Cum scap atac de panica raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de luminitza.carmen cu 13 ani in urma

Buna ziua,in anul 1999 am fost dacnosicata cu distonie neurovegetativa ,atac de panica,anxietate,si agorofobie..dupa un tratament in spital m-am simtit mai bine....nu bine..cand acum 5 ani brusc mi-au disparut total....dar dupa acesti 5 ani...mi-a murit mama pe masa de operatii...atunci cred k nu am reactionat ..sau nu stiu..cert este ca de 2 luni..obosesc rau..am palpitatii .ameteli..imi vine sa vars si nu mai am curaj sa ies din casa..incerc din rasputeri sa imi impun vointa dar parca si ea a disparut..Va rog sa ma ajutati cu un sfat!Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,

Inteleg ca ati trecut printr-o perioada mai dificila. Moartea mamei nu este un eveniment peste care se trece usor... De multe ori, organismul nostru reactioneaza cu o oarecare intarziere la evenimentele stresante ale vietii. Moartea unei persoane dragi, reprezinta cel mai grav factor de stres- cotat cu 100 pe scala factorilor stresori.

Tu cum te simti cu starile acestea? Ce ar putea sa insemne ele pentru tine?

Eu as vedea aceste stari ( " obosesc, am palpitatii, ameteli...imi vine sa vars, nu mai am curaj sa ies din casa ") ca o frica a copilului care ramane fara mama lui si se simte neputincios, singur,. Gandeste-te cum e un copil fara mama lui..E dureros sa simti asta..

Iti recomand sa cauti un specialist, psihoterapeut, care sa fie alaturi de tine in ceea ce traiesti si simti acum si cu ajutorul caruia sa poti gasi in tine resursele interioare care sa te ajute sa ai incredere in tine, ca poti sa accepti asta si sa mergi mai departe.

Exista situatii, momente in viata, in care nu ne putem ajuta singuri, si a cere ajutorul unui specialist este necesar. Primul pas spre rezolvarea unei probleme este constientizarea ei. Urmatorul pas este solicitarea unui ajutor specializat.

Numai bine iti doresc !

Poate ca ar fi bine pentru dvs sa discutati cu un psihoterapeut despre asta si despre starile dvs.

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Si eu iti recomand acelasi lucru: contactarea unui psihoterapeut care te poate insoti si ajuta sa treci mai usor peste acest eveniment si sa-ti folosesti in mod optim resursele tale interioare.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

nu am bani sa merg la psiholog am nevoie de ajutor unde sa al cer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

ma poate ajuta cineva va rog din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminitza.carmen (acum 13 ani)

Buna ziua..si va multumesc din suflet ptr incurajare si sfaturi...asa am sa fac..O zii buna va doresc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca ati trait evenimentul privind decesul mamei !Cred ca v-a fost foarte greu!

Atacurile de panica, starile de anxietate si agorafobia, sunt tulburari ale anxietatii.Probabil ca, atunci cand ati fost internata si ati luat tratament medicamentos, vi s-au dat anxiolotice, care v-au facut sa va simtiti mai bine atunci.Medicatia actioneaza chimic si regleaza anumiti hormoni, in starile de anxietate hormonul specific este serotonina.Reglandu-se acest hormon, datorita actiunii medicatiei, starile de anxietate se amelioreaza si pot sa dispara, asa cum vi s-a intamplat si dumneavoastra, asadar si medicatia poate fi un aspect important in tratarea tulburarilor de anxietate.

Aceste tulburari ale anxietatii provin datorita unor modalitati de gandire false, ireale, adica irationale. Medicatia insa, deseori nu este suficienta, deoarece nu ajuta la schimbarea acestor modalitati de gandire irationale . Tratamentul care ajuta la modificarea acestei gandiri, este psihoterapia cognitiv- comportamentala.

Psihoterapia cognitv - comportamentala, ajuta sa ai control asupra starilor de anxietate, controlandu-ti gandurile irationale. Cu alte cuvinte, in multe situatii, taratmentul adecvat tulburarilor de anxietate(atacuri de panica, stari de anxietate, agorafobie) necesita si psihoterapia cognitiv- comportamentala, pentru a preintampina recaderile, asa cum a fost cazul dumneavoastra.

Asadar, va recomand sa apelati la cateva sedinte de psihoterapie cognitiv- comportamentala, pentru a ajunge sa va controlati starile de anxietate. Pentru a vedea experientele altor personae care s-au confruntat cu stari similare cu alte dumneavoastra si le-au depasit, cu ajutorul psihoterapiei, va invit sa cititi aici: http://psihosolutii.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=219, http://psihosolutii.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=194

DAca nu sunteti din Bucuresti, prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia de aceste sedinte de psihoterapie, online. Pentru mai multe detalii, va invit sa cititi articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.html

Multa sanatate si succes!

Cu caldura,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminitza.carmen (acum 13 ani)

Buna ziua ,doamna doctor..sincer as vrea sa incep aceste sedinte..dar cum sa fac daca pur si simplu nu am curaj sa ies din casa..in momentul in care ies incep palpitatiile..si toate acele stari de cred ca in momentul acela mor.Poate imi recomandati o solutie cu mult respect.Carmen

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua din nou,

Va inteleg foarte bine la ce va referiti si ca va este foarte frica sa iesiti din casa pentru a nu incepe bataile inimii si straile de care spuneati care va duc cu gandul la moarte! Stiu ca va este foarte greu!

Tocmai pentru astfel de situatii si nu numai, cabinetul nostru a gasit o modalitate optima de a ajuta si persoanele carora de frica le este greu sa iasa din casa. Astfef, prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia de aceste sedinte din casa, prin intermediul calculatorului, adica prin programul skype. Aveti nevoie de casti si de microfon pentru a ne putea auzi. Este o modalitate foarte facila pentru dumneavoastra prin care, pana cand scapati de agorafobie cu ajutorul sedintelor de psihoterapie(aceasta teama de a iesi din casa de frica sa nu patiti ceva foarte rau), pot sa va ajut.

Va invit sa cititi aici : http://psihosolutii.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=219 , http://psihosolutii.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=220, experientele similare cu ale dvoastra , ale clientilor nostri care, in urma sedintelor de psihoterapie si-au controlat starile si acum se bucura din nou de viata iesind din casa, mergand la plimbare, cumparaturi, vin la cabinet, merg cu mijloace de transport in comun,etc.

Pentru mai multe detalii sau programare, ma puteti contacta cu incredere, direct la urmatoarele date: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihologi/24-psihoterapeut-adina-demian.html

O zi linistita si echilibrata va doresc!

Cuc aldura,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: