Fobie sociala sau depresie ?

Depresie
Intrebare postata de Andreea010 cu 9 ani in urma

Buna ziua ! Stiu ca am scris destul de mult, dar chiar va rog sa cititi si sa imi raspundeti !
De multe ori simt ca cei din jur ma folosesc ! Fie ca e vorba de faptul ca un coleg vrea tema la matematica, fie ca e vorba de temele excesive sau de concursurile si olimpiadele la care sunt obligata sa merg, desi uneori chiar nu imi doresc asta, ma simt folosita de cei din jur.
In urma cu ceva timp aveam un numar mare de ''''prieteni'''', insa acum cercul meu de prieteni se rezuma la 1-2 persoane carora ma mai pot destainui.
Sunt o fata timida si introvertita, mereu am facut tot ce mi s-a spus in speranta ca ii voi multumi pe cei din jur, insa simt ca multumindu-i intotdeauna pe cei din jur nu imi fac prea mult bine.
Sunt persoane care nu discuta cu mine decat daca au nevoie de tema la matematica, fizica, engleza etc, daca au nevoie de o prezentare Power Point sau de un referat si lucrurile astea ma dor foarte tare. Profesorii trag cu totii de mine si ma tarasc la concursuri si olimpiade uneori extrem de stresante si chiar daca obtin rezultate foarte bune, ei nu sunt multumiti si imi spun ca ''''intotdeauna e loc si de mai bine''''. Am mers la concursuri judetene si nationale de matematica, limba romana, engleza, biologie, prim ajutor si multe altele, dar nimeni nu mi-a oferit vreodata sansa sa particip la un concurs de desen sau de pian, activitati care ma relaxaza si care ma fac sa ma simt importanta, desi de multe ori prefer sa trec neobservata.
Cred ca cel mai mare defect al meu e faptul ca nu pot spune NU. Am momente in care simt nevoia sa ma descarc si plang ore in sir si abia dupa mai castig putina incredere in mine ca sa pot merge mai departe.
As vrea sa pot sa ma distrez ca alti adolescenti de varsta mea, sa fiu mai vesela, mai putin introvertita, insa, pur si simplu nu pot pentru ca de fiecare data apare ceva nou care ma streseaza si ma exaspereaza.Uneori cand sunt in fata unui public larg ma emotionez foarte tare, inima mea o ia la trap si corpul meu tremura din toate incheieturile. Poate fi forba si de o fobie sociala ?
Ce ar trebui sa fac pentru a scapa de toate aceste ganduri si sentimente? Va rog sa imi raspundeti! Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (81)

Liviu (acum 9 ani)

- Andreea, tu chiar vorbesti serios?.. Tu chiar vrei sa scapi?.. Chiar de toate aceste ganduri si sentimente? (Uite!.. chiar aici ti-am oferit ocazia sa-mi rasp. de indata cu un "NU" ferm; raspicat ;) Pur si simplu. Pt ca daca imi rasp., asa cum ai facut mereu, pana azi, tot cu "DA"-ul acela al tau, de rahat, eu insumi ma voi vedea nevoit sa replic.. Deci, sa-ti rasp. prompt, chiar asa: "Pai, atunci (adica fara o buna parte dintre ganduri si sentimente), la ce bun sa traiesti?.. Chiar asa.. Iata ce mai intrebare.. intrebatoare.. Hm..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

- Andreea, rasp., te rog (cu DA/NU), daca esti si tu in stare macar sa-ti imaginezi/sa anticipezi ce ar insemna pt tine daca ai rasp. cu "NU" la intr. pe care tocmai ti-am pus-o (sau: ti-am adresat-o :) mai sus. ca sa ne exprimam asa.. adica nu doar prompt, dar chiar si la un nivel de intelegere cat se poate de adecvat. Sau (poate :) nu neaparat, ac***a in vedere chiar faptul ca.. Singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

[ Excurs ] ANDREEA, daca TU insati chiar ai curiozitatea si iti doresti cu adevarat sa dezvoltam si aici un astfel de joc terapeutic.. eventual, la vreun alt nivel (+/-) de dificultate, te rog sa-mi ceri, oricand pe parcurs, sa fac setarile pe care le consideri necesare. Cu atat mai mult, cu cat.. cred ca stii si tu foarte bine ca: JOCUL nu exclude nicidecum seriozitatea (intrucat te oftici daca pierzi :)) Dar EU insumi sunt increzator. si imi imaginez ca noi doi putem face echipa, pt a castiga; chiar si aici, acum ;) De ce nu?!..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea010 (acum 9 ani)

Draga Liviu, iti multumesc pentru raspunsurile tale. Sunt perfect de acord cu ceea ce ai spus ''Pai, atunci, la ce bun sa traiesti?''. Realizez si eu ca facandu-le mereu jocul celor din jur si raspunzand cu ''DA''-ul meu de rahat ( cum ai spus si tu :) ) nu fac decat sa ma afund intr-o ''groapa'' de solitudine sufleteasca. Stiu asta! Insa imi este foarte greu sa schimb asta si prefer sa ma resemnez la gandul ca poate asta imi este dat mie : sa ii satisfac mereu pe cei din jur si niciodata pe mine.
Desi nu cred ca te mira, la primele tale intrebari voi raspunde cu DA, pentru ca, desi risc sa ma repet, o mai spun o data: oricat de mult incerc sa schimb aceasta latura nu tocmai buna a sufletului meu, nu reusesc !
Iti multumesc din nou pentru raspunsurile tale si sper sa te reintorci aici pentru a vedea comentariul meu. Peace!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

- Andreea -Eu sunt (in mod placut ;) surprins. si ma simt recunoscator la randul meu pt feedback-ul acordat. Totodata, ma bucur sa gasesc chiar aici-acum, in persoana ta, un interlocutor cu un fin simt al umorului :) Dar iti spun ca "DA"-ul acela al tau, desi frumos ambalat, chiar ascunde acolo, in interior, mult rahat (vom vedea la momentul potrivit :) In regula. Nu te grabi..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea010 (acum 9 ani)

Draga Liviu, iti multumesc pentru ca te-ai reintors la intrebarea mea si vreau sa stii ca si eu sunt extrem de incantata ca in tine am gasit o persoana inteligenta cu care pot vorbi. Probabil si tu ai observat ca societatea in care traim este tot mai mediocra (nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e purul adevar), acesta fiind unul din motivele pentru care cercul meu de prieteni este atat de restrans.
Iti multumesc foarte mult, deoarece, desi nu stiu daca realizezi, dar comentariile pe care mi le-ai lasat chiar m-au ajutat sa imi dau seama de anumite lucruri si am reusit in sfarsit sa spun ''NU'', fapt ce nu poate decat sa ma bucure !
Cu admiratie si respect, Andreea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

( (( ! )) ) Chiar acum, draga Andreea, iata ca eu iti propun sa jucam aici urmatorul joc (cu scop) terapeutic: "The Complete Idiot MasterChef-liu." Si desigur ca seful al'' mai mare sunt chiar ( EU :)==(: TU ) nefiind nimic mai mult, decat un simplu servant. Asadar si prin urmare, pt ca am eu insumi nevoie de sprijin si cooperare, ti-ar placea sa precizezi care este punctul tau de vedere privitor la ceea ce tocmai ti-am supus atentiei? Totodata, increzator fiind ca tu insati vei lua in considerare si vei reflecta indeajuns, mai inainte de a da un raspuns cererii mele, iti multumesc anticipat! Cu aleasa consideratie, Liviu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

JOC (de imaginatie): "The Complete Idiot MasterChef-liu"

Meniul 1: POP-CORN (Floricele de porumb)

Material: boabe de porumb de culori diferite (gri, negru, rosu, albastru, violet, portocaliu, galben aprins, verde, maro.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

SARCINA JOCULUI (v. Meniul 1): Alege un bob de porumb si precizeaza culoarea. Imagineaza-ti ca pui bobul intr-o oala incinsa, sub presiune. Ce culoare (alta din lista) iti imaginezi ca ar putea avea floricica obtinuta prin expandarea bobului de porumb? Si incearca sa estimezi/anticipezi, in procente [%], care este probabilitatea ca floricica sa aiba chiar aceasta culoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

AICI, ACUM: Oricine este prost si doreste sa "dea cu bobii", il/o invit sa arunce un bob de porumb in oala. ca sa vedem si sa ne minunam cu totii, cam ce ar putea sa iasa din el :) Si nimeni nu spune ca omida considera placuta transformarea ei in fluture :)) :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

NOTA: Si iata ca ACUM nu eu va aleg pe voi. Dimpotriva. In acest fel, tocmai v-am oferit AICI ocazia de a ma alege voi pe mine. Imi rezerv insa dreptul de a spune, oricand doresc: "STOP JOC!" Si doar cei care isi vor fi aruncat deja boabele in oala, doar aceia vor avea sansa de a trece in etapele urmatoare.

Precizez ca, prin natura situatiei, Andreea si-a castigat deja un statut special aici. este, desigur, asistenta mea. Dar, cu mult mai mult, ea are de acum un loc special si in inima mea. Si daca cineva nu intelege sa nu inteleaga :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evanghelic (acum 9 ani)

Daca ti-ai pierdut speranta si simti ca nu mai ai niciun rost, daca o boala sau o suparare te apasa si nu stii ce sa mai faci, nu dispera, prieten drag! Exista o speranta! E Domnul Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Cauta-L pe El... http://c***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

STOP JOC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

( (( ! )) ) Si iata ca tocmai am obtinut (si) aici o dovada ca societatea in care traim este mult prea (extrem de) evoluata. Si nimeni nu doreste sa se coboare ca sa vorbeste cu (oameni ca) noi doi. Sau poate tie ti-a fost teama ca era cat pe-aci sa navaleasca lumea peste noi :)) Si, draga Andreea, aceasta ar putea insemna ca, de fapt, nu exista nicio speranta pentru rasa umana, dar ca exista speranta pentru anumiti indivizi care sunt membri ai ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

P.S.: Realitatea e ca majoritatea covarsitoare a fluturilor ramane la stadiul de omida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

- Draga Andreea, tu nu (mai) esti bolnava. De fapt, vezi si tu bine ca nici nu prea ai fost. Insa, mi-ar placea sa intreb: crezi ca fluture esti? sau ca omida preferi sa existi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

(( ! )) SALVAREA sta in increderea in propria-ti dorinta. si in a profita de ceea ce este la indemana; chiar si "aici-acum" :|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea010 (acum 9 ani)

Draga Liviu, personal, consider ca recent ''m-am transformat in fluture'' si am interpretat aceasta transformare complet gresit! Cred ca acele cateva persoane din jurul meu sunt si ele in stadiul de ''fluture''.
Greseala pe care o faceam si de care nu imi dadeam seama, consta in faptul ca eram un fluture care traia cu omizile. Dar, datorita randurilor pe care tu mi le-ai scris, am reusit sa indepartez, intr-un mod cat se poate de politicos, toate omizile din jurul meu.
Iti multumesc din nou pentru toate comentariile tale care, repet, m-au ajutat foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 9 ani)

Draga Andreea, fiecare mesaj al tau, pe care eu il (re)citesc aici, imi umple inima de bucurie. Si, intr-adevar, cand vad (cu ochii mintii :) ca inaintarea ta este ACUM evidenta pt toti, lucrul acesta ma face sa ma simt plin de speranta. pt ca am si eu nevoie, la randul meu, de recunoastere, de apreciere si de acceptarea diferentei. motiv pt care mi-ar placea sa intreb daca esti si tu de acord sa pastram AICI legatura. Iti multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlMy (acum 9 ani)

Andreea, inteleg bine ce ti se intampla deoarece sentimentele tale sunt comune multor adolescenti. In momentul acesta tu incepi sa descoperi lumea exterioara a vietii sociale. Si aceasta este in felul urmator:
1.Nimeni in societate nu e total dezinteresat in momentul cand iti ofera o favoare. Colegii tai vor tema, profesorii vor sa ii reprezinti la olimpiade dar trebuie sa te gandesti ca orice favor pe care il faci celorlalti trebuie sa iti fie platit inapoi. Tu ce pretinzi in schimb? Chiar si prietenii apropiati sunt un "troc" deoarece tu obtii sfaturi, compasiune de la ei si ei de la tine. Totul in societatea oamenilor e o negociere : vinzi, cumperi .. Nu exista nimic gratuit cu exceptia dragostei parintesti.
2. Incercarea de a-ti gasi fericirea prin multumirea celorlalti este un lucru daunator deoarece iti conditionezi propria fericire de persoane straine. Fericirea ta trebuie sa conteze pentru tine.
3. Trebuie sa iti cresti increderea in tine si sa te respecti/apreciezi. Daca tu nu te poti iubi\\\\respecta pe tine, atunci cum o vei putea face pentru altcineva.
4. Socializeaza! Cand vrei sa cunosti persoane noi ti-e frica ce or sa spuna ei despre tine sau de un refuz. Ei bine nu conteaza ce cred ei despre tine pentru ca conform punctului 2 fericirea ta depinde doar de tine. Ca sa socializezi mai mult trebuie sa zambesti mereu si sa fi o fire pozitiva (nu lamenta, nu te plange, nu barfi..etc) Inscrie-te la dansuri, Palatul copiilor- pictura etc..forumuri gasesti pe net. Toate persoanele de pe lumea aceasta sunt acelasi tip de oameni , fie ca sunt directori, profesori sau simplii maturatori toti au facut pipi in scutece cand erau mici. S-au dezvoltat prin munca si experienta.
5. Teama de a vorbi in public. Ti-e frica de acea multime, dar multimea este formata din indivizi. Gandeste-te ca vorbesti in parte cu fiecare individ. Atunci ai emotii ?

Oricum aceste deprinderi ti se vor dezvolta in timp, odata cu dezvoltarea ta personala.

Si iti recomand sa cauti pe net si sa citesti si sa participi la programe de dezvoltare personala. ex de site (nlpmania.ro, damaideparte.ro)

In viata trebuie sa faci ce iti place. Si eu mergeam la concursuri si olimpiade insa mia tarziu am realizat ca dezvoltarea inteligentei emotionale (cauta pe net) si a abilitatilor de socializarea conteaza muuuuult mai mult in viata decat inteligenta scolara (ca sa o denumim asa). E bine sa stii sa te exprimi, sa calculezi sa ai cultura generala, adar mai ales conteaza sa stii sa te folosesti de informatiile acumulate, sa te vinzi, sa negociezi, sa te expui.

Prin viata trebuie sa treci OBSERVAT deoarece acesta este stilul de a fi al oamenilor mari (Caragiale, Einstein, Stefan cel Mare). Cum ar fi fost lumea azi daca ei ar fi fost timizi si si-ar fi petrecut vata neobservati.

Documenteaza-te despre orice te intereseaza pe internet. Ia opinii din mai multe parti, fa-ti propria parere mai apoi si bazeaza-te pe ea.
Nu asculta sfatul unui singur om.

Sper ca iti pot folosi aceste idei, si nu uita cel mai bun prieten pentru tine esti tu .

Cele bune,
AlMy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 5