Ce ar trebui sa fac raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de kcata cu 13 ani in urma

Nui mai suport iesirile cu prietenii,ma gandesc mereu daca ma insala cu cine e si ce face,ma simt singura.am ajuns sa ne certam foarte des din motivul ca nu ma mai pot controla si rabufnes...ne certam dupa ce vine acasa de la o iesire in oras cu colegii sau cu prietenii indiferent de unde vine daca vine tarziu eu ma enervez desi imi explica nu are pe nimeni nu ma insala si ca doar iese cu prietenii sa piarda vremea asta in timpul liber.ma deranjeaza pana si pe mine atitudinea mea...nu am incredere in el.va rog din suflet sa ma ajutati.e un om foarte bun insa are scaparile astea care ma fac sa cred ca nu ma mai vrea.si nu vreau sal pierd.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

lisette (acum 13 ani)

buna.si eu am aceeasi problema ca tine.intotdeauna am fost gelosi unul cu celalalt pot spune posesivi. insa la noi problema este ca el m-a dezamagit,mi-a gresit o data si deaceea sunt asa.iar e este atat de gelos chiar fara nici un motiv pentru ca in trecut a fost de foarte multe ori mintit si tradat de persoane la care tinea.insa ce pot sa spun eu ma confrunt de mult cu aceasta problema si la fel ca tine nu imi doresc sa am atitudinea asta dar nu ma pot controla.eu te-as intreba daca ai mai avut si alte relatii si daca erai la fel. banuiesc ca nu ai suficienta incredere in el oricat de mult iti explica si iti dovedeste ca nu te-a inselat.sfatul meu este sa discuti cu el si sa ii spui ca nu te poti controla caci barbatii in general nu suporta sa fie atat de "sufocati".gandeste-te ca daca si el ar fi asa tu nu te-ai simtii bine deloc.in sensul ca este paranoic atunci cand tu chiar nu faci decat sa stai la un suc.cum zici el ca iese cu baietii.incearca si tu sa iesi mai mult in oras cu fetele si atunci nu te vei mai simtii singura.sau roaga-l sa te ia si pe tine cu el dar nu foarte des caci va simti ca nici cand iese cu prietenii "nu scapa de tine".fiecare aveti nevoie si de alte prietenii caci daca ramaneti numai voi si va marginalizati de prieteni riscati sa intrati in monotonie.mie imi este foarte greu dar imi dau silinta.poate tu reusesti.bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

mersi mult. ela avut o realtie de 6 ani inainte de a fi cu mine cu o femeie care la inselat si eu una de 4 cu un baiat care credea ca daca e barbat femeia trebuie sa i se supuna in totalitate insa la inceputul relatiei noastre acum 2 ani el se vedea cu o femeie maritata prietena de a mea.nu am stiut nimic pana cand o alta prietena mia povestit totul eu si acea fata ne intelegeam destul de binisor insa pe urma nu neam mai vb si am iscat cateva scandaluri pe tema asta.acum nu ne mai vb insa sotul ei cu iubitul meu sunt si acum foarte buni prieteni.asta ma sperie el sa jurat a si plans ca ma iubeste si ca era cu ea inainte de a fi cu mine si ca nu vrea alaturi o femeie ca ea.sotul ei a aflat dar nu crede lucru care la fel ma sperie.mie teama.si poate daia sunt asa.me gandesc mereu la un singur lucru.ca poate tine de prietenia asta pentru ea si repet mi sa jurat si a plans ca nu o vrea si ca ce ia facut sotului ei iar face si lui si tocmai daia nu sio doreste alaturi caci a mai avut una langa el la fel..jura ca nu vrea sa ne despartim si ca vrea o familie cu mine..de ce nul cred ce am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Gandeste-te bine ce faci. Comportandu-te asa, tot ce vei obtine va fi sa il indepartezi de tine. Nici un om nu isi doreste un partener care nu are incredere in el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

vezi tocmai ca gelozia asta obsesiva se hraneste din teama din neincredere.ce pot sa spun acum.poate el e sincer.poate regreta si chiar isi doreste sa fie alaturi de tine.ceea ce trebuie sa ii spui tu este ca tu nu tolerezi o tradare.daca stie de la inceput ca te pierde daca te inseala ii va fi teama sa o faca daca tine cu adevarat la tine.el stie ca iti e greu sa ai incredere in el? te ajuta in vre-un fel? sfatul meu este sa nu devii obsedata ca te va insela atata timp cat sti unde este si ce face pentru ca nici el chiar daca tine la tine, la un moment dat se va simtii frustrat sa tot incerce de fiecare data sa iti explice acelasi lucru.incearca sa fi deschisa cu el si sa incerci sa ai incredere in el.pupici si bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

sa am incredere in el asta mie foarte greu si nu stiu din ce motiv caci motive de gelozie numi da.da vorbeste cu fete chiar si cu ea uneori nu am nimic impotriva insa am dati cand vad negru si nu ma mai pot controla.stiu ca se va satura de mine intro zi chiar ieri mia spus ca nu mai rezista si ca daca o tin asa el va pleca.stam in aceeasi casa,muncim printre straini si eu stric tot.aici neam cunoscut si totul a inceput foarte frumos chiar ma miram cum poate fi un barbat asa.insa de cateva luni parca am innebunit.iau valeriane sa ma calmez dar degeaba.uneori tac nui spun nimic cand vine acasa insa alteori iau foc.sincer va spun aici nu am cu cine sa vb despre relatia mea.femeile de aici nu stiu ce doamne iartama au de sunt asa de barfitoare am patito cu o asa zisa prietena si acum nu mai am curajul sa vb cu nimeni.din motivul asta am apelat aici si va multumesc din suflet pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

nu e un sfant nu vreau sa exagerez cu bunatatea lui fiecare avem si defecte...si geloasa cand se uita dupa fete pe care nu le cunoaste nu sunt.tocmai asta e gelozia mea este prostesca cum spune el de multe ori.si neincrederea la fel este prea prostesca mai am sal urmaresc si leam facut pe toate credetima.luceaza in afara satului si vine acasa la saptamana.si nui atat de gelos.e mai indiferent din fire si are incredere in mine..zice el.nui atat de romantic.gelozia mea de ce oare se rezuma numai la ea.si alte femei nu.el zice ca nui trebui ca a avuto doar asa ca nu avea...si ca pe sotul ei nici nul cunostea peatunci dar lam cam prins cu minciuna si daia mie frica asa ca cica nu sau mai vazut ca vai domne nu sa mai putut din cauza sotului ei si ca vai domne el a vrut sa se aseze la casa lui cu mine.unde e vina mea cu neincrederea atunci?????si cu gelozia asta stupida.ce as vrea eu este cum as putea sal atrag sau sal fac cat de cat gelos am incercat cateceva dar numi iese...mereu se prinde ca joc teatru..nus o buna actrita ca altele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

el are 33 si eu 24....sunt nebuna cum imi spune el...nu vreau sa mai stau langa el....de ce am ajuns asa????si ma doare foarte tare gandul ca poate maine il voi pierde.dar este foarte orgolios si ea cand ma vede se uita lung la mine de parca el era al ei si eu iam furat barbatul...axact asa se inampla el mia spus ca ar trebui sa fiu mandra ca geloasa este ea si ca poate pe ea o doare ca el ma ales pe mine si ca pe nul maii intereseaza de ea....NU POT SA GANDESC ASA.....OOOOFFFFF...gandul meu este ca se uita la mine ca inca mai au ceva si ca inca se mai vad si ca isi bat joc de mine amandoi.am ajuns sa disper cu gandu asta.nu mai stiu de capul meu...am innebunit de tot.ASTA E ADEVARATA MEA PROBLEMA SI MOR CAND VAD CA EL VB CU EA CA SI CAND NU AU AVUT NIMIC DE IMPATIT.nu mai stiu de mine nu ma mai ingrijesc si plang mereu cand ma gandesc..CE SA FAC.CUM SA SCAP DE OBSESIA ASTA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MADALINA (acum 13 ani)

Ce lume viciata, ce lume perversa, ce preocupari banale!!!!!!!!!!Mare-i Gradina Ta, Doamne!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dany (acum 13 ani)

Dreptate ai draga Madalina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

ce pot sa spun.acum inteleg.gelozia ta e canalizata doar pe acea persoana.la gandul ca ar putea sa mai aiba vre-o legatura cu ea.bine ti-a spus,sa fi mandra ca ea se uita lung la tine probabil pentru ca ar fi vrut sa fie in locul tau. un sfat sincer am sa iti dau.daca vrei sa il pastrezi nu te neglija.spui ca nu te mai ingrijesti si te preocupa doar acest gand.iar daca el ti-a spus ca va pleca daca mai continui asa cred ca este un semnal de alarma.incearca sa te bucuri de viata.nu incerca sa il faci tu gelos pe el, nu are nici o legatura.sau vrei sa ii arati cum te simti tu? oricum ar fi nu asta e solutia.ci ar trebuii sa iti repeti de fiecare data cand incepi sa cedezi in fata geloziei, ca nu ai motive pentru ca tu ai spus singura ca nu iti da.fi mai cumpatata.iar increderea daca nu exista inca, sa sti ca se castiga greu.ia atitudine inainte sa fie prea tarziu.si mi-ar parea bine daca mai discutam.ca spui ca nu ai cu cine.iti pot fi o prietena:) nici eu nu am cui sa spun despre tot ceea ce am in suflet si e foarte greu.stiu cum te simti.pupici si bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

lisette ai dreptate si eu cred acelasi lucru vad ca in sfarsit ma intelege cineva si uite ca imi esti o straina si din cateva cuvinte intelegi ma incurajezi siti multumesc si sper ca si eu sa iti pot da sfaturi sau cel putin sa te incurajez asa cum o faci tu insa ce te intreb este daca tu mai ai incredere in el si daca iti da motive sa crezi ca inca te insala..trece de tine,este rece cu tine,sau incearca asa cum face al meu sati explice ca nu vrea sa te piarda si ca doar pe tine te iubeste desi tia gresit atunci candva...daca imi poti rasp o sati povestesc ceva di relatia mea anterioara.poop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

ma bucur ca iti sunt de ajutor cuvintele mele.macar ca te incurajeaza.eu il iubesc pana la Dumnezeu si noi am luptat mult sa fim impreuna inca de la inceput.parintii mei nu erau intr-u totul de acord insa le-am demonstrat ca este ceea ce imi doresc si nu este asa cum spunea lumea.el este foarte glumet, se aranjeaza si plus ca are tenul creol.iar lumea spune ca daca ai o nuanta a tenului mai inchisa gata esti p***a. el nu este si eu stiam suta la suta si i-am convins si pe ai mei dupa ce i-au cunoscut si pe ai lui.lupta pentru relatia noastra a fost grea pentru noi si am trecut prin multe asta ne-a unit puternic.dupa ce mi-a gresit a fost dificil am cerut o pauza sa imi adun gandurile sa iau decizia corecta iar el a suferit mult pentru ca nu a fost total constient cand m-a inselat.dupa jumatate de an ne-am impacat iar eu am putut sa il iert.de uitat nu pot pentru ca nu e de ajuns.eu acum stau prost cu increderea dar nu imi da nici un motiv a nu am.este alaturi de mine mereu,ma ajuta sa pot sa il iert sa pot sa am incredere in el.important este sa avem rabdare unul cu celalalt ca totul sa mearga bine.lui ii pare foarte rau si cu fiecare ocazie imi demonstreaza ca ii pare rau de ceea ce a facut.nu trece de mine.dupa ce ne-am impacat el mi-a spus sa pun conditii sa spun ce vreau si cum vreau sa fie.iar eu i-am spus doar ca daca va mai exista o tentativa nici nu mai are ce discuta cu mine.i-am explicat ca ma pierde definitiv.da imi spune ca ma iubeste si il vad ca se mustra uneori cand ii amintesc de greseala lui.am incercat sa nu ii mai amintesc atat de des caci asa nu pot uita nici eu.ce pot sa spun.luptam cum putem,ne dam silinta si nu in ultimul rand am incredere in Dumnezeu ca nu ne va lasa de izbeliste caci ne-a dat foarte multe sanse.poti sa-mi spui orice.pupici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

am realizat faptul ca ii pare rau cand mi-a spus ca ar face orice sa il iert.m-a rugat si mi-a spus ca va face cum zic eu in relatia noastra.ca pot sa nu il ai las sa iasa cu baietii ca pot sa cer orice si el va face cum spun.eu nu vreau sa il controlez pentru ca stiu ca va duce la saturare.dar stiu mereu unde este ce face si asa incerc sa capat din nou incredere.acum mai este ceva ce ma face sa lup.faptul ca lumea din jurul nostru este geloasa ca noi ne-am impacat si vorbeste in plus.chiar zilele trecute am avut un conflict din cauza unei tipe care nu stie decat sa faca rau.pe mine asta ma intareste.pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

de fostul meu acum 4 ani neam despartit dintrun motiv asemanator insa el nu mia recunoscut dar eu stiam ca ma minte caci miau spus mai multi despre aventura lui.apoi dupa despartire venea si plangea cai pare rau si ca ma vrea inapoi dar eu nu am vrut sal iert.actualul este foarte diferit e mai calculat si bravo tie vei vedea cum lucrurile vor merge bine mai ales daca zici ca nuti da motive si ca regreta siti este alaturi si de faptul ca e creol veti avea niste copilasi foarte frumosi.:);)..si chiar p***a sa fi fost daca pe tine te face fericita si te iubeste nu conteaza parerea altora.si inca un lucru din cemi spui traiesti o iubire rara nul dispretui daca regreta si tio arata ca eu poate fara voie o fac si e greu...cel mai important iti spun eu sigur este cai pare rau si tio arata.credema ca este bine ca iti arata ca no va mai face daca nuti arata cai pare rau era mai greu dar asa sigur no mai face caci sta si el cu gandul la ...vai ce am facut...si te iubeste sa fi sigura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

in legatura cu copilasii:) da si eu sunt incantata ca el e asa.ador tenul lui. da si eu spuneam la fel alor mei.si daca ar fi fost p***a ce? nu e tot om? el este cinstit si chiar aruncam lucrul asta in fata alor mei si spuneam ca daca ar fi p***a macar ar fi mai cinstit ca unii romani.oricum nu este.si sa fiu sincera l-a ajutat foarte mult faptul ca dupa seara in care mi-a gresit, ziua urmatoare dimineata mi-a spus el singur.putea sa imi ascunda si nu aflam decat dupa mult timp. eu cred ca si tu vei reusii sa iti controlezi intr-un final gelozia.daca ai tarie si vointa vei putea.eu am avut multe rabufniri din cauza asta si chiar daca il vedeam ca il doare neincrederea mea si il vad ca lupta sa pot avea din nou incredere,uneori nu ma puteam abtine.si sunt sigura ca sti senzatia. probabil tu nu ai trecut de tradarea lui si deaceea nu poti tolera ca el sa fie prin preajma acelei femei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

un lucru bun ar fi ca voi sa incercati sa nu mai intrati in contact cu ea.dar spuneai ca sotul ei este bun prieten cu iubitul tau.asta face lucrurile mai dificile. ce poti sa mai faci caci spui ca te simti calcata in picioare si crezi ca ei isi bat joc amandoi de tine.este ca atunci cand este acea persoana in preajma voastra sa ii urmaresti reactiile lui,daca ii schimba priviri daca este atent la ea.atunci poate ai motive sa te ingrijorezi.dar daca el este indiferent si nu face decat sa vorbeasca cu ea atunci nu ai de ce sa iti strici sanatatea gandindu-te ca poate...sper ca in viitorul apropiat amandoua sa ne fi rezolvat marea problema:) pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

despre lume vai de capu meu cati nu sar bucura sa ne despartim si daia ma chiunui sa nu o fac,numai in ciuda lor...si pot sa spun ca are in spate numai prieteni falsi eu ii vad cum sunt pentru la mine vin altii simi spun uite ce ziceau despre al tau si iam spus de multe ori ca pe cat de matur este si pe cat de orgolios se lasa influentat de ei ca daca sotul dragei doamne bea si vine acasa dimineata el ca sa nu cada mai prejos se duce insa ea nul asteapta pe al ei cum il astept eu pe al meu ea se tot duce cu unu si altul.actualul meu iubit mereu cand ne certam pe tema asta imi spune ca el de cand e cu mine nu a mai avut o alta femeie iar eu mereu ii compar traiesc cu impresia ca cea facut fostul va face si el...nici eu nus o sfanta ca poate si eu am gresit cu crizele mele si nervii mei,figuri cum spune el...si poate dupa alti fara intentia da a ma duce mam uitat ca e un lucru pe care toti il facem,si chiar avem glume pe tema asta ca uneori ma uit mai rau eu dupa femei ca el si el imi spune ca ce barbatii numi mai plac si ii spun ca da ca ma uit si dupa ei sa stea fara griji... sunt glume care ma linistesc.si ma face mereu sa rad si sa ma simt bine insa eu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kcata (acum 13 ani)

da este o problema prietenia lor dar pare ca pe el nul intereseaza prea tare si chiar evita sa vb cu el cand este si ea si ai dreptate le urmaresc fiecare gest sunt o obsedata si o recunosc.si da sper sa ne rezolvam problemele tu da ai reusit sa treci si vei trece cu siguranta vei vedea cum cu timpu iti va demonstra ca tu esti pe primul loc in viata lui cred ca deja a facuto...te pooop si iti doresc toata fericirea din lume si sunt sigura ca daca puneti amandoi ambitie veti trece prin viata cu bine si liniste.nu uita un lucru...TE IUBESTE,TIO DOVEDESTE II PARE RAU SITI DEMONSTREAZA....esti femeie si din interior vine raspunsul cred ca ai asul in maneca....profita si fati relatia frumoasa nui scoate mereu la orice cearta okii cu faptu ca tea inselat...fi inteleapta si diplomata femeia il face pe barbat si rau si bun...te pup si mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

da si eu de multe ori ma gandesc ca stau si il astept mereu acasa cand il stiu in oras in loc sa ma pun la somn sau sa ma uit la un film care imi place.dar asa este cand iubesti.insa ce pot sa spun,cu totii gresim dar important este sa invatam din greseli si sa nu le repetam. da,insa tu esti mult prea geloasa si nu te poti bucura cu tot sufletul de faptul ca te face sa te simti bine. ti-am spus incearca sa te bucuri de fiecare moment.pentru ca daca te gandesti bine, gelozia nu e deloc buna si poate aduce multa suferinta.cred ca merita sa crezi in el chiar daca ti-e greu.gandeste-te ca sunt alte cupluri in care femeia e inselata de zeci de ori si tot ramane langa el.e lucru urat.dar noi ca am fost o data tradate sa nu putem ierta mai ales ca primim dovezi ca nu si-au dorit sa ne faca sa suferim. bucura-te de el cat timp il ai.ingrijeste-te sa nu poata niciodata sa spuna ca tu nu mai ai grija de tine.eu am avut multe batai de cap pe subiectul asta.odata mi-a spus ca lui ii place cum arat dimineata cand ma trezesc(adica ciufulita nemachiata) si am incercat sa fiu cat mai naturala.dar ceea ce mi-am dat seama este ca barbatii oricat de mult spun ca ii plac femeile naturale,nefardate si nemachiate, tot dupa cele ingrijite se uita.asa ca am uitat ce este naturaletea cand ies din casa:) pupici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisette (acum 13 ani)

da ce pot sa spun.incerc sa trec peste.inca nu am reusit dar cu timpul sper si ma rog sa fie bine.multumesc din suflet si crede-ma si eu iti doresc multa multa fericire si liniste sufleteasca.sper sa poti in timp sa ai autocontrol.da ar fi pasi catre distrugerea noastra daca i-as reprosa mereu ceea ce a facut.m-am gandit mult la pasii pe care ii am de facut si sper sa fie bine. cat despre faptul ca el evita sa discuti cu el in prezenta ei este normal pentru ca problemele voastre se rezolva intre voi nu in fata tuturor.si nu te arata in fata acelei femei.prefa-te ca nu esti geloasa ca vorbeste cu ea.chiar daca e greu.caci daca tu esti imbufnata si rece nu faci decat sa o bucuri pe acea "doamna". ma bucur foarte multa ca schimbam cateva cuvinte:) pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3