Baitul din viata mea

Depresie
Intrebare postata de antonescua44 cu 11 ani in urma

E greu sa traiesti intr-o lume in care nimeni nu te intelege si in care soarta e impotriva ta . ( Mentionez ca nu am avut un iubit nicioadata )
Insa in lumea asta mare l-am intalnit pe el : un baiat nici scund , dar nici foarte inalt , cu ochii parui , par saten ; un baiat absolut normal , cu un fizic nu chiar atat de tragator , dar nici dezgustator .
Insa inca de la inceput au existat probeleme intre noi , defapt eu am fost problema si de multe ori am vrut sa rup acesta legatura care pentru mine nu avea si nu are nici un viitor , dar de fiecare data am fost presata si am continuat .
Prima data ne-am tinut de mana a fost totul ok , cu toate sa avem emotii mari si simteam ca totul nu iese bine . Am avut " fluturas in stomac " primele 3 zile , dupa care am inceput sa am acceasi stare fata de el : ca-l urasc si ca este foarte agasant .
Ne-am vazut si a doua oara tot din cauza presiunii lui , dar m-am dus la intalnire cu gandul ca voi rupe " relatia " cu el . Am facut exact acelas lucru ca la prima intalnire ne-am plimbat putin si ne-am oprit pe banca unde am stat vreo 3-4 ore si am vorbit mai rau ca la un psiholog sau ca la un popa la spovedanie .
Nu mi-a placut si nici nu-mi place , parca ziceai ca merg la psiholog si-mi povestesc viata , un moment de liniste nu exista intre noi fiindca el vroia sa vorbesc mereu , plus de asta el deja se gandea in viitor : voria sa-mi vada parintii , se gandea cum v-a fi peste un an de relatie . . . din moment ce noi doi ne vazusem doar de cateva ori si nici macar nu ne sarutasem . Deci mi-se parea o aberatie totala .
Plus ca ma intreba , daca ma sarut din prima si alte chesti , cat dureaza sa-i spun uneori persoane ca o iubesc , iar raspuns meu de fiecare data era " depinde de persoana , lasa timpul sa treaca nu mai gandii asa departe fiindca eu sunt aici , iar tu acolo " . ( prezent si viitor ) .
Cand ii spuneam ca ies afara ( ceea ce era minciuan , fiindca nu voriam sa-i spun adevarul ) ma intreba " cu cine iesi ? " si de multe ori ma enerva si ii spuneam si cu baieti si cu fete . Mereu ma intreba " S-a dat cineva la tine ? " intrebarea mi se parea foarte aberanta , ma simteam jicnita din moment ce eu nici macar nu ieseam din casa .
Iar finalul nu stiu , de multe ori am sperat la finalul acestei povesti , dar de fiecare data a intervenit ceva si s-a continuat .
I-am spus totul despre mine ( ca sunt depresiva ) , dar inainte de asta i-am zis " Daca o sa-ti spun acest lucru despre mine , inseama ca nu o sa se mai vedem nicioadata fiindca eu nu voi putea vreodata sa ma vad fata in fata cu o persoana care stie totul despre mine " am plans , am plans foarte mult in timp ce-i scriam fiindca ma durea , de multe ori am ezitat sa-mi spun acest lucru si acum parca rabufnisem intr-o data .
El mi-a zis ca intelege cum e ca si el a avut o viata grea si asa mai departe , dar el nu intelege nimic fiindca in continuare ma preseaza si-mi cere acelas lucru sa am incredere in el ca v-a fi totul bine si ca el imi v-a aduce fericirea .
Nu stiu de ce asteapta el sa am incredere el in el , cine se crede ?

Eu am incredere intr-o singura persoana , iar aceea este Dumnezeu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

lupse (acum 11 ani)

da sa sti ca ai zis forte bine ,incredere trebuie sa avem numai in d-zeu ca el este prietenul nostru fidel,si in el te poti increde cu adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

antonescua44 a scris: ".../ eu sunt aici , iar tu acolo " . ( prezent si viitor )
_________________

:) Totusi, acum-si-aici suntem impreuna...

... si tocmai acesta e si marele avantaj al unui forum de discutii - dincolo de alte dezavantaje inerente - si anume ca (daca dorim) putem sa interactionam aici, indiferent de cat si cand avem timp fiecare dintre noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Relatia ] __________________

http://i55.tinypic.com/2l92r2a.jpg

_____________ [ interpersonala ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

antonescua44 a scris: ".../ Eu am incredere intr-o singura persoana, iar aceea este Dumnezeu /..."
___________________________

Dacă eşti pregătită, nu mai aştepta
de la Cel Atotputernic ceea ce nu
poate să vină decât de la tine.

Ridică-te şi acţionează!...
__________________________ ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

antonescua44 a scris: ".../ E greu sa traiesti intr-o lume in care nimeni nu te intelege si in care soarta e impotriva ta /..."

[ ! ] _____________________

Nu exista drum catre fericire.
Fericirea este drumul.

____________ [ Dalai Lama ]

Drumul se parcurge mergand.

_______________ [ Boudha ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

antonescua44 a scris: ".../ nu voriam sa-i spun adevarul /.../ fiindca eu nu voi putea vreodata sa ma vad fata in fata cu o persoana care stie totul despre mine /..."
_________________

In viata, toti purtam O MASCA (cu sau fara voia noastra)
- Printre arhetipurile identificate si studiate de Carl Gustav Jung se numara si Persona - masca in spatele careia se ascund oamenii, un fel de compromis intre sine si societate.

Inceputurile de relatie sunt strans legate de arhetipul Persona (Gr. persona = mască)
- Fiecare reactioneaza diferit in acel moment: unii sunt INTROVERTITI - mai timizi, lasand impresia ca pe ei nu-i atinge nimic, par indiferenti sau cu gandul in alta parte;
- Altii, dimpotriva, sunt EXTRAVERTITI - vorbesc mult, gesticuleaza, vor sa para mult mai interesati de cealalta persoana decat sunt ei de fapt.
- Acest comportament reiese din FRICILE acumulate de pe urma relatiilor trecute si apare atunci cand iti place cu adevarat de celalalt.
- Cand nu esti foarte convins e mult mai usor sa fii natural, sa fii tu insuti, sa poti spune sau face ceea ce iti doresti.

Practic, inceputurile de relatie functioneaza ca un test
- Asa ca ar fi preferabil sa fii constientă ca atat tu cat si persoana de langa tine purtati o masca, in spatele careia se afla 1000 de secrete, ganduri, dorinte, sentimente contradictorii.

De unde vine aceasta nevoie de a parea altceva decat ceea ce suntem de fapt?

PARINTII - cu buna stiinta sau fara - isi "programeaza" copiii de la nastere cum sa se poarte, sa gandeasca, sa simta si sa perceapa.
_________________

antonescua44 a scris (in alta* parte): ".../ Si atunci vin in completare si spun ce vina am eu ca nu a avut cine sa ma invete lucrurile astea ?"
_________________

Rasp.: In loc sa reprosezi parintilor ceea ce au facut din tine, ia seama la ceea ce faci tu (cu ceea ce ei au facut din tine)
[ ! ] ELIBERAREA de sub aceste influente nu este o treaba usoara, deoarece sunt adanc inradacinate; si este nevoie de ele in primele doua-trei decenii din viata pentru a supravietui biologic si social.

_________________
*) vezi aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/viata-de-adolescent_43176

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Dollll a scris* ] _______________________________

Cand vei invata** sa te ridici

Atunci ai sa invingi
Atunci ai sa te convingi
Ca problemele de fapt erau mici
Ele erau in mintea ta, si da, erau blocate mereu
Din cauza lor iti tot era greu,
Incearca sa ai tupeu,
Asculta sfatul meu,
Renunta la "aoleuu"
Nu te mai vaita mereu
Anxietatea va disparea
Cand tu ii vei spune: Pa!
Cum oare vei putea?
Simplu... te vei ELIBERA
[ Cand ] te vei ACCEPTA
Nu o vei mai nega
Nu te vei mai agita
Iar ea va disparea!
Si te vei vindeca!

___________________________________________
*) vezi aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/anxietatea-si-fobiile/anxietatea_43355
__________________________________________

Simplu... te vei ELIBERA
[ Cand ] te vei ACCEPTA
_____________________________________ [ Dollll ]

Nu putem schimba nimic până ce nu
îl vom accepta.
Condamnarea nu eliberează, ci asupreşte.

____________________________ [ Carl Gustav Jung ]

**) A invata - inseamna a descoperi ca ceva este posibil

___________________________________ [ Fr. Perls]

http://www.youtube.com/watch?v=qTHxyTvpP20&feature
___________________________________________

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ STII CARE ESTE... ] ________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=rad5J04IK0g&feature=related

________________________________ [ ... VALOAREA TA? ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Defectul... ] _________________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=e45jR4WVgPo&feature=related

__________________________________________ [ ... femeii ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Ceasca de ceai ] _____________________________________________

Un maestru venerat al traditiei Zen, într-o mănăstire, trecea de la un oaspete la
altul, întrebându-i:

- Ai mai fost pe aici?
- Nu.
- Poftim o cească de ceai.

Mergând mai departe:

- Ai mai fost pe aici?
- Da.
- Poftim o cească de ceai.

Un discipol care mergea în spatele lui, l-a întrebat:

- Maestre, de ce le dai la toti câte o cească de ceai, oricare le-ar fi răspunsul?
Maestrul s-a întors spre el si i-a spus:
- Poftim o cească de ceai.

___________________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Vezi si: //sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologia-cuplului/iubitul-meu-e-distant_43422

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

antonescua44 a scris: ".../ E greu sa traiesti intr-o lume in care nimeni nu te intelege si in care soarta e impotriva ta /.../ Eu am incredere intr-o singura persoana, iar aceea este Dumnezeu /..."

[ 2 soimi ] ____________________________________________________

Un imparat a primit doi soimi. Unul a fost antrenat, despre celalalt i s-a spus ca
refuza sa se dezlipeasca de creanga pe care statea. Unul dintre slujitori trebuia
sa se catere in fiecare zi in copac sa-i duca de mancare.

Dupa ce a incercat in fel si chip sa faca soimul sa zboa-
re de pe creanga, imparatul si-a rugat supusii sa-l ajute.

Un batran intelept s-a oferit sa faca el asta si, a doua zi
cand s-a trezit, imparatul a vazut soimul zburand de colo-
colo.

- Cum ai facut? si-a intrebat supusul

- A fost foarte simplu. Nu a trebuit de-
cat sa ii tai craca de sub picioare.
____________________________________________

Morala: uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare
ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.. .
___________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Fii mereu copil!... ] ___________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=YpwlppgunfM&feature=related

_________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

_____________________

Fii iarasi copil si vei creste

____________________ ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Fii mereu copil!... ] ___________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=YpwlppgunfM&feature=related

_________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

.. . :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: