Poate fi vorba de o depresie?

Depresie
Intrebare postata de Nicoleta-Madalina cu 14 ani in urma

Am deseori stari de tristete profunda,plang si devin retrasa,nu mai ies din casa cu zilele....problema e ca inainte imi placea sa ies,prietenii din grupul meu erau incantati sa iasa cu mine pt ca ii distram,eram o buna prietena,glumeam foarte mult...si de vreo 2 luni am stari de acest gen,mai ales seara devin foarte trista,am ganduri negre,si plang foarte mult,problema despre care nu prea vb cu nimeni ,nu pot sa adorm,abia daca adorm pe la 4-5 dimineata..inima incepe sa mi bata mai puternic,am ameteli si parca imi tiuie urchile...vreau sa stiu si eu despre ce ar fi vorba si eventual un medicament sau un remediu pt tulburarile de somn...multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

silvia (acum 14 ani)

singura iti vei reveni (trebuie sa ai vointa,nimic nu este imposibil) ....e stare depresiva....cred ca tu sti foarte bine....nu sunt medic dar si eu am trecut prin asa ceva,medicamentele nu ajuta foarte mult ci doar ''vointa'' ta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica,decembrir,2009 8:28 (acum 14 ani)

In stare avansata e nevoie de tratament de specialitate. Daca puteti controla boala e foarte bine. Dar n-o lasati ne tratata ca este periculos.Va spun pentru momentan eu iau medicatie pentru o tulburare afectiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginuta (acum 14 ani)

Mergi la un medic si cere tratament.....macar ceva mai usor.O sa treaca...uneori e nevoie de tratament cand nu reusesti sa controlezi boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

cred ca ai toate sansele sa fie vorba de vreo anxietate.Totdeauna exista 2 posiblitati: daca situatia va depaseste trebuie sa aveti curajul sa puneti piciorul in prag si sa cereti ajutorul unui specialist sau daca aveti o personalitate puternica si stiti in adancul sufletului ca sunteti capabila sa o faceti...numai ezitati.Si eu ma confrunt cu astfel de stari.Incerc pe cat posibil sa le inving..cateodata reusesc cateodata nu.Dar un lucru este cert:depinde numai si numai de noi sa facem ceva.Un psiholog nu ne va spune ce sa facem exact sau ce pastile sa luam ne va ajuta sa ne descoperim astfel incat singuri vom avea cheia succesului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

daca doriti putem discuta mai multe despre acest aspect...stiu f bine ce simtiti dar nu stiu cum sa procedam

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ce conteaza (acum 14 ani)

intra pe iD-ul meu si iti spun mai multe
angelboy1985braila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Madalina,

Putem vorbii despre o stare depresiva ,atunci cand simptomele pe care tu le descrii,insotite sau nu de altele,tin o perioada de mai mult de doua saptamani consecuiv.O depresie poate sa apara in urma unui stres intens si de durata,in urma unei pierderi a unei persoane dragi ,despartiri,in general,pierderea serviciului,..si altele ,care in general ti-au creat un factor de stres prelungit.Sa nu confundam nefericirea su depresia ,sunt persoane care sunt doar nefericite ,iar strea de fapt se confunda foarte usor cu depresia.Sunt chiar si cazuri cand medicii trateaza pacienti pentru depresie ,cand de fapt persoanele in cauza sunt doar nefericite din anumite motive.De aceea este nevoie de o evaluare foarte manuntita a starilor tale ,precum si a eventualelor motive care te-au adus aici.Este foarte usor sa fugi la medic si sa iei medicamente pt,depresie ,pt ca un psihiatru asta va face ,dar odata intrata pe acest fagas ,greu mai iesi la liman.Sfatul meu este sa ceri mai intai ajutorul unui psiholog sau psihoterapeut,inainte de a incepe sa te indopi cu chimicale ,care pe langa fapul ca au multe efecte secundare ,mai creaza si dependenta,si nu in ultimul rand ,tratamentul odata intrerupt ,sansele ca boala sa reapara,sunt foarte mari.Acesta este sfatul meu ,vb din experienta ,si draga mea ,sunt si tratamente naturiste,si homeopate ,care nu dau dependenta si trateaza mai eficient.Sanatate multa si incearca sa nu te lasi coplesita de acest flagel al vremurilor pe care le traim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nefericita (acum 14 ani)

Si eu am probleme cu depresia sau cu fericirea.
cateodata ma scol dimineata si nu am chef de nimic.
Efectiv nu ma pot ridica din pat.
Dorm foarte mult si tot mi-e somn.
Si la serviciu sunt la 50 de % din capacitate.

Si nu stiu cand o sa-mi revin.
Am fost si la un psiholog si nu m-a intarit foarte mult.
Chiar psihologul m-a iritat cu 2 lucruri.

Toata puterea sta in noi, trebuie sa ne ridicam singure.
Eu incerc sa fac ceva pentru a-mi face firma.

Toate lucrurile noi (profesionale sau chestii de viata)pe care le aflu ma tulbura, dar foarte rau.
Ca nu mai pot dormi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coryna (acum 14 ani)

...atit insomnia cit si hipersomnia, daca dureaza mai mult de 2 saptamini, pot fi semnele depresiei. e adevarat puterea sta in fiecare din noi dar un psiholog te poate ajuta sa-ti descoperi punctele forte si impreuna cu tine sa gaseasca adevaratele cauze ale depresiei, de multe ori in cabinetul unui psiholog se vine cu anumite probleme si se descopera altele...mai grave.faptul ca psihologul te-a iritat cu unele lucruri se datoreaza faptului ca s-a produs un transfer negativ intre tine si psiholog sau ...chiar acele probleme necesita o mai mare atentie.
UN AN NOU LUMINAT VA DORESC TUTUROR!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 14 ani)

si eu sunt cam in aceeasi situatie..nu am o relatie care ma face fericita,am suferit foarte mult de aprox 2 ani sunt in aceeasi situatie,am ajuns sa nu mai am putere sa fac nimic..inainte nu puteam manca ,dormi..mai nou pot dormi ..asta a ajuns sa-mi fie cel mai fericit moment 'cand dorm"!am incercat sa ies din relatia asta!fara el parca n-am sens,cu el la fel!!cum sa fac sa ies din asta!sunt disperata ,situatia asta ma omoara,dc ati fost in situatie si ati iesit va rog dati-mi un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Gabi,

Incearca sa pui totul in balantade o parte pui ce anume te face fericita si e benefic pentru tine in actuala relatie,fara sa gandsti cum anume ti-ai dorii sa fie ci cum este in momentul de fata si de alta ce e rau i relatia ta si ce anume te face nfericita.Astfel vei reusii sa-ti limpezesti gandurile si eventual sa iei o decizie favorabila pentru tine.Trebuie sa recunosti in primul rand ca nimic pe lumea asta nu este etern ,viata este scurta si de aceea trebuie sa ne-o facem frumoasa noi insine.Nu trebuie sa stai legata de cineva ,dependenta doar pentru ca crezi tu ca asa ti-e mai bine si sa suferi.De asemenea dureros dar adevarat este faptul ca dragoste cu sila nu se poate face si daca viata ta este acum asa nefericita cu persoana respectiva ,asa va fi mereu.Deci,tu hotarasti cum vrei sa fii ,fericita dupa un timp in care cu siguranta vei gasii pe cineva care te va aprecia si-ti va oferii totul asa cum iti doresti ,fie nefericita ,cramponandute de o relatie care nu duce nicaieri.Sigur ,eu nu cunosc amanunte din viata ta,dar sfatul meu asta este.NU TREBUIE SA SUFERI !!!Fericirea este pate foarte aproape de tine ,trbuie doar sa intinzi mana ,si inca ceva ,fericirea este in noi insine ,acolo trebiue cautata,actele noastre ne-o aduc aproape.Incepe un an nou cu dreptul ,hotarata sa faci ceea ce consideri ca-ti va aduce pace in suflet.Sa-it ajute D-zeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Livia (acum 14 ani)

Buna,

din pacate problema pe care o ai tu este din ce in ce mai frecvent intalnita la majoritea romanilor, si nu numai.
Criza ne afecteaza cumplit.
Banuiesc ca aceasta stare ti-a fost declansata de un anumit eveniment, sau mai multe.
Esecurile si neimiplinirile ce apar de-alungul vietii ne marcheaza si ajungem la un moment dat sa nu le mai facem fata.

Dar gandeste-te ca numai o viata ai si daca alegi sa traiesti in trecut, plangandu-ti de mila, nu vei rezolva NIMIC...

Asa ca nu ai de ales, decat sa treci peste si sa te bucuri de momentele frumoase ale vietii, sa cauti sa te relaxezi mai mult, sa fii in preajma persoanelor care te plac si te apreciaza, sa te plimbi mai mult in aer liber...si momentan incearca sa nu mananaci si sa bei lucruri care te agita...cum sunt cafeaua, ciocolata, sucurile ce contin cofeina in exces.

TU TREBUIE SA DORMI, sa-i dai creierului odihna de care ai nevoie.

Iti doresc sa gaseseti linistea, rabdare si respectul de sine care sa-ti dea puterea sa mergi mai departe si sa te ajute sa iti indeplinesti ambitiile.

Cu stima,
Livia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana-sua (acum 14 ani)

Ai motive sa fi suparata? ti s-a intimplat ceva? daca da gindeste-te ca viata merge inainte si ia partea buna a lucrurilor.Sa te bucuri ca existi si ai putea sa faci ceva util pt tine si pt altii.Sa faci voluntariat pt copii saraci,este o mare bucurie cind vezi ca poti sa ajuti pe cineva ,copiii iti dau o stare de optimism.
Maninca sanatos,mincaruri simple,fara prea multte grasimi,fructe,salate ,legume,ce ai la indemina fara sa faci caz.
Sportl este foarte bun,nu trebuie sa mergi la sala, sa mergi pe jos in aer liber este cel mai bine,gimnastica, ajuta mult.
Poti sa consulti si un doctor,dar sa fi atenta toate antidepresivele au efecte secundare ,strica mai mult decit ajuta.
Trebuie sa ai vointa si optimism, si o sa depasesti situatia,iar daca cumva iei anticonceptionale sa fi atenta ,pt ca dau stari depresive.
Eu iti doresc sa treci cu bine si sa mergi inainte.
Cu stima ,
Ioana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 14 ani)

Buna si La Multi Ani !Imi dau seama prin ce treci cu toate ca nu pot sa-mi dau seama in totalitate de ceea ce simti ptr. ca fiecare are altceva pe suflet si constinta ce fa facut sa intre in aceasta stare de depresie si pierdere a echilibrului interior . Eu stiu bine ce mi sa intamplat mie dar cum fiecare avem un suflet unuc si o personalitate aparte ,asa fiecare are si un comportament personal de reactie si raspuns la ceea ce il framanta . As vrea sa vb. cu tine ptr. a afla mai multe despre suferinta si pers. ta . De multe ori deschiderea sufletului si impartasisea suferintei este poarta catre acceptare a ceea prin ce treci si inceputul ptr. o noua etapa a vietii. Nu iti recomand tratament cun antidepresive ptr ca este doar o solutie de moment costisitoare si care poate duce la dependenta . De aceea te invit sa-ti deschizi sufletul si sa ai incredere in confesiune . Chiar daca pare cel mai greu lucru de facut acum este cel mai sigur mod de reusita si regasire a echilibrului interior . Succes si curaj in continuare ! Sper sa mai vb. in continuare !An Nou Fericit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

ai incredere in tine, numai tu te poti ajuta.cred ca miscarea in aer liber te va ajuta foarte mult. ia-ti cateva zile de concediu, mergi la prieteni sau la rude cu care nu te-ai mai intalnit, nu povesti problemele tale oamenilor care pana acum nu te-au ajutat, mergi la munte si de ce nu si la mare. cateva ture de bazin sunt binevenite. bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina-maria5 (acum 14 ani)

Acum mai multi ani in urma am trecut si eu printr-un episod asemanator ca urmare al unui esec sentimental.Ceea ce m-a ajutat foarte mult a fost rugaciunea personala si a unui preot cu foarte mult har.Depresia poate apare si ca urmare a unei proaste functionarii a glandei endocrine.Aceasta poate genera si atacuri de panica.Raman fidela faptului ca rugaciunea prin "energiile pozitive" pe care le aduce si prin deblocarile pe care le realizeaza este cel mai mult medicament in bolile psihice.Multa sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alisia (acum 14 ani)

Din fericire sau nefericire ma confrunt si eu de vreo 2 ani incoace cu tot felul de stari de apatie, tristete, sentiment de neimplinire, nemultumire de sine, etc, asa ca ma regsesc in multe din comenturile voastre. Foarte multe lucruri au declansat starea mea probabil si pt ca sunt putin mai sensibila. Am incercat multe lucruri pt a-mi revenii fac sport regulat, mananc cat de cat natural iau si vitamine acum , ma rog, discut cu oameni diversi depre problemele mele dar totusi simt ca la orice stres sau situatie mai aparte cad. efectiv am obosit, mam saturat eu de mine sa fiu tot obosita, suparata, simt ca ceea ce ma ajuta cu adevarat nu am gasit inca si nu mai stiu unde sa caut. Vointa am pt ca am o fetita de 3 ani pt care vreau sa fiu vesela dar sunt cateodata niste zile in care mi se pare ca tot ce am facut nu are nici un efect si iar o iau de la capat. In general starile mele sunt de o expozie de energie de 2 zile urmate de 2-4 zile de apatie. Poate ma puteti ajuta cu vreun sfat !
PS Pshihologul ma diagnosticat cu depresie usoara dar din lipsa banilor nu am fost decat la cateva sedinte care la momentul respectiv m-au ajutat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavren (acum 14 ani)

Alisia,vad ca stii foarte bine de ce ai starea respectiva!Am impresia ca iti lipseste partenerul care sa te sustina atunci cand ai nevoie.Sa nu te superi.Un copil poate sa te ajute,sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa,dar poate nu este suficient...mai cauta cauza,daca o stii,poate e mai bine.O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maurica (acum 14 ani)

Alisia,
Desigur nu cunosc amanunte din viata ta,dar ma gandesc ca poate esti foarte obosita psihic,poate ai deja o oboseala cronica si ai avea nevoie de o vacanta ,o vacanta departe de griji ,de stres ,de nelinisti,..o schimbare de mediu ,..poate ,o perioada de timp in care altcineva sa-ti preia sarcinile familiare ,..nu stiu,.tu trebuie sa stii mai bine daca am dreptate.Nu totul se trateaza numai cu medicamente ,puterea sta si in noi de a face ceva in acest sens.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavren (acum 14 ani)

Nu te supara ca incerc sa-ti dau sfaturi,dar eu cred ca nu vrei
sa vezi cauza acestei stari.Traiesti niste stari negative,poate le amplifici...Madalina,poate esti nostalgica,trista pentru ca nu ai un prieten care sa te protejeze ,sa te mangaie cu o vorba buna...Am vazut:distrai un grup de prieteni,dar poate doresti mai mult...analizeaza starea care o ai,sigur descoperi cauza.Nu cunosc prea multe din viata ta sa te pot sfatui...Fii sincera cu tine!Va fi bine! Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2