Este anxietatea de vina??? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de nickcami cu 10 ani in urma

Buna seara!nici nu stiu cu ce sa incep...offfffff!acum vreo doua luni la sfarsitului lunii iulie dupa ce am carat ceva greutati,mi-au amortit varfurile degetelor mari de la picioare!anxioasa cum sunt eu de obicei imediata am cautat pe net si am gasit printr-e altele si scleroza multipla!!!de atunci a inceput cosmarul!!m-am panicat foarte tare dupa care am inceput sa ma simt rau:am inceput sa simt si slabiciune musculara!dupa doua saptamani de ganduri si de slabiciune musculara,fiind in vacanta in tara alaturi de toata familia am uitat de toata treaba asta si totul a fost ok!acum,dupa aproape doua luni am inceput sa am ameteli(tin sa precizez ca pentru mine nu a fost ceva nou,mai tot timpul am avut ameteli dar fiind unul din simptomele acelei boli iara m-am panicat si incet am inceput sa am iara slabiciunea musculara!chiar ieri am fost la medic car mi-a zis sa ma linistesc canu am nici o boala(m-a examinat) ca de vina este anxietatea!insa eu nu stiu de ce inca ma mai gandesc ca as putea avea asa ceva!!!oare chiar este anxietatea de vina????oare chiar starea mea de rau se datoreaza psihicului(din cauza caruia am avut multe stari de rau)???slabiciunea asta muscularea care ma scoate din minti poate sa fie din cauza psihicului???va rog sa-mi raspundeti la intrebare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Nickcami, in legatura cu simptomele pe care le descrii, daca medicul nu a identificat nicio cauza medicala, atunci acestea pot fi de natura psihica. Anxietatea psihogena poate fi tratata cu succes de catre psiholog in cadrul sedintelor de psihoterapie.. Cu cat actionezi mai repede, cu atat mai bine. Nu lasa anxietatea sa-ti dirijeze viata si sa-ti umbreasca fericirea..
Mai multe informatii despre anxietate poti gasi si aici: http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

O seara placuta!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

nemo (acum 10 ani)

Nu trebuie sa te panichezi!s-ar putea sa ai ceva probleme cu circulatia periferica.Anxietatea poate fi cauza atacurilor de panica,a slabiciunii ,sau a starii generale proaste.iti poate da impresia ca ai simptomele unor boli grave .Ar fi bine sa consulti un psihiatru poate iti prescrie ceva tratament.Nu trebuie sa te sperii cand auzi de psihiatru; nu-i musai sa fii nebun sa ajungi la un cabinet de psihiatrie.Mie mi-a fost de foarte mare folos,am avut un sindrom anxios-depresiv credeam ca viata mea s-a cam terminat aveam simptomele tuturor bolilor cunoscute sau mai putin cunoscute mi-era rau eram slabit tot timpul tremuram ,ameteam respiram greu am facut analize la inima, plamani-(TBC),boli contagioase ca pana la urma sa aflu ca de fapt problemele erau de alta natura .Am 7 luni de cand iau un tratament simplu prescris de un medic psihiatru si pot spune ca starile mi s-au ameliorat foarte mult .Mergi cu toata increderea la un medic psihiatru ca nu ai ce pierde!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nickcami (acum 10 ani)

Va multumesc din suflet!medicul mi-a dat deja un tratament pe baza de plante se numeste Mildac aici in Franta!am o zi de cand iau,sper sa-si faca efectul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Nickcami, uneori anxietatea este produsa de felul in care gandim, de ideile si convingerile noastre disfunctionale , de care, de multe ori, nu suntem constienti. In asemenea situatii, pastilele, ceaiurile etc, nu modifca stilul de gandire si convingerile noastre eronate . Prin urmare, nu actioneaza asupra cauzelor ci, cel mult asupra efectelor. De aceea este posibil sa te simti un pic mai bine cand ei ceaiuri sau pastille, dar, cum reduci doza sau renunti la ele , starile de anxietate sa reapara cu si mai multa intensitate .
Stilul de gandire si convingerile disfunctionale pot fi modificate cu ajutorul psihologului in cadrul sedintelor de psihoterapie. Acestea se pot tine si online, efectele fiind la fel de bune:
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online-a-anxietatii/

Sper ca aceste informatii sa iti fie utile!

Cu bine,
Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Cristina Nedea MPsih. Cristina Nedea este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna nickcami,

Planurile pe care le avem, uneori, sunt mai mari sau mai grele decat ne.am fi asteptat.
Atunci psihicul nostru ne da mici semne despre puterea noastra de a da piept cu acestea. In cazul tau slabiciunea musculara. Cand suntem in vacanta, ca si in cazul tau, ne relaxam si uitam de toate. Vacanta este panaceul/calmantul universal.

Sanatate si ganduri pozitive!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: