DEPRESIA SE POATE TRATA?

Depresie
Intrebare postata de mdianaloredana cu 13 ani in urma

Mama sufera de depresie si de insomnii de ceva timp dar refuza ajutorul unui specialist....ce ar trebui sa fac pentru a o ajuta sa fie din nou plina de viata?Imi este foarte teama ca ar putea incerca sa se sinucida....cum pot sa o ajut???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

luci (acum 13 ani)

adresati-va unui psihiatru de urgenta.medicamentatia e f importanta in depresie,mai ales in paralel cu psihoterapia cognitiv comportamentala facuta cu un psihoterapeut bun. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 13 ani)

din copilarie, sunt depresiva, cu varsta, toate starile s-au accentuat, altele au disparut.
o prietena draga, a facut depresie dupa moartea unuia dintre copii.Toata viata a luat medicamente antidepresive, dar nu au ajutat-o.
Depresia vine ca un nor greu pe cap, care te alimenteaza cu tristete, neputinta de a vorbi, de a manca, de a te deplasa pt a merge la servicu, inutilitatea existentiala.Aceasta se amplifica odata cu menopauza.
SINGURUL SI NUMAI SINGURUL LUCRU CARE TE POATE SCAPA DIN DEPRESIE ESTE NUMAI DUMNEZEU.
omul depresiv, trebuie sa lupte cu el insusi, toata viata.
un om depresiv este f sensibil la orice factor, pt el, orice lucru este f greu de facut, si ajungi sa intri in atacuri de panica.
Citind Biblia- noul testament- inca de la inceput scrie cum Isus Christos, a fost ademenit de diavol, sa se arunce de pe stanca spre a se sinucide.
Isus i-a spus sa plece si sa nu mai ispitesca nicioadata pe Domnul Dumnezeu.
Daca esti atent, in Biblie scrie ca daca nu iti duci crucea pana la capat, respectand Legile lui Dumnezeu, omul acela nu primeste iertarea Lui, ci primeste MOARTEA.
dACA RESPECTI APROAPE TOT SI TE ROGI PT IERTAREA PACATELOR, PRIMESI VIATA VESNICA.
Eu inteleg astfel: Moartea inseamna, ca ma voi nate inca o data , si inca o data, si inca o data, pana cand voi fi admisa ca sa primesc viata vesnica, adica sa nu ma mai nasc vreodata.
V-ati gandit vreodata de ce se nasc unii copii orbi, sau schilozi?
Oare ce pedeapsa duc ei?
NU MA MAI GANDESC LA SINUCIDERE, DE FRICA SA NU MA MAI NASC VREODATA, POATE OARBA SAU SCHILOADA , SAU CINE STIE CUM.
Dumnezeu ne-a creat spre a ne duce CRUCEA. ACEASTA-I LEGEA.
De aceea cu toate ca starile depresive le am in fiecare luna si dureaza de la 3 zile la o saptamana, lupt cu mine, cu corpul meu care devine neputincios in acea perioada, si cu RUGACIUNI LA DUMNEZEU, LA BISERICA SAU ACASA, incerc sa-mi duc crucea, cate zile oi mai avea.
vindecarea vine tot din interiorul fiecaruia, energia trebuie sa mi-o iau de la Dumnezeu, pt ca Diavolul ma incerca impingandu-ma la sinucidere.
E F GREU.
MEREU MA INTREB DACA VOI REUSI.De aceea ma rog la Dumnezeu sa nu ma lase.( cu toate ca am simtit duceata somnului mortii)
CREDINTA MEA TREBUIE SA FIE FOARTE PUTERNICA, IAR O ZI, O SINGURA ZI FARA RUGACIUNE, MA DA PESTE CAP.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mdianaloredana (acum 13 ani)

Sunt foarte constienta ca de la Dumnezeu vin toate solutiile pb noastre,dar cand nu este credinta....e in zadar! Mereu spune ca nu stie ce a facut de a fost pedepsita atat de crunt de catre Divinitate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamasita (acum 13 ani)

Te rog din suflet,nu apela la 1 psihiatru pt ca o sa ii recopmande antidepresive si o data ce a pus timp de o luna pastile in gura,o sa capete dependenta si o sa l ia zi de zi,ajunge o leguma,si o sa-i distruga inima si ficatul pt ca sunt foarte puternice.MERGI LA UN PSIHOLOG,STARILE ASTEA TREBUIE SA FI PLECAT DE LA CEVA,SPECIALISTUL O SA O AJUTE SA ISI DE-A SEAMA DE PROBLEME SI O DSA O AJUTE.Iti sp toate astea din proprie experienta si cu 2 tentative de suicid......................antidepresivele nu te ajuta,doar te amagesc la inceput.MULTA SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mdianaloredana (acum 13 ani)

multumesc din suflet pentru sfatul incurajator! si eu ma gandeam la un psiholog dar am ezitat,indoindu-ma de tratamentul ''"spiritual"!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 11 ani)

eu am fost in situatie...xanax ii f bun pt depresie..si vitamine in plus...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elle (acum 13 ani)

ce de p***ai citesc aici. Depresia nu se trateaza, te simti bine atata timp cat iei medicamente si mergi la psiholog...apoi totul e la fel. Cei care incearca sa se sinucida si nu reusesc, vor repeta tentativa. Cei mai multi reusesc intr-un final.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamasita (acum 13 ani)

ce sfaturi bune dai elle!foarte incurajator!...............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 12 ani)

Atat de multe aberatii ca iti vine sa vomiti!!!!!!!!Oameni buni, sunteti depresivi ?Mergeti la medic!!!!!!!Ce dependenta,ce leguma,ce ficat si inima distruse????Atatea tampenii. Ma intreb daca persoana care a postat un asemenea mesaj a trecut prin vreo depresie ca sa stie cum e?!EU AM FACUT TRATAMENT 9 LUNI SI AM INCEPUT SA MA SIMT DIN NOU VIE.FARA ACEL TRATAMENT ERAM DEMULT OALE SI ULCELE.Asa ca dati sfaturi daca ati trait astfel de experient,e nu aberati!Probabil ca sunt oameni care citesc astfel de discutii si iau de bune sfaturi ca cele ale lui ....mamasita si ajung sa se sinucida din cauza uneii depresii netratate.Aveti incredere in ceea ce simtiti voi ca trebuie sa faceti si mergeti la specialist daca nu gasiti nici o iesire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Singur (acum 11 ani)

Violeta, taci din gura si nu mai vorbi p***ai. Induci oamenii in eroare. Pastilele antidepresive pot distruge ficatul, e ceea ce mi s-a intamplat mie. Si de 3 ani de zile iau pastile de ficat si nu-mi mai trece, nu mai pot lucra si am ajuns vai de capul meu, si asta pentru ca am facut tratament psihiatric. Psihiatrul nu-si asuma raspunderea daaca tu te imbolnavesti de ficat si nici nu o sa-ti spuna de efectele adverse ale mediamentelor pe care le vei in nestire. Fiecare hotaraste pentru ptropria persoana, dar un lucru sa stiti: medicamentele antidepresive fac rau la ficat, rinichi, ochi si alte organe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 9 ani)

MERGETI LA MEDIC AVETI INCREDERE IN MEDIC SI TOTUL VA FI BINE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: