Sunt disperata,va rog din suflet sa-mi dati un sfat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de ana1lia cu 12 ani in urma

Ce trebuie sa fac ca sa am o familie normala??Ma confrunt iarasi cu o problema ffffffffffffffffffffffff GRAVA din punctul meu de vedere si sincer nu stiu cu cine ar tb sa vorbesc ,sa-mi dea un sfat,sa ma indrume sa fac ceva.Sunt casatorita de 15 ani cu un om kre pot sa zic k ii bestie.Avem o fetita mare si frumoasa.La inceput din punct de vedere sexual sa zic k a fost bine,normal k sa zic asa.Pe parcurs am descoperit k sotul meu are alte orientari,cum ar fi sa aibe relatii cu un barbat(chiar el mi-a marturisit acest lucru).Prima data am crezut k zice in gluma sau vrea doar o aventura,dar nu a fost asa.Akm vreo 3 ani fetita noastra a primit cel mai cumplit cadou din partea lui...l-a vazut imbracat ,,in femeie'''',cu ruj pe gura si parul ,,semipermanent''''...culmea era chiar ziua ei de nastere.Eu eram la lucru.Cand am venit acasa fata era foarte speriata si mi-a marturisit ce a vazut.Eu m-am infuriat foarte tare ,am crezut k mor in timpul ala mai ales k stiam k are aceste simptome ...dar am decis sa tac o perioada sa vad dak el imi va zice,dar nu a fost asa.Dupa un timp a izbucnit un mare scandal in casa noastra,el acuzandu-ma de niste lucruri,doar k sa ma provoace sa vada dak fata mi-a spus vreo ceva.Eu nu am putut sa tac si am dat cartile pe fata.Nu va imaginati ce a iesit...ma doare sufletul knd imi amintesc.M-a lovit cu o cruzime de nedescris,mi-a dat in cap foarte tare de simteam k nu mai vad bine;La scurt timp am decis sa bag divort si am fugit de acasa timp de 3 luni,binenteles luandu-mi fetita cu mine.In tot acest timp el s-a purtat foarte frumos cu mine,m-a determinat sa ma intorc la EL.Am facut acest pas pt a fi o familie ,k fata sa fie cu ambii parinti.Despre ce simt eu nu mai conteaza...mi-a lasat niste rani in suflet kre niciodata nu se vor vindeca.De curand am primit un maioas foarte sexi de la o sora de a lui.Azi facandu-mi ordine la lucruri,am decoperit acel maioas intr-o stare groaznica,rupt,agat si mare k dimensiune.Imaginati-va ce este in sufletul meu.Nu stiu ce sa fac.TREMUR SI SIMT K NU MAI JUDEC NORMAL.Concluzia este k el in continuare are acelasi ,,hobby''''.Nu stiu ce sa fac cui sa ma adresez.Dak ii zic lui ma tem k ma va bate din nou.Eu sincer pe el il vad k pe o femeie,am o pare foarte p***a despre el.Niciodata nu l-am simtit k pe un barbat ...tot timpul a fost slab,dar cu mine a dat dovada k ii tare,adik lovindu-ma cu cruzime si vorbindu-mi fffffff urat.VA ROG SA MA AJUTATI,SA IMI ZICETI CE SA FAC.Stiu k poate nu e bn k scriu pe site asa ceva dar prefer sa vb cu niste oameni kre nu ma cunosc decat sa vb cu cei kre ma cunosc si sa rada de mine di de fata.ASTEPT RASPUNSURI. VA MULTUMESC!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (46)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este ,in adevar o problema complexa si dezastruoasa .atat pentru d-ta cat si pentru fetita, ca dealt fel si pentru el. Familia este zdruncinata . Sfatul meu este sa cautati un/o specialista PSIHOLOG cu care sa gasiti o cale de urmat,deoarece va va fi foarte greu alaturi de un partener cu asemenea structura si comportament >

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Pena (acum 12 ani)

Ia-ti fetita si fugiti unde vedeti cu ochii. Cum poti sa-l mai suporti langa tine? Decat asa tata langa fetita mai bine fara. Homosexual care te poate imbolnavi de cine stie ce boli sa nu-ti poti creste fata....Spune parintilor tai adevarul, spune parintilor lui, nu ascunde. Poate ai ascuns pana acum si nu ai facut bine. Stiu ca rufele se spala in familie, dar nu cand sunt atat de murdare.
Nu spune oamenilor straini, colegilor, dar parintilor tai trebuie sa le spui.
Nu spui ce varsta are fata. Ea poate fi traumatizata d comportamentul tatalui si, mai mult ca sigur nu=l iubeste si nu-l respecta. Poate are frica de el stiind de ce este in stare.
Repet, nu sta langa un astfel de om. In lumea ascunsa a homosexualilor bolile sunt serioase: Sida, sifilis si altele. Relatiile dintre ei sunt intamplatoare si pe necunoscute chiar.
Ai grija de tine. Sunt sigura ca poti sa-ti cresti singura fetita. In liniste si siguranta decat cu un tata homo agresiv, cu devieri grave.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Vreau sa rasp mai intai d-nului emil.Nu mai vreau sa aud in viata mea de pshiholog,deoarece am apelat la asa ceva si m-a indrumat sa fiu de acord cu fanteziile sotului k sa imi tin familia.Deci a fost intrutotul de acord cu ce face bestia.URASC PSHIOLOGII!!!!!!Plus de asta mi-a cerut si o suma de bani foarte mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Akm vreau sa rasp. d-nei pena.Nu pot sa spun decat k mi-e teama,imi vine sa ma omor!!!!!!!!fata are 12 ani si chiar este marcata.M-a rugat sa-i spun k acesta nu e tatl ei.Nu am cum sa spun k nu este dak chiar e tatal ei,desi mi-ar fi placut sa nu fie asa.Am vb cu sora lui kre mi-a dat maioasul si i-am spus si ea a zis k este bolnav cu capul si k sufera de feticism.M-a inv. sa plec .IN ACEST MOMENT POT SPUNE DOAR K NU MA SIMT BN DELOC...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca asa stau lucrurile , singura cale care ar mai fi de urmat, ar fi cea cu medicul de familie caruia trebuie sa-i relatati situatia si disperarea familiei,; medicul impreuna cu d-vs si cu fiica , sa luati legatura cu " Asistenta Sociala " care trebuie sa gasiti o solutie , pe plan local.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Va multumesc domnul EMIL si dvs.Sincer am putut sa fac lucru asta de mult timp,dar se pare k nu prea ma fac inteleasa.Eu m-am exprimat destul de clar:vreau sa am o familie normala,adik cu allte cuvinte am cautat niste sfaturi niste pareri kre sa ma faca pe mine sa merg mai departe alaturi de acest om,k fetita noastra sa nu duca lipsa de parinti.Eu am crescut fara parinti si am luptat din rasputeri si am suferit foarte mult k fata sa traiasca cu ambii parinti.Regret k am intrat pe acest site.Cititi va rog ce a scris ADRIANA si va implor sa imi spuneti dak e normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadalina (acum 12 ani)

crezi ca ai nevoie sa te consumi pentru parerea adrianei? nu o impartasesc dar ignor-o . ma cutremura povestea ta si tot citesc ceea ce scrii. Ana priveste in urma, cum vrei sa mergi mai departe? Incerc sa te inteleg, ai trait fara parinti, este dureros si numai tu stii cate ai suferit dar decat cu un tata ca sotul tau mai bine fara tata. Ai 32 de ani ( ti-am vazut profilul) ai toata vita in fata si nu merita sa traiesti intr-un chin. Ai discutat cu fata ta? Ea vrea sa traiasca langa acest om? Nu ii pune intrebari retorice determinand-o sa raspunda ceea ce crede ca ai vrea sa auzi ci intreab-o direct daca vrea sa incercati alta viata. Nu pot sa cred ca inca te gandesti ca poti avea o " familie" langa acest barbat. Trist pentru ca imi dau seama ca inca esti in cautarea unui raspuns si ma tot gandesc ca noi nu te putem ajuta . Deja ai plecat cu o idee "am cautat niste sfaturi niste pareri kre sa ma faca pe mine sa merg mai departe alaturi de acest om". Nimeni nu iti va oferi un sfat de acest gen.Daca vrei o solutie pentru a avea o viata mai putin tensionata dar tot alaturi de el de ce te supara parerea Adrianei? Practic ea iti spune ca trebuie sa-i intelegi orientarea sexuala . Repet nu sunt de aceeasi parere dar pana la urma tu trebuie sa stii ce vrei. Nu stiu daca sunt suficiente pareri pe acest forum dar cu siguranta sarcina cea mai grea este a ta. Vorbeste cu fata ta si afla ce parere are si ea. Chiar crede ca alaturi de acest " tata" va fi fericita. Nu te teme ca mai tarziu iti va reprosa pentru ca mai tarziu se va pune in locul unei femei si isi va da seama ca nu paote sta cu un barbat homo. Eu asa cred ca ar fi normal sa gandeasca, sa nu-ti reproseze niciodata. Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 12 ani)

Daca nu te simti bine, cel mai bine mergi pe divort. Mi se pare cel mai logica masura in cazul de fata. De ce te-ai intors la el? Iar la faza cu "homosexualii" sa nu generalizam. Homosexualitatea nu este o boala, homofobia in schimb este. Daca tu nu esti in stare sa il intelegi si sa gestionezi problema in familie divortul este cea mai buna solutie.
Copii pot fi educati in directia de a-si respecta parintii, indiferent de orientarea lor sexuala sau culoarea pelii, doar daca si celalalt parinte stie cum sa faca acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Pt. ADRIANA.Eu cred k tu ai face pereche foarte buna cu sotul meu si cred k ai fi sigur in stare sa-l intelegi.Cum dracu sa intelegi asa ceva draga??Esti cumva si tu cu alte orientari si cei din jur te inteleg??Esti fenomenala draga!FII DRAGUTZA SI NU IMI MAI SCRIE NIMIC.Nu am nevoie de reprosuri si de chestii de genul.Eu am intrat sa primesc un sfat sa-mi ridice un om normal moralul ,nu sa primesc reprosuri si ,,filozofii'''' de astea.Pastreaza-ti te rog parerile pt tine,o femeie normala nu ar gandi k tine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadalina (acum 12 ani)

Nu ai cum sa-ti intelegi sotul care este homosexual.Eu am un amic care are aceste orientari sexuale, sunt oameni normali cu trairi si emotii cat se poate de normale dar sa fim sinceri ca o astfel de persoana nu are ce cauta langa un copil, mai ales ca acesta este traumatizat. Se pot integra in societate foarte fumos, pe nimeni nu cred ca ar trebui sa intereseze ce fac ei in pat dar sa ne gandim si la aceasta femeie care este nevoieta sa traiasca in casa cu teama, sa doarma in pat cu " o femeie". Poate ca nu ets usor sa divortezi, poate nu ai unde te duce, bani pentru avocati...dar nu trebuie sa te descurajezi. D-zeu te va ajuta, te va imbarbata si trebuie sa te gandesti la fata ta. Nu va avea un confort psihic alaturi de acest "tata" si o va marca pe viitor. Gandeste-te cum te-ai simti daca ai fi in locul ei , este important sa vorbesti cu fata ta si eventual s-o duci la un psiholog care o poate ajuta sa treaca peste aceasta situatie. Nu ai incredere in psihologi dar mai incearca , macar pentru fata sa vezi care este cea mai buna solutie pentru ea. Copilul trebuie sa treaca peste acest moment, cateva sedinte in paralel cu un divort o vor ajuta sa faca fata. Stiu cum este sa nu poti spune apropiatilor ceea ce traiesti iar daca cumnata ta ti-a confirmat ca omul nu este ok pentru familia ta, divorteaza. Vei vedea ca poti creste fata singura iar daca vei mai avea incredere si putere , vei intalni un om care sa te merite. Nu sta langa un barbat care este violent, eu am avut un tata violent si m-a afectat. Stiu ca simte fata ta mai ales ca ets ela o varsta confuza. Draga mea, divorteaza caci numai asa vei fi linistita, poate ca vei intalni obstacole dar ramai ferma si roaga-te lui D-zeu sa te ajute. Fata va fi alaturi de tine si vei trece peste tot caci iti va da putere. Esti o invingatoare si trebuie sa ramai asa, pentru tine si viitorul fatei tale. Trebuie sa fiu un exemplu pentru ea si s-o faci fericita caci asa....nu are sanse nici macar sa se simta confortabil. Este oribil pentru ea, bietul copil, ramai langa ea si arata-i in continuare iubire. Numai bine si asteptam sa ne spui ca esti bine si ai scapat de acest cosmar. In biserica v-ati jurat sa va fiti aproape la bine si la rau dar aceasta situatie nu este cazul sa-i fii alaturi pentru ca el vrea un barbat in patul lui iar tu esti doar un sac de box. Nu uita ca poti sa faci acest pas si esti puternica , sunteti puternice, tu si fata ta.
Cu drag

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Sincer nu stiu cum mai am puterea sa mai rasp,deoarece sunt asa de nervoasa din cauza acestei adriana kre sincer nici nu stiu e barbat e femeie,nu stiu cine a pus-o sa se bage in seama,k oricum nu imi pasa de ce zice ea...ma rog nu mai conteaza...as vrea sa va multumesc din suflet k imi ridicati kt de kt moralul,oricum conteaza foarte mult pt mine.Va multumesc pt sfaturi si o sa vad dak pot sa iau o hotarare.Eu sincer vroaim sa-mi pastrez familia si vreau din suflet sa am o familia ,nu sa fie o fam incompleta,dar dak asa vrea dumnezeu sa fie asa va fi.Este adevarat k din punct de vedere material mi-ar fi greu...dar ma voi descurca eu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Tu, ca sotie, reprezinti pt el o acoperire. In fata lumii, ii creezi confortul normalitatii, al vietii de familie clasice. Tocmai pt ca tu si fetita ii cunoasteti secretul, orientarea sexuala, frustrarile lui se revarsa asupra voastra. Toata ura, dispretul pe care este posibil sa le simta pt el, le indreapta catre voi. De aici bataile, insultele....Tu si fetita, adica familia, reprezentati paravanul dupa care se ascunde. Interesul lui este sa mentina acest paravan, sa dea in continuare celor din jur impresia ca totul este normal
Sa stii ca are un comportament tipic celor duplicitari care sunt vazuti foarte bine in societate, la serviciu, dar acasa, in mediul familial, sunt niste monstri. Spun asta in cunostinta de cauza, cu un fost sot alcoolic, monstru in particular, dar foarte bun, respectuos, cu cei din jur. Nici propria mea mama nu ma credea, fata de ea ac***a un comportament ireprosabil....Mama imi spunea ca nu il inteleg, ca nu il ajut, ca sunt rea de gura. Nu credea ca nu ii spun nimic monstrului cand venea acasa pe trei carari, pt el era suficient sa intre in casa si sa caute motive de scandal. Dragalasenia ramanea la usa.
Oricat ar recomanda psihologii intelegere, comunicare, sunt oameni in care raul a patruns atat de adanc, incat nu mai pot fi salvati. Nici nu merita salvare, trebuie sa se salveze cei din jurul lor care nu au nici o vina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

DOAMNA SAU DOMNISOARA PENA,sincer nu stiu cine sunteti,dar mi-as dori foarte mult sa va cunosc personal,macar dati-mi va rog din suflet id-ul dvs.Mi-ar placea sa vb mai multe cu dvs.Atat de bine si de frumos va exprimati,jur park imi cunoasteti toata situatia de la a la z.Ati pus punctul pe i.Va rog lasati-mi o adresa de mail ,un id ceva de genul...Astept.VA MULTUMESC!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyta26 (acum 12 ani)

am 26 de ani dar destulla experienta incat sa va pot da sfaturi.am trecut prin aceasi situatie,numai ca eu aveam 20 de ani si ma amuza vazanu-l imbract in femeie.ieseam pe undeva,si obdervam priviri de ale barbatilor adresate lui.era f gelos,eu fara a-mi da seama ca defapt lui i placea acea persoana.neam despartit ptr ca ma batea,sa recasatorit de 3 ori,si la fel le facea. am ajuns la concluzia ca e bolnav mintal,si incerca sa se ascunda in spatele femeilor,dar defapt le ura,ca el isi dorea un barb alaturi n o femei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyta26 (acum 12 ani)

acum s f linistita sufleteste,si i multumesc d-nlui ca am iesit din acea tortura.pana nu rupi lantul,nu vz realitatea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadalina (acum 12 ani)

pena are mare dreptate, sunteti paravanul lui si faptul ca ii cunoasteti secretul il revolta. nu merita sa stai langa acest om. ma mira ca un psiholog ti-a spus ca trebuie sa-i intelegi orientarea sexuala mai ales ca ai un copil. Si daca nu ai avea....tot nu se merita sa induri aceste umilinte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

eu nu cred ca aici ar trebui sa cauti raspunsul ,cred ca ar trebui sa dai timpul inapoi si sa vezi daca nu cumva in acesti 15 ani te-ai complacut ,nu cred ca sotul tau si-a dat arama pe fata dupa 15 ani de ce nu ai ales in urma cu mai mult timp sa te desprinzi de acest om pt ca cu timpul iti va si mai greu.... acum mai ai timp sa-ti refaci viata pt ca fetita este mare si isi va face si ea o familie va avea viata ei si tu te vei afunda mai rau in aceasta situatie .cauta sa te aduni ,baga divort si schimba-ti viata pt ca o sa o iei razna .cred ca speri ca se va schimba ceva dar iti garantez ca nu ai cum sa schimbi caracterul unui om ,asa ca nu mai spera si cauta sa o iei de la capat alaturi de copila ta si de parintii tai ,roaga-te la dumnezeu sa iti aduca un om bun in viata ta si uita trecutul ca la urma urmei ai 31 de ani.succes (cred ca raspunsul este in inima ta ....vrei sau nu sa te desprinzi de acest om ? daca inima ta nu alege schimbarea atunci accepta-ti soarta .)sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

MARE DREPTATE AI SI TU MARY!!!!!!!!!!!!!Dar sa-ti zic un lucru:eu nu am parinti.M-au abandonat de cand eram mica.Si normal k stiu despre orientarile lui de mult timp,de ani buni(probabil nu ai citit cu atentie ce am scris sau nu m-am facut inteleasa),dar am preferat sa raman langa el in speranta k se va schimba.Am trait cu teama k nu ma voi descurca in viata si k tr sa depind de alt barbat,lucru kre nu mi l-am dorit,sincer.Ce exemplu ii dau fetei,in cazul in care ii prezentam un barbat k fiind inlocuitorul tatalui ei...Jur k ma condamn si ma judec aspru.Ma urasc k am fost sp***a si nu am facut nimik pt mine.Incerc sa ma inteleg dar nu stiu dak reusesc.SI DA AI MARE DREPTATE ,NU AM CE SA CAUT AICI,JUR K IMI PARE RAU,DAR AM VRUT SA RASP LA PERSOANELE NORMALE KRE M-AU INTELES SI MI-AU DAT UN SFAT.Oricum nu voi mai scrie nimic pe acest forum...MULTUMESC FRUMOS!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadalina (acum 12 ani)

Draga mea,

Am citit oricul postarilor tale si imi dau seama ca ai avut o viata grea. Verisoara...orientare sexuala .....ce cauti langa acest barbat? Si daca am inteles bine din ceea ce ai scris acum 6 luni voi sunteti divortati legal dar inca stati impreuna de dragul fetei. Nu este o solutie buna sa ramaneti impreuna. Eu nu am experienta de viata dar pot sa-ti spun ca nu este ok te umilesti. Ti-a gasit punctul slab, fata, si te calca in picioare. Iarta-ma ca sunt asa de dura, nu te judec ci vreau sa te incurajez, sa mergi mai departe si sa-l lasi. Daca vei putea tine lagatura cu pena si crezi ca te poate ajuta sa depasesti acest impas este ok.Aici vei gasi si critici dar ma bucur ca multi te inteleg si vor sa-ti ridice moralul. Nu te descuraja spunand ca nu vei mai scrie pe acest forum, daca cineva nu intelege situatia ta poate ca nu este empatic dar tu trebuie sa-ti urmezi scopul. DESPARTIRE.
cu drag

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Nu nu sunteti dura cu mine,imi dati cartile pe fata...sunt tare trista akm .NU STIU CE SA MAI ZIC.Eu sincer incerc sa ma inteleg dar ma si condamn in acelasi timp...knd aud despartire deja vin mii de intrebari in capul meu:unde ma duc,cum am sa ma descurc/?imi este foarte greu,jur!Ma simt foarte rau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3