Cum pot ajuta o persoana depresiva? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de eugen12345 cu 13 ani in urma

Buna ziua!
Sunt impreuna cu o persona pe care o iubec foarte mult si pe care dupa un an si jumatate de chin am reusit sa o scot dintr-o situatie extrem de dificila din toate punctele de vedere, aceasta fiind torturata psihic de un tata alcoolic si violent, o mama indiferenta si ulterior un partener cu care a trait mai multi ani, ce mereu a facut numeroase presiuni de tot felul asupra ei, aici fiind luate in discutie abuzuri fizice dar mai ales de natura psihologica. Este departe acum de ei insa orice contact cu ei ii face extrem de rau, plange destul de des, are momente de tristete destul de dese, ii este dor de cei ce i-a lasat in urma, chiar asa rai cum au fost, lipsa de afectiune ce i-a lipsit mereu, facandu''se foarte usor remarcata chiar si in cele mai mici lucuri ce incerc sa le fac pentru ea, pe care nici macar nu stie cum sa le accepte sau cum sa se bucure de ele de multe ori. Am sprijinit-o si eu cat am putut insa nu stiu cum sa o ajut, mai ales ca refuza categoric ideea consultarii unui specialist psiholog sau psihiatru. Dupa umilele mele cunostiinte si ce am citit, cred ca se confrunta cu o stare de depresie si de aceia incerc macar sa aflu de unde pot niste sfaturi in ceia ce priveste modul meu de a ma comporta fata de aceasta persoana, cum sa o ajut? Cum sa ii redau bucuria si increderea in sine? Cum sa fac si ce sa fac ca sa treaca mai usor de acele stari de tristete in care este destul de refractara la a isi deschide sufletul si a discuta ceia ce are in minte.
Va multumesc frumos pentru orice mic sfat sau ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Domnule Eugen ,eforturile d-vs sunt de apreciat şi umanitare.Dacă refuză personal,solicitaţi D-voastră sfatul unui psiholog . Succes..Dr.E. Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Dark Angel (acum 13 ani)

Si eu am o situatie foarte asemanatoare....sunt impreuna ku un baiat de aproape un an si il iubesc foarte mult...el sufera de depresie si e foarte suparat mereu...din aceleasi cauze din care sufera si fata pt care ati cerut un sfat.....eu incerc sai distrag atentia mereu...dar uneori nu merge....si eu as fi foarte fericita dak as stii un remediu pentru aceasta depresie....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Eugen,
Poate accepta o vizita la un cabinet de medicina alternativa. Sunt destule produse naturiste care pot actiona impotriva depresiei: remediile florale Bach sau tincturi de plante medicinale. suntoarea, busuiocul, angelica, menta, valeriana sunt plante recomandate in tulburarile nervoase.

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Angel,
Pentru ca un om sa se schimbe - sa se vindece- un prim pas important este sa faca ceva pentru asta. Degeaba vrei sa faci tu, nu prea merge sa faci prea multe in locul lui. In primul rand eu recomand psihoterapia cognitiv- comportamentala. Desi aparent pare mai costisitoare, are o durabilitate in timp mai mare si e mai eficienta decat luatul de pastile cu pumnu:)
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luci (acum 13 ani)

De cateva luni ma confrunt cu niste simptome groaznice,care in timp s-au agravat si schimbat in rau de la o zi la alta.Am acceptat sa consult si un psihiatru care mi-a pus diagnosticul de tulburare anxioasa(asta imediat ce aparuse simptomele) si mi-a dat medicatie pe care am refuzat sa o iau,sperand ca situatia se poate redresa si fara medicamente.Din pacate starea de rau s-a agravat,acum tulburarea anxioasa e insotita si de o depresie.,iar simptomele se manifesta pe tot parcursul zilei.mi s-a recomandat sertralina,dar mi-e frica f tare de efectele secundare.Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca doreti un tratament fara medicamente cauta un psihoterapeut bun in orasul tau. Terapia cognitiv-comportamentala are rezultate foarte bune in cazul tulburarii anxioase si al depresiilor. Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: