DEPRESIA SE VINDECA

Depresie
Intrebare postata de Ana-Maria Laura cu 10 ani in urma

Buna ziua , ma numesc Ana Maria , am 29 ani , si vreau sa va spun ca si eu sufar de o depresie de cate va luni .
Acum 4 ani de zie bunicul meu a murit de cancer la stomac , a fost primul deces in familia noastra si dintr o data efectiv s a intamplat tragedia , dupa nunta mea la 3 luni de zile , eu am stat tot timpul cu el pe perioada spitalizarii cu mama , dar o protejam pe ea pt ca este bolnava cu inima , am fost cu el pana la ultima suflare , apoi au urmat toate cele:scoaterea din spital , cumparaturi pt inmormantare , inmormantarea in sine unde nu am putut sa ma duc dupa el pt ca nu am putut , etc.Apoi efectiv 6 luni de zile sau mai bine plangeam intruna dupa el , imi venea dor de el , daca ma duceam la tara trebuia sa ma duc la cimitir prima data apoi acasa , vroiam sa fiu singura la cimitir numai eu . Dupa 6 luni i am povestit doctoritei de familie celei intamplate si mi a zis sa ma duc la un psihiatru ca intrasem in depresie , asa am facut am consultat un medic de la noi , mi a dat ceva de genul Lexotan si inca unul pe care nu il stiu sa vil spun , am luat o singura data tratamentul ,neluand niciodata sedative mi a fost rau , atunci am zis :sa plang un an de zile si eu asa ceva nu iau.
Apoi am urmat un tratament hormonal pt a face copiii , am ramas , dar sa oprit in evolutie la 3 luni , alte tratamente si incercari fara reszultat , ajunsesem in momentul cand imi venea menstruatia sa plang , si o rautate in mine de nu va spun , anul trecut prin octombrie 2013 am fost operata de un polip , de atunci a inceput cred ca totul, adica : dupa terminarea antibioticelor date de medicul ginecolog dupa interventie a inceput o stare de rau in tot corpul , m am plimbat la toti medicii, umblam din medic in medic ca eu am ceva si ei nu imi gaseau nimik.Le spuneam ca mi e rau dar defapt nu aveam nimik.Aveam dureri cand in spate , cand in piept , cand pe muschi (ajunsesem odata sa nu mai pot merge intr un picior ) RMN -uri facute , analize , toate erau ok.
Pe mine ma speria gandul :am cancer mor si medicii nu imi gasesc nimic , nu mai vedeam efectiv , ma izolasem complet , stateam efectiv in pat pt ca imi era rau :stare de voma , ameteala , dureri in corp si de cap, nu mai stiau ce sa imi faca ai mei, sotul era disperat.Am plecat in concediu la munte in Ianuarie 2014 unde nu mai vroiam sa merg pt ca nu ma simteam bine , am mers mai mult fortata de el , dar nu mi a fost bine deloc , vedeam in ceata lumea , in fine stare de rau generalizata , prietenii imi spuneau ca aveam privirea efectiv dusa dar eu nu ma vedeam , ma speria gandul cand ma uitam in oglinda si ma vedeam neagra pe langa ochi si dormeam foarte mult doar de boala asta .CANCERUL
La sfarsitul lunii ianuarie mi sa marit tiroida in volum dintr o data , iarasi analize peste analize , toate bune , ea functioneaza bine , doar ca crescuse in volum .Doctorita endocrinoloaga mi a dat Eutirox si Iod si ma trimis si la un psihiatru.
M am dus in final , intradevar mi a zis ca am o depresie cu stare de anxietate , mi sa dat Cymbalta de 30 in prima luna , apoi a urcato la 60 , lexotan am luat doar la nevoie.La doza de 60 nu m am simtit ok , m am dus la doct si i am zis , mi a zis sa ma incerc o saptamana apoi sa iau iarasi de 30, problema este ca eu inca am impresia ca nu ma pot concentra adica parca nu vad foarte bine, ma mai ia ameteli din cand in cand si nu stiu daca este de la Cymbalta sau nu ?de aceea va cer un sfat, mi e frica sa nu inaintez in depresie numai de aceea mi e frica , toti imi zic ca arat foarte bine acum , si la fata , ca nu mai am privirea dusa si bineanteles am inceput sa pun si pe mine pt ca slabisem foarte mult ,Am aproape 3 luni de tratament . Va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11547226095 (acum 5 ani)

Buna am si eu aceleași simptome ca si tine mi s-a recomandat si mie cymbalta de 30 de doua ori pe zi timp de o lună și pe urma sa merg la control,vreau sa zic ca am 4 sapt de tratament dar ma simt foarte rau stare de oboseala neliniste agitație și parcă imi tremura corpul.vreau sa imi spui ai mai continuat tratamentul si cum te simti acuma .multumesc si sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: