Stare de anxietate raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de gabi76 cu 11 ani in urma

Sfatuiti-ma cum sa-l conving pe sotul meu sa mearga la psiholog! De 3-4 ani s-a schimbat, critica pe toata lumea fie si o persoana necunoscuta, ofteaza, are schimbari de dispozitie... acum vrea sa faca echocardiografie pentru ca, spune el,are ceva la inima. Eu banuiesc ca acel "ceva" se datoreaza starii de incordare pe care o are aproape in permanenta. Niciodata nu-i multumit de ce are si cat are, mereu imi spune ca el o sa moara repede, ca parintii lui sunt batrani si vor muri (da parca nu toti vom muri candva) - si socrul meu a facut tratamente pentru astfel de manifestari (am aflat recent acest lucru). Dupa ce vine de la serviciu mananca si sta in pat pana a doua zi dimineata. S-a ingrasat foarte mult dar degeaba ii explic ca ar trebui sa faca miscare. Spune ca o sa faca miscare dupa ce o sa mai slabeasca ceea ce mi se pare o aberatie.
Va rog sa ma indrumati cum sa-l conving sa vada un psiholog!! Incep sa cad si eu fizic si moral! Cei din jurul meu nu ma ajuta, soacra-mea ii tot recomanda "n" medicamente pe care le-a luat socrul meu, il trimite sa-si faca EKG-uri, analize, raze la plamani, etc... Efectiv am impresia ca ma lupt cu morile de vant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna seara,

Intr-adevar din ceea ce descrieti dvs situatia este un pic mai complicata. Depinde foarte mult de persoana in care are el incredere si de recomandarile pe care le urmeaza. Atata timp cat refuza sa isi accepte conditia va refuza si posibilitatea unei vindecari. Are nevoie de multa sustinere si incurajari pentru a isi infrunta temerile si nu numai.
De asemenea, si pentru dvs devine extrem de dificil. De multe ori partenerii apeleaza primii la ajutor de specialitate si devin, in unele situatii, un exemplu.
In unele cazuri se poate lucra cu amandoi, partenerul/a fiind suportul de care au nevoie pentru a prinde curaj sa isi lucreze problemele.

Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta cu incredere.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

ramonaausfreiburg (acum 11 ani)

Buna gabi.Sincer ,nu prea stiu ce sa-ti spun...Eu am trait intr-o relatie de concubinaj cu un barbat aproape identic ca al tau.Dar la mine a fost un pic diferit;in sensul ca eu am vorbit tot timpul cu el si i-am explicat ca trebuie sa faca ce e cel mai bine pentru el -si pentru noi ca relatie.Tot timpul a tinut cont de ceea ce i-am spus pentru ca l-am motivat si l-am convins ca de cele mai multe ori ,tot ceea ce ii spun,este adevarat.Chiar l-am convins sa mearga la psihiatru..Gandeste-te;la psihiatru,si nu la psiholog...mai rau...Dar ideea e ca a mers...Ce sa-ti spun...Incearca sa discuti cat mai mult cu el si sa-i explici ca tu ii vrei numai binele.pentru ca,evident ,il iubesti...Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi76 (acum 11 ani)

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Toate au inceput odata cu intrarea in somaj a sotului si cu intrarea mea in concediu fara plata... banci, rate, telefoane... am reusit sa achitam mare parte dintre ele dar el nu mai reuseste sa iasa din starea aceea de incordare! De 2 ani s-a angajat si am sperat ca-si va reveni incet, incet dar s-au mai adaugat si alte proble la cele deja existente: soacra mea a facut AVC (nu grav dar a reusit sa ne sperie), socrul meu e bolnav si el, ne dorim un copil si nu iese (probabil si din cauza stresului).
Am reusit sa discut cu el aseara i-am explicat ca singur nu poate iesi din starea aceasta si ca medicamentele ocazionale pe care le ia pentru a se calma si a se simti mai bine (in principal sunt medicamente din plante medicinale) nu-i sunt de ajutor si ca ar trebui sa vada un specialist care sa-i si prescrie un tratament. Se pare ca e pe drumul cel bun pentru ca a acceptat faptul ca are o problema, chiar a facut niste exercitii fizice. I-am facut si o programare la un cardiolog ca sa vedem daca are probleme cu inima. Ramane sa se pronunte medicul.
As dori sa ma mai sfatuiti in privinta unui lucru: de cand a intrat in starea asta sotul meu nu mai face nimic in casa si, daca e obligat sa repare ceva cu care eu nu ma descurc, incepe sa tranteasca si sa injure. Ma intreb daca nu cumva ar trebui sa-i transfer si lui niste obligatii. Asa n-ar mai sta tot timpul in pat si, poate, si-ar mai lua gandul de la starea asta a lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Naturopat Claudia MNaturopat Claudia este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Trebuie sa intelegeti ca nu ar fi faptul ca nu vrea... efectiv sunt mom in viata cand un om nu mai poate. Energia vitala nu il sustine... adica are scazuta energia vitala din corp din cauza unor circumstante diverse... daca va pot fi de folos imi puteti scrie la adresa de e-mail [email protected].

Terapeut de specialitate medicina alternativa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rita (acum 11 ani)

si cazul meu este asemanator. a fumat si a baut cat a putut. acum s-a imbolnavit. are tensiune oscilatorie. am crezut ca daca nu v-a mai bea poate fi alt om, dat m-am inselat. este atat de distant, nu il intereseaza nimic.serviciu, masa, se duce zilnic la ai lui si somn. m-am saturat sa il vad cum se victimizeaza singur. fac totul de una singura, ca si cum nu as avea sot.ma simt f. prost din toate punctele de vedere. doar copii ma mai bucura!nu gasesc o rezolvare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: