Divort sau iertare

Depresie
Intrebare postata de mateus cu 11 ani in urma

Mateus,sunt,va salut cu repect,
revin cu prob mea,nu reusesc sami dau seama cu ce fel de om am trait langa mine atatea ani si ce la determinat sa faca niste aventuri care nu se meritau dupa parerea mea....deci sunt casatorit ,avem o fetita de 7 ani,si de casnicie la fel,am 37,respectiv 33ani ea,si pana de curand parea in regula casnicia..dar intro zi astept sa o iau de la servici pe doamna mea...stand mai deoparte si asteptand...si ce sa vezi ..ea la iesirea din institutie urca intrun audi a6...si se indreapta spre un parc...ajung masina din urma ea se da jos ...mai multe au fost aici printre care cearta si scandal...ea nu recunoaste nimic initial...fac sapaturi ,ajung la el si imi arata smsurile trimise de el si acceptul ei de a se intanli...deci e clar..avea amant...discut din nou cu ea si recunoaste ca a calcat stramb.si ai pare rau....raceala se instaleaza in sufletul meu,tulburat.dezamagi de tot si toate mai merg inainte si cu ajutorul a unei persoane aflu ca,istoria sa repetat mai mereu in decursul anilor si cu inca doua persoane ,,,poate si mai multe....acum eu sigur am si eu partea mea de vina...si ea mia zis ca nu prea am comunicat si eu recunosc,dar am avut si un job care ma trimetea mereu de acasa...acum avem un copil care ne rupe sufletul la amandoi.....dar oare pt copil se mai pote face un viitor bun,...pe un trecut asa murdar si fals....cu atatea minciuni spuse in fata mea si atata nesimtire fata de familia ei..mai pote ea sa ramana pe un drum bun alaturi de mine....sau istoria se va repeta...fiind o femei usoara cu aspect de gospodina???
multumesc pt intelegere..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Ropoom (acum 11 ani)

Divort clar!!!!!!!!! Nu merita iertata...istoricul pe care al are arata ceia ce ai spus-o chiar tu ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

IERTAREA - nu poate fi conditionata; ea inseamna asumarea unui risc, fiindca nu stii niciodata ce te asteapta daca ierti.

- Multi confunda iertarea cu increderea; acestea insa sunt diferite. Cel mai adesea, victimele unei situatii abuzive se tem sa ierte, mai ales daca l-au mai iertat si alta data pe cel care le-a provocat suferinta, iar acesta le-a facut, in schimb, si mai mult rau.
- Unii sunt dispusi sa ierte numai daca primesc asigurari ca aceia pe care ii vor ierta se vor schimba. Dar de fapt, prima persoana pe care iertarea o schimba este chiar persoana care iarta.

Daca doriti, vom vedea (mai) clar, aici-acum-impreuna, cum parcurgerea procesului iertarii NU implica acceptarea in continuare a abuzului ci, de fapt, ne ajuta sa invatam cum (sau: sa descoperim ca) este posibil sa iesim din astfel de situatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Prima persoana pe care IERTAREA o schimba este chiar persoana care iarta

[ ! ] Uneori, si persoana iertata este transformata; alteori, nu

- De multe ori, cel care iarta este schimbat, si descopera ca ofensele care pareau atat de ingrozitoare sunt usor de tolerat.
- Alteori, iertarea le da celor care iarta curajul sa se desprinda dintr-o relatie distructiva.
- Pentru cei aflati intr-o relatie de codependenţă, iertarea este adesea un pas esential in procesul de vindecare.

Practic, (psiho)terapia consta in a transforma remuscarile in regrete si regretele in amintiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ ! ] ____________________________________

Resentimentele neformulate se transforma in furie

- PRIMUL PAS spre iertare este sa recunosti
ca
esti furios si - in mod surprinzator pentru unii -
acesta poate fi cel mai dificil pas
_______________________________________

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

mateus a (mai) scris* : _______________________________

"va multumesc pr raspuns... totusi am sa va mai intreb si alte aspecte ale situatiei mele, fiindumi de mare folos parerea dvs. si vederea din exterior a unor evenimente din viata unor simpli oameni cu probleme compexe.... Deci daca sar dovedi ca unul din amanti era si ruda de gradu doi, asta ce mai insemna pt noi toti din familia ei.... a mea... cum se mai explica.?.. si daca as putea ajunge si la familile amantilor as proceda bine? sa spun la toti adevarul as face bine?... si un alt aspect.. oare ce calitati morale mai are si competente de mama mai are sasi cresca fetita daca judecatorul io va incredinta la un eventual divort.
va multumesc.cu respect."

_________________________________________________
*) vezi: //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/divort-sau-iertare_43479

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Inteleg ca va preocupa mai degraba aspectele socio-juridice ale acestei situatii problematice.

- Motiv pentru care (poate) ar fi preferabil sa apelati mai intai la serviciile de consultanta ce pot fi oferite de specialistii din aceste domenii.
- Ulterior, va puteti adresa unui psiholog specializat; daca doriti - cu adevarat - sa fiti ajutat (si) in acest sens.

Succesuri! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

mateus a scris: "va multumesc pr raspuns... totusi am sa va mai intreb si alte aspecte ale situatiei mele, fiindumi de mare folos parerea dvs. si vederea din exterior a unor evenimente /..."

[ Celălalt mal al râului ] _____________________________________

Un tânăr călugăr se plimba pe malul unui râu nestiind pe unde să-l treacă.

La un moment dat, el a văzut pe celălalt mal al râului un maestru zen care
privea în liniste apa. Gândindu-se că problemele sale si-au găsit rezolva-
rea, el i-a strigat cu încredere acestuia:

- Învătătorule, pe unde pot trece în sigurantă pe celălalt mal al râului?
Maestrul i-a răspuns cu promptitudine:
- Te afli deja pe celălalt mal al râului!

______________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Puterea de a ierta ] _________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=GrkjP7l1KR8&feature=related

________________________________________________ :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

aoleuuu liviuleee.. taci!
deci...
si parintii mei au divortat (motive total diferite)
copilul nu trebuie sa afle motivul despartirii parintilor :)
daca tu simti ca aceasta casnicie nu se maipoate repara, mai bine ii pui capat.
insa, copilul sa nu il neglijati pe viitor. sa fie crescut de voi impreuna,deoarece el este micut si nu intelege gravitatea. nici cand va fi mare nu trebuie sa afle ca mami lui a fst cu altii!!!
doar ca nu va mai completati si gata :)
prea multe strica ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

nu are nici o treaba divortul cu educatia. doar ca momentan el trebuie ferit de aceste divergente dintre voi,pt a nu-i dauna psihic.
daca veti ramane impreuna,iar nu e bine :) caci va vedea raceala dintre voi,iar pe parcurs...certuri desigur :)
nu esti primul barbat care s-a despartit de sotie.
in timp vei fi bine.
discutati aman2(doar sunteti adulti) ajungeti la o solutie,
daca trebuie partaj,asta e ... si copilul oricui va fi incredintat (desi trebuie sa vorbiti pe tema asta,caci daca e aventuriera,nu prea are timp de copil :) iar el inca nu are nevoie sa vada altul in locul lui tati ) mai bine sa ramana la tine pana va mai creste cativa ani.
trebuie sa discutati toate aspectele legate de voi si de copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

___________________________________

dark_and_sad a scris: "aoleuuu liviuleee.. "
______________________________
[ Rasp.: ] _____________________

:) Ia spune-mi, tu, mie... pe unde te...
roade..!
(ca sa vedem cum abordam si
aceasta... preocupare a ta...
__________________
care te.. . ________ :)
______ l[ framanta ]l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Ori: "care te... macina", daca
preferi.
Tu stii mai bine ce SIMTI acum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

((( ! ))) __________________________________

PRIMUL PAS - spre vindecare - este sa recunosti
ca esti furios/oasa si, in mod surprinzator pentru
unii, acesta poate fi cel mai...
____________________________________:)
DIFICIL PAS.. . ________ :)
___________ I[ ... ]I

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

(( ! )) ______________________________________

SCHIMBAREA TERAPEUTICA nu este neaparat
dificilă, dureroasă sau lungă.
___________________________

Acordând o atentie diferită
vietii
si experientelor noastre,
- - - - - - - - - - - - - - - - -
noi alegeri
si
noi resurse pot

apară.. .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

esti cu capu zau :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

S U C C E S U R I
:)
( ... multiple ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Vezi si: //sfatulmedicului.ro/comunitate/sex-si-erotism/orgasm-multiplu-la-barbati_42864

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

duci lipsa de orgasm ? =))
adica esti ne****t si de aceea dai cu "filozofia" lui peste. =))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

baiete, te simti nebagat in seama =)) esti cu capu.
fa-ti un control psihologic :)) =))
esti prafffff!!!
:)) vai de viata ta.
mai iesi din casa :))))))))
latra la alta poarta. ti-am mai zis ca nu am marunt :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dark_and_sad (acum 11 ani)

dificil pas sa recunosti asa, dar clar:
esti bolnav mintal baiete :))
treci la casa de nebuni =))
acolo iti vei gasi jumatatea =))
hai da-ti cu praf de mers si mai schimba placa.deja ti-am acordat prea mult timp pretios din viata mea frumoasa :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2