Depresie si tristete raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de alexandra.ama cu 12 ani in urma

Buna...ma numesc alexandra si am 21 de ani...va rog ajuta-ti-ma...de cateva luni ma confrunt cu o tristete foarte intensa,plang ,sufar si nu stiu de ce...simt ca nu pot sa respir ma doare capul ametesc nu am pofta de mancare si sunt obsedata ca sunt bolnava deoarece in urma cu 3 luni am avut probleme cu constipatia si la scaun imi curgea putin sange....m-am panicat...am fost la un proctolog care mi-a zis ca nu am nmk ca sunt perfect sanatoasa dar nu imi iese din cap faptul ca as putea avea cancer...mi-e ft frica sa fac o colonoscopie...nu stiu ce sa mai fac...am devenit extrem de sensibila...la orice...simt ca nu o sa imi mai revin niciodata din depresia asta...ce sa fac?ma poate ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

rodica t (acum 12 ani)

Draga Alexandra singele in scaun poate aparea din mai multe motive:
1-hemoroizi
2- ulcer
nu este neaparat cancer si nu trebuie sa te panichezi. doctorul la care ai fost trebuia sa iti explice care ar putea fi cauza si eventual sa te trimit la un specialist care sa te vada.Te rog sa iti scoti din cap ideea cu cancerul .Si mie mi s-a intimplat sa am singe in scaun din cauza hemoroizilor.Hemoroizii iti pot crea stari neplacute (mincarime,durere,sezatie de uscaciune la nivelul mucoasei intestinului dar iti revii foarte repede cu (hemorzon-unguent, , devaricid etc.)sint o multime de produse care se folosesc cu succes in tratarea hemoroizilor.
Totusi te-as sfatui sa mergi la un consult la medic de specialitate si sa nu intri in panica pt.ca nu ai de ce . Foarte multi oameni sufera de aceasta boala,si daca stii cum sa o tii in friu nu e nici o problema., iti doresc multa sanatate,si sa fii mai curajoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.ama (acum 12 ani)

am mers la un proctolog care m-a examinat dar mi s-a parut foarte simplu ce a facut el acolo....adica decat s-a uitat cu o lampa si a introdus degetul si a zis sa nu imi fac griji ca nu am absolut nimic mai ales ca nu am avut rude cu cancer in familie...din cate stiu eu,in familia mea nu am avut asa ceva...dar eu stiu...din mosi stramosi de unde ma trag eu....mi-a spus de asemenea ca nu am hemoroizi...la un moment dat puteam sa ies afara doar cu o crema proctolog pe care o introduceam in anus...am mai avut probleme si cu stomacul de m-am constipat....acum de vreo sapt am baut un ceai de crusin...si am iesit mai normal...dar am o senzatie foarte ciudata...ca si cum ar fi strans inauntru anusul meu(scuzati expresia dar nu stiiu cum sa mai zic)....curajoasa nu mai pot sa fiu pentru ca la cate probleme am avut mi-am pierdut increderea in mine si in oameni...si desi am 21 de ani simt ca sunt obosita sa mai merg mai departe...dar nu am ganduri de sinucidere...ms mult de tot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Pentru a elimina orice teama, va sugerez sa mergeti mai intai la medicul de familie solicitandu-i acestuia un set de analize uzuale, ori la un medic internist.
In felul acesta aflati care este starea dvs reala de sanatate, din punct de vedere medical.
Apoi apelati cu incredere la serviciile unui psiholog/psihoterapeut,...puteti fi ajutata sa treceti cu bine de aceasta perioada mai dificila din viata dvs.
Am invatat la scoala ca putem sa modificam lucruri in jurul nostru, dar nimeni nu s-a interesat sa ne invete ca putem sa modificam la fel de simplu si ceea ce simtim.
Va propun sa incercati sa faci acest exercitiu cat mai des pentru a va dezvolta capacitatea de a modifica prin vointa starile emotionale. Cand ajungeti sa dezvoltati aceasta capacitate, o sa deveniti stapana propriilor emotii.
Totul se rezuma la convingerea dvs. ca “puteti” sau “nu puteti” sa va modificati starile. Dar eu va propun sa va antrenati. Daca sunteti intr-o perioada mai p***a acum, incepeti de azi sa faceti exercitii. Invata-ti-va mintea ca poate sa schimbe starile cum vreti dvs, nu cum se nimereste in functie de evenimentele vietii.
Una din cele mai mari iluzii ale vietii noastre este ca emotiile noastre sunt dependente de evenimentele din jur.
Eu zic ca evenimentele din jur doar iti “propun” anumite emotii. Depinde de dvs. daca le acceptati sau vreti sa le schimbati cu altele.
Asa ca ceea ce avem de facut nu este sa scapam definitiv de anumite stari emotionale, ci sa le tinem sub controlul nostru.

Va ajuta in vre-un fel aceste informatii!?

Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

alexandra.ama (acum 12 ani)

sincer la medicul de familie am mers de mai multe ori...sa va spun mai pe larg tot ce mi s-a intamplat si dv. o sa va dati seama daca simptomele de boala sunt doar in mintea mea...in urma cu un an de zile am incheiat o relatie de 2 ani de zile...el fusese insurat...si culmea inca mai e...l-am iubit foarte mult...si m-a distrus emotional...batai...vorbe urate...zicea ca ma iubeste dar de fapt vorbea si era si cu fosta...am stat impreuna cateva luni...pe urma m-am intors acasa...nu m-a lasat nici la facultate zicea ca de unde bani desi avea conturi mari in banca de care eu nici nu stiam...in fine ...intr-un final mi-am dat seama ca vroia doar sa faca un copil cu mine pt ca fosta e sterila...din cauza lui nu am vb cu parintii mei mult timp...dupa ce in sfarsit am scapat de acel cerc vicios...daca pot sa ii zic asa....in care intrasem am venit acasa...la o luna doua m-a mai cautat...ca ma iubeste...dar nu am mai cazut pt ca mi-am amintit ca l-a injuart pe tati si tati e mai mult decat paine lui Dumnezeu....intre timp am cunoscut pe altcineva...un baiat ft bun si dragut...care intotdeauna mi-a fost alaturi...si am intrat intr-o relatie cu el..suntem si acum impreuna...mi-am imbunatatit si relatiile cu parintii mei...anul trecut prin noiembrie cred...fostul m-a cautat iar dar niciodata nu o sa mai pot fi cu el...am dat la fac...sunt anul 1...am intrat la camin...dar la camin...alte probleme...cu fetele ...era una care mi-a intors stomacul...nu vreau sa intru in detalii ca imi vine rau...nu am mai putut sa mananc dintr-o data din senin...si ma durea capul pe la frunte..doctorita mi-a dat pastile puternice de sinuzita ca am mai avut probleme in trecut...imi era tot mai rau ma durea capul ameteli greturi oboseli puternice lipsa de energie..cred ca de la tratamentul ft puternic m-am si constipat ca nu puteam sa mananc...eram din ce in ce mai trista si deprimata...plangeam...apoi mi-a dat tratament de viermisori...pt ca astea erau simptomele care le aveam...apoi am luat vacanta in ianuarie si am venit acasa...ma durea stomacul eram ft constipata ieseam la 4 5 zile afara foarte gros....tare...si sangeram ma durea...am mers iar la doctorita...mi-a dat tratament de stomac dupa ce am facut niste ecografii in care mi-au iesit doar niste microchisturi la ovare niste pietricele fine la rinichi(nimic care nu se poate rezolva) dar parca mi-e frica sa mai iau pastile..dupa tratamentul asta de stomac am inceput sa mai mananc...si de cateva sapt...am iesit mai normal la toaleta....dar sunt foarte deprimata...trista...ma doare capu ametesc nu pot nici sa mai ies sa ma distrez...nu mai suport fumul de tigara si inainte nu aveam probleme .nimic din lucrurile frumoase nu ma mai bucura si poate inainte ma faceau sa sar in sus...si m-am saturat de starea asta nu stiu ce sa mai fac..am fost si la pshiatrie si mi-a dat peritol si zoloft..de luni incep tratamentul....am numai ganduri negre...ca nu o sa imi fie bine niciodata,ca tot timpul o sa fiu trista...ca niciodata nu o sa imi gasesc de lucru decat prin baruri si cafenele pt ca nu am relatii si nimeni nu o sa ma angajeze...nu stiu ce sa mai fac...va rog ajuta-ti-ma daca puteti...multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion Burciu (acum 7 ani)

Metoda cea mai eficientă care îți va da pacea inimii,este să te împaci cu Dumnezeu.Până ce nu vei avea liniștea sufletească că ai păcatele iertate prin credința în Domnul Isus Hristos,nu vei avea bucurie decât sporadic si superficial.Problemele actuale și viitoare le vei încredința în grija Domnului și vei vedea că totul se reglează cum nici nu ai bănuit.Nu te duce la nici un om,du-te cu inima înaintea Domnului și spune-i Lui totul în rugăciune.Dacă ai Biblia citește din cartea Psalmilor.Dacă nu ai și dorești una gratuit,pot să te ajut.Psalmul 37,versetele 4-9. 4. Domnul sa-ti fie desfatarea, si El iti va da tot ce-ti doreste inima.
5. Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra,
6. El va face sa straluceasca dreptatea ta ca lumina, si dreptul tau ca soarele la amiaza.
7. Taci inaintea Domnului si nadajduieste in El. Nu te mania pe cel ce izbuteste in umbletele lui, pe omul care isi vede implinirea planurilor lui rele.
8. Lasa mania, paraseste iutimea; nu te supara, caci supararea duce numai la rau.
9. Fiindca cei rai vor fi nimiciti, iar cei ce nadajduiesc in Domnul vor stapani tara.” Cu binecuvântări în Domnul Isus,Ion Burciu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Pe langa cele adaugate mai sus va recomand sa va acceptati temerile chiar daca ele par mai greu de gestionat. Uneori acceptare duce spre rezolvare, iar negarea spre amanarea rezolvarii. Pentru a putea sa va putea linisti cel mai bine este sa aflati care este starea dvs de sanatate. Daca nu va este foarte clar veti incepe sa umpleti golurile cu propriile temeri si de aici si aceste stari inconfortabile.

De asemnea, daca va veti perimite sa treceti printr-un proces psihoterapeutic veti descoperi si cauza care determina aceasta anxietate crescuta fata de sanatatea dvs, dar si refuzul unor investigatii mai aprofundate.

Secretul consta in a va accepta propriile stari si a cauta sa rezolvati cauza. Sunt convinsa ca veti reusi.

O seara placuta,

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Pentru starile emotionale va recomand si un proces psihoterapeutic pe langa cel cu medicamente. Sper ca si psihiatrul la care mergeti sa va fi recomandat.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.ama (acum 12 ani)

mi-e si frica sa ma uit la raspunsuri...nu mi-a recomandat decat pastilele...si mi-a zis ca o sa vad efectul dupa cele 12 zile de tratament...va multumesc mult de tot ca mi-ati raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

De foarte multe ori vad aceasta teama la clientii mei, dar cand se uita la raspunsuri isi dau seama ca nu este nimic ingrozitor.

In cadrul psihoterapiei este mai usor decat cand se lucreaza singur deoarece este si suportul din partea psihoterapeutului, sustinerea necesara, increderea acordata si ajutarea in a se face totul in ritmul propriu, poate de multe ori de gasire a acestui ritm.

Cu placere,

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doar tu. (acum 12 ani)

Gandeste-te ca fluturii traiesc doar o zi pe pamant.
Zambeste, ai spus ca ai pe cineva langa tine care te iubeste(din cate am inteles).Fiti fericiti amandoi si iubiti-va ,caci nu faceti rau nimanui,din contra, iti faci un bine. Si sunt convinsa ca ai puterea de a trece mai departe,ai puterea sa te lupti cu ea si la final tu sa castigi! Ai grija de tine , viata este foarte grea dar si foarte frumoasa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.ama (acum 12 ani)

Da am pe cineva care imi face toate poftele...dar nu sunt multumita de nimic....de viata mea...nimic nu ma mai face fericita...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna (acum 12 ani)

Fata aceea te-a deocheat din rautate, ai avut simptome tipice pt. asa ceva. Du-te la cineva sa te descante !
Invidia si rautatea, mai ales in partea fetelor face multe daune, mai ales la copii si fete.
Ti-am raspuns pe email (***)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.ama (acum 12 ani)

eu nu prea cred in astea...dar am ajuns la un moment in viata mea de nu mai stiu ce sa fac...am mers la biserica iar preotul mi-a zis ca sunt agresata de niste neamuri care au murit fara lumanare...bunica mea mereu ma descanta...dar nici un efect...m-am uratit rau de tot...inainte eram foarte frumoasa...mami zice ca mi-a facut cineva "de urat"...cred ca inseamna sa urasc pe cineva...ca m-am cam izolat...si cu prietenu'' meu ma cert si ma enervez din orice...nu mai stiu ce sa fac:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nu mai lua medicamente ! (acum 12 ani)

Medicamentele care le iei nu te ajuta ci mai rau iti fac. Tu nu esti de aceste medicamente si boala are alta cauza, nu o poti rezolva cu medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra.ama (acum 12 ani)

Pana acum nu eram deloc bolnavicioasa...din contra...chiar daca aveam o raceala nu zaceam la pat....imediat imi reveneam...dar de cand am avut simptomele alea urate prin decembrie cred cu dureri puternice de cap de nu puteam sa ies afara...am luat medicamente ca nu mai stiam ce sa fac...sunt constienta ca nu sunt bune...dar chiar nu suportam durerile de cap ameteli..greturi...si am zis sa iau si tratamentul asta de la psiholog ca poate imi revin..ca am slabit mult si nu imi place deloc de mine...am 43 de kg cand mananc cate ceva si 1 58...si mie nu imi place cum arat..vreau sa ajung la 50...dar daca nu functioneaza tratamentul o sa merg la terapii ca nu stiu ce sa mai fac sa imi scot toate gandurile din cap si sa fiu nepasatoare cum eram inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 12 ani)

La virsta ta ai resurse nemasurate de a fi sanatoasa si de a depasi momentele dificile sentimentale sau colegiale.
Ia lucrurile mai simplu! Daca acel domn doctor ti-a spus ca esti bine chiar daca tu crezi ca a ajuns prea usor la aceasta concluzie, sa stii ca asa este, asta este profesia dinsului (pentru care a studiat mult) sa stie sa vada semnele de boala.
Fii mai relaxata, fa mai multa miscare ! Asa combati si depresia si constipatia. Stai mai mult la aer proaspat, bea apa suficient, maninca si fructe!
Vine primavara - bucura-te de toate frumusetile pe care le aduce! Fa efortul si le observa! Fii mai optimista, doar o data ai 21 de ani ! Sper sa fii bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

na0mi08 (acum 12 ani)

Alexandra draga, nu te lasa dusa de ganduri, lupta! Stiu, este mult mai comod pentru creier sa se lase adormit de aceste ganduri teribil de daunatoare insa gandeste te ca adevarata frumusete a vietii vine din lupta pe care o porticu viata! Tu ai impresia ca exista oameni care nu au probleme, sau mai mici ca ale tale si au nitel relatii pentru a se aseza cat de cat la serviciul si casuta lor? Acei oameni sunt cu MUUUULT mai nefericiti ca tine, Dumnezeu ii pedepseste in fel si fel de moduri pentru comoditatea lor, se simt INUTILI! Ce e mai important pentru tine in viata? Pentru mine este familia pe care mi-o voi croi, parintii si Dumnezeu din Cer, toate pe acelasi loc! Lupta p[entru aceste cauze, niciodata nu stii de unde sare iepurele! Marii afaceristi ai lumii au pornit de la spalatul farfuriilor, cum altfel sa fi cunoscut ei in tot amanuntul un business precum restaurantul, cu atatea chitibusuri fiecare esential in felul sau??? Daca eu vreau acum sa imi deschid o toneta fiindca am bani de la tata sa zicem, voi da faliment rapid deoarece nu am lucrat niciodata intr o toneta ca sa stiu cum se ruleaza banii la luna, la cat timp trebuie cumparata marfa, cat trebuie sa fie media zilnica etc.... Vezi??? E o mare sansa sa incepi de jos, dar intotdeauna in minte sa ai telul pentru care te zbati! ceea ce iubesti! numai asa reusesti in viata, ganduriile negre sunt de la Diavolul care abia asteapta sa te cuprinda si sa faca din tine un nimic! nu te lasa pacalita, viata ne a fost daruita de Dumnezeu ca sa trecem prin ea cu foc si sabie daca este necesar! Succes si credinta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

draghici ileana (acum 8 ani)

exista o stare de incertitudine , de nesiguranta si pot spune chiar si de teama , fara sa stiu de ce; nu sunt foarte multumita de viata mea , dar nici nu ma pot plange ca o duc foarte rau sau ca nu am avut rezultate; astept sa mi se imbunatateasca mai mult si nu stiu cand si cum; nu am familie si poate si aceat este un motiv.....;nu am o sanatate de fier ,dar totusi am rezistat la multe provocari ale vietii. nu am , dar as vrea sa am o stare sufleteasca mai buna; ce as putea sa fac sau cum as putea sa o imbunatatesc, va rog sa ma sfatuiti si sa imi dati un raspuns pe yahoo la adresa de e-mail de mai sus; va multumesc foarte mult si poate acolo as putea sa va explic mai multe lucruri,[astept parerea dumneavoastra, Va multumesc!v

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21568187227 (acum 4 ani)

Alexandra, nu mai asculta in dreapta si in stanga. Fiecare organism este diferit iar reactiile, la fel. Du-te de urgenta la doctor, fa-ti o colonoscopie care dureaza 10 min. este un fleac, si pe urma stii ce ai de facut. Acelasi lucru am avut eu in urma cu 7 ani, Am mers la medic, mi-a facut colonoscopie si aveam un polip de colon, se sparsese si sangera. Era la 30 de cm de anus si nu putea fi vazut cu nici un fel de analiza decat cu o solonoscopie. Mi l-a taiat si mi-a recomandat ca sa imi fac anual cate o colonoscopie. Dupa 2 ani a aparut un alt polip pe care mi l-a extirpat. De atunci cu trecut 5 ani si nu a mai aparut un altul. Orice polip de pe colon netratat se transforma in cancer de colon. Mai bine accepti acum o colonoscopie decat chin cand nu se mai poate. Este cel mai sincer si la obiect sfat, mergi la colonoscopie. O poti face si cu anestezie generala si-i o bagatela! Sper sa iei decizia corecta, succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: