Cum sa fac sa fie bine ?

Depresie
Intrebare postata de Fetitaaaaaa cu 10 ani in urma

Heii . Am 17 ani , dupa o relatie de 2 ani ( mai cu certuri , mai cu impacari ) m-am despartit de iubitul meu .... Am trecut prin multe cu el , a fost primul meu barbat , am un avort facut .
Simt ca nu mai am pentru ce sa traiesc , toata viata mea a luat sfarsit de cand m-am despartit de el ! Nu mai pot sa dorm , am cosmaruri imi visez copilul de fiecare data cand sunt certata cu el , nu mai sunt eu ! Tip la toata lumea ma port foarte urat ....
Uit repede lucruri , m-am izolat .... am tot incercat sa vorbesc cu el , sa il caut , l-am rugat sa trecem peste problemele de cuplu impreuna ca pana acum , dar nu mai vrea .
Mi-a spus ca nu merge intre noi si ca vrea sa o ia de la capat cu alta .... Ma insela inca de cand eram impreuna , nu mai am incredere in mine , in cei din jurul meu ...
Ma simt distrusa , parintii nu stiu de acest lucru , foarte putini prieteni stiu prin ce trec , il vreau inapoi , nu mai pot sa traiesc asa ... Nu mai suport durerea asta sufleteasca ! Parca cineva mi-arr fi facut farmece sa imi mearga rau , in ultimele 3 , 4 luni numai in certuri si impacari am stat .... Nu mai stiu ce sa fac , cui sa cer ajutor ..... Am nevoie de un sfat , ajutati-ma , va rog mult !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (167)

dan (acum 10 ani)

e foarte bine ca observi unde gresesti,uita tot trecutul si mergi linistita mai departe ,cere ajutorul parintilor(sper sa te intelega)..povesteste cu oricine ,ocupati oricum timpul :invatat ,munca ,plimbari muzica etc .Ar fi indicat un psiholog.Puneti tinte fii matura ,toate trec si bune si rele FII FERICITA distractia nu e totul MERGI INAINTE cu intelepciune,judecata corecta!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Mulţumesc pt sfat , dar niciodată nu voi putea merge înainte fără el .... aveam plauri amandoi , acum ... acum nu mai stiu ce sa fac , incotro cu viata mea .... am renuntat la mine pt el , si acum imi dau seama ca a fos o greseala pe care -o mai pot repara ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina02 (acum 10 ani)

Gandeste-te ca ai o viata in fata si o sa intalneste nenumarati oameni de genul acesta si nu merita,nu te izola in casa ,iesi chiar daca iti este greu,iar visul cu copilu dute la un preot sa iti citeasca si spovedestete daca tot insista cauta un pshiolog sa te ajute sa depasesti aceasta trauma.
Sanatate si curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Mi-a mai spus cineva sa ma duc la biserica , sa ma spovedesc , sa ma duc singura fara nimeni , sa incerc sa invat sa nu mai depind de cineva anume ....
dar mi-e greu , de fiecare data cand ma cert cu el , imi visez copilu ca plange , ca e bolnav , ca imi cere sa il ajut , dar eu nu pot , ca ma intreaba “de ce mi-ai facu asta , vino la mine te rog sa i grija de mine“ si cand vreau sa ma duc , ma trezsc plangand ......
o sa ma duc duminica la biserica , sper sa ma ajute c ceva .... :( multumesc frumos .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

iuibita, stiu ca e greu sa treci prin asemenea stari, mai ales la varsta ta! parerea mea e ca un asemenea om nu te merita, e un gunoi care nu te/a meritat niciodata si nu a stiut sa te aprecieze la adevarata ta valoare daca te-a inselat! avortul poate lasa cicatrici adanci sufletesti. roaga/te ca Dumnezeu sa te ierte, mergi la un preot , vorbeste cu un psiholog, poate chiar cu psihologul scolii, sunt sigura ca te va ajuta! Gandeste-te la aceasta despartire ca la o oportunitate de a o lua de la capat, de a-ti reface viata, de a scapa dintr/o relatie in care ai fost jignita, umilita, inselata, manip**ata! e adevarat ca cineva ti-a calcat inima in picioare, dar traiesti inca si esti o persoana destul de puternica sa treci peste asta! nu merita sa tanjesti dupa un asemenea om, cand in viata sunt atatea oportunitati de a fi fericita! un astfel de om nu te-ar fi facut fericita cu adevarat niciodata! tu meriti mult mai mult decat o viata sau o relatie in care sa te complaci in nefericire si neimplinire! tu meriti sa fi iubita si apreciata la adevarata ta valoare!cauta alte motive de bucurie si incepe dimineata cu un zambet, multumindu-I bunului Dumnezeu ca ai tai cei dragi traiesc, ca ai prieteni, familie, ca traiesti si ca ai avut putereade a scapa din aceasta relatie! crede-ma, nu e o pierdere, e un castig!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Eu nu pot sa vad pierderea lui ca pe un castig pt ca el era viata mea ..... si est! Am incercat sa il caut ,sa ii spun ca il vreau sa fim toata viata amandoi , dar nu vrea sa i.i mai vorbeasca , nu imi raspunde daca il sun , la sms nici atat .... daca as avea o putere sa ma schomb pe mine si flul meu de a fi ..... eu eram fericita daca era el fericit ! dar acum sa stiu ca e ferocit cu alta nu m face fericita chiar deloc !
Imi jura ca nu o sa ma lase , acum de ce fe asta ? oare totul a luat sfarsit aici ?
Acum o luna am incercat sa ma omor sa iau pastile dupa ce am visat pe bebe ca m-a chemat la el , dar le-am vomitat la 2 minute , parca Dumnezeu n-a vrut sa ma ia ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

in primul rand vreau sa iti spun ca sinuciderea nu e o solutie! daca te sinucizi, nu te ia Dumnezeu, te ia dracu! orice preot iti poate spune asta!Nu il mai cauta! cu cat iti ocupi timpul gandindu/te la el, nu faci nici un pas spre vindecare! cum ai trait atatea zile fara el si nu ai murit, mai traiesti altele, asa vine vindecarea si viata merge mai departe! nu mai privi in trecut! TU AI UN VIITOR, DESI NU IL VEZI! ai persoane in jurul tau care te iubesc, desi tu nu vezi asta! de ce iti doresti sa ramai toata viata cu un gunoi care te/a jignit, inselat, parasit, te/a facut sa suferi cum nu ar trebui sa sufere nici o femeie? sunt sigura ca avortul l/ai facut fiind influentata de el! ai zis ca a fost primul tau barbat. Cand s/a culcat cu tine, a fost atat de responsabil incat sa gandeasca ca daca face asta si apoi te lasa vei suferi ? l-a interesat ce simti tu? De ce suferi dupa un asemenea om? esti femeie, esti pretioasa, nu te vinde pe ceva ieftin! dragostea e ceva prea valoros pentru a fi dat unui om ieftin! Ai gresit, e adevarat! Dar cine nu a gresit in viata asta? esti atat de tanara incat nu realizezi cate oportunitati de a fi fericita iti ofera viata! Greseala ta cea mare a fost sa ai incredere in el, sa-i oferi inima, VIATA SI SENTIMENTELE TALE! asta a fost greseala ta! e timpul sa te ridici si sa iti corectezi greseala! sa o iei de la capat! nu te arunca in bratele altuia ca sa scapi de fantoma trecutului, ca nu e o solutie! dar aranjeaza-te zilnic, iesi din casa, citeste! fa orice dar care sa nu iti aminteasca de el! iar daca tot iti amintesti, gandeste-te cat rau ti-a facut! gandeste-te daca a meritat dragostea ta!vei realiza singura ca nu a meritat! e timpul sa te ridici, pentru ca la un moment dat vei intalni pe cineva care chiar va merita dragostea ta si care va avea ca scop principal in viata asta sa te faca fericita!nu/l mai suna, nu-i mai trimite sms! fii indiferenta! nu te mai intreba daca se gandeste la tine sau daca te mai iubeste! nu te/a iubit si nu te/a meritat niciodata! doar te-a placut! E O MARE DIFERENTA! TU MERITI CEVA MAI BUN! MERITI PE CINEVA CARE SA TE APRECIEZE LA ADEVARATA TA VALOARE SI CARE SA TE IUBEASCA CU ADEVARAT, NU DOAR SA TE PLACA SAU SA TE DOREASCA! te pup!
Aranjeaza-te si admira-te in oglinda! vei vedea ca esti superba! timpul pertecut intr-o relatie nepotrivita te-a facut sa iti pierzi stima de sine! e timpul sa te redescoperi, sa te vezi cat esti de frumoasa si pretioasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Doar aici si acum : 2 tigai la pret de una ! :-j
CAM ASA ESTI TU , LIVIU !
Ti-as mulumi daca n-ai mai sccrie deloc . ( iti multumesc anticipat! )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

:)) -> Fetita -EU SUNT de parere sa mai incerci o data..
l
v
... Mi se pare mie ca msg. tau de aici e la fel de prost
pozitionat, cum si propriu-ti eu (inca) este (pozitionat..
.. tare prost.
:l

Or, Tu nu renunta!.. Ai sa reusesti.

Succes!..

;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

incearca sa iti propui anumite proiecte pentru viitor, sa visezi la ceea ce ai dori sa faci, la ce ai dori sa devi peste 10 ani de exemplu, incearca sa nu te lasi prada tristetii, ingrijeste-te mai mult in aceasta perioada, fa-ti manichiura cat mai des, machiaza-te zilnic, chiar daca stai acasa, probeaza haine chic,iesi din casa, citeste mult,ocupa/ti in permanenta timpul cu ceva, altceva decat sa-ti plangi de mila sau sa privesti in trecut! NU MAI SPERA LA O IMPACARE CU FOSTUL IUBIT, PROPUNE-TI SA NU TE MAI INTORCI LA EL NICI DACA AR VENI IN GENUNCHI LA TINE! DE FIECARE DATA CAND ITI AMINTESTI DE EL, AMINTESTE-TI JIGNIRI, CERTURI SI GANDESTE-TE CA NU TE MERITA! CEA MAI MARE BATALIE E IN MINTEA NOASTRA, DACA AI CASTIGAT ACEASTA BATALIE, AI CASTIGAT RAZBOIUL! TU SINGURA ITI POTI CONTROLA GANDURILE! te pup si astept sa aud vesti bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sarcina/22251/avortul-raneste.html http://rupetacerea.ro/ aici poti gasi ajutor ! incearca sa nu te uiti la filme siropoase, sa nu citesti romane de dragoste in aceasta perioada! iti recomand cateva carti care te/ar ajuta! Paolo Coelho/ 11 minute, tot P Coelho La raul Piedra am sezut si am plans, P Coelho, Manualul razboinicului luminii, Noul Testament pe care il gasesti atat la biblioteca cat si la Catedrala. iesi cat mai des in oras si incearca sa nu vorbesti despre fostul iubit cu altii ca si cum ai pierdut ceva! nu ai pierdut nimic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sarcina/22251/avortul-raneste.html http://rupetacerea.ro/ aici poti gasi ajutor ! incearca sa nu te uiti la filme siropoase, sa nu citesti romane de dragoste in aceasta perioada! iti recomand cateva carti care te/ar ajuta! Paolo Coelho/ 11 minute, tot P Coelho La raul Piedra am sezut si am plans, P Coelho, Manualul razboinicului luminii, Noul Testament pe care il gasesti atat la biblioteca cat si la Catedrala. iesi cat mai des in oras si incearca sa nu vorbesti despre fostul iubit cu altii ca si cum ai pierdut ceva! nu ai pierdut nimic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

E foarte greu , o sa incerc sa imi ocup timpul cum ati spus voi , va multumesc , dar asta nu cred c o sa mjute , defapt nimic si nimenj nu ma poate ajuta atata timp cat nu ma ajut eu prima ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

asa e, iubita! tu esti singura persoana care te poate ajuta! dar nu uita ca totul se petrece la nivelul mintii, in gandurile tale se da o lupta foarte grea! trebuie sa o invingi! tu singura iti poti controla gandurile si actiunile! fiecare pas e o alegere ! ALEGE SA FII FERICITA, ALEGE SA MERGI MAI DEPARTE, ALEGE VIATA! ALEGE SA ACCEPTI FAPTUL CA A FOST O GRESEALA SA CREZI IN DRAGOSTEA LUI, SA IL IUBESTI SI ACCEPTA SI FAPTUL CA E O GRESEALA SI SA CREZI CA VIATA TA E EL! EL NU E VIATA TA! DOVADA STA FAPTUL CA DE CAND V-ATI DESPATRIT, VIATA TA A CONTINUAT, INCA MAI TRAIESTI ! DAR TREBUIE SA LUPTI CU GANDURILE TALE! TU ESTI STAPANA GANDURILOR TALE, NU GANDURILE TREBUIE SA TE STAPANEASCA! te pup, iubita si sper sa reusesti! Sper ca vei intelege ce am vrut sa iti spun si sper ca vei vedea cat de pretioasa esti! AI GRESIT, E ADEVARAT, DAR POTI INDREPTA ACESTE GRESELI MERGAND MAI DEPARTE, NU IN TRECUT, DETASANDU/TE DE TRECUT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Ar fi bine sa consultati un psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Da , dar pt asta ar trebui sa le spun parintilor pentru ca eu nu am banii mei .... ei ma intretin . si nu pot sa le spun , m-am istantat foarte mlt de ei in ultimii 2 3 ani .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

:)) -> Pai, (inca) nu stii cum sa le spui... pt ca Tu cauti..
l
L.. ... PUTERE ( ti se pare ca nu poti ) si nu gasesti
L... .. (sau astepti ca toate puterile sa vina la tine :))
l
:) -> Dar Eu iti spun ca (si Tu) ai nevoie NU de putere,
l
L.. ... ci de.. -> CURAJ.
v/______________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=PDYFCRcU2g0
. _________________________________
l
v
Aici , acum : Tu alegi. TU
decizi ( desigur , poti
chiar sa "decizi sa
nu decizi".
l
:) -> Chiar si tu, si Tu, si TU; si Tu (de ce) nu!..
l
vedem
deci ca decizia
este omni-
prezenta ; si inevitabila.
_____________________

Si ACUM, daca vom accepta
omniprezenta propriilor deci-
zii, atunci ne vom regasi ade-
varatul sine - SINELE care
vrea un
lucru mai mult ca altul.

Succes!..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fetitaaaaaa (acum 10 ani)

Nu vreau putere , nu vreau nici curaj ....
Nu e vorba de putere si curaj , e vorba ca sunt pusa la pamant si multi care trec pe langa mine imi mai dau cate o palma sa nu pot sa ma ridic prea curand .... Cel putin el , el nici nu mai vrea stie ca exist ... de ce ? pentru ce ? nu stiu ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

. --> OK. Fetita, spune-mi, te rog, cam pe unde..
l
L... iti place tie.. sa primesti palme?.. Oricum,
v
AICI, ACUM : NIMENI nu poate sa ti le dea.

:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea 28 (acum 10 ani)

mesajul tau pare cam impertinent si pervers! te rog , abtine-te!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 9