Cum sa scap de starea asta? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de camelia_ cu 12 ani in urma

Incerc sa imi dau seama daca am o depresie sau pur si simplu o stare trecatoare. Am o relatie de 2 ani (cu intreruperi - certuri, despartiri, impacari); il iubesc mult, dar nu ma mai recunosc in persoana care am devenit pe parcursul acestei relatii. Am devenit foarte geloasa, certareata, posesiva. Niciodata nu am fost asa pana acum; nu mai am incredere in el, de fapt in nimeni, toate lucrurile mi se par suspicioase, analizez fiecare detaliu si despic firul in 4, imi pun fel si fel de intrebari si tot eu le gasesc raspunsul si sufar, ma consum, plang din aproape orice. Am ajuns sa ma urasc, atat fizic cat si psihic, ma uit in oglinda si imi vine sa o sparg...am inceput sa am ganduri sinucigase, gandul ca as muri nu mi se mai pare atat de inspaimantator...uneori chiar imi doresc sa am o boala incurabila sa nu ma mai simt vinovata ca m-as sinucide..Culmea e ca nimeni nu isi da seama de toate astea, toti din jurul meu ma vad ca o persoana vesela, increzatoare si normala. Toate starile descrise mai sus sunt trecatoare, dar starea de dezgust care o am fata de mine persista, poate pt ca eu stiu ce gandesc si cum ma simt. A inceput sa ma afecteze si pe plan profesional, nu ma mai pot concentra sa lucrez, nu mai sunt asa ambitioasa, am devenit delasatoare si parca tot ce vreau e sa stau in pat si sa dorm sau sa ma uit la un film...Acum cand va povestesc toate astea imi dau seama ca e mult mai grav decat am crezut si poate ar tb sa consult un psiholog sau psihoterapeut...nu stiu...Am nevoie mare de un sfat, o parere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

FlorinP MFlorinP este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara Camelia,
Povestind toate acestea ai gasit raspunsul cel mai potrivit. Deoarece starile tale persista si cu timpul s-au agravat, aparand toate acele ganduri, este intr-adevar necesar sa te prezinti la un psihoterapeut. Impreuna cu terapeutul o sa stabilesti daca este nevoie si de medicatie paralela sau nu. Poti gasi o lista a terapeutilor si pe acest site sau poti cauta pe site-ul Colegiului Psihologilor. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara Camelia,

Din ceea ce descri tu seamana cu un inceput de depresie. Este foarte important in aceasta perioada sa incerci sa fii atenta la ce te face sa zambesti, la ce iti place la tine. Imi dau seama ca s-ar putea sa iti fie foarte dificil, dar intotdeauna exista si aspecte bune in viata de zi cu zi.

Pentru a nu ti se acutiza starea este, intr-adevar, necesar sa urmezi un program psihoterapeutic. Iti recomand sa iti stabilesti cateva obiective pe care ai vrea sa le atingi in sedintele de consiliere psihologica sau psihoterapie si sa vorbesti cu consilierul sau psihoterapeutul pe care il alegi.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara
Doar din ceea ce descrieti poate sa va indrume catre psihoterapie Nu trebuie sa fie neaparat mai grav
Adica doar simplul fapt ca sufleteste nu ne simtim bine sau nu ne simtim bine noi cu noi pot constitui motive pentru care putem apela la psihoterapie
Contrar prejudecatilor care inca mai au un cuvint de spus nu trebuie sa fii nebun ca sa ajungi la psiholog
Ar fi poate de bun augur pentru dumneavoastra daca aducind putina lumina si claritate in viata dumneavoastra si cea de cuplu descoperind ce se intimpla si ce se pune in joc astfel incit sa nu va mai simtiti epuizata sau sa aveti ginduri urite sau sa fiti nevoita sa aratati altceva decit ceea ce simtiti sau sa nu mai fiti orientata catre lipsa de dinamism a vietii

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia_ (acum 12 ani)

Va multumesc pentru sfaturi, intr-adevar un pas important e sa contactez un psihoterapeut pentru ca simt ca starea asta se accentueaza incetul cu incetul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CAMELIA (acum 12 ani)

BUNA CAMELIA,NU SUNT DOCTOR SAU ORICE SPECIALIST IN PSIHOLOGIE ORI PSIHOTERAPIE ,DAR AM TRECUT SI EU PRIN CE TRECI TU ACUM SI KIAR INCA NU M-AM VINDECAT DEFINITIV DAR LUPT PTR. MINE SUNT TINARA SI INAINTE DE AMI FACE RAU CU MINA MEA INCERC IN FIECARE ZI SA GASESC RASPUNSURI LA TOT CE MA DUCE SA CRED CA ,NU SUNT POTRIVITA PTR.O VIATA FERICITA SI DE CE NU SUNT EU CEA CARE AM FOST ORI DE CE ,CA ORICE OM DE RIND INTIMPINND SUPARARI SI NECAZURI NU POT SA-MI REVIN?DRAGA MEA NICI EU NU AM FOST ASA PINA SA-L CUNOSC PE ACTUALUL MEU SOT.IL IUBEAM ENORM IL IUBESC SI ACUM SI PTR.MINE E UN KIN DAR AM TOTUSI PUTERA SA SUPRAVIETUIESC SI FARA EL ACUM DA PTR.CA AM INCEPUT SA LUPT PTR.MINE PTR.VIATA MEASI SA VAD PRIN MINE CEACE SUNT DE FAPT SI NU CEACE TREBUIE SA MA PREFAC SA-I FIU LUI PE PLAC ASA CUM MA ACCEPTA EL SI NICI ASA CU TOATE CA INCERCAM SA-I FIE BINE TOT PARCA NU ERAM INDEAJUNS PTR.EL SUNTEM IMPREUNA DE 4 ANI NE-AM DESPARTIT APOI IAR NE-AM IMPACAT DUPA UN AN,E NORMAL O DATA CE NE-AM IMPACAT CEVA TOTUSI N-A IMPREUNAT DINOU,DAR NU MA POT REGASI IL SIMT TOTUSI CA UN STRAIN NU-I POT SPUNE CE AM PE SUFLET CIND AM NEVOIE DE UN SFAT MAI BNE IL CER PRIMULUI TRECATOR PE STRADA ,DACA O PRIETENA IMI CERE SA IESIM LA O CAFEA DIN PRIMA O REFUZ DIN MOTIVELE MELE CLARE:TELEFONUL O SA-MI SUNE CU INTREBARI DE GENUL ...MAI INTIRZII? ORI E VR''''UN BAIAT CU VOI? SAU SE POATE SA-MI DAU SEAMA CA SUNT URMARITA SI ATUNCI MA BINE REFUZ INVITATIA DE LA INCEPUT,DAR EL INTOTDEAUNA E LIBER ARE DREPTUL LA LIBERTATE INSA EU...DUPA CUM AM SCRIS MAI SUS. NU SUNT FEMEIA PE CARE EL SI-O DORESTE NU MI-A SPUS-O DAR ASTA MA FACE SA CRED PRIN FELUL LUI DE A SE EXPRIMA ATUNCI CIND II CER PAREREA DE CUM SIAR DORI O FEMEIE SA FIE FIZIC SI KIAR PSIHIC, E DIFERENTA CA DE LA CER LA PAMINT CE ISI DORESTE SI CE ARE LINGA EL DAR FIIN ANTURAJUL PREA MARE SI CA IN ZIUA DE AZI FEMEI USOARE PE TOATE DRUMURILE NU ARE TIMP SA MAI ANALIZEZE CA DE FAPT CEACE ISI DORESTE LA O FEMEIE LE POATE AVEA DE LA MINE ATUNCI CIND IUBESTI LE FACI PE TOATE DOAR SA PRIMESTI SI TU PUTINA RECUNOSTIINTA SUFLETEASCA DAR OBOSESTI SA TE MAI PREFACI CA ESTI TU CEA PE CARE EL O VREA SA FII IN PREZENTA LUI CEA PE CARE O VREA SI IN LIPSA LUI SA FI CEA CARE DE FAPT ESTI:O FEMEIE CARE STIE SA IUBEASCA ,O FEMEIE CARE NU SIAR INSELA SOTUL PTR.NICI UN ALTUL,O FEMEIE CARE ARE NEVOIE DE AFECTIUNE NU POT SA-MI EXPRI SENTIMENTELE PRIN SEX ASA CUM SPUNE EL CA O FACE .SI TOTUSI TIN LA EL DAR...DE DATA ACEASTA M-AM PUS PE MINE PE PRIMUL PLAN,AM SI EU NEVOIE DE PUTINA LIBRTATE ,MA UIT IN OGLINDA SI MA BUCUR CA SUNT FRUMOASA IMI PLACE TOT MAI MULT SA MA IMBRAC MAI SEXI KIAR DACA EL APRECIAZA ASTA DOAR LA CE VEDE PE SRADA NU CA ASI FI BOLNAVA DE GELOZIE DAR SA FIE CU TI NE DE MINA SI SA ARUNCE OKII DUPA ALTELE CA SUNT SEXI IMBRACATE IAR TU CIND TE IMBRACI SA-TI SPUNA CA MERGEM SA NE IMPLIMBAM NU LA AGATAT BARBATI ,BINEINTELES CA TREBUIE SA MA SKIMB CA ALTFEL RENUNTA SA MA MAI IMPLIMBE ORI SA MERGEM UNDE EL ISI PROPUSASE.CITE SACRIFICII FAC SI POATE NU MA CREZI SUNT SIGURA CA MA INSEALA DE FIECARE DATA O FACE DOAR PTR.ASTA TRAIESTE AM UITAT SA-TI SPUN NU ESTE ROMIN ESTE EGIPTEAN,LA FIECARE GRESEALE A LUI CIND AJUNGEAM LA CEARTA LUAM TOATA VINA ASUPRA MEA DOAR SA FIE BINE STIA CA IL ACOPAR SI ASJUNSASE PTR.EL OBIJNUINTA ASTA AM ZIS CA TOATE ASTEA SE INTIMPLA PTR.CA SUNTEM INCA LA INCEPUTDE RELATIE SI NE TREBUIE TIMP SA NE CUNOASTEM SI ATUNCI O SA FIE MAI BINE.AU TRECUT 4 ANI DE ATUNCI SI E ACELASI AJUNSASEM SA MA CRED CEA MAI INJOSITA FEMEIE MA UITAM IN OGLINDA SI NU IMI PLACEA SA FIU ALTA POATE CA UNA DUPA CARE SE UITA EL PE DRUM ,IMI PIERDUSEM INCREDEREA IN MINE NU MA MAI RECUNOSTEAM MA UMILEAM SI IM SPUNEAM IN GINDUL MEU CA VIATA ASTA E PRE CRUDA CU MINE SI DACA ASI FI GRESIT VREODATA NU CRED CA MERITAM O ASA PEDEAPSA ,ANI MA-M KINUIT IMI DOREAM SA MOR DAR DUMNEZEU MIA ARATAT CALEA SPRE LUMINA LINISTE SUFLETEASCA INAINTE DE A INEBUNI DA DUPA TOT KINU SINGURA DEPARTE DE CASA [locuim in cipru].AM STAT M-AM RUGAT SA POT INTELEGE DE CE AM AJUNS ASA SI INTR-O ZI M-AM GINDT CA IUBESC ACEASTA PERSOANA CARE IMI ZIMBESTE ATUNCI CIND E PREGATIT SA-MI MAI PUNA PUTINA SARE PE RANA SI TOTUS IL IERT CUM NIMENI NU E PERFECT EU VAD LA EL PERFECTIUNEA ,ATUNCI CIND SUNT CU EL SI CU CUNOSCUTI DE AI LUI TREBUIE SA STIU CE SCOT DIN GURA SA NU-I DEZAMAGESC PRIETENIASA CA DE MULTE ORI SUNT MUTA ASTA SUNT DE CIND IL CUNOSC SI MA-M GINDIT DECE PRIMESC TOT RAUL CIND EU DARUIESC BINELE ,DE CE DACA INIMA MEA TRANSMITE IUBIRE PRIMESTE RACEALA SI INDIFERENTA AM AFLAT TOTUSI CA EL ESTE CEL CARE M-A ADUS LA ACEASTA NESIGURANTA SI MAI STIU SI DE CE :I-AM OFERIT SUFLETUL MEU DAR PTR.EL NU A FOST DE AJUNS .SA IMI SPUNA CAREVA CE ESTE MAI DE PRET IN LUME DECIT SUFLETUL SI VIATA TA AM DREPTATE AM OFERIT PREA MULT I-AM OFERIT VIATA MEA DAR M-AM TRZIT LA TIMP DARUIESC DOAR CE PRIMESC POATE PTR.EL NU ESTE NIMIC DAR EU MA VINDEC SUFLETESTE KIAR AM INCEPUT SA FIU MAI NEPASATOARE DE TOATE SCUZELE LUI CIND AJUNGE TIRZIU DE LA....MUNCA SI REZULTATUL ESTE CA SUNT MAI APRECIATA SI ORICIND POT SL INLOCUI BIE N-O SA SE MAI JOACE NIMENI CU INIMA MEA NU, UNDEVA M-AM RACIT SI EU CIND E VORBA DE IUBIRE POT TRAI SI FARA EL IAR DACA SUNT CU EL SA MA ACCEPTE ASA RECE SI NEPASATOARE CUM SUNT ACUM TOTUSI DE LA EL AM INVATAT NUMAI SA PRIMESC EL IMI INTORSASE VIATA PE DOS PRE TIRZIU MI-AM DAT SEAMA DAR STIU CINA SUNT SI CE VREAU..CE FRUMOS E SOARELE DE DIMINEATA CE IMI BATE INGEAM SI CE FRUMOS E FIECARE MINUT DIN ZIUA CE A INCEPUT SI PARCA NU IMI E DE AJUNA ZIUA SA MA BUCUR DE EA SI TOT CE ESTE IN JURUL MEU.NU STIU DACA CAUZA TA ESTE PARTENERUL DAR IN CAZUL MEU TOT RAUL ERA DE LA EL CUM DE NU MI-AM DAT SEAMA....MULT SUCCES CAMELIA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia_ (acum 12 ani)

Buna CAMELIA, citind mesajul tau mi-am dat seama ca unele lucruri le traiesc si eu. Imi pare rau pentru situatia ta si ma bucur ca ai reusit cumva sa te regasesti, desi nu stiu daca indiferenta sau comportamentul rece este o solutie. Spun asta pentru ca am incercat si nu mi-a adus nimic bun. Dupa cum am spus in primul mesaj, il iubesc mult pe prietenul meu, in momentele cand ne intelegem bine ma simt implinita din toate punctele de vedere, dar din pacate certurile din ce in ce mai dese au scos la iveala toate lucrurile urate din noi. Am ajuns sa ne reprosam atatea, sa ne acuzam unul pe altul si sa tipam, dupa care sa ne para rau si sa promitem ca o sa incercam sa ne intelegem si sa facem lucrurile sa mearga. Stiu ca si el ma iubeste dar simt ca a ajuns sa nu mai suporte toate criticile si reprosurile mele. Eu sunt comunicativa de felul meu, mereu am fost increzatoare, glumeata si sociabila. In schimb el nu este atat de comunicativ, cel putin nu cu mine. Sunt de parere ca intr-un cuplu cea mai importanta este comunicarea si eu sunt cea care spune tot ce o doare, cea care se plange, impartasesc si bucuriile si necazurile mele...insa el nimic...si ma doare lucrul asta, pt ca ma face sa ma simt o straina, ca si cum compania altei persoane e mult mai bine venita decat compania mea...eu i-am spus lui toate slabiciunile mele si acum sunt vulnerabila, simt ca ma cunoaste prea bine si eu nu il cunosc deloc. Am fost cateva luni despartiti dupa care ne-am impacat, dar nu am stat sa discutam si sa incercam sa intelegem ce probleme avem in relatie si cum putem sa le evitam. Ne-am comportat ca si cum totul ar fi fost ok, ca si cum acele luni in care am fost despartiti nu ar fi existat. Bineinteles ca certurile au reaparut si incetul cu incetul m-am inchis in mine si ma simteam vinovata de fiecare data. Mi-am pierdut increderea in el si oricat de mult as incerca, oricate scuze as gasi, mi-e aproape imposibil sa o recuperez. Si la fel a ajuns si el, sa nu mai aiba incredere in mine. De fiecare data ne cicalim cum ca am avea pe altcineva, iar cand iesim in oras separat fiecare cu prietenii lui, ne sunam si ne controlam si pana la urma tot la cearta se ajunge. Am incercat sa imi gasesc un hobby (cursuri de dans) dar el nu a fost de acord, i-am cerut sa vina cu mine dar a zis ca lui nu ii place si singura nu ma lasa sa ma duc. Pe parcurs mi-am pierdut si increderea in mine, simt ca nu sunt buna la nimic, nici macar pe plan profesional. In sufletul meu sunt trista, posomorata, ma simt singura, ma urasc, ma detest si parca simt ca toate astea le merit. Avem o saptamana de cand nu am mai vorbit, am avut o cearta care a pornit de la o p***ae dar care s-a terminat cu "ADIO"...ma simt ca o leguma, plang din orice, toate parca nu mai au nici un rost si parca nu imi mai pasa de nimic, nu pot sa ma concentrez deloc. Nu pot sa vorbesc despre asta cu nimeni, mai ales cineva cunoscut si de asta am postat aici. Saptamana viitoare o sa imi fac programare la un psihoterapeut, sper sa fie un inceput bun. Multumesc pentru incurajari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

snickeritza (acum 12 ani)

pt CAMELIA:sotul tau provine dintr-o lume in care baietii sunt educati ca femeile n-au valoare/un cuvant de spus.poate daca ati fi locuit in romania s-ar fi autoeducat vazand cum sunt unele femei respectate/iubite/apreciata de sotii lor si ar fi putut face singur diferenta cum e mai bine,ca in tara lui sau ca in a ta.treptat ai ajuns dependenta de el si de-asta ii suporti toate alea./e dificil sa te simti legata/dependenta de iubitul/sau sotul si sa-ti cunoasca slabiciunile pt ca oricand le-ar folosi impotriva ta,ar sti cum sa te ia ca sa faci/zici ca el.se scheama manip**are si unii barbati sunt priceputi.ambale cazuri ale voastre sunt ceea ce se cheama"legaturi bolnavicioase" care te distrug psihic,iti ia toata bucuria de a trai/toate resursele de energie/fericire.tocmai pt ca barbatii sunt constienti cate panarame/"bunuri de consumul oricui" exista in ziua de azi le este frica sa nu fie si sotiile/iubitele la fel.barbatii cred ca "sugrumandu-i" libertatea,isi protejeaza nevasta de "ispite" .fericirea noastra,a femeilor n-ar trebui sa depinda de un barbat.starea noastra de fericire trebuie sa se bazeze pe fortele noastre,ca suntem frumoase/sanatoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda (acum 11 ani)

salut camelia nici nush cum sa incep credca si eu traiesc acelasi chin ca si tine si eu sunt cu un baiat de 3 ani si am si un baietel de 1 ani si jumate care este si ratiunea mea de a merge mai departe in viata.cred ca si eu traiesc o depresie am ajuns si eu sa fiu tot timpul suparata trista si pe plans nici nush ce sati spun ca doar ca imi dau seama ca nu sunt singura fata care traieste asa si asta ma intristeaza foarte mult ca vad ca am ajuns noi femeile doar niste obiecte sau mai rau in fata barbatilor si eu am de gand sa ma despart de barbatul acesta desi avem un copil dar simt pur si simplu ca explodez daca mai stau cu el.nu gasec nici o alta rezolvare in viata mea cred ca si u ar trebui sa faci acelasi lucru pana nu e prea tarziu pt tine si te trzesti batrana si bolnava cu nervii si el si a trait viata si e bn mersi.lasal draga mea si pune mai mult pret pe tn ca esti tanara si frumoasa si sigur dumnezeu va avea grija si de tn sa iti gasesti o persoana caresa te merite cu adevarat si caresa te pretuiasca in primul rand ca om si pe urma ca femeie.sti cum se spune dumnezeu iti sa dar nuti pune in plasadeci primul pas trebuie sal faci u.iti urez mult noroc si succes in viata dumnezeu sa fie cu tn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NITA ANCA (acum 9 ani)

buna seara!am si eu o intrebare, telefonul meu de cate ori ma suna aceasi persoana, se aude cineva care ingana si inregistreaza, eu nu ma ocup cu nimic rau, oriunde merg cu acea pers sunt urmarita de politie, care sa fie cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: