Depresia este aceasi cu oboseala psihica?

Depresie
Intrebare postata de g_ioana cu 14 ani in urma

Depresia dupa nastere se poate trata?Cum ar fi posibil?Ma simt obosiat psihic foarte tare nu reusesc sa ma mai concentrez la nimic uit foarte repede ce imi propun sa fac in ziua respectiva,abia reusesc sa tin pasul cu baietelul meu de 8 luni care are o energie mare,iar viata de cuplu e si ea afectata.
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Sheila (acum 14 ani)

Ca sa poti trece peste toate astea ai nevoie de sprijinul sotului in primul rand si apoi daca e posibil de o persoana care sa te ajute pt un timp. Este normal sa ai aceasta stare, se intampla la aproape toate mamicile. In momentul in care vine pe lume un copil tot programul tau este dat peste cap, Trebuie sa te trezesti noaptea, ziua sa stai dupa el si asa oboseala se aduna si ajungi sa nu mai faci fata. Daca nu ai o persoana apropiata (mama, soacra, sora) care sa vina sa stea cu bebele in timp ce tu te odihnesti, stabileste cu sotul, din momentul in care ajunge acasa sa stea si el cu copilul cat tu rezolvi alte treburi 'personale'. Viata de cuplu este si ea afectata, normal, pt ca tu nu mai ai timp de sot dar nici el nu incerca sa te ajute.Discuta cu el si incercati sa ajungeti la o intelegere. Si tu ai dreptul la odihna.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

floryny (acum 14 ani)

Mergi la medicul de familie si incearca efectuarea unor analize de rutina, pentru a te asigura ca nu suferi de unele afectiuni fizice precum hipotiroidie sau anemie, care, in prima faza, au simptome asemanatoare cu depresia post natala.

Odihneste-te cat de mult poti - dupa nastere, somnul a deveni un lux, cel putin in primele cateva luni si poate de aceea te simti atat de obosita.

Multa sanatate si succes cu cel mic!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: