Cum îmi scot din minte gândul de sinucidere? raspuns medic

Depresie Psihoza depresiva Distimia Depresie majora Depresie postnatala Tulburari psihice Tulburari afective sezoniere
Intrebare postata de Ana.123 cu 6 ani in urma

Hei,

Nu credeam că o să ajung niciodată așa și simt că nu mă mai recunosc. De câteva luni mă gândesc aproape zilnic la ideea de sinucidere, caut metode și alte persoane care își doresc același lucru.
Ultimul an a fost unul groaznic pentru mine, pentru că am avut problemele de sănătate, în familie (traume din copilărie), la facultate, la job și am pierdut o relație de aproape patru ani. Gândurile de sinucidere erau mai rare înainte de despărțire, dar acum văd în asta singura soluție.
Simt că am epuizat și nu mai am forța necesară să îmi revin. Am încercat să vorbesc cu cei din jur, dar pur și simplu nu reușesc să îmi găsesc cuvintele. Le-am spus că sunt în depresie, dar nu cred că m-au luat în serios. În ultimele șase luni am stat, în mare parte, singură, iar acum nu îmi mai place să fiu în apropierea oamenilor.
Am încercat să merg și la psiholog, dar este foarte costisitoare o terapie de genul. Să scriu aici ce simt este ultimul lucru pe care îl mai pot face...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Buna ziua,

Inteleg ca va este foarte greu cu aceste ganduri de suicid si sentimente de disperare, izolare etc. Este regretabil faptul ca cei din jur nu s-au mobilizat. Puteti incerca sa reluati discutiile pe aceasta tema, sa le spuneti exact in ce consta depresia, nu sa o confunde doar cu o stare negativa de dispozitie trecatoare.
Mergeti cat mai repede la un spital de psihiatrie sau la un cabinet. Cautati un medic care sa va consulte pentru pentru diagnostic si va dea o schema de tratament penru a va mai ameliora din simptomatologie. Abia dupa, puteti cauta si programe de psihoterapie mai accesibile.

Multa speranta!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Ana.123 (acum 6 ani)

Mulțumesc pentru răspuns! Totuși, nu aș mai vrea să-i mai forțez. Cred că am încercat suficient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Cu drag, Ana! Ai grija de tine si actioneaza cat mai curand.

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590663906 (acum 3 ani)

Înțeleg și eu vreau sa mor
Mi-au murit bunicii și tatăl care era devorțat cu mama și nici la înmormântare nu am fost..
Am complexe in înfățișare și mă urăsc pentru tot ce fac incorect.
Dar nu am curajul să mă ucid.
Trebuie să găsești ceva un lucru pentru care să trăiești . Gândește-te ce durere vor avea rudele tale daca tu vei muri. Gândește-te la sentimentul acesta când pierzi pe cineva, când nu poți să cuprinzi pe acel cineva deoarece el nu mai e.
Gândește-te la persoanele care te iubesc ce vor simți ele atunci.
Știu e greu sa trăiești cu așa gând dar de ce Dumnezeu ți-a dat o viață că sa te sinucizi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 9 luni)

Bună îți înțeleg gândurile am încercat odată dar am fost găsită la timp am mers singura la psihiatru mi au dat medicamente am purtat discuții cu psihologul dar degeaba mintea mea era tot acolo im fata oamenilor joc rolul de femeie puternica dar înăuntru mor de chestia astii cum au reușit sa se omoare și eu nu azi cad scriu sunt la un pas de același lucru sper sa reușesc pt ca știu înăuntrul meu sau asa tind sa cred ca nu sunt bună de nimic ca nimeni nu ma înțelege ca fac numai lucruri rele și ca dezamăgesc pe toată lumea ca le ar fi mai bine fără mine am ajuns asa ca am grija de bunica mea cu demență de 5 ani de zile ,zi de zi ,ceas de ceas sa fi în preajma ei numai pot clachez ,sper sa reușesc azi sa fac ce mi am propus nu vreau sa ajung pe la spital vreau direct la morgă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21711020961 (acum 4 saptamani)

Te apreciez foarte mult ca muncesti,desi "conditiile" sunt grele si cred ca tu nu meriti sa ajungi la morga decat daca faci practica la medicina in acel loc. Sa nu mai spui despre tine ca nu esti buna de nimic fiindca nu este adevarat. Eu te inteleg fiindca sunt intr-o situatie similara desi urmez cursurile la "Facultatea de Medicină" din cadrul Universităţii Titu Maiorescu. Nu fac fata mereu si am avut chiar si zile cand am cazut din picioare pe scari de la extenuare. Somnul,apa foarte multa si cafelele nu ar trebui sa iti lipseasca caci nu prea avem ce sa facem...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luiza (acum 8 luni)

Alina, te rog sa te tratezi. Nu este normal sa gandesti asa. Orice are o rezolvare. Sotul meu s-a sinucis si a lasat mare durere in urma. Te rog...Daca si nevoie putem discuta pentru a gasi solutii. Iti promit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: