Atac de panica raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de zeita_zeita cu 11 ani in urma

Buna ziua,
De cca 3-4 luni ma confrunt cu stari de anxietate, frica, nervi de stomac, ameteli, tremuraturi, apasare in piept, nervozitate, oboseala samd...
In urma cu 3-4 ani am mai fost tratata cu tulburari de anxietate, tratamentul fiind intrerupt dupa un an. Nu mai stiu ce medicamente erau, pt ca au fost mai multe. Unul dintre ele era si Rivotril
In urma cu un an am mai fost tratata o data cu Cipralex, tratament din nou intrerupt dupa cateva luni, pentru ca m-am simtit mai bine. Medicament: Cipralex
In urma cu 2 luni am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna. Iau Euthyrox de 25, Ca+Mg+Zn+D3, Vigantol p[icaturi si Vagostabyl pt palpitatii.
Am doua hernii de disc toracale localizate la T4-T5, T5-T6.
Mi-am facut mai multe analize de sange, tiroida, eco de cord, ecotiroida. In afara de aceasta boala autoimuna nu au mai gasit si alte probleme, insa mai nou, au revenit starile de anxietate si atacurile de panica.
In perioada in care luam Cipralex ma simteam foarte bine, iar toate aceste stari disparusera,.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, ca sa scap de aceste stari neplacute. Mentionez ca pe 24 dec dau examenul la traseu la scoala de soferi si as vrea sa beneficiez si de un tratament eficace, ca sa nu imi fie influentate activitatile de birou si de trafic de un eventual tratament. Mentionez ca sunt administrator de firma si nu as vrea ca medicatia sa ma dea peste cap.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

colnago (acum 11 ani)

Buna ziua.
Va recomand bautura bioactiva Tahitian Noni, cel original. Nu este medicament, se foloseste ca "tratament complementar". Nu are contraindicatii, poate fi folosita alaturi de medicamentele prescrise de medic.
Regleza, printre altele, sistemul imunitar, fiind recomandat si in bolile autoimune. Prin continutul ridicat de serotonina si melatonina ajuta si in cazul de anxietate, regleza somnul, altele...
Despre acest produs naturist puteti afla mi multe:
http://www.youtube.com/watch?v=pPDMJjz7_S4

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Tratamentele medicamentoase alopate/ homeopate ajuta mult in momentul administrarii si o perioada dupa incetarea tratamentului. Cu toate acestea, dupa cum ati observat si dvs, simptomele reapar curent. Cauza o consta faptul ca nu invatati sa lucrati activ cu dvs, sa invatati sa va reduceti simptomele si chiar sa renuntati la ele. Rezultatele psihoterapiei nu sunt imediate ca ale medicamenelor, dar sunt de durata, nu apar reactiile colaterale si mai ales dependenta de ceva anume. Alegere este a dvs cum va doriti sa decurga viata dvs.
Daca va hotarati sa apelati si la psihoterapie, poate in prima faza chiar in paralel cu tratamentul medicamentos, si sunteti din Bucuresti ma puteti contacta cu incredere.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Naturopat Claudia MNaturopat Claudia este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua. Consider ca e vorba mai mult de o toxicitate a corpului si blocaje energetice. Daca vreti sa discutam mai detaliat despre problema dv imi puteti scrie la adresa de e-mail [email protected] sau puteti veni la cabinetul nostru pentru o investigatie neinvaziva.

Terapeut de specialitate medicina alternativa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Eu personal va revcomand sa incercati cu acupunctura. Am trait experienta atacurilor de panica, a tratamentului medicamentos, a perioadei de bine si apoi a revenirii atacurilor e panica.

Pentru ca nu am vrut sa revin la medicatie, am inceput sa merg la acupunctura si va spun sincer ca este foarte bine, rezultatele se vad si mai ales, se simt. Daca va hotarati sa mergeti pe aceasta cale si sunteti din Bucuresti va pot oferi datele de contact ale acupunctorului la care merg eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIA (acum 10 ani)

Buna seara,
m-ar interesa acupunctura,va rog daca se poate sa imi da-ti un e-mail sau un id de mess?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radunic08 (acum 11 ani)

Raspuns pentru zeita
Eu iti recomand ce am facut eu anul trecut cand am fost in situatia ta .Am facut o terapie prin telefon si email .Am aplicat vre-o 15 metode pe care le-am primit de la terapeuta prin email.Prin telefon am primit o energie care ma bucura , ma umplea de optimism si ramaneam in acea stare cateva zile.Metodele sunt de citire , vizualizare , repetare , aplicari usoare cu mana pe centrii energetici, multe , multe altele.Este specializata pe stari de panica si anxietate , depresie.Terapia dureaza4 saptamani, dar esti deja alt om , sanatos, fara frici, sigur pe tine , nici gand sa mai revina.Adresa mea de mes este radunic08
VA DORESC LA TOTI MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zeita_zeita (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am fost la psihiatru; mi s-a prescris cipralex si xanax la nevoie. Am fost si la ORL, din cauza ca inghiteam greu, simteam ca nu am reflexele bune la inghitit, imi pocnea mandibula, imi amortea fata, Mi s-a spus ca am disfagie sideropemica, smasmofilie si bruxism. Aveam ganduri anxioase de genul: daca imi imghit limba?, daca am ceva boala incurabila? daca adorm, o sa mor de apnee.....daca daca.....
De atunci iau multivitamineSupradyn. A trecut si amorteala fetei si limbii.
Pe 25 decembrie am ajuns in urgenta la spital, pentru ca nu mai aveam putere sa vorbesc. Mi s-a facut o hemograma, ekg si analize de ca, mg, fe, etc. Analizele au iesit bine. Diagnosticul s-a pus pe seama anxietatii si atacului de panica. Cica s-a facut din cauza euthyroxului care m-a agitat peste masura. Mi s-a administrat glucoza 5%, calciu intravenos, sedativ si calmant. Am venit acasa pe picioarele mele. De pe 24 decembrie am inceput sa iau cipralex si xanax la nevoie si tot de atunci nu mai iau euthyrox. Mentionez ca euthyroxul mi s-a dat chiar daca TSH-ul era in limite normale. Este posibil totusi sa nu fi fost nevoie.
Starea de sanatate s-a imbunatatit, gandurile anxioasse au mai disparut, dorm bine.
Oricum iau in considerare si un tratament alternativ. Am auzit ca mai multa lume s-a facut bine de la acestea.
Va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Ma bucur ca te simti mult mai bine! La Multi Ani, cu multa sanatate si bucurii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zeita_zeita (acum 11 ani)

Multumesc Colnago.
Din septembrie incoace de doua ori am luat tratament, care m-au dat peste cap.
In septembrie am luat anticonceptionale timp de 5 zile pt chist ovarian. Mi-a fost atat de rau incat nu mai puteam respira, ma durea in piept si mana stanga. Medicul nu imi raspundea la telefon. Am intrerupt medicatia. Apoi mi s-a dat euthyrox, m-a dat mai rau peste cap. Ma luase cu spasme pe muschii fetei, picioarelor, mainilor, in timpul noptii. Eram foarte agitata, aveam nervi de stomac. M-a epuizat total, cred ca mi-a consumat toata energia. Am slabit 5 kg intr-o saptamana.
Deja imi este frica de tratamentele de la medici :( Nu vreau sa generalizez, insa am impresia ca unii dau medicamente peste ureche. Sa nu mai vorbesc de impertinenta medicului ginecolog la care am fost eu. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Dar cu examenul la traseu la scoala de soferi cum v-at descurcat? Sper ca ait reusit si deia sunteti soferita:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

zeita_zeita si eu ma bucur ca te simti mai bine si ma bucur si pentru ca te gandesti sa iei in considerare si tratamentele alternative. Eu personal asa am ajuns pe drumul cel bun.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zeita_zeita (acum 11 ani)

Colnago, din pacate nu l-am luat. Nu m-am simtit bine, a zis si examinatorul ca s-a vazut ca imi este rau. A zis ca conduc bine, dar s-a vazut ca nu ma puteam concentra. Sper ca-l iau data viitoare :)

Sigada, iti multumesc.

Stie cineva pentru spasmofilie, ce este bine de facut?

O seara frumoasa tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Sigur o sa reusesti data viitoare:)

Spasmofilia ar putea fi ca reactie adversa de la diferite medicamente, o simptoma colaterala a anxietatii, a atacurilor de panica, stres...cum ai scris mai sus...Imi permit sa spun ca daca incepi un alt medicament, de data asta pentru spasme, nu cred ca ar fi o idee buna...
Problemele de sanatate sau ma bine zis simptomele sunt ameliorate cu medicamente, in loc sa incercam sa rezolvam problema de fond care in multe cazuri se rezuma la lipsa de nutrienti.
http://www.youtube.com/watch?v=pPDMJjz7_S4

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zeita_zeita (acum 11 ani)

iau vitamine si mierale Supradyn, Vigantol si Vagostabyl(e pe baza de plante), iar pentru anxietate si atacurile de panica iau Cipralex si Xanax la nevoie.

Iti multumesc mult Colnago!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

Scapi de atacuri de panica cu tehnica de relaxare shultz ( se găsește pe you tube - este o tehnica de autocontrol care trebuie făcută in fiecare zi o perioada) sau tehnica EFT ( pe you tube)...+calciu si magneziu ( de exemplu berocca ) ..de asemenea, cand simți ca urmează sa faci atac de panica respiri adânc si spui in gând de mai multe ori ( sunt stăpân pe mine, pot evita un atac de panica, sunt calm si linistit etc) ...chiar funcționează ...multa sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11631307011 (acum 2 ani)

Buna cum ai scăpat de atacuri de panică că și eu mă regăsesc exact in ce spui tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: