Obsesie sau prudenta? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de darias cu 10 ani in urma

Acum cateva luni m-am impacat cu fostul meu prieten, fussem cu el 5 ani si in momentul in care trebuia sa ma ceara in casatorie, nu stiu ce s-a intamplat exact, dar a facut anumite lucruri ce nu ii stateau in caracter, de acolo a rezultat o despartire foarte urata. In acel moment am inteles ca este vorba de altcineva si intr-adevar, azi imi cauta inel si maine se ducea in alt oras sa o vada, oricum nu mai conteaza a cul a fost vina, eu il iubesc ca o toanta si o vad pe ea vinovata, mintea imi zice ca nu este asa, dar...
Ideea este urmatoarea, fata este mai mica si tot am protejat-o sa nu ii facem rau, fiind foarte vulnerabila. Ei au inceput totul pe facebook, asa ca am acceptat sa ramana prietena pe aceasta retea de socializare, nu mai ca in momentul in care ii da like sau primeste like de la ea, incep sa tremur si ma doare atat de rau, simt ca retraiesc acele luni de cosmar...el imi zice ca exagerez si ca suntem impreuna si ca nu ar trebui sa dau atat de multa importanta unui like, imi zice ca nu o sa ii mai dea, dar la prima postare deja i-a si dat...este sincer, imi zice tot...Ce este asta la mine obsesie sau prudenta? simt ca stric tot prin scenele mele de gelozie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

mie mi se pare normal sa te simti asa, pentru ca fiecare like iti aduce aminte de momentele de cosmar pe care le-ai trait

problema este ca acest gol in stomac nu va disparea niciodata, pentru ca nu mai poti avea incredere in el. iar prietenul tau , daca te iubeste .cu adevarat, nu ar trebui sa iti spuna ca exagerezi, ci sa faca tot ce ii sta in putinta ca sa se revanseze fata de tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Petre Muresan MDr. Petre Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Trebuie sa fiti extrem de prudenta. O sa va faca din nou probleme . Cu stima :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Myka.ela (acum 10 ani)

Inteleg perfect prin ceea ce ai trecut tu...insa sa mergi sa te vezi cu altcineva,stiind ca acasa te asteapta viitoarea ta sotie nu este o greseala,este o alegere facuta cu buna stiinta . Incearca sa nu lasi gelozia sa te domine,ci sa o domini tu pe ea.Iar comunicarea intr-o relatie este cea mai importanta,daca flacara iubirii s-a stis dupa cei 5 ani de zile,incearca sa o reaprinzi,sa-l faci sa-i fie dor de tine chiar si cand te are langa el ;) .Iar tu nu esti geloasa pentru ca asa ai vrea tu,esti geloasa fiindca il iubesti nespus de mult si vrei ca baiatul pe care il iubesti,sa fie doar al tau si sa te iubeasca numai pe tine. Cred ca ar trebuii sa lasati din orgoliu amandoi si sa face-ti in asa fel incat sa va fie voua bine, "resturille" nu mai conteaza .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: