Cum sa scap de dependenta de antidepresive?

Depresie
Intrebare postata de Oana2014 cu 9 ani in urma

Buna ziua, Am 33 de ani, acum 3 ani am fost diagnosticata cu depresie, am urmat un tratament cu Cymbalta si Medazepam, ulterior Medazepamul a fost inlocuit cu Xanax, dupa un an si jumatate am dorit sa renunt insa dupa aprox 3-4 luni starea mea s-a inrautatit cu mult mai mult fata de cum am fost inainte de tratament.L-am reluat inca un an si jumatate iar acum sunt in faza in care am renuntat numai ca am atacuri de panica foarte violente, stare de oboseala permanenta, ameteli, depresie..samd... Probabil cel mai simplu ar fi sa apelez din nou la medic dar pana in momentul asta am schimbat deja 4 iar rezultatul este acelasi in sensul ca te asculta la prima consultatie, apoi din ce in ce mai rar, iti dau o reteta si gata...esti ca nou.Ce imi doresc eu?Sa pot sa gestionez starile de tristete si atacurile de panica fara medicamente, sa scap de aceasta stare de oboseala si lipsa de energie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Dar cauza depresiei care e?Daca nu rezolvi CAUZA nu vei putea NICIODATA sa scapi de depresie.Mediamentele luate nu te vor ajuta DELOC, pt ca dupa ce nu le vei mai la te vei simti iar rau, asa ca cel mai bine este sa rezolvi tu singura starile tale si sa anihilezi cauza depresiei.Un psiholog te-ar putea ajuta ENORM, numai ca si tu sa il asculti si sa intelegi ce trebuie sa faci, ca sa te poti face bine.Mintea se vindeca mai greu intr-adevar, dar se poate vindeca, si asta depinde in TOTALITATE de TINE si de cum gestionezi TU situatia.Deci sfatul meu este urmatorul: renunta incet, incet la medicamente, mergi la psiholog, si schimbati modul de a gandi, adica fi mai puternica, mai increzatoare, mai fericita, optimista, si vei vedea ca totul se rezolva, pt ca NU ai o boala a altor organe, care iti pune viata in pericol, ai o boala a minti, are se vindeca, numai cu VOINTA TA.Trebuie sa ajungi la cauza depresiei, pe care numai TU o sti si fa tot ce se poate ca sa numai fi in starea asta.Mergi la psiholog cu incredere si cu optimism, si vei vedea ca lucrurile se vor rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Ideea este in felul urmator, dupa renutarea la tratament (am renuntat la tratament de aprox 3 luni) fac atacuri de panica foarte des, sunt hipersensibila de diverse lucruri uneori chiar banale.De ex im momentul de fata am un job care nu este pe placul meu din mai multe puncte de vedere.Prima faza, schimb jobul, acum caut, merg la interviuri, dar ce ma fac cu atacurile de panica si starile de rau care sunt din ce in ce mai dese, aproape zilnice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 9 ani)

Pentru problema ta iti recomand cu incredere Stress Tame de la Secom. E un produs naturist american, asadar din plante, trateaza eficient toata gama de angoase si panici si nu creeaza dependenta. Cunosc pe cineva, o femeie in varsta, care nu putea sa stea in casa sau sa iasa singura pe strada si incepuse sa ia Xanax, cate 2 tablete pe zi, cand doza recomandata e de jumatate de tableta seara la culcare. Am sfatuit-o sa intrerupa medicamentul si sa continue cu Stress Tame. Dupa 10 zile ii era mult mai bine, iar dupa 1 luna nu mai avea nimic.
Il poti asocia cu ceaiul de calmarea spiritului de la Favisan. Ambele le gasesti la plafar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

Multumesc Mirna, pt recomandare suna foarte tentant, numai ca eu vreau sa renunt definitiv la medicamente, de fapt am renuntat de aprox 3 luni dar am stari de rau, adica, ameteli, tahicardie, senzatie de sufocare si lesin, stari de voma, agitatie, atacuri de panica intr-un cuvant. Pe langa asta am o stare permanenta de oboseala si somnolenta, lipsa de energie.Cred ca am trecut peste faza de tristete permanenta, probleme in amor sau alte chestii de genul.Ideea este ca am luat si cateva kg bune in aceste luni, pe fond nervos.Nu ma deranjeaza lucrul asta si nici nu sunt nemultumita ci vreau doar sa se termine cu atacurile astea de panica, nu le mai suport!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Depresia are cauze, nu se trateaza cu medicamente naturiste sau nenaturiste, pt a daca cauza inca exista depresia va persista, ca nu poti lua toata viata pastile.Chiar e asa greu sa va luati viata in propriile maini si sa faceti ceva bun cu ea?Totul pleaca din minte, iar medicamentele pe moment te fac sa te simti bine, dar nu elimina cauza, si tocmai aia trebuie eliminata ca sa scapi de depresie.E la mintea cocosului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 9 ani)

Ce ti-am recomandat nu sunt medicamente, Oana. Sunt suplimente alimentare vegetale. Singura n-o sa poti depasi situatia. Adica pana acum te-ai indopat cu chimicale si n-ai rezolvat nimic. Si cand sa iei ceva care sa te ajute cu adevarat, ai reticente. Daca te hotarasti sa le iei, vei simti diferenta. Iti garantez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Singura poate sa depaseasca, daca are VOINTA.Cred ca ai auzit de cuvantul asta, nu?Daca nu iti spun eu, ca VOINTA te impinge spre lucruri pe care nu credeai ca le poti face, si te poate ajuta sa rezolvi probleme pe care le credeai imposibile.Eu cred in puterea mintii, iar cei care nu cred in ea, trebuie sa invete ca numai prin ei insisi, isi vor face viata frumoasa, indiferent de ce au patit in viata, numai NOI ne putem face bine si sa traim viata asta intr-un mod frumos, ca doar o viata avem.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Va multumesc pt raspunsurile voastre.FreeStyle vrei sa stii cauza? O banala hipertensiune la creierul mic, urmata de vertij aprox 5 luni de zile am suportat ameteli groaznice, dificultati in vorbire si echilibru.Am dormit aproape jumatate de an i fund sprijinita de multe perne.Si am luat viata in propriile maini asa cum am putut dar nu am putut sa inving depresia si atacurile de panica decat cu medicamente.Am scris aici in ideea ca am sa aud opinile unor persoane care au trecut printr-o depresie sau parerile unor medici avizati.Multumesc inca o data pt amabilitatea de a-mi raspunde.Referitor la acele suplimente, am sa ma mai documentez si poate ma vor ajuta pe termen scurt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Cum de apare numele meu, ca si cum eu as fi raspuns?Eu nu imi aduc aminte sa fi raspuns asta, pt ca suna ca si cum tu Oana ai fi raspuns.Te rog explica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 9 ani)

Si asta ce mai inseamna? Oana e totuna cu FreeStyle? Vedeti cum va dati de gol?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Nu sunt Oana, cred si-a schimbat numele.Cine vrea poate sa gaseasca ip-ul sa vada ca nu e acelasi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

M-am conectat de pe tel, am apasat la raspunde si voila!! Nu suntem una si aceeasi persoana.Am lucruri mai bune de facut decat sa ma joc pe astfel de siteuri.Problema mea este reala, eu sunt reala si nu am nici o legatura cu FreeStyle.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

M-am conectat de pe tel, am apasat la raspunde si voila!! Nu suntem una si aceeasi persoana.Am lucruri mai bune de facut decat sa ma joc pe astfel de siteuri.Problema mea este reala, eu sunt reala si nu am nici o legatura cu FreeStyle.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana2014 (acum 9 ani)

M-am conectat de pe tel, am apasat la raspunde si voila!! Nu suntem una si aceeasi persoana.Am lucruri mai bune de facut decat sa ma joc pe astfel de siteuri.Problema mea este reala, eu sunt reala si nu am nici o legatura cu FreeStyle.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Ok, banuiam ca e o eroare a site-ului.Cateodata se mai intampla pe telefon chestii dastea.De aceea eu intru numai pe laptop.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Colonelu Morteni (acum 3 ani)

Nu mai luati pastile am luat 8 ani nu mai iau nimic nu sunt bune mam facut bine facand-umi o activitate am folosit javascript sa sparg cliente de metin 2 si conturi de facebook si mia trecut am avut o ocupatie placuta sa ma distrez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum un an)

Văd tot felul de comentarii de te ia râsul.E adevărat că trebuie mental să te ajuți pe sine ,dar sunt și probleme neurologice ascunse care iți poate cauza depresia ,fie că ai tu voință sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kostake (acum 8 luni)

folosesti incorect expresia mental, aici e vorba de minte care este cu totul altceva , mental se refera la mentalitate, mai studiaza limba romana, se spune : debil mintal nu debil mental.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: