Stare de neliniste, palpitatii

Depresie
Intrebare postata de andrei1990 cu 9 ani in urma

Buna, am 25 de ani, m, si de aproximativ o luna, cateodata mi se intampla sa am o stare de neliniste, sa nu ma pot concentra, sa am palpitatii, emotii, ma iau caldurile si transpiratiile, nu pot sa ma bucur, sa rad, nu as avea motive sa fiu depresiv, doar am un loc de munca stresant. V-as fi recunoscatori daca m-ati putea ajuta in privinta asta cu niste sfaturi, Va multumesc, Andrei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

E suficient locul de munca sa fie stresant ca sa ai aceste simptome.Din pacate nu exista tratament medicamentos ca sa numai fie locul de munca stresant, dar exista pt aceste stari, insa eu iti recomand altceva.Daca vrei fa analize si alte investigatii, sa nu fie vreo afectiune sau doar niste simptome cauzate de ceva somatic, iar daca nu ai nimic si totul e pe baza stresului, incearca sa fi mai relaxat si asta te va face sa te simti mai bine.Dormi mai mult(7-9 ore), mananca sanatos, bea apa suficienta(2-2.5 litri), fa miscare, gandeste pozitiv si relaxat.Gaseste si un hobby placut, iesi distreaza-te(cand ai timp), practic fa tot ce trebuie ca sa te relaxezi si sa uiti de munca.Cam astea ar fi sfaturile mele, eu sunt obisnuit cu munca de mult timp, in unele perioade a fost si mai grea, dar m-am descurcat, nu m-am stresat pt ca am stiut sa ma relaxez.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei1990 (acum 9 ani)

Iti multumesc pentru timpul acordat si pentru raspuns! O sa incerc sa urmez sfaturile tale! Bafta si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Mult noroc frate, sper sa fi mai linistit si sa te bucuri de viata.Nu trebuie sa fi stresat, nu ai tu toate problemele din lume, trebuie sa te bucuri de viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei1990 (acum 9 ani)

Ma mira faptul ca inainte ma bucuram si nu eram stresat, dar acuma de o vreme ma tot gandesc la tot felul de lucruri, am fost la medic si mi-a prescris acutil, pentru concentrare si memorie. Sunt convins ca e doar o perioada mai aiurea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Cristina Nedea MPsih. Cristina Nedea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara, Andrei!

Ceea ce resimti sunt manifestari ale stresului, mai precis ale unui atac de panica. Imbucurator este ca frecventa este rara – “cateodata mi se intampla…”. Un lucru pozitiv este identificarea cauzei stresului – locul de munca.

Te-ar putea ajuta:

– documentarea despre anxietate, atac de panica;
– ajutorul de specialitate
o cateva sedinte la psihoterapeut pentru a:
* afla ce anume a declansat atacul de panica;
* invata exercitii de relaxare, si multe altele.

Cu speranta ca ti-am fost de ajutor,
Psih.Cristina Nedea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

andrei1990 (acum 9 ani)

Buna seara si d-voastra.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru sfaturi, am incercat cateva exercitii de relaxare si sincer incep sa ma simt mai bine. Insa nu stiu exact ce a cauzat acest atac de panica. Daca mi se va mai intampla pe viitor, cu siguranta voi apela la un pshihoterapeut. Inca o data va multumesc si va doresc un weekend placut!
Andrei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Draga Andrei,
Imi pare rau ca simti asa. Mi se pare ca ai anxietate. Poate ar trebui sa te re-orientezi cu serviciul. Uite si eu cu multi ani in urma eram in aceeasi situatie. Si motivul pentru care aveam aceste simptome era pentru ca nu-mi placea locul acela de munca. Ma stresa pentru ca acel loc ma obliga sa ma conformez anumitor standarde care nu se potrivesc deloc cu personalitatea mea. Facusem o facultate si mi-au placut studiile, dar jobul era complet diferit de ce invatasem. Nu-mi placea deloc. Am simtit ca si cum cineva mi-a taiat aripile.

Cand am acceptat ca acel tip de meserie nu merge pentru mine si am inceput sa iau actiuni ca sa caut altceva, incetul cu incetul am inceput sa ma simt mult mai bine. Acum imi schimb cariera complet.

Poate trebuie sa lucrezi in alt loc, sau sa-ti re-orientezi cariera complet, poate trebuie sa calatoresti in alt oras. Stiu ca e greu, si pentru mine a fost. Dar daca lasi lucrurile astfel, aceste stari te vor imbolnavi fizic.

Acum incearca cateva exercitii de respiratie profunda de multe ori pe zi, dormi suficiente ore pe zi, mananca sanatos, si fa rugaciuni daca esti credincios; si fii sigur ca te si relaxezi in timpul liber. Deasemenea, incearca sa nu stai peste program; ia-ti pauzele la servici si sa te odihnesti cat trebuie. Daca altii pun presiuni asupra ta care te fac se te simti nelinstit, aceia sunt oameni pe care trebie sa nu-i asculti si sa-i eviti. Evita deasemenea prieteni sau membri ai familiei care au tendnta de a-ti crea o stare de neliniste si de lipsa de satisfactie. Cel putin temporar pana te pui pe picioare.

In timpul liber de odihna, incearca sa analizezi daca acest loc de munca este intr-adevar ceea ce-ti doresti tu cu adevarat. Fa o lista de pros&cons. Iarta-ma nu mai traiesc in Romania de mult si nu scriu prea grozav romaneste :). Sper ca experienta ma te va ajuta. Iti urez mult succes. Esti foarte tanar si ai toata viata inainte si poti schimba.

Daca citesti engleza bine, uite niste exercitii de respiratie aici:
http://***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei1990 (acum 9 ani)

Buna Andreea, iti multumesc pentru raspuns, sa stii ca exercitiile de respiratie chiar fac minuni, din prima zi am inceput sa simt schimbari pozitive. Iti multumesc pentru timpul acordat!
Cei care au aceasta problema pot incerca aceasta metoda.
Iti doresc numai bine si sanatate!
Andrei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp310378 (acum un an)

Buna ziua

Am si eu o problema ma simt foarte aiurea simt ca nu pot sa stau pe picioare am palpitatii extrasistole ameteli nu stiu ce sa mai fac sunt disperata am tot felul de stari aiurea..Ce sfat imi dati? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Bună ziua! Și eu trec prin stari la fel ca ale tale și nu știu ce sa mai fac...dacă vrei hai sa discutam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: