Copil nervos raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de o stea cu 13 ani in urma

Fetita mea de 8 ani,nu accepta sub nici-o forma sa fie certata.vrea numai calculator si tv,iar dc i le opresc,plange,se tranteste pe jos,ma ameninta ca nu mai rezista in casa noastra,ca pleaca....nu mai stiu cum sa procedez cu ea.dc o las,doar ca sa nu o cert sta ore intregi,si mananca doar dc ii duc eu ceva acolo la tv.daca o cert plange asa de tare,incat mi-e teama sa nu se imbolnaveasca,plange cu suspine,se tine de piept si urla cat poate...De fiecare data se linisteste abia dp ce o iau in brate si ii spun ca o iert.Asa a fost de cand era f mica,iar acum mi-e teama ca e tarziu sa mai pot schimba ceva.Dupa fiecare cearta cu ea ma invinovatesc eu ca sunt prea rea,prea dura...cum sa mai procedez????????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

In ce mod o certati? Ce anume ii spuneti?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Matusa (acum 13 ani)

Fetita nu este nervoasa, ci obraznica si prost crescuta. Stie ca va impresioneaza daca plange cu suspine si va santajeaza cu acest plans. Ar trebui sa consultati un psiholog si sa o duceti la cateva sedinte de terapie. Din pacate, parintii , printr-o atitudine toleranta nu-si pregatesc copiii pentru viata. Iii rasfata peste masura cand sunt mici si apoi nu prea pot corecta singuri greselile. De mici copiii trebuie sa stie ce inseamna NU si sa aiba simtul masurii in comportament si atitudine. Mergeti impreuna la un psiholog bun si fiti consecventa in atitudine. Schimbarile de atitudine ale parintilor, care trec de la toleranta excesiva la severitate si invers, sunt debusolante pt copii si-i invata ca ei insisi sa nu fie seriosi. Cei 7ANI de-acasa sunt foarte importanti in viata fiecarui OM. Un copil prost crescut, va fi un adult prost crescut. INCREDIBIL DAR ADEVARAT....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 13 ani)

De cele mai multe ori o amenint.Ii spun ca voi taia internetul,ca ii voi cere sotului sa scoata canalele cu desene,ca ii spun invatatoarei ca nu asculta,ca merg la scoala...tot ce imi vine in minnte...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Deci o amenintati. De cand fetita Dvs s-a nascut si creste, ati avut facut program pentru ea? Ati pus limite in ceea ce poate sa faca si ce nu? Cine reprezinta autoritatea in familia Dvs?
Ce simtiti atunci cand reactioneaza violent la amenintarile Dvs? Ce va vine sa faceti?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 13 ani)

Autoritatea in familie e sotul.L-am considerat excesiv de dur si din aceasta cauza am fost mereu toleranta cu ea.Cand vad ca e rautaciosa trec doar la amenintari si mai mari.ii spun ca voi pleca cu fratiorul mic si o voi lasa cu tata.Asta doar cand sunt foarte foarte nervoasa si niciodata nu intentionez sa aplic in realitate nici cea mai mica dintre amenintari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Inconsecventa in atitudine din partea mamei. Atitudine toleranta si probabil diferita de a tatalui. Atenuati probabil orice decizie severa ar lua tatal, ii incalci autoritatea. Amenintand ca pleci cu fratele mai mic, o poti face sa-l urasca pe acesta. Atitudinea fetei, seamana cu atitudinea ta. Ar trebui sa-l lasi pe tata sa o puna la punct si sa nu te amesteci in deciziile pe care le ia. Nu mai ameninta in mod inutil daca nu te tii de cuvant. Fata stie ca nu o vei pedepsi niciodata, stie ca vorbesti in zadar. Ea face exact acelasi lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Fetita Dvs reflecta un anume stil parental care are ca efect comportamentul ei actual. Lucrurile se pot repara, in timp si cu efortul tuturor, evident, daca aceasta disponibilitate exista. Cert este ca fetita Dvs se simte insecurizata de ceea ce ii spuneti si a invatat sa va "manipuleze" (copiii invata repede sa faca asta, este modul lor de supravietuire si de a-si obtine doza de iubire). Daca mai exista si fratiorul, cu siguranta s-a instalat si o problematica a rivalitatii pe care o accentuati cand ii spuneti ca plecati si o veti lasa cu tata. Ca parinti, Dvs si sotul ar trebui sa aveti un stil parental coeziv, in sensul ca poate fi dificil pentru copii sa inteleaga ce li se cere si ce au voie cand tata interzice si mama tolereaza. Aici se nasc preferintele si mai tarziu, se sedimenteaza in personalitatea viitorului adult, creand mecanisme sau tipare de relationare. Prima recomandare este sa luati situatia foarte in serios si sa va informati in ce fel puteti proceda. Un specialist va poate asista in acest demers, personalizandu-l situatiei Dvs de familie. La scoala cum se manifesta fetita Dvs? Ce spune invatatoarea?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 13 ani)

Niciodata nu face crizele de nervi de fata cu tata.Nici la scoala nu este nervoasa.Invatatoarea spune ca este emotiva,neatenta la lectii,ca vorbeste mult,dar niciodata ca e nervoasa.Nu pot sa-i fac un program,pentru ca nu-l respecta,forte rar am atins-o cu palma,dar o amenint mereu ca o bat,Asta vad eu problema...se teme prea tare de amenintarile mele,de mine,de sotul...plange pana cand simte ca nu se mai poate opri,are ticuri nervose,se streseaza din orice...de teama ca o vom certa ca are deranj in camera,cu toate acestea nu face ordine,ii e teama ca va lua nota mica,dar totusi nu se straduieste sa invete...Va multumesc pt sfaturi.Baietelul are1.6 ani,si sper sa nu fac si cu el aceleasi greseli pe care le-am facut cu ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va, inteleg, Angy. Putini ne invata cum sa ne pregatim pentru viata si greselile Dvs sunt specifice pentru fiecare parinte. Este important ca ati ajuns aici si sunteti in cautare de solutii. Fetita Dvs este ambivalenta si este nevoie de multa subtilitate pentru a o ajuta sa se echilibreze. Este speriata sa nu piarda dragostea parintilor, in acelasi timp rebela din lipsa unor limite si standarde comportamentale pe care ar fi trebuit sa le conturati Dvs impreuna cu sotul. Plansul ei poate avea mai multe cauze si trebuie investigat atent. Mai exista inca un risc: calculatorul si lumile virtuale. Acesta trebuie inlocuit cu jocuri reale si interactiune cu copii de varsta ei, mai ales ca are multa energie. Alaturi de interventiile pentru ea, va propun sa va ganditi la capacitatea Dvs de a fi ferma si ce dificultati aveti in legatura cu a fi ferma. Ce va sperie?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sunt de acord cu ce v-a scris "matusa". Ati gresit grav in educatia ei si daca veti continua asa, veti avea de-a face cu un copil-problema. Apelati cat de curand la un psiholog si pt dvs si pt ea. Acesta va sti sa va dea sfaturi cu privire la felul in care sa abordati anumite probleme in cresterea si educarea ei. Nu este nici o rusine, ba chiar ceva de lauda daca doriti sa remediati anumite carente in educatia copilului.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Angy,
am citit mesajele postate de tine si iti inteleg ingrijorarea.Se pare ca este momentul sa faci o schimbare in modul de a interactiona cu copilul astfel incat lucrurile sa se schimbe. Din cate inteleg eu pare a avea un comportament opozitionist, practic se opune sarcinilor date de tine.Fata de sotul si de Doamna Invatatoare spui ca nu este asa, intrebarea este: Ei reusesc sa/i faca program? sa-i impuna limite? Sa-i dea sarcini? Sau o lasa asa, sa faca ce vrea.Daca ei reusesc, atunci iti sugerez sa vezi cum fac ei si sa incerci sa faci si tu la fel. Daca nu, e necesar sa manageriezi tu situatia, sa schimbi ceva in felul tau de a comunica cu fata. Inainte sa faci acest lucru e bine sa stii ca nu este tarziu pentru schimbare, sa te gandesti atent de ce nu poti fi autoritara, ferma si consecventa, de ce te invinovatesti si de ce crezi ca esti rea dupa ce ai o disputa. Sa vezi cine mai proceda asa cum procedezi tu si cu cine...poate e cineva din trecut.
Este posibil sa-ti fie foarte greu sa faci toate astea, de aceea s-ar putea sa ai nevoie de un psihoterapeut.
Inca ceva, daca face acele crize de plans numai cand tu vrei ceva de la ea insemna ca nu ai de ce sa te temi ca se va imbolnavi, face asa doar ca sa o lasi in pace si sa o ierti.De asemenea sunt de acord ca menintarile fara finaliziare nu ajuta in procesul educatiei.
Iti urez mult succes in procesul schimbarii!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Ziua.
In acord cu ce au spus colegii mei mai sus vreau doar sa adaug ca fetita incearca sa va spuna sub o forma sau alta ca are nevoie de dumneavoastra
Chiar si in opozitie , asa reuseste sa va atraga atentia
Cu atit mai mult ca spuneti ca mai aveti un copil de 1 an si 6 luni
Frecvent apar astfel de probleme cind mama este mai aplecata catre ingrijirea celui mai mic (nu pentru ca ar vrea sa isi lase celalat copil)
Cu atit mai mult ca uneori mai aude si amenintarea ca va fi parasita iar mama il va lua doar pe cel mic(nu are de unde sa stie ca nu este adevarat)
A ii arata ca o iubiti, a ii spune acest lucru, asta nu inseamna ca atunci cind trebuie sa fiti ferma va scadea din autoritate
Copii au obiceiul sa se refugieze in fata tv si a calculatorului atunci cind ce este in jurul lor nu ii mai atrage.
Ce vreau sa spun este ca daca incercam sa luam ceva trebuie sa punem altceva in loc adica a spune doar sa nu se mai uite la tv fara ca sa venim cu alternativa(a jocului impreuna de exemplu sau a altor activitati) nu va avea mare succes
Niciodata nu este tirziu ca sa schimbam ceva
Faptul ca intrebati, ca va preocupa asta arata ca sunteti pe drumul bun
As mai adauga doar ca puteti apela si la psihoterapeut care cu mijloacele pe care le are la indemina va poate oferi ajutor specializat astfel incit sa va puteti imbunatati relatia cu fiica dumneavoastra

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Si continuand cele de mai sus, ca mama, veti reusi sa aduceti mai multa armonie in familia Dvs si sa cresteti calitatea relatiei cu sotul, cu fiecare din cei doi copii si relatiile dintre ei si cu tatal lor. Mama deseori are si rolul de mediator si dezvoltandu-va abilitatile displomatice, veti reusi sa gestionati mai bine fiecare conflict care se va ivi. In acest moment, ac***a in vedere ca aveti un copil de 1,6 ani, cu siguranta va solicita mai mult si atunci fetita se simte neglijata, tipetele ei sunt semnale ca are nevoie de atentie si grija (asa cum a fost punctat mai sus). Grija, dragostea, afectiunea in combinatie cu limitele pe care e nevoie sa le puneti bland, dar ferm, vor transforma comportamentul fiicei din unul nervos, in unul normal.

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BUNGET FLORIN (acum 11 ani)

FATA MEA ARE ACUM 8 ANI SI PINA ACUM FAPTUL CA PLINGEA DIN ORICE AM PUSO PE SEAMA FAPTULUI CA ERA MAI MICA MAI ALINTATA ETC.ESTE UNICUL NOSTRU COPIL SI CEI DREPT NU IA LIPSIT NIMIC INSA ACUM DECIND MERGE LA SCOALA ARE ATACURI DE PANICA SI II ESTE FRICA SA STEA SINGURA IN CASA NU CA PINA ACUM AR FI STAT DAR ACUM STARILE EI EMOTIONALE SAU AGRAVAT PRIN FAPTUL CA NU MAI VREA SA MEARGA LA SCOALA SI TRECE DE LA RAS LA PLINS FOARTE REPEDE ARE SI O STARE DEPRESIVA PRIN FAPTUL CA NE SPUNE CA VIATA EI ESTE UN CALVAR, ESTE GROAZNIC SI NU STIM CE SA FACEM INCOTRO SA O LUAM DATIMI UN SFAT VA ROG SAU ORICE NE VA PUTEA AJUTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: