Va rog frumos,ajutor!

Depresie
Intrebare postata de depressedminds cu 11 ani in urma

Buna ziua!de ceva zile am o lupta foarte grea cu mine insami.Am avut mai demult dureri de cap prin vara,dar dupa un control tomograf a rezultat ca nu am nimic.Deci mediciii mi-au zis sa stau linistit ca nu am nimic.De fire,sunt mai sensibil asa,adica,ma consum foarte tare iar atunci m-am speriat foarte mult de acele dureri,credeam ca am nu stiu ce boala.I-am spus despre asta medicului si a zis sa ma calmez,ca nu am nimic.O perioada m-am linistit.De ceva zile insa,nu stiu de unde mi-a zarit ideea ca daca sunt nebun,si am cautat pe internet simptome la depresie,schizofrenie,psihopati,si m-am incarcat negativ foarte tare de azi'' noapte nici nu am putut dormi.Adica,citisem undeva ca poti auzi voci,chestii de genu,si gandidu-ma la asta incontinuu azi''noapte chinuindu-ma sa adorm,auzeam melodii,vorbe ale unor oameni cu care vorbisem in ziua precedenta.M-am panicat mai tare.Si cred ca am o usoara depresie,nu stiu.Oricum,vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi deocamdata care sa nu ma bage mai tare in panica,si nu cu chestii de genu psiholog/psihiatru/psihoterapeut,inteleg ca acesti oameni ma pot ajuta,dar deocamdata vreau sa incerc sa scap singur de asta.AA,am uitat sa mentionez ca tot de ceva zile,nu prea ma pot concentra la lucruri din cauza ca ma gandesc la asta,si nu mai pot memora/tine minte asa de bine,e oribil.Si inca ceva,taicamiu de cand ma stiu,a venit beat acasa aprox odata la 2 zile,facea scandal,ca mama e in italia si nsh ce crede el ca face,si in timp s-au adunat de nu mai pot suporta nici o vorba de-a lui.Am ajuns sa imi fie rusine de mine din cauza lui,m-a facut de ras aproape peste tot.In fine,help me care poate si cat mai urgent,dar sper sa fie sfaturi care sa nu ma bage mai tare in panica.Multumesc fain!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Trebeca (acum 11 ani)

Nu cred ca trebuie sa-ti fie rusine de cea ce face tatal tau. Fiecare este responsabil si raspunde doar pentru faptele lui. Nu ne putem alege parintii, TREBUIE SA-I SUPORTAM ASA CUM SUNT. Cred ca te autosugestionezi cu auzitul vocilor si cu nebunia, oate pentru ca esti singur? Nu ai prieteni, colegi, rude apropiate cu care sa comunici? Nu ai carti pe care sa le citesti? Nu incerca sa-ti pui singur un diagnostic te ca nu vei reusi decat sa descoperi, in mod fals, ca ai o gramada de boli. Daca ne uitam la simptomele multor boli, nefiind medici, putem recunoaste la noi multe dintre ele. Doctorii coreleaza simptomele cu rezultatele unor analize, cu observatiile si apoi pune un diagnostic.Eu cred ca tu suferi de singuratate, de lipsa unei activitati, de lipsa mamei, de lipsa afectiunii si atentiei. Iti plangi singur de mila. Sfatul meu este sa-ti cauti activitati care sa-ti umple timpul si sa-ti gasesti echilibrul in propria persoana. In general de sarbatori, la sfarsitul anului, in perioade de bilant, apar tulburari, nemultumiri. Trebuie sa le depasesti pt ca viata este frumoasa si merita traita. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

depressedminds (acum 11 ani)

multumesc foarte mult pentru ajutor,si da,sunt foarte ...singur.Adica,aveam niste prieteni cu care ieseam foarte des,faceam aproape tot dar ei s-au apucat de alcool si fiind satul de cat bea tatal meu,am decis sa ma separ de ei,Eram nevoit sa consum si eu daca umblam cu ei pentru ca altfel eram exclus,sau chestii de genu.Si inca ceva,deseori ma simt jenat,adica,cand mai stateam cu fete,baieti,tata venea si el acolo beat cum era,si se baga in seama(noi fiind in fata blocului,sau prin cartier)iar eu ma simteam naspa tare,nimeni nu are un tata ca al meu.Plus ca,mama mea cand vine acasa se intampla multe certuri,si iar intervine in mine o stare de rusine de parca nici din casa nu mai pot iesi(certuri cu chematul politiei,chestii de genu'').Si acum,stand prea mult in casa,vreau sa ies sa socializez dar uneori parca si cand sunt afara ma simt asa in alta lume,nu imi pot scoate gandul asta "oare sunt nebun,ce ma voi face,daca o sa ajung sa nu mai judec" si pot zice ca am avut uneori si sentimentul de deja vu care m-a bagat mai tare in panica.Sunt "rusinat" de faptul ca nu am o familie normala,nu imi pot face o prietena,ma gandesc intr-una daca merg cu ea prin oras si vine taicamiu si ma face de ras?..pff,nsh ce sa zic..toate ca toate,suportam,dar vad ca panica asta si starea de nimic ma cam da gata:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marrydarie (acum 11 ani)

eu te inteleg perfect,,,,imi imaginez prin ceea ce treci,,,,citind ceea ce ai scris mi s-au umplut ochii de lacrimi,,,,parca imi vad baiatul meu in locul tau,,,,fiind mama ,plecata in italia,,,a reusit sa depaseasca momentul facandu-si o prietena,,,,ea e dragutza foc,,,l-a inteles de la inceput,,,,chiar au ajuns sa stea impreuna,,,se vor casatori anul viitor,,deci,,,mult curaj,,,,ai incredere in tine,,nu mai cauta diferite diagnostice pe internet ca nu fac decat sa iti innrautatzeasca situatzia,,,,La multi ani,,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Naturopat Claudia MNaturopat Claudia este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

daca sunteti din Bucuresti va astept la cabinetul nostru sa discutam detaliat cum va pot ajuta sau daca nu sunteti din Bucuresti imi puteti scrie pe adresa de e''mail [email protected].

Terapeut de specialitate medicina alternativa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

naga (acum 10 ani)

esti bolnav , mintea ta e intr-o stare grava si poate sa crape in orice moment , sa ai o viata frumoasa cat mai e din ea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: