Divort cu copil mic

Depresie
Intrebare postata de cristinahaller cu 12 ani in urma

Trec prin divort cu sotul meu cu care am o fetita de un an si 6 luni. Sunt 9 ani de cand suntem impreuna si impreuna am plecat in strainatate, eu ac***a un contract de munca acolo. Am fost singura intretinatoare a familiei in timp ce el nu s-a apucat de munca decat cu cateva luni inainte sa se nasca fetita. In momentul in care s-a angajat au inceput si relatiile extraconjugale. Si-a gasit o colega si avea pretentia sa traim impreuna. Acea colega a ramas insarcinata cu el. Eu am luat fetita, m-am intors in tara si am introdus actiunea de divort. Este o decizie dureroasa, insa nu mai puteam trai in asemenea compromis. Ma simt secata de energie, simt ca aproape am luat-o razna, am cazut intr-o depresie profunda, chiar daca as avea toate motivele din lume sa ma bucur de viata, pentru copilul meu. Spuneti-mi ce sa fac, viata mea a luat-o complet razna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 12 ani)

Ar fi bine sa discutati cu un psiholog care va sti sa va indrume. Mai mult decat atat numai dva puteti face pentru dvs. Situatia este foarte dificila dar incercati sa priviti partea buna: copilul este mic, nu intelege ce se intampla, era mai grav daca se intampla cand era mai mare, cand dvs aveati o varsta si mult mai greu ati fi luat-o de la capat. Aveti posibilitatea sa va refaceti viata, sa gasiti un barbat care sa va aprecieze cu adevarat, un barbat normal psihic, care sa va iubeasca pe amandoua. Gasiti activitati placute impreuna cu fetita si cu oamenii apropiati, NU va izolati, intalniti-va cu oameni, alte mame etc. Timpul va cicatriza ranile, dar trebuie sa il ajutati si dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristinahaller (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspuns. In afara de psiholog, asta si incerc sa fac, sa refac prieteniile de dinainte de a pleca din tara, sa ma plimb cat mai mult cu micuta. Sper din toata inima sa-mi gasesc pe cineva normal la cap, dar probabil ca o sa-mi fie foarte greu sa mai am incredere in cineva... Imi este teama ca, eu fiind o fire mai influentabila, am sa tind din nou sa fac compromisuri...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Eu cred ca veti sufla si in iaurt. Pana una alta, mie nu mi se pare ca ati facut pana acum compromisuri, cel putin nu reiese din ce descrieti. Este normal sa incercati sa va salvati casnicia si sa nu renuntati din prima. Cand ati vazut ca nu se mai poate, ati facut ceea ce trebuia facut. Un psiholog va va ajuta mult, macar cateva sedinte sa faceti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

draga cristina

am trecut oarecum prin aceasi situatie . adica m-am despartit de tatal fetitei mele cind ea avea vreo 3 ani . nu pentru aceleasi motive ca tine , dar am ramas singura cu un copil.
in primul rind cred ca in cazul tau ar trebuii sa te axezi la inceput, pe o reorganizare a intregii vieti de mama singura . sa-ti organizezi un servici , sa-ti organizezi problemele administrative si sa incerci sa te gindesti cit mai putin la ce a fost , ce ar fi putut fi daca , etc.. sau la ce va fi daca fac asa sau pe dincolo. in momentul cind viata ta va capata un anumit tipar , vei avea un servici de care esti multumita , o situatie care sa-ti permita sa te intretii cu fetita , cind vei fi linistit , deabia atunci sa te gindesti la o noua relatie .daca te grabesti cu o noua relatie atita timp cit lucrurile nu s-au calmat , pina nu ai terminat divortul , cred ca tensiunea ta se vor simti in noua relatie si sansele sa nu mearga pot fi mari . bineinteles ca se poate si altfel dar asta e cea ce cred.multa bafta .
ps . nu prea am inteles de ce te-ai intors in romania, daca aveai un contract de munca si daca erai multumita de tara unde erai . acum depinde si asta de la caz la caz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dori (acum 12 ani)

Este foarte usor sa renunti la ceva,incearca sa faci ceva pentru voi amandoi pentru casatoria voastra si in primul rand pentru fetita voastra. Viata nu este usoara dar cea mai mare satisfactie o ai in momentul in care lupti pentru casatoria voastra si vei culege roadele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: