Depresie? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Caitlin cu 11 ani in urma

Buna seara! As avea nevoie de ajutor,va rog frumos!
Sunt momente in care lucrurile nu imi ies asa cum ar trebui,nu merg bine deloc si atunci intru intr-o stare de tristete,descurajare,ma simt inutila si ma invinovatesc,cateodata imi doresc sa nu exist.Incep sa plang si sa-mi dau seama unde gresec,de ce atunci cand incerc sa fac ca lucrurile sa aiba un demers bun parca as fi urmarita de ghinion si tot timpul se intampla ceva care nu e in favoarea mea.Ma simt foarte vinovata fata de parintii mei deoarece ei ma ajuta foarte mult si eu nu reusesc sa-i rasplatesc.Din cauza acestui sentiment de vinovatie eu nu discut cu ei si nici cu alt cineva pentru ca sunt o persoana inchisa si nu am incredere in nimeni.Mi-am pierdut increderea in mine,sunt o persoana pesimista,mi-a pierit cheful de viata si cea mai mare problema e ca am doar 22 de ani.
Ma gandeam sa apelez la ajutorul unui psiholog,ma gandeam sa incerc un supliment alimentar pe baza de:extras uscat din seminte de Griffonia simplicifolia, 5-HTP,acid folic,gluconat de magneziu,vitamina B6, maltodextrina,dioxid de siliciu.
Va rog frumos sa-mi spuneti parerea dumneavoastra si ce ma sfatuiti sa fac.
Va multumes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna seara,

Cred ca va va ajuta foarte mult daca veti apela la psihoterapie. Prin intermediul ei veti reusi sa scapati de acest sentiment de vinovatie si sa va lucrati problema de baza care a dus spre starea emotionala negativa pe care o traiti in acest moment.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Liviu (acum 11 ani)

Caitlin a scris: "Buna seara! /.../ TOT TIMPUL se intampla ceva care nu e in favoarea mea /..."
___________
Buna, Caitlin!

- Spune-mi, te rog, chiar tot timpul
se intampla asa?
- Ti se intampla si cand dormi?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ excurs ]

Din perspectiva terapiilor scurte orientate pe resurse si solutii, sarcina principala a terapeutului este aceea de a identifica sau de a crea impreuna cu clientul exceptii de la problema acestuia (exceptiile sugereaza solutii ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Caitlin a scris: ".../ cea mai mare problema e ca /.../ Ma gandeam sa apelez la /.../, ma gandeam sa incerc /..."
____________
Rasp.: Aceasta preocupare chinuitoare a ta consta in aceea ca gandirea tinde sa ia locul actiunii; limbajul si gandirea devenind substitute ale emotiilor. Aceasta este principala "problema" de constientizat aici.

(De fapt, se spune ca nici nu exista probleme; ci doar preocupari ;)

- Momentan, atitudinea Eului alterneaza intre SUPUNERE (dependenţă) si REVOLTA (contradependenta).
- Mai precis, exista un sentiment de culpabilitate al Eului - care se va supune si se va revolta (succesiv sau simultan), va ceda unor tendinte si apoi se va pedepsi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ excurs ]

- BOALA [ tulburarile psihoafective ] inseamna IZOLAREA (renegarea) sentimentelor. Este un lucru cert ca renegarea sentimentelor poate avea efecte nocive.
- REMEDIUL este trairea lor [ Simte si vei trai ]. Interpretarea rationala nu poate vindeca.
- De aceea, intregul curent al "Noilor Terapii" (Terapiile Umaniste) se bazeaza pe schimbul emotional intre pacient (client) si terapeut. Sau intre pacientii insisi - in cadrul Terapiilor de Grup; totul cu o puternica insistenta asupra nocivitatii izolarii (renegarii) sentimentelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

"GANDIM CUM TRAIM", unde emotia este primara (NU traim cum gandim; argumentele rationale nu sunt decat o justificare)

RASPUNSUL EMOTIONAL [ ce simt ] ar putea fi o furie incontrolabila, zvarcoliri de durere, un sentiment amar de vinovatie... Sau poate fi reprezentat de emotiile premergatoare iubirii, inceputul sperantei sau o senzatie trecatoare de bucurie.
______
Practic:

(1) Exprim onest ce traiesc eu (CE SIMT = emotie sau senzatie, nu gand), fara sa acuz sau sa critic.
(2) Accept empatic ce traiesti tu (CE SIMTI = emotie sau senzatie, nu gand) fara sa aud acuzatii sau critici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Caitlin a scris: ".../ Sunt momente in care lucrurile nu imi ies asa cum ar trebui /..."
____________
- Caitlin, mai inainte de toate, (poate) ar fi preferabil sa stii si tu ca singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.
____________

Caitlin a scris: ".../ intru intr-o stare de tristete, descurajare, ma simt inutila /..."
____________
- Cu alte cuvinte, te SIMTI intristata si descurajata pentru ca ai NEVOIE de a-ti insusi propria putere; si de a-ti exercita puterea oferind ceva care contribuie la intretinerea vietii.
____________

Caitlin a scris: ".../ nu merg bine deloc /..."
____________
- Caitlin, mergi si vei inainta :) nu conteaza cat de incet mergi, atat timp cat nu te opresti.
- De fapt, iti propun sa calatorim (chiar aici) acum o bucata de drum - impreuna - in cautarea adevarului.
- Cand spun asta, ma SIMT/sunt curios si increzator. Pentru ca si eu am NEVOIE de a-mi exercita puterea oferind ceva care contribuie la intretinerea vietii; si, in egala masura, am NEVOIE de acceptarea diferentei si de intelegere.
- Caitlin, (daca esti de acord), ti-ar placea sa-mi spui si TU CE SIMTI ACUM?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ excurs ]

Oricare ar fi raspunsul emotional (emotie sau senzatie, nu gand), acesta ne da posibilitatea de a privi altfel lumea si viata.
_______

- Contrar a ceea ce noi credem, PSIHOTERAPIA nu consta in gasirea unei solutii la o problema.
- SCHIMBAREA TERAPEUTICA se obtine cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lucrurile, o alta organizare interna (o noua Gestalt), cand devenim constienti ca proiectam o frica dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent care este diferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

P.S.: [ ORICINE CAUTA GASESTE ] doua liste cu SENTIMENTE pe care le traim cand nevoile noastre sunt/nu sunt satisfacute, aici: http://sfatulmedicului.ro/comunitate/sex-si-erotism/orgasm-multiplu-la-barbati_42864

P.P.S.: Si, intrucat nadajduiesc ca ce am scris aici, chiar daca nu este pt. cine se potriveste, ci (poate) macar pt. cine se nimereste :) iata ca v-am pus la dispozitie si o lista cu (cateva) NEVOI DE BAZA pe care le avem cu totii, aici: http://sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/izolarea_42881

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: