ,pt ca asa cum ti-am spus asta este o boala de care nu se moare .chiar daca ai uneori impresia ca in clipa urmatoare ,vei murii ,asa de rau iti este.Fa-ti tratamentul mai departe ,cu rabdare ,si in fiecare dimineata cand te trezesti ,uitate in oglinda si spuneti;Azi o sa am o zi buna ,azi ma simt excelent si vreau ca totul sa fie bine .Nu glumesc,azi asa ,maine asa ,si vei incepe prin autosugestie ,si vointa sa te simti din ce in ce mai bine.Zambeste mult,din orice ,canta,asculta muzica claica daca iti place ,este un foarte bun modulator al undelor cerebrale.Plimbate mult pe afara ,nu te izola ,este foarte important sa socializezi,chiar daca prietenii te-au parasit ,gaseste altii ,care te pot intelege mai bine si care sa-ti fie adevarati prieteni .Ia-ti prietena si mergeti la plimbare de cate ori aveti timp,fara sa spui acum nu am chef pt ca nu ma simt bine.Cand te vei intoarce acasa,vei simtii din plin efectul benefic al plimbarii,starea de bine si buna dispozitie ,si vei avea o seara minunata.Nu te lasa coplesit de starile de rau ,ignorale,cu cat le vei ignora mai mult,cu atat vor venii mai rar.Succes ,tine-ma la curent ,o seara buna Alex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 14 ani)

(Sa sti ca ai putea fi un bun psiholog)imi pare rau pt tatal tau,si la mine se poate sa fie legat de decesul bunici mele si de incopetenta parintilor mei,tatal meu nici macar nu ma salutat odata in toata viata si suntem vecini,maicamea sa recasatorit iti dai seama ce mai urmeaza...Acum strainatatea,se aduna,dar sti cum este ce nu te omoara te intareste!Sa sti ca spunandumi aceste lucruri ma motivezi mult si in ceea ce imi priveste relatiile cu prieteni din trecut nu as vrea sa le mai aduc inapoi au fost un fel de prieteni pentru distracti...(de aici reiese si lasitatea lor)niste prieteni noi mi-ar prinde foarte bine.Voi pune in practica sfaturile tale pentru ca am incredere in tine se vede ca esti o persoana trecuta prin asa ceva si sti ce inseamna si viata,ma bucur ca am ocazia sa vorbin pt ca de la persoane de varsta mea nu prea ai parte de vorbe dinastea la 22 de ani nu prea se intelege bine viata din partea multor persoane.Poate te deranjeaza ca iti vorbesc la pertu dar nu su stiu ce varsta ai (scuzama)Iti multumesc mult pentru toate sfaturile sa va dea Dumnezeu sanatate tie si intregi famili si o viata fericita.Astept mai multe sfaturi.PA PA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Alex,

Nu ma deranjeaza deloc ca-mi vorbesti la persoana intai,dimpotriva imi face bine .Am 49 de ani ,si acum ca-mi stii varsta te rog sa nu incepi sa-mi vorbesti cu d-voastra ,considerama prietena ta ,cu ceva ani mai multi decat tine.Asa ,..acum ca am stabilit aceste detalii ,ma bucur tare mult ca-ti pot fi de folos ,stiu ce inseamna sa fii printre straini si sa ai nevoie de un sfat ,de o parere ,uneori conteaza si numai daca vorbesti cu cineva ,...am trecut si eu prin asta .Era asa de rau sa nu am pe nimeni care sa ma inteleaga ,ma simteam asa singura si chiar daca sotul era cu mine ,imi parea ca sunt a nimanui.Asa ca poti sa-mi spui orice ,tot ce te framanta ,considera ca sunt chiar si mama ta ,(am un baiat de varsta ta ),si te voi ajuta cu sfaturi asa cum mi-as ajuta propiul copil,si atat cat stiu si pot.Pana una- alta,incearca sa pui in practica ce te-am invatat si spune-mi impresia ta.Iti doresc un weekend placut !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Alex,

Numai spui nimic?Cum te simti?Sper ca esti bine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu (acum 13 ani)

sergiu eu nu mam tem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 12 ani)

Din cauza unei intamplari banale pe cand eram mai mica (aveam 3-4 ani), m-am speriat foarte tare,am fost si la o batrana care m-a ajutat in momentul acela prin descantec si nu mai stiu ,nu mai tin minte exact toate detaliile ,insa imi mai trecuse,oarecum,nu mai eram atat de speriata, nu mai tresaream din orice zgomot.Insa,cam de 2 ani a revenit starea aceasta, si plus de asta nu pot sta singura seara intr-o casa,ma apuca frica,simt ca e cineva pe langa mine,sincer imi e mai frica in casa decat pe strada noaptea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costea (acum 10 ani)

in aceiasi gituatie ma aflu si eu dintrun scandal in familie pe mine ma afectat ,sperietura / sau in termeni medicali .depresie tel . meu 0729014497

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIAN (acum 8 ani)

AM UN NEPOTEL DE 12 ANI A VAZUT CATEVA FILME DE GROAZA PE INTERNET SI SPUNE CA ARE O FRICA MARE PLANGE MAI MEREU . AM FOST CU EL LA PSIHOLOG SI NU ARE NICI O REACTIE CUM ASI PUTEA SAL AJUT DE ACEASTA FRICA VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dida Violeta (acum 7 ani)

Buna ziua. Acceiasi simtome am si eu de mica copil ma descinta mama pe la batrine. Acum daca ma sperii putin simtomele apar mie frica cind sunt strigata tremur mi se ridica tensiunea am ceva palpitatii in stomac. Ajutatima cum pot scapa de frica. Va multumesc.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0760606644 (acum 7 ani)

Buna. De 5 ani am atacuri de panica.am luat medicamente.m am simtit mai bine o perioada.apoi iar au revenit dar de data aceasta alte simptome.
In ultimul timp am palpitatii mari,nu imi pot controla emotiile.am doar 30 de ani. VA ROG SA MA AJUTE CINEVA CU UN SFAT.ORICE.
Vreau sa redevin pers vesela si pozitiva
Ce pot face??

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yuri boyka (acum 7 ani)

iti pot recomanda pe cineva care sa te scape de atacurile de panica.imi las mailu [email protected] valabil si pt persoana care a postat acum o luna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: