Daca cineva intelege situatia ...sa ma dumireasca si pe mine raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de mosux cu 13 ani in urma

Trec prin cea mai grea perioada din viata mea.Am 23 de ani si acum 4 ani am cunoscuto pe iubita mea.A fost o poveste de dragoste frumoasa.amandoi aveam cate o relatie cand ne-am cunoscut.eu nu eram atata de implicat in relatia de atunci si oricum vroiam sa o inchei.in schimb iubita mea avea o relatie de 4 ani cu un tip mai mare decat ea.relatia nu era nemaipomenita ea sufera din cauza lui ca era mai indifferent cu ea ,….ma rog intervenise monotonia.Eu nu m-am bagat intre ei i-am spus ca ii dau timp sa resolve relatia care o avea cu el si sa decida cu cine ramane.dupa 1-2 luni a ramas cu mine.inceputul a fost greu pt ca nu mai scpam de fostu prieten ,parinti ei erau suparati si nu prea intelegeu de ce atata tambalau etc.toate bune si frumoase .in acesti 4 anis I ceva am trait alaturi de ea cei mai frumosi 4 ani din viata mea .am fost alaturi de ea la bine si la greu si ea la fel.toata lumea ne vedea casatoriti si eu de altfel imi doream si simteam ca ea este aleasa mea.eu in ultima perioada m-am cam racit de ea fara sa vreau nu mai eram asa sentimental.(greseala mea)ea de altfel astepa sa fac eu ceva sa remedies situatia si nu sa implicat atat cat trebuie.In rest relatia era ok eram alaturi unu de altu ne intelegeam etc pana in ultima zi. Acum aprope 2 sapt am avut o discutie la tel si i-am spus ca simt ca nu mai ma iubeste.mi-a spus ca e ceva in neregula intre noi si sa lasam o periada sa ne dumerim sa fim mai despartiti.in doua zile ma sunat si mi-a spus canu mai putem fi impreuna si nu pot sa mai fac nimicsi ea nu mai ma iubeste si nu mai simte nimic pt mine.si mia spus ca ea sa intalnit cu fostu prieten de acum 4 ani si sia dat seama ca mai simte ceva pt el dar nu e sigura de ce vrea sa faca …….cu toate astea ea déjà se intalneste cu el si si ies in oras.Deja le-a spus parintilor de el si nu o mai intereseaza ca eu stiu toate astea.mentionez ca in acesti 4 ani nu am avut probleme de fidelitate nici eu nici ea si mi-a jurat iubire.se poate sa uiti o persona asa repede si sa nu mai simti chiar nimic.?se poate ca dupa 4 ani sa iti refaci asa repede viata cu o persoana?sincer sunt distru psihic si vizic….am cam luato razna pt ca nu imi dau seama defapt ce sa intamplat in acesti patru ani si cum a putut sa se schimbe atat de mult in doar 2-3 zile.ea era foarte atasata de mine si de familia mea…..faceam totul impreuna,cum o avea puterea sa faca 2 barbati sa sufere atata .mentinez ca ii pare rau ca sufar si e ingrijorata de starea mea..eu sunt in stare de soc si nu imi revin.numai pe ea o am in cap si nu pot sa mai ma gandesc la altceva.nu mai muncesc nu mai gandesc altceva etc.astept pareri.O iubesc si i-am implorat o a doua sansa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (52)

ela (acum 13 ani)

E greu sa suferi din dragoste si toti trecem prin asta, simt nevoia sa-ti scriu pentru ca vad ca suferi, parerea mea este sa o lasi in pace sa nu o sufoci si sa nu te milogesti, las-o o perioada si fii indiferent pt. ca daca te-a iubit isi va da seama si va reveni la tine. Incearca si vezi ca viata are sans si fara ea, pt. ca si pana sa o cunosti pe ea a avut acelasi sens. Indiferenta ta are sa o faca sa vada realitatea, ea inca nu stie ce vrea, nu o mai cauta chiar daca iti este greu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sheryln coleman (acum 7 ani)

Bună ziua, eu sunt Sheryln Coleman Sunt cel mai fericit om de pe fața pământului, după 6 luni de tristețe și durere, fără a fi cu cel pe care îl iubesc, am încercat toate meu cel mai bun posibil pentru a vă asigura că am face iubitul meu fericit, dar niciodată nu pare să lucreze bine era ca și cum am face totul în zadar, dar toate datorită merge la Dr. Ogundu pentru a veni să se schimbe toate grijile mele și tristețe la Joy. Am cunoscut marele om atunci când am citit unele mărturii minunat despre Dr. Ogundu modul în care el a ajutat o mulțime de oameni cu privire la problemele pe relația lor am citit o revistă când am văzut mărturii mari, precum și situația dificilă mea, atunci am decis să nu piardă timpul, deoarece am a ratat iubitul meu atat de mult am decis să-l contacteze și să împartă toată problema mea cu el, pe care el mi-a spus să nu vă faceți griji că el mă asigura că în termen de 48 de ore, totul s-ar fi sortate am crezut Dr. Ogundu atat de mult din cauza modul în care el a fost ajutând mulți oameni, prietenul meu care ma lăsat bun răspuns brusc textul meu și sa întors apelurile mele și mi-a cerut să vă rugăm să-l iert am fost atât de fericit sunt atât de recunoscător pentru Dr. Ogundu pentru ceea ce a făcut pentru mine și promit să depună mărturie bunătatea lui toate prin viața mea. Dacă sunteți de acolo care trece aceeași problemă sau orice fel de problemă de contact de acest mare om de pe adresa de e-mail: [email protected]
1. Obținerea de iubitul sau soțul înapoi
2. vraja bani / bun vraja noroc
3. Prosperitate vraja
4. vrăji de protecție
5. Ia-o vraja loc de muncă
6. vrăji de promovare
7. Obținerea banii înapoi
8. vrăji Freedom
9. Dragostea vraja
10. vraja Avenging
11. Loteria vraja

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosux (acum 13 ani)

multumesc pt raspuns.incerc sa o las sa nu o mai caut ma chinui dar nu prea reusesc.cred ca pe el la iubit cu adevarat nu pe mine.....de aceea sa intors la el dupa atata timp.ce nu inteleg cum o persoana care 4 ani a fost afectuoasa iubitoare si era in stare sa isi dea viata pt mine sa schimbat atat de mult si nu o mai intereseaza de mine.mi-a spus doar ca vrea sa isi schimbe viata pt ca pana acum nu sa gandit la ea.Am eu vreo vina ca nu sa gandit la ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Desi a existat in relatia voastra o raceala - tu spui ca nu mai erai asa sentimental, plecarea ei si ceea ce simti tu acum te surprinde. Cu siguranta ca dupa mai multi ani de relationare cu o singura persoana, ne gandim ca am ales definitiv cu cine sa ne petrecem restul vietii si ca partenerul sau partenera a ales in aceeasi masura. Uneori se intampla alceva.
Sunt de parere ca nici o ruptura nu se produce brusc, ci a existat in ultima perioada a relatiei o stare latenta de neimplicare colaterala care prevestea ceea ce urma sa se intample. Poate nu ai fost prea vigilent, poate nu simteai nevoia sa fi sentimental, sa fi in contact cu iubita ta, iar acest lucru a permis ca ruptura sa se produca incet dar tu sa nu sti aproape nimic.
Iubita ta nu face acum decat ceea ce a facut acum 4 ani, iese dintr-o relatie de 4 ani!
Daca nu poti trece peste situatie intr-o perioada relativa - cateva luni si dimpotriva starea ta se accentueaza, cere ajutorul unui psihoterapeut pentru o cura suportiva sau o terapie a despartirii.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

mosux (acum 13 ani)

Eu am observat o schimbare din partea ei ,mi-am dat seama ca nu mai este atrasa de mine ,dar ea astepta sa fac eu ceva.in tot acest timp restul mergea bine,nu ma gandeam nici o clipa ca poate sa faca asta.Dar totusi prea sa suprapus despartirea noastra cu impacarea lor adik ea deja hotarase sa se impace cu el cand noi nici nu eram despartiti.credeti ca este prea devreme sa apelez la ajutorul unui psihoterapeut?in ce consta acest lucru.simt ca nu mai rezist si am nevoie de ajutorul cuiva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cand simti ca nu poti sa faci fata singur situatiei poti sa apelezi la un psihoterapeut. Psihoterapia te va ajuta sa gandesti altfel, sa descoperi in tine resurse si solutii nebanuite si te poate ajuta chiar in diminuarea suferintei produse de acest eveniment neasteptat.

Orice despartire este un mic doliu. Obiceiuri, dorinte, asteptari, ganduri s-au sfarsit.
Dar este si momentul unui nou inceput. Sa recladesti un barbat puternic, mai sigur pe el.
Ai doar 23 de ani... Ai incredere, peste cativa ani, cand ai sa fii alaturi de o femeie care te iubeste si te pretuieste, vei zambi cand iti vei aminti de aceasta etapa din viata ta.
Ce lectie, ce invataminte poti trage din toata aceasta poveste?

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anica (acum 13 ani)

doar timpul te poate ajuta..esti tanar ,,te inteleg perfect,am trecut prin asta acum 5 ani,cand m a parasit primul si singurul baiat cu care m am culcat. dupa o relatie de 3 ani,fara un motiv intemeiat....am slabit 10 kg intr o luna,si ajunsesem la 42 de kg...plangeam intr una...am cunoscut apoi pe altcineva(fara sa se intample ceva intre noi) si mi am dat seama ca exista si alte persoane pe lume...intre timp el si a dat seama cat de mult ma iubeste...in fine ne am impacat...ne am casatorit happy end,,pana acum..ca nu se stie niciodata...doar ca eu nu l mai iubesc ca atunci...il iubesc dar nu ca atunci,,,acum sunt mult mai rece si indiferenta,si sincer pot trai fara el.dar asta am invata in timp...nu merita sa te milogesti,,nu asa o faci sa te uibeasca...asa faceam si eu...si frara rezultat...viata e muult mai grea..cunosc oameni care au fost casat 25 de ani si au copii impreuna iar el a cun o tanara..si a dat divort,,,desi 25 de ani parea casnicia perfecta..lumea nu se opreste ;la ea..uita te in jur....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosux (acum 13 ani)

se poate trece peste acest hop prin hipnoza?adik niste sedinte care sa-mi scuata din minte acest final cu care nu ma impac?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionutz24 (acum 13 ani)

cu cat iti doresti mai mult o femeie cu atat ea te va dori mai putzin ''''murphy''''. ea stie ca tu o iubesti si faptul ca suferi. incearca sa nu o pisezi si la-so o perioada sa se gandeasca exact ce isi doreste. inearca sa fi retinut in a o intreba despre cum ii merge cu actualul. nu ii reprosa nimic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Poate ca nici nu merita sa-ti bati capul cu/pt ea prea mult. Imi da impresia a este cam usuratica si neserioasa. Ar fi trebut sa te astepti sa-ti faca si tie acelasi lucru ca si iubitului anterior la care a revenit acum. Probabil este si materialista si acela o fi ac***a mai multe sa-i ofere. Sau ii plac schimbarile, variatiile in privinta sexului. Daca esti fraier si vrei sa se mai intoarca la tine dupa ce te-a parasit si umbla cu altul, asteapta-ti randul. Poate se intoarce dupa cativa ani, daca n-o fi hoasca trecuta atunci. Nu esti in stare sa-ti gasesti o fata cuminte, care sa te iubeasca, nu o paparuda care trece din barbat in barbat???? Nu merita s-o iubesti, sa jelesti dupa ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

imi pare rau de ceea ce simti.Acum 5 ani treceam si eu prin asta,iubeam un baiat si credeam ca e totul pt mine.Din pacate el avea o relatie cu o femeie casatorita,eu bineinteles nu stiam,s-a sfarsit rau ca el a facut o cadere psihica si a fost diagnosticat cu schizofrenie.eram dispusa sa il ajut si sa o iau de la capat,sa uit ca ma inselase cu acea femeie,dar in nebunia lui a ales-o pe ea.Credeam ca ma iubeste,dar nu a fost asa,in schimb eu am suferit foarte mult,nu mancam,nu dormeam,dar m-am dedicat muncii si asta m-a salvat.Am cunoscut un alt baiat care de o luna e sotul meu,pot spune ca inca mai am momente cand ma gandesc la acel baiat,care acum e singur si bolnav,dar viata merge inainte si ii multumesc lui D-zeu ca mi-a scos in cale un om care sa ma iubeasca si sa ma pretuiasca numai pe mine.Iar eu am sa incerc sa il iubesc pt ca merita si pt ca trebuie sa privim viata altfel si anume trebuie traita cu ce ne ofera ea nu cu ce ne dorim noi.Uneori dorintele noastre nu sunt decat niste fantasme.Incearca sa te concentrezi asupra lucrurilor care sunt cu adevarat importante pt tine si nu ii mai da atentie fostei tale iubite pt ca nu merita si ai grija de sufletul tau!te pup si numai bine~!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

Cel mai intelept lucru e sa stai deoparte, oricat ar fi de dureros. Arata-te vesel, lipsit de griji. Numai astfel mai ai o sansa cu ea (daca mai e vreuna). Disperarea te indeparteaza de partener intotdeauna. Respecta-i decizia (sau indecizia). Poate ca nu e hotarata, dar daca o presezi, se va hotari in defavoarea ta. Traieste-ti durerea cu demnitate si n-o mai suna. DELOC. Daca te iubeste destul, va veni ea la tine, pentru ca stie ca o iubesti. Daca nu, multumeste-i in gand ca te-a lasat in pace. Ce urma de atunci incolo era numai suferinta...
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 13 ani)

Imi pare sincer rau pt situatia prin care treci ...te rog sa mi ierti pesimismul.dar eu in locul tau m as inntreba daca nu cumva fosta ta prietena a reluat relatia cu "fostul "ei prieten inainte ca ea sa se desparta de tine...e singura modalitate de a mi explica gestul ei..Cel mai bine pt tine in momentul asta este sa te refugiezi in alte activitati.orice numai sa ti iei cat de cat gandul de la ea...nu te mai chinui sa gasesti explicatii la actul ei.nu o mai cauta..o sa se convinga cu timpul ce a pierdut .iar tu o sa zici merci ca s a intamplat asa..Esti tanar.ai toata viata inainte..multa bafta !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

dragostea vine singura.
se simte.
daca vrei sa faci Casa cu cineva, atunci iti dai seama din comportamentul persoanei fata de tine si nu numai.
tipa care este cu tine, nu este pentru Tine.
parerea Mea
cauta ceva mai curat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 13 ani)

Marketing înseamnă a produce ceea ce se cere, nu a vinde ceea ce produci.

HY MAN !!!!!!!! IESI IN LUME,PLIMBA-TE SI PRIVESTE IN JUR....DAR PRIVESTE...STII CAT DE FRUMOASA E VIATA????/ ...DUTE SI DISTREAZA -TE,MERGI LA BISERICA SI ROAGA-TE PENTRU EA, PENTRU TINE.......SI O SA VEZI SITUATIA TA CU ALTI OCHI...CREDE-MA...TR.CA TU SA NU CAZI SI SA FII SANATOS FIZIC SI PSIHIC...NUMAI TU TE POTI AJUTA...STII CATE FETE FRUMOASE TREC PE LANGA TINE????...SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosux (acum 13 ani)

va multumesc pentru raspunsuri.Usor usor incerc sa ma gandesc cat mai putin la ce sa intamplat chiar daca ii simt lipsa non-stop.Mai am perioada in zi cand imi vine in cap si cad iar pe ganduri,dar imi dau seama de asta si imediat fac ceva sa uit.M-am mai intarit dar durerea a ramas.Timpu le rezolva.Am inceput sa fac lucruri noi care nu le faceam pana acum si asta ma ajuta.dabea stept sa treaca aceasta povara din sufletul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 13 ani)

nu este o povara....ci o incercare...poate cineva ,undeva te iubeste si a vrut sa te scuteasca s au sa te apere de niste intamplari viitoare pe care nu le meritai sa le treci...intelegi????multumeste pt. tot ce ti se intampla caci nimic nu e intaplator pe lumea aceasta .....CAPUL SUS ,PRIETENE!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

korra (acum 13 ani)

...anul viitor pe vremea asta ai sa razi....asa sa te gandesti intodeauna cand ti se intampla ceva neplacut..
..merge....garantat..:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bucifer (acum 13 ani)

Get a life prietene! timpul trece. tic-tac..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coco195 (acum 13 ani)

prietene....vb lui mircea badea.....las o pa si la revedere....nu o mai cauta deloc....si o sa vezi ca functioneaza....asta daca te iubeste......pe bune....stiu ca e greu dar asa tr sa fii deciziile trebuiesc luate rational ,nu instinctual.....hai capul sus si o zi buna....uita te in jurul tau sa vezi cate fete frumoase sunt.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3