Cum sa reactionez

Depresie
Intrebare postata de Anisoara3960745 cu 11 ani in urma

Buna ziua. De cateva saptamani ma confrunt cu o problema pe care incep sa o percep ca pe un blestem(desi nu cred in asa ceva). De doi ani sunt stabilita in Franta, am o relatie stabila, nu imi lipseste nimic, in schimb ma confrunt cu jigniri si umilinte gratuite din partea amicilor romani ai partenerului meu.De exemplu: refuza sa plateasca pentru ceea ce cumpara de la mine, ma jignesc pentru simplul fapt ca sunt din Constanta si nu din Ardeal(ei considera ca oamenii din sud sunt needucati), etc.
Sincera sa fiu , ma asteptam la o atitudine potrivnica din partea francezilor, nu din partea romanilor. Ba mai mult, acum doua saptamani, am avut parte de jigniri si din partea parintilor mei, care, desi nu ma vazusera de doi ani, nu au avut nici o vorba buna pentru mine, ci numai reprosuri: ba ca e mic apartamentul in care stam, ba ca hainele mele nu sunt in concordanta cu ideile lor, .. Chestii stupide pe care le-au spus toata viata.
Toate acestea +stresul de zi cu zi m-au adus in situatia ca nu mai pot dormi bine, plang din orice p***ae, tip la partenerul meu..... De doua zile nu mai stiu ce este cu mine, s-a strans atata tensiune in mine si nimeni nu vrea sa creada.. Cum sa reactionez, Cum sa-i fac pe cei din jur sa inteleaga ca sunt deplasati?
Trebuie sa spun ca sunt o fire care nu face reprosuri, care nu jigneste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

rodikmika (acum 11 ani)

buna.eu sunt km in aceeasi situatie de anul trecut ,s.a intl cu 2 zile inainte de craciun,sa specific locuiesc cu sotul meu in Tenerife,Spania,deci singuri ne av unul pe celalalt ceea ce si u trb sa faci la fel.S.a intl sa merg la internet la o sala de fapt de la arbi ptr k at nu aveam net acasa,mi s.a spart contul de yahoo,mi s.au trimis mesaje la toata lista linkuri etc.prbl a fost k s,a trm la fiik sefei" mele de echipa ,cu care ma intelegeam destul de bine inainte sa se intoarca din romania sotul meu...au fct crize m.au fct pedofila,,,etc.Sotul meu ma avertizase demult k ne invidiaza k suntem tineri k am reusit ceva intr-un timp scurt.Eu i.am povestit tot ce ma indrumau ei knd sotul meu era plc in tara...sa nu mai trm bani,k el nu isi va gasit aici munk s astau singura,,,,,sa nu ma imprietenesc cu poloneze de la munk ,k cei din nord de unde sunt ei sunt oamneni buni si cei din sud nu te ajuta ...multe.Si in ziua de azi bombane" cu alta roamnk de noi mai am un pic si merg sa o denunt cu toate k am iertat-o de craciun.Atunci politia mi.a dat dreptate k nu noi am trm mesajele alea.Am ignorat-o o ignor dar sunt f sensibila k sunt si insarcinata si nu vr stres,ea ma vr fara munk dar plec eu k fac 6 luni d sarcina si nu mai pot ,,,asa k dau la spate tot nu vr sa mai aud nik ,,,sa vb sa jigneasca k intr.o zi cel ce rade la urma va fi mai bine...pooop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

un posibil raspuns (acum 11 ani)

Conteaza mai putin felul cum reactionezi fata de ceilalti, cat motivul launtric pentru care procedezi asa. Asta, deoarece oamenii simt nepotrivirea dintre gesturile tale exterioare si justificarea launtrica. Şi daca te prefaci, vor sesiza acest lucru.
Dar cel mai amagitor lucru este faptul ca nici macar tu nu-ti dai seama de fisura logica ce te indeamna sa te izolezi de ceilalti, ca si cum ai fi inchisa intr-o capsula.
De acolo, aflata la adapostul propriilor scuze, ii poti invinovati pe cei din jur de tot ceea ce nu merge bine in viata ta. Incepi sa te tradezi pe tine insati. Nu te mai poti concentra asupra obiectivelor stabilite. Tradarea de sine poate deveni un obicei!

Pentru a gasi iesirea din capsula si a ramane pentru totdeauna in afara ei, singura optiune viabila pe termen lung este aceea de a te transforma pe tine insati – ca persoana.
Si, in mod aparent paradoxal, aceasta transformare de sine incepe cu acceptarea de sine: a actiona in sensul recunoasterii adevaratelor tale nevoi – a lasa amabilitatile, a fi tu insati. De ce nu!?
Si oare ce ti se pare ca ai mai avea de pierdut acum?... Recunoastere? Respect? Consideratie? Eu cred ca abia cand vei reusi sa lasi amabilitatile si sa fii tu insati, abia atunci le vei castiga!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisoara3960745 (acum 11 ani)

Multumesc pentru sfat. Cu siguranta imi foloseste.
Mereu am crezut ca este bine sa fii amabil si sa-i accepti pe toti asa cum sunt.Eu stiu ca nu sunt eu vinovata pentru tot ce nu merge in jurul meu, dar as vrea ca si ceilalti sa inteleaga ca si eu vad defectele si greselile lor. Sigur voi urma sfatul dumneavoastra. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P.S.: (acum 11 ani)

Indrazneste sa te comporti si tu in sensul comportamentului lor. Cu alte cuvinte, raspunde – uneori – nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada singur intelept. Cu atat mai mult, cu cat nu ai raspuns – pana acum – nebunului dupa nebunia lui, incat te-ai asigurat deja ca nu semeni cu el; oricine ar fi acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P.P.S.: (acum 11 ani)

Intr-un sens mai restrans: nu putem sa alegem intotdeauna persoanele care intra in viata noastra; dar depinde de noi sa decidem care din ele pot sa ramana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lulu (acum 11 ani)

intamplator am intrat aici si pt ca si eu m-am confruntat de multe ori in viata cu asa ceva, imi permit sa-ti dau un sfat:ignorare totala dara fara sa te izolezi, pur si simplu vorbele sa le consideri ca nu-ti sunt adresate si sa te rogi pt cei care te supara primindu -i in inima ta cu dragoste.Este cel mai bun leac.Dumnezeu sa-ti ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisoara3960745 (acum 11 ani)

Merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(Self Help) (acum 11 ani)

http://fisierulmeu.ro/244IVUYNWLLC/Franp***as-Lelord-CUM-SA-NE-PURTAM-CU-PERSONALITATILE-DIFICILE-pdf.html

http://www.fileshare.ro/23238424554

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia19624 (acum 11 ani)

draga anisoara si eu am probleme cu ,,romanasi'''' de export.am o anumita virsta si nu-mi mai permit(vine) sa ma intind sau sa fac schimb,cum si-ar dorii unii,de parteneri si am ajuns la un cuvint cum ar fi,,..ce mai face cea mai fericita familie.....'''' asta fiindca eram o fam.ce nusi spalau rufele in tirg.dar de la o vreme sotul meu a inceput sa ,,puna botul'''' si primea de la asazisi prieteni tel. gen..,,ba eu mi-am gasit o gagica de 35 de ani e super iti recomand si tie samai schimbi....'''' sau ,,.....ba vasile am vre-o trei pe cap iti trimit si tie una sau vina aici ca nu le mai fac fata.....'''' cam astea sunt ,,ofertele'''' date de amici si ce e mai prost e ca barbatul cu care am impartit 30si ceva de ani cam si-ar dori o schimbare sau macar o experienta si daca renteaza sa continue !!!!! daca sotii vostri sunt alaturi de voi si va incurajeaza ignorati dar daca v-ati casatorit cu unu ce si-a lasat familia, mai ginditiva ca nu se poate construi o fericire pe nefericirea altuia si mai devreme sau mai tirziu veti primi aceeasi moneda ,numai sa nu fie si dobinda,.......cum am spus daca aveti barbati care va sprijina si sunt alaturi de voi punetile toate la fund ca,chiar daca se ingrasa nu face rau la inima!!!!!!!! bafta si paine si sare la dusmani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: