Nu ma pot adapta societatii

Depresie
Intrebare postata de Kasper cu 12 ani in urma

Anul acesta termin facultatea si bineinteles ca va trebui sa ma integrez in societate, sa-mi gasesc un loc de munca, adica sa devin o oaie din turma
ai mei ma tot streseaza ca va trebui sa-mi gasesc un loc de munca, ca "asa trebuie", desi nu avem probleme cu banii, dar "asa trebuie"

si vecinii si colegii ma mai intreaba "ce o sa faci dupa ce termini ?" raspuns: "o sa ma omor, asta o sa fac"(raspunsul il dau in sinea mea), raspunsul oficial este "nu stiu, o sa vad.."

acum mai lucrez la diverse(ca liber profesionist) sa mai fac un ban.. dar lucrez doar cand vreau. nu accept sa lucrez cu program fix, sa ma trezesc in fiecare zi, sa muncesc cel putin 8 ore pe zi, sa ma intalnesc in fiecare zi cu aceeasi oameni(poate unii idioti), sa fiu un sclav. nu e viata pe care mi-am dorit-o, nu accept asa ceva. poate as accepta o perioada scurta de timp dar nu pana la batranete. mai bine imi tai venele.

si nu e numai asta cu munca. e si societatea asta tampita, modul lor de a gandi, gandesc si se comporta ca niste oi, te judeca dupa aspect, toti oamenii gandesc numai din prejudecati, accepta si se supun f. usor oricarei reguli, rar gasesti unul cu mintea limpede. tocmai d-asta mi-e f. greu sa socializez. nu am amici/prietena.
daca socializez cu cineva imediat ii văd defectele de gandire, prejudecatile, vad cum a fost batut in cap de mic. mai bine stau in lumea mea

deci, ce variante am eu in continuare, in afara de a ma sinucide ? nu accept regulile actuale. si chiar daca plec din tara, e peste tot acelasi sistem, toti gandesc cam la fel

va rog fara recomandari de psihologi. nu asta e solutia. psihologul o sa-mi c***aa o iluzie. o sa-mi spuna ca de fapt eu am unele probleme si ca trebuie sa ma adaptez. nu vreau sa ma adaptez. stiu ca eu gandesc corect, limpede. nu la mine e problema. daca-mi schimb modul de a gandi si ma adaptez inseamna ca am devenit la fel ca ei, tot ce sunt eu se duce draq.
si in afara de asta, ca sa ma duc la psiholog, mai intai trebuie sa-l cunosc f.bine pe acel om inainte de a-i povesti viata mea de rahat. sunt sigur ca o femeie n-are cum sa ma inteleaga(poate doar partial). si psihologul e si el mai intai om si probabil a acceptat viata actuala asa cum este(si i se pare normal ce vede in jur) deci degeaba ii spun ce simt eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

victoras (acum 12 ani)

Da!! Sa vedem!!! Psihologul nu are ce-ti face ca doar nu te poate decit ""Lumina""!! Dar tu ce vrei sa faci cu viata ta?Banuiesc ca ai facut o faculta,ma rog acum o termini,ca sa iti faci un rost!! Nu ??Sau ca sa nu te plictisesti, ca oricum nu aveti probleme cu banii???Parintii tai nu ar trebui sa te "streseze", ci sa te trimita la lucru !!! PUR SI SIMPLU!!!Nu vor trai cit lumea sa te tina!!!SI LEGAL NICI NU SUNT OBLIGATI!!! Trezeste-te si nu te irosi.Nu termini o faculta ca esti prost ci ca ai fost capabil sa o faci!!!Sint sigur ca ai perceput MSJ!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dara (acum 12 ani)

Spui ca nu la tine este problema, dar de fapt tu esti problema : nemultumit, revoltat, inadaptat, irealist, fantezist. Din pacate sau din fericire, asta-i viata. Ne nastem, invatam, muncim, ne casatorim, crestem copiii,...Cine nu se adapteaza acestei vieti, nu este realist. Spui ca nu ai alta sansa decat sa te sinucizi de parca ti-ar apartine tie in exclusivitate aceasta idee. Mie mi se pare mai banala sinuciderea decat viata. Sa mori cu limba afara pe cine stie unde, sa te manance pestii prin rape, sa fii ingropat ca un sinucigas la marginea cimitirului, asta daca esti gasit, mi se pare mai groaznic decat sa infrunti viata. Pari las, nu gasesti forta in propria gandire sa infrunti viata. Oamenii sunt diferiti si trebuie acceptati asa cum sunt. Nimeni nu este perfect, dar viata merita traita. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihosolutii - S.C.P Niculescu & Dinu (acum 12 ani)

Draga Kasper,

Eu cred ca poti reusi sa duci o viata aproape asa cum ti-o doresti, adica plina de creativitate si fara prea multa rutina. Fa tot ce tine de tine sa reusesti.
Cum nimeni nu traieste doar pentru a munci, a invata, a se chinui, iti recomand sa descoperi cat mai multe lucruri ce iti fac placere. Afla ce iti place in viata si incearca sa transformi asta intr-o activitate din care poate sa si traiesti.
Iti urez succes si sper sa-mi dai un mesaj cand vei fi reusit!

Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.30.61.88
Mail: [email protected]
Web: www.psihosolutii.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 12 ani)

la cum gandesti , societatea te va respinge , te va izola . Trebuie sa gasesti ceva ce sa faci cu placere si sa fii mai tolerant . Este lipsit de sens sa-i analizezi pe toti in amanunt, nu-i duci acasa !!! Fii tu insuti , fii vesel , fii bun ,vei reusi in viata cu siguranta ! Bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Salut, Kasper!

Tu zici ca "toti oamenii gandesc numai din prejudecati" si inca: "e peste tot acelasi sistem" Insa eu te intreb: Chiar toti oamenii!? Chiar numai prejudecati!? Si chiar peste tot!? Pentru ca si tu, ca si mine avem nevoie sa ne asiguram mai intai ca nu suntem chiar noi niste simpli indivizi manati de acelasi spirit gregar :)
De fapt, eu cred ca mai degraba interpretarile tale cu privire la ceea ce numim in mod obisnuit "realitatea" sunt doar niste iluzii sau minciuni. Dar daca esti dispus sa suporti adevarul - care intr-adevar, este rareori romantic - iti spun si cum vad eu: mai degraba tu ii dispretuiesti pe ceilalti. Si daca este asa, probabil ca "lumea ta" seamana cu o casa ai carei pereti sunt oglinzi; si in care tu insuti ai ales sa te izolezi, atata vreme cat vei continua sa-ti hranesti iluzia ca privesti in afara.
Dar sunt de acord ca ar fi preferabil ca lumea sa fie dreapta si buna. Insa, nici eu si nici tu nu o putem schimba. Asa ca tot ce putem face este sa o privim pur si simplu intr-un fel diferit.
Pentru ca singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovi (acum 10 ani)

Subscriu la o parte din opiniile lui Kasper (exceptand bineinteles faza cu sinuciderea si ca "toti" oamenii sunt la fel).
Este adevarat ca multi oameni te judeca si sunt plini de prejudecati, dar sunt sigur ca poti gasi si persoane cu capul pe umeri cu care sa te imprietenesti. Celebrul filozof Erich Fromm spunea ca noi traim intr-o societate alienata, intoarsa cu susul in jos de multe ori. Crede-ma, si mie mi se face scarba cand vad ca oriunde m-as duce, in jurul meu sunt multi ciobani si cocalari inculti, cititori de "Click", "Cancan" sau "Libertatea". Cu astfel de oameni, bineinteles ca nu prea ai ce discuta, insa nu trebuie nici sa ii urasti ci sa fii cat de cat intelegator. Multi dintre ei nu au putut beneficia de o buna educatie care sa le formeze un set de principii si valori pe care sa le respecte (sau poate au beneficiat de o educatie care a fost numai de forma).
In ceea ce priveste monotonia unui serviciu clasic de 8 ore pe zi...ce sa zic, poate e mai bine sa incerci sa-ti intemeiezi tu o afacere (singur sau impreuna cu una sau mai multe persoane apropiate, poate chiar din familie) si astfel ai munci doar pt tine si nu ai mai fi sclavul nimanui.
Am observat insa o chestie la tine, chestie care e comuna multora: aceea ca esti aproape de terminarea facultatii si viitorul e nesigur. In opinia mea, foarte multi oameni gresesc in ceea ce priveste educatia, si anume ei fac o facultate pt a avea o diploma sau un certificat care sa le "permita" sau sa le "dea voie" sa actioneze, sa faca diverse lucruri. Nu ai nevoie neaparat de o facultate sau de o patalama pt a actiona si a reusi in viata. O diploma nu inseamna mai nimic, pur si simplu te poti sterge la fund cu ea, ceea ce conteaza e felul in care actionezi. Multi se chinuie 4-6 ani sa faca o facultate (ba chiar si master), uneori se si imprumuta pt acest lucru si asta numai si numai ca sa fie "in randul lumii". Decat sa pierzi 4 sau 6 ani stand cu fundul pe scaun ca un scolaras intr-o institutie de invatamant unde multe cursuri sunt rupte de realitate, decat sa asculti ineptiile unuia care se crede profesor si mare intelectual doar pt ca are o patalama, decat sa iti ocupi timpul cu memorarea unor lucruri care in mod sigur vor fi uitate si care nu-ti vor folosi, mai bine folosesti acei ani pt construirea unei afaceri proprii, documentandu-te si citind ceea ce conteaza, ceea ce este esential si nu ceea ce spun altii ca trebuie sa citesti sau ca trebuie sa faci.
In felul asta, dupa 4 sau 6 ani, daca totul merge bine, efectiv vei produce bani si te vei intretine singur, spre deosebire de cei abia veniti de pe bancile scolii care n-au bani nici de o eugenie. Eu am facut o facultate si nu mi-a folosit la nimic. Mi-au folosit insa cartile citite si experientele si activitatile avute dupa terminarea facultatii. Nici la tine nu e prea tarziu. Asa ca gaseste-ti ceva care iti place si transforma acea pasiune intr-o afacere din care sa faci bani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovi (acum 10 ani)

P.S.
Multora le e frica sa ia initiativa si efectiv sa se elibereze de "traditiile" si "obiceiurile" din societate si din cauza asta ajung sa urmeze o cale asa-numita "traditionala", si anume ei cred ca daca fac o facultate si un master sunt "cineva". Astfel, ei cred ca acea facultate le va deschide n-spe mii de usi si n-spe mii de oportunitati, pe cand in realitate multe facultati deschid calea spre somaj si o viata plina de frustrari si neimpliniri, atat pe plan profesional cat si personal. Multe astfel de chestii ne sunt induse de societate si fac din noi niste sclavi ai sistemului. Din cauza asta eu spun ca e mai bine sa incerci ceva pe cont propriu, autodidact. Si in plus, daca chiar iti trebuie un certificat sau o diploma, sunt nenumarate traininguri si cursuri care tin cateva luni si deci nu e nevoie sa investesti ani din viata ta pt o patalama.
Eu am aflat asta relativ tarziu, cand deja terminasem facultatea si eram nemultumit ca desi facusem o facultate titrata si considerata "de traditie", beneficiile intarziau sa apara. Pana la urma nimic nu este sigur in viata; exista oameni cu studii superioare care se zbat in saracie, cat si oameni care au doar liceul sau o amarata de postliceala si traiesc in lux. Bineinteles, si viceversa e valabil.
Chestia e ca de multe ori facultatea NU este o garantie pt un job mai bun, pt un salariu mai mare si nici pt un trai decent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ad (acum un an)

Si.. dupa 10 ani, cum esti? Sau nu mai esti..?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: