Antidepresive raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de mihaela548114379 cu 13 ani in urma

Sunt o femeie de 34 ani si in urma unor decese in familie,si a unui control mai dur cu tot felul de acuze m-am trezit intr-o depresie acuta(dureaza de vreo4 luni).am incercat la medicul de familie si mi-a dat meprobromat si mi-a spus sa vizitez un psihiatru pentru evaluare,dar mi-a fost frica.am 2 copii mici si nu vreau sa-i fac sa sufere.simptomele reapar in episoade mai dure sau mai soft dar e o stare continua.noaptea ma odihnesc greu pentru ca ma trezesc cu dureri de cap de la prea multe vise.continui si in somn aceste ganduri negre.ce ma sfatuiti sa fac?sa lupt cu mine sau sa cer ajutor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

floryny (acum 13 ani)

Ar fi bine sa-ti faci un RMN sa vezi cu exactitate ce ai la cap. Dupa ce-ti vei face acest control sunt sigur ca medicul te va sfatui ce sa faci in continuare ca sa-ti revii. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

eu zic sa iei meprobamat,deoarece iau si eu si este f. bun nu-ti face nimic rau,adica nu are efecte adverse grave,eu iau ptr. ca faceam atacuri de panica,si acum ma simt f. bine ,mentionez ca iau de 1 an de zile,iar cind ma doare capul sau am ameteli iau repede unul si-mi trece numaidecat,iar cu somnul dorm f. bine ca iau unul inainte sa ma culc si dorm bustean,macar incearca unul diseara si-mi dai raspunsul maine dimineata,iar cu depresia trebuie sa fi foarte tare,sa nu o lasi sa puna stapanire pe tine, .consulta si un psiholog,macar du-te odata sa vezi cum este si sa vezi ca te mai duci si a doua oara, multa sanatate PS. CONTEAZA SI SPRIJINUL DIN PARTEA FAMILIEI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
Sfatul meu este sa va adresati unui medic psihiatru pentru stabilirea unui diagnostic si tratamentului corespunzator. In felul acesta va veti putea ajuta atat pe dumneavoastra cat si pe copii simtindu-va mai bine.
Va doresc multa sanatate si curaj!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Anisia Popa MPsih. Anisia Popa este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Doliul este un eveniment psihotraumatizant in urma caruia fiecare om are nevoie de mai mult sau mai putin timp pentru a-si reveni singur. Dumneavoastra spuneti ca ati trait cel putin 2 astfel de evenimente dar si alte probleme, se pare ca intr-un interval prea scurt. Va recomand sa mergeti la un psiholog, specialist psihoterapeut care poate sa va ajute sa va restabiliti echilibrul. Veti putea scapa de gandurile negre care va intretin depresia,insomnia, durerile de cap
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
E nevoie sa va adresati unui medic psihiatru pentru un tratament adecvat. Pe langa tratament, depasirea cu ajutorul unui psihoterapeut a eventualelor blocaje in doliu este benefica. Dar ATENTIE, meprobamatul este un anxiolitic vechi, cu mari probleme de dependenta, daca este administrat peste 1 luna. De altfel, nici nu se mai foloseste in practica moderna. El nu poate trata nici depresia nici anxietatea. Aveti nevoie de un tratament antidepresiv si de psihoterapie. iar in doliu sprijinul familiei, permisiunea de a plange pe cei dragi disparuti va ajuta sa treceti cu bine peste durere. sa va abtineti de la ajeli nu e deloc o strategie buna in doliu.
Cu caldura,
Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

In depresie si stari de anxietate, combinatia cea mai eficienta este medicatia si psihoterapia. Nu lasa problemele netratate sa se acutizeze. Iar medicamentele ar trebui sa ti le prescrie un medic specialist, nu medicul de familie. Nu trebuie sa-ti fie frica de evaluarea unui psihiatru, primul pas in rezolvarea situatiei este sa te prezinti la medic. Treci peste preconceptii si fa ce trebuie sa-ti rezolvi problemele de sanatate. Daca nu o faci pentru tine, mergi macar pentru copii tai care te vor normala, vesela, odihnita. Eu iti recomand sa ceri ajutor, vei rezolva mai repede si mai sigur problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: