Cred ca prietena mea risca sa cada in depresie, ajutatima

Depresie
Intrebare postata de tiniy_san cu 14 ani in urma

Buna ziua sunt un baiat de 22 ani sunt de 2.5 ani impreuna cu o fata care are un copil. de ceva timp din cauza problemelor are niste stari ciudate, o iubesc dar sunt departe si cu mainile legate. nu am posibilitatea sa o ajut financiar aceasta fiind una din probleme. cum pot sa fac sa o sustin mai bine, imi este frica sa nu cada in depresie profunda, daca sunt prea insistent nu cred ca e bine dar nici sa o las singura nu cred ca o sa ajute, va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

omnia (acum 14 ani)

Buna,

Iti recomand sa citesti articolul: //sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-sprijinirea-persoanei-iubite_5094

Te rog sa nu te superi pe mine, dar cred ca ai o varsta destul de frageda pentru a sustine o relatie in care este implicat si un copil; ai grija de prietena ta, fii alaturi de ea, dar nu uita sa ai grija si de tine!!
Prietena ta ce varsta are?
Problema banilor este una tot mai comuna in ultimul timp; cel mai bun mod de a o depasi este sa vedem si sa intelegem ca viata ne poate oferi momente frumoase care nu depind de bani; intr-adevar, cand primesti facturile si nu ai cu ce le plati, cand ai nevoie de atatea si atatea pentru un copil, este destul de greu sa ramai puternic!
Dar explica-i perietenei tale ca tocmai din acest motiv trebuie sa-si pastreze luciditatea si sa caute solutii, nicidecum sa clacheze in fata depresiei: are un copil care depinde de ea si de starea ei psihica;
Un copil, oricat de mic, simte tensiunea parintilor si este afectat de starea negativa a acestora!
Este greu sa iti dam solutii, mai ales atat timp cat problemele pleaca de la bani...
Important este ca tu sa ii oferi suportul psihic necesar si sa fii pregatit la reactii "agresive" din partea ei; oamenii ce se simt depasiti de situatie, deseori reactioneaza violent - prin limbaj, fara a mai tine cont de sentimentele celorlalti.
Incearca sa o intelegi fara sa o acuzi!

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tiniy_san (acum 14 ani)

multumesc, deci pana reusesc sa rezolv problemele financiare sa ma incarc cu multa rabdare, cu multa intelegere. este destul de greu sa ii ofer suport psihic ac***a in vedere ca eu sunt capu familiei, eu trebuia sa sustin financiar familia sa asigur stricutl necesar pt sarbatori si sa asigur ca o sa fim impreuna de sarbatori. ea are 21 ani si fetitza are 3 deja problemele ei vin de departe cu mult inainte de a o cunoaste. esec in familie din cauza tatalui, esec in prima dragoste din cauza unui idiot, un copil care sa il cresti singura intre straini si cu contradictii din partea familiei. actualmente eu sunt in italia, ea sta in casa unde a crescut cu frati ei dar nu se inteleg, mananca separat cumparaturi face separat plateste la egal cu ei cheltuelile. asta cred ca e unu din motivele care o fac sa cedeze pe zi ce trece, pt ca frati nu o inteleg eu sunt departe si nu pot sa o ajut, am ales ca ea sa raman in romania pt ca sa asiguram o educatie buna la copil. am ales impreuna. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omnia (acum 14 ani)

Da, e o situatie destul de dificila;
Dar nu este corect nici ca toate greutatile sa cada pe tine; trebuie sa inteleaga si ea, chiar daca la randul ei e un copil, ca si pentru tine este greu; esti printre straini la randul tau si muncesti ca sa fie bine pentru toata lumea.
Ea lucreaza?
De ce nu duce copilul la gradinita si sa-si caute ceva de lucru? in felul acesta situatia ar fi diferita si pentru ea; ar fi o cale prin care sa-si ia gandul de la anumite lucruri si ar aduce si ea venituri suplimentare.

Totodata, daca situatia este atat de grea pentru ea acolo unde locuieste momentan, poate ar fi mai bine - pentru copil in primul rand - sa merga impreuna cu tine in Italia; macar ar creste intr-un mediu placut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: