Cum o pot ajuta pe mama?

Depresie
Intrebare postata de MonicaS cu 11 ani in urma

Cum as putea sa o ajut pe mama? In ultimul timp lucrurile nu mai merg bine deloc.... tatal meu este alcoolic si transforma fiecare zi intr`un cosmar! Din cauza certurilor si a stresului mama face niste crize...de inima ( mai exact de fiecare data dupa ce se cearta mamei ii amorteste mana stanga, o inteapa inima, nu poate vorbi si intra in stare de inconstienta iar cand isi revine nu isi mai aminteste exact ce sa intamplat in acel moment). Nu stiu cum sa o ajut... mai tot timpul este suparata, nervoasa, plange , nu se mai poate concentra la servici, este dezorientata si uneori refuza sa vorbeasca cu mine. Nu stiu cum sa fac sa repar lucrurile...cum sa il determin pe el sa nu mai bea sau cum sa o determin pe ea sa puna punct. Lucrurile astea ma afecteaza ff tare... nu ma pot concentra la nimic...tot timpul ma gandesc la ea..daca i se face rau...daca se cearta iar...ma izolez de toata lumea si sunt respingatoare. Va rog sa`mi dati un sfat...nu mai gasesc nici o cale de iesire din calvarul asta! Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ochi negri (acum 11 ani)

Da,problema e mai complicata decat pare.Pentru ca e vorba de trei persoane :mama,tata si tu.Fiecare cu rolul lui intr-o asa zisa viata de familie.Eu sunt de parere ca mama ta ar trebui sa iasa din relatia cu tatal tau,asta ar fi singura rezolvare.Chiar daca despartirea lor ar implica dezechilibre financiare...nu are de ce sa rabde mizeriile unui barbat cu pretentii de sot.Mama ta ar trebui sa stie ca situatia te afecteaza si pe tine si ca sanatatea ei valoreaza mai mult decat orice.Din pacate multe femei traiesc aceste drame,dar nu gasesc puterea de-a pune punct.Daca are o anumita independenta financiara,te mai are si pe tine,nu inteleg de ce trebuie sa se distruga cu totul.IESIREA DIN RELATIE E SINGURA SOLUTIE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr.F (acum 11 ani)

Da, sau mai simplu, se cheama 112 la fiecare scandal. Devoalarea fiecarui comportament deplasat al tatalui il va face pe acesta (si chiar constrange financiar)ori sa paraseasca locatia ori sa-si vindece boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 11 ani)

@Dr.F

Poate fi si asta o solutie de moment dar eu,personal nu sunt pentru spalarea rufelor in public.Si acel'''' de fiecare data'''' nu ar exista decat daca dupa fiecare episod,cei doi se impaca.Multi procedeaza asa,din diverse motive si la un moment dat nici politia nu mai intervine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MonicaS (acum 11 ani)

Va multumesc din suflet pentru sfaturi! Sper ca voi reusi sa indrept lucrurile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: