Credeti ca am nevoie de un consult specializat? raspuns medic

Depresie Psihoza depresiva Distimia Depresie majora Tulburari psihice
Intrebare postata de MembruMobileApp317937 cu 7 ani in urma

Buna seara. De aproximativ sase ani ma confrunt cu stari severe de tristete nejustificata. In ultimul timp acestea au devenit insuportabile. Simptomele pe care le resimt sunt tristetea permanenta, sentimentul de vinovatie. Plang des, refuz sa ies din casa, refuz iesirile in oras, refuz sa mai merg la scoala. Am insomnii, ma trezesc in mijlocul noptii cu, cel mai probabil, paralizie in somn. Se intampla de cateva zile sa ma trezesc in mijlocul noptii plangand si ac***a senzatia ca ceva rau urmeaza sa se intample. Am refuzat sa dorm dar doborata de oboseala, am inchis ochii si episoadele acestea se repetau.
In afara de aceste cateva dintre zecile de simptome pe care le resimt, au reaparut gandurile legate de suicid. Am incercat sa ma sinucid in urma cu doi ani, de trei ori intr-un an. Sunt obosita, la scoala nu mai prezint deloc interes. Din eleva de nota 10, am devenit un elev care fuge de scoala, dar nu de cea propriu zisa. De colegi, de profesori. Sunt speriata in permanenta si fac atacuri de panica inca de la varsta de 13 ani. Nu stiu ce mi se intampla si este foarte dificil de explicat aici. In mare, am incercat sa va comunic cateva dintre simptomele pe care le am, desi simt ca nu am acoperit nici macar pe jumatate ceea ce intentionam sa punctez.
De ceva timp simt/cred ca aud voci. Voci care ma striga, care rad. Am experiente neplacute in noua casa, care acum mi-a devenit camin de 6 ani. Auzeam zgomote nejustificate, pe care parintii nu le auzeau. Imi era frica in permanenta aici si simteam o prezenta constanta in jurul meu. Inca mai simt acestea. M-am documentat, am citit carti, dar refuz sa imi pun un diagnostic deoarece nu ma aflu in postura necesara pentru a face acest lucru.
Tin sa mentionez ca acest lucru mi-a stricat viata. Se resimt tulburari la nivel fizic care sunt incredibil de deranjante. Stiu ca am nevoie de ajutor, am vizitat psihologi in speranta unui diagnostic exact, dar am abandonat sedintele inainte de primirea acestuia. Refuz sa merg la medic, nu ma simt pregatita sa ies din casa. Nu ma simt pregatita sa infrunt lumea de afara. Reprezinta o problema pentru mine deoarece nu reusesc sa invat pentru admitere la facultatea de medicina, oricat de mult m-ar pregati profesorii. Am dificultati in a retine, in a intelege si o oboseala din nou, nejustificata. Am inceput sa iau in considerare alte facultati, dar in acest moment simt ca nu ma incadrez niciunde. Nu stiu cum sa ma descurc, simt ca am ajuns la capatul puterilor. Credeti ca am nevoie de un consult specializat? Si unde? La un cabint de psihiatrie sau un cabinet psihologic? Va multumesc.
PS: parintii mei sunt imposibil de abordat, iar eu nu le pot spune toate lucrurile care ma macina, eu locuind singura pe parcursul unui an scolar. Ei nu stiu, doar presupun, prin ce trec. Mi-e dificil sa imi fac fata singura, dar nu am puterea necesara sa le comunic celorlalti ce simt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna seara,

Va recomand sa mergeti la un medic specialist psihiatru. Imi dau seama ca aflarea unui diagnostic poate fi dificil si sa va sperie, dar ma gandesc ca nu merita sa traiti in acest chin de atat de mult timp. Macar, dupa ce aflati diagnosticul veti stii ce veti avea de facut, oricat de usor sau dificil va fi acel diagnostic. Nu va mai fi teama de ce ati putea avea, ci veti fi in putere sa faceti ceva concret pentru dvs. Tratamentele psihiatrice de ultima generatie sunt chiar eficiente, iar, in combinatie cu psihoterapia veti vedea schimbari reale in bine.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna seara, domnisoara! Sper ca raspunsul meu sa nu vina prea tarziu pentru tine. In primul rand: cabinet de psihoterapie, iar psihoterapeutul, daca impreuna veti ajunge la concluzia ca este necesar, te trimite si catre un psihiatru. Dar pana la psihiatru mai este, si ar trebui sa stiu mai multe lucruri despre tine, sa imi raspunzi la cateva intrebari. Pentru aceasta, ma poti contacta si la adresa de mail [email protected] - daca doresti.
Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Cu siguranță este necesar un consult specializat, adică la un MEDIC psihiatru, și asta cît mai repede. Psihoterapia te-ar putea ajuta acum doar în sensul orientării spre un medic sau pentru creșterea complianței la un tratament, dacă ai fi refractară la această idee. Dar după cum te văd eu, ești o persoană inteligentă, care își dă seama că are nevoie de ajutor. Nu îți pune diagnostice singură, mergi la doctor. O sumă de simptome poate fi atribuită uneia sau alteia dintre afecțiuni, numai medicul le poate diferenția și poate da un tratament eficient. Nu ezita să spui tot ce ai pe suflet, toate simptomele și trăirile, inclusiv gîndurile legate de sinucidere și punerea acestora în practică. Chiar și aici, la acest subiect, poți veni să spui cînd ți-e foarte greu, și sigur cineva îți va fi aproape cu o vorbă bună, astfel încît să alungi gîndul legat de sinucidere. Apoi poți face și psihoterapie, în paralel cu tratamentul prescris de medic. Oricît de greu de abordat sînt părinții, ar fi bine să afle despre ce se petrece cu tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1483917166 (acum 7 ani)

Am trecut si trec si eu prin aceste lucruri, am lasat si eu pe forum problema mea, nu mi-a raspuns nimeni, am si un diagnostic de tulburari de anxietate generalizata dar cu siguranta acesta nu e principalul motiv, si eu sunt foarte deprimat fara niciun motiv, fac niste crize zilnice terifiante in care simt ca mi se goleste creierul, nu pot exprima ce simt, e total de neinteles, cand simt ca urmeaza crizele ma duc intr-un loc restrans unde nu ma pot rani altfel exista riscul ridicat de suicid, nu ma deprima ceva anume, simt ca nu are rost nimic pe lumea asta, e o senzatie pe care nu cred ca a mai avut-o nimeni niciodata, prima oara am avut-o la prima anestezie, s-a ameliorat un timp iar apoi a devenit din ce in ce mai grav, incercari de sinucidere, si multe altele, mentionez ca nu sunt o fire sp***a, sunt baiat 18 ani, fost sportiv, participant si castigator al multor competitii de talente in Romania si in strainatate, am aparut la majoritatea posturilor de emisiune, sper sa mi se indrepte viata, nu vreau sa se termine asa sau sa traiesc asa toata viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru321232 (acum 7 ani)

Daca cauti ajutor, poti apela la cei de mai sus care sunt specialisti. Discuta cu ei tot ce te framanta. Succes in viata si nu te da batut!! Viata asta e o lupta pe care o ducem pana la capat...tocmai in asta sta farmecul ei! Nu renunta asa usor, lupta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: